dudi
07.06.11,14:49
Dobrý deň,
situácia je takáto.. auto je kúpene na splatky (ešte sa spláca) a je písané na mňa (nie živnostník), teraz by som chcel to auto prepísať na živnosť.
Je to možné keď to auto ešte nieje splatené?
Ak by to nebolo možné urobiť, možem si dávať do nákladov nákup pohonný hmôt?
Nechcem si viesť knihu jazd, skôr by mi vyhovovalo paušálne platenie (80% započítavať do nákladov).

Dúfam, že pochopíte čo vlastne chcem lebo som si vedomí, že som to najlepšie nenapísal.

Vopred ďakujem za odpoveď.
marjankaj
07.06.11,13:13
Je to možné. Zaradíš auto do obchodného majetku. Uplatňovať si môžeš aj odpisy, ale za roky 2010 a skôr ti odpisy prepadajú. Pri prípadnom predaji do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku budeš si musieť dať do príjmu aj príjem z predaja auta.
IVETA N
07.06.11,13:20
na aké splatky? sú to splátky úveru,leasingu, alebo splátky platené
,,nejakej FO, známému?

IvetaN
dudi
07.06.11,13:22
To, že odpisy za roky 2010 a skôr mi prepadajú mi nevadí, podnikám len od roku 2011.
Ide o leasingové splátky.
veronikasad
07.06.11,13:24
To, že odpisy za roky 2010 a skôr mi prepadajú mi nevadí, podnikám len od roku 2011.
Ide o leasingové splátky.
to si ale nepochopil ...
Kedy bolo auto kúpené na leasing ?
marjankaj
07.06.11,13:24
To, že odpisy za roky 2010 a skôr mi prepadajú mi nevadí, podnikám len od roku 2011.
Ide o leasingové splátky.

Ale písal si, že auto je napísané na teba.:eek:
IVETA N
07.06.11,13:29
ano ale na FO ,najskôr by som išla do leasingovej spoločnosti kde platím leas.splátky ,a spytala by som sa na prevod zmluvných práv z FO na Firmu za kych podmienok by som mohol prepísať z FO na firmu.Zaradiť ho musím do majetku v nejakej obstar.cene?
IvetaN
dudi
07.06.11,13:29
Auto bolo kúpené v roku 2010 keď som ešte nebol živnostník.
marjankaj
07.06.11,13:32
Auto bolo kúpené v roku 2010 keď som ešte nebol živnostník.

Kto je zapísaný v technickom preukaze ako vlastník?
dudi
07.06.11,13:37
Nemám techničák pri sebe, ale myslím, že ja. Alebo by to mohol byť niekto iný?
marjankaj
07.06.11,13:38
Nemám techničák pri sebe, ale myslím, že ja. Alebo by to mohol byť niekto iný?

Ak je na leasing, tak by tam mala byť uvedená leasingová spoločnosť.
IVETA N
07.06.11,13:39
myslím si ,že vlastník by mala by daná leas.spoločnosť a ona ako držiteľ vozidla podobu splácanie leas.splátok preto byť som išla skôr do ,,leasingovky,, a tam sa spýtala na podmienky prepisu na firmu.Aj keď som to ja ako súkromná osoba jedná sa tu prevod zmluvných práv z FO na Firmu / z rodneho čísla na IČO /

IvetaN
marjankaj
07.06.11,13:41
myslím si ,že vlastník by mala by daná leas.spoločnosť a ona ako držiteľ vozidla podobu splácanie leas.splátok preto byť som išla skôr do ,,leasingovky,, atam sa spýtala na podmienky prepisu na firmu.

IvetaN

A načo by tam chodil? Veď má nejaké doklady. Leasingovú zmluvu alebo faktúru. Bez dokladov si to nemôže dať do účtovníctva.
dudi
07.06.11,13:45
Aha, tak to som nevedel, že ona bude vlastník. Tak teda pôjdem do tej leasingovky a spýtam sa na to.

Keby majú nejaké podmienky, ktorým nie je možné vyhovieť a tým pádom by auto zostalo napísane na mňa, bolo by možné nejakým spôsobom používať toto auto na firemné účely a dávať si minuté pohonné hmoty do nákladov?


Edit: Tak som z toho teraz troška mimo. Mám tam ísť alebo nie? Ale asi bude lepšie keď sa na to spýtam tam, nie?
marjankaj
07.06.11,13:49
Aha, tak to som nevedel, že ona bude vlastník. Tak teda pôjdem do tej leasingovky a spýtam sa na to.

Keby majú nejaké podmienky, ktorým nie je možné vyhovieť a tým pádom by auto zostalo napísane na mňa, bolo by možné nejakým spôsobom používať toto auto na firemné účely a dávať si minuté pohonné hmoty do nákladov?


Edit: Tak som z toho teraz troška mimo. Mám tam ísť alebo nie? Ale asi bude lepšie keď sa na to spýtam tam, nie?

Tebe nedali techničák ani leasingovú zmluvu?
No tí budú na teba pozerať, keď sa ich opýtaš, čie je vlastne to auto.
dudi
07.06.11,13:51
Dali, ale ako som už písal vyššie techničák nemám pri sebe. Je to všetko doma a ja tam momentálne niesom.
Nepýtal by som sa na to čie je to auto, ale či je možné urobiť ten prevod auta na firmu.
IVETA N
07.06.11,13:55
A načo by tam chodil? Veď má nejaké doklady. Leasingovú zmluvu alebo faktúru. Bez dokladov si to nemôže dať do účtovníctva.


aké doklady má že auto je písané na Firmu veď stále je auto písané na súkromnu osobu nie na firmu.
A ešte jedna vec aké to je auto osobné alebo úžitkove?
Iveta N
marjankaj
07.06.11,14:00
aké doklady má že auto je písané na Firmu veď stále je auto písané na súkromnu osobu nie na firmu.
A ešte jedna vec aké to je auto osobné alebo úžitkove?
Iveta N

Veď práve toto nikto nevie. Dokonca ani zadávateľ.:confused:

Je úplne jedno či firma-SZČO alebo súkromná osoba. Podľa zákona o dani z príjmu je to FO a bude to zdaňovať rovako. Platí môj príspevok č.2 Vplyv to bude mať iba na výšku odpisov.
marjankaj
07.06.11,14:02
Dali, ale ako som už písal vyššie techničák nemám pri sebe. Je to všetko doma a ja tam momentálne niesom.
Nepýtal by som sa na to čie je to auto, ale či je možné urobiť ten prevod auta na firmu.


No to je podstatné. Ak auto nie je tvoje, tak ho nemôžeš previesť na nikoho.
IVETA N
07.06.11,14:09
dudi odporúčam Ti ísť do LS a tam sa spýtať za akých podmienok by sa dalo v danej LS previesť prevod zmluvných práv z FO t.j.z tvojho mena priezviska r.č
na firmu t.j. na IČO

IVETA N
dudi
07.06.11,14:14
Ide o osobné auto.
Ďakujem za odpoveď. V priebehu týždňa tam pôjdem.

Mohli by sme sa ešte vrátiť k mojej otázke o pár postov vyššie?
"Keby majú nejaké podmienky, ktorým nie je možné vyhovieť a tým pádom by auto zostalo napísane na tú osobu na ktorú je teraz, bolo by možné nejakým spôsobom používať toto auto na firemné účely a dávať si minuté pohonné hmoty do nákladov?"
marjankaj
07.06.11,14:15
dudi odporúčam Ti ísť do LS a tam sa spýtať za akých podmienok by sa dalo v danej LS previesť prevod zmluvných práv z FO t.j.z tvojho mena priezviska r.č
na firmu t.j. na IČO

IVETA N

A to je k čomu dobré? Aký to bude mať vplyv na odpisy? A čo ak to na leasing nemá?
marjankaj
07.06.11,14:18
Ide o osobné auto.
Ďakujem za odpoveď. V priebehu týždňa tam pôjdem.

Mohli by sme sa ešte vrátiť k mojej otázke o pár postov vyššie?
"Keby majú nejaké podmienky, ktorým nie je možné vyhovieť a tým pádom by auto zostalo napísane na tú osobu na ktorú je teraz, bolo by možné nejakým spôsobom používať toto auto na firemné účely a dávať si minuté pohonné hmoty do nákladov?"

Odpoveď máš v príspevku č.2
Zaraď auto do Obchodného majetku.
IVETA N
07.06.11,14:21
a ako môže zaradiť auto do majetku ktoré nieje na Firmu je na súkromnú osobu a ešte je aj na leasing, dať si nato odpisy .Tak potom tomu nerozumiem.

Iveta N
dudi
07.06.11,14:21
Odpoveď máš v príspevku č.2
Zaraď auto do Obchodného majetku.

A to je možné aj keď nebude písané auto na firmu?
Prepáčte, že sa tak blbo pýtam, ale som v podnikaní začiatočník.
marjankaj
07.06.11,14:31
A to je možné aj keď nebude písané auto na firmu?
Prepáčte, že sa tak blbo pýtam, ale som v podnikaní začiatočník.

Firma si ty.
marjankaj
07.06.11,14:34
a ako môže zaradiť auto do majetku ktoré nieje na Firmu je na súkromnú osobu a ešte je aj na leasing, dať si nato odpisy .Tak potom tomu nerozumiem.

Iveta N

Aká súkromná osoba. Pre účely dane z príjmu zákon pozná iba FO - fyzickú osobu. §2 ods. a
marjankaj
07.06.11,14:38
Ide o osobné auto.
Ďakujem za odpoveď. V priebehu týždňa tam pôjdem.


No ak je to pre teba také dôležité, tak zdvihni telefón a zavolaj im.
KEJKA
07.06.11,14:38
si firma=SZČO=FO/občan=stale ten istý daňovník.
To je tvoje rozhodnutie, že vložíš auto do svojej firmy a budeš odpisovať. A síce počas trvania LZ zmluvy rovnomerne.
Ak máš zmluvu, techničák,nikam nechod, založ si kartu majetku.
Teda nikam - nie do LS, ale utekaj na DU a podaj tam oznámenie o používaní auta na podnikateľské účely - zaregistruj sa na DMV.
Oznámenie bez hrozby pokuty môže byť antidatované 30 dní, ale ak si oznámenie dáš od 1.1.2011, pravdepodobne ti dajú pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. FO zvyknú dostat cca 200 SK- v prepočte na EUR - viac v inej téme.
dudi
07.06.11,14:41
Dôvod prečo toto vôbec riešim je, že to auto som doteraz využívam viac menej na súkromné účely, ale teraz ho budem využívať prevažne pre firemné účely, tak preto chcem aby bolo auto napísané na firmy nech si môžem dávať výdavky na pohonné hmoty do nákladov.

A k tomu, že ja som firma.. keď sa to auto kupovalo, tak som ešte firma nebol.
marjankaj
07.06.11,14:45
Dôvod prečo toto vôbec riešim je, že to auto som doteraz využívam viac menej na súkromné účely, ale teraz ho budem využívať prevažne pre firemné účely, tak preto chcem aby bolo auto napísané na firmy nech si môžem dávať výdavky na pohonné hmoty do nákladov.

A k tomu, že ja som firma.. keď sa to auto kupovalo, tak som ešte firma nebol.
A čo ti dali aj iný občiansky preukaz a inú identitu?:eek:
Tak ti to poviem inak.
TY nie si žiadna firma. Si fyzická osoba. Neviem v ktorom zákone je definované, čo je to vlastne firma.
Ako hovorí KEJKA, choď na DÚ (to je daňový úrad pod ktorý patríš) A tam prihlás auto, že ho budeš používať na podnikanie.
dudi
07.06.11,14:47
Mám taký pocit, že Kejke vždy najlepšie rozumiem. :) Ak je to tak ako si napísala, tak konečne viem čo mám urobiť. Ďakujem :)
marjankaj
07.06.11,14:49
Mám taký pocit, že Kejke vždy najlepšie rozumiem. :) Ak je to tak ako si napísala, tak konečne viem čo mám urobiť. Ďakujem :)

Ale na to si sa nepýtal.
dudi
07.06.11,15:00
Pýtal som sa na to, že či je možné previesť auto, ktoré sa spláca na podnikanie a dať si do nákladov náklady na pohonné hmoty. Z jej odpovede som hneď pochopil, že čo vlasne musím urobiť.

Povedzme, že už mám auto nahlásené na DU.

Kedy musím zaplatiť daň z motorových vozidiel? Výšku dane zistím v sadzobníku, áno?
Ďalej si nechcem písať knihu jázd, ale chcem to tak, že si budem dávať do nákladov 80% z nákladov na pohonné hmoty.(neviem ako sa to odborne volá).

Toto už je posledná vec čo chcem vedieť, potom už budem mať hádam vo všetkom jasno.
KEJKA
07.06.11,16:38
Pýtal som sa na to, že či je možné previesť auto, ktoré sa spláca na podnikanie a dať si do nákladov náklady na pohonné hmoty.
Povedzme, že už mám auto nahlásené na DU.
Kedy musím zaplatiť daň z motorových vozidiel?........podáš DP DMV do 31.1.2012 a do toho termínu daň aj zaplatíš -na to je času dosť.
Výšku dane zistím v sadzobníku, áno?......áno
Ďalej si nechcem písať knihu jázd, ale chcem to tak, že si budem dávať do nákladov 80% z nákladov na pohonné hmoty........
vzhľadom na to, že auto budeš používať aj súkromne, je to dilema, či môžeš použiť tento systém. Musel by si tvrdiť, že si všetky zaúčtované bločky používal na cesty podnikateľské, nie súkromné. Tých 80% je o niečom inom, pozri iné témy.....

PHM môžeš dostať do nákladov aj inak, nemusíš vkladať auto do majetku. Stačí ho nahlásiť na DU, potom si budeš musieť písať knihu jázd, na druhej strane si dáš do výdavkov nielen cenu PHM zodpovedajúce najazdeným km, ale na každý km si ešte naviac môžeš zaúčtovať=uplatniť paušálnu náhradu za opotrebenie 0,183 EUR na 1km. A to dlhodobo, aj ekd už auto bude mať ukončený LZ. Aj k tomu si pozri iné témy.
dudi
07.06.11,16:54
Tých sukromných jazd bude minimum (nehovorím, že žiadne), ale žiadne veľké jazdy..
Tých 80% je vlastne o tom, že si to dávam do nákladov, nie?
Keby si robím knihu jázd, tak si dávam 100% zo sumy čo som minul na PHM, dúfam, že mám pravdu.

Takže čo sa týka daní.. stačí keď zaplatím tú čiastku čo najdem v sadzobníku alebo k tomu budem ešte niečo platit?
marjankaj
07.06.11,17:07
PHM môžeš dostať do nákladov aj inak, nemusíš vkladať auto do majetku. Stačí ho nahlásiť na DU, potom si budeš musieť písať knihu jázd, na druhej strane si dáš do výdavkov nielen cenu PHM zodpovedajúce najazdeným km, ale na každý km si ešte naviac môžeš zaúčtovať=uplatniť paušálnu náhradu za opotrebenie 0,183 EUR na 1km. A to dlhodobo, aj ekd už auto bude mať ukončený LZ. Aj k tomu si pozri iné témy.

A naviac nebude musieť zdaňovať príjem z prípadného predaja auta, ak ho nezaradí do obchodného majetku.
veronikasad
07.06.11,17:26
PHM môžeš dostať do nákladov aj inak, nemusíš vkladať auto do majetku. Stačí ho nahlásiť na DU, potom si budeš musieť písať knihu jázd, na druhej strane si dáš do výdavkov nielen cenu PHM zodpovedajúce najazdeným km, ale na každý km si ešte naviac môžeš zaúčtovať=uplatniť paušálnu náhradu za opotrebenie 0,183 EUR na 1km. A to dlhodobo, aj ekd už auto bude mať ukončený LZ. Aj k tomu si pozri iné témy.
Kejka, paušálnu náhradu si môže uplatňovať len pri aute vlastnom ...
marjankaj
07.06.11,17:28
a ako môže zaradiť auto do majetku ktoré nieje na Firmu je na súkromnú osobu a ešte je aj na leasing, dať si nato odpisy .Tak potom tomu nerozumiem.

Iveta N

No neviem, z čoho vychádzaš ty. Ale ak by si čítala zákon o dani z príjmov, tak by si v ňom určite našla toto.

A tiež §19 komplet.


§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie

a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,


i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,





DRUHÁ ČASŤ
DAŇ FYZICKEJ OSOBY

§ 3
Predmet dane

(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).


§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
marjankaj
07.06.11,17:32
Kejka, paušálnu náhradu si môže uplatňovať len pri aute vlastnom ...
No na to si musíme počkať až sa pozrie do technického preukazu alebo leasingovej zmluvy. Alebo ak tam zájde osobne sa informovať.:cool:

Ešte teoreticky by mohlo ísť aj o auto v bezpodielovom vlastníctve manželov a písané na manželku.
IVETA N
08.06.11,06:38
nenebrala som to odnikial riadim sa tým a teraz som na pochybách či dobre:
auto na FO /r.č./- nepodnikateľ na DU oznámim daňovu povinnosť čo sa týka dane z mot.vozidiel v prsl.roku si z toho vozidla ak som jeho,, vlastník ,, dam do nákladov priem.spotrebu PHM +
paušálnu náhradu za 1km a viac nič iné.
auto na FO /IČO /- podnikateľ taktiež oznámim na DU oznam.povinnosť DMV potom je rozhodujúce ako som auto kúpil
či v hotovosti, na leasing, úver ... dám si do nákladov odpisy podľa pr.zakona DzP keď na leasing alebo úver tak sa riadim taktiež pr.zakonom čo si môžem dať do výdaju z týchto ,,splatok,, a ešte keď mám auto na FO /IČO / samozrejme zahrniem ho do majetku
dávam do výdajov zml.zákonne poistenie, PHM,hav.poistenie,opravy vykonané na aute .......Do výdaju v tomto prípade nezahrňam paušal na 1km.jazdy.


Iveta N
ludmilla.richnavska
20.02.13,23:02
Zapojím sa do debaty, mám podobný problém, prebrala som účtovníctvo a hneď niekoľko nezrovnalostí...
FO (nepodnikateľ) obstaral osobné vozidlo na leasing v roku 2008, v roku 2011 už ako SZČO si uplatnil výdavky na PHM vo výške 80%. Otázka teda znie, mohol si uplatniť výdavky na PHM nakoľko auto bolo v tom čase na leasing na FO? Mohol ho zaradiť do obchodného majetku a v akej hodnote? leasing v tom čase ešte nebol ukončený, t.z. že nebola k dispozícií ani žiadna odkupná zmluva, prípadne faktúra od leasingovky. Vo výkaze majetku a záväzkoch auto nebolo evidované. Ako pokračovať v účtovaní v roku 2012, (DzPFO), leasing bol ukončení v januári 2012, môžem aj naďalej pokračovať v uplatňovaný PHM vo výške 80% + výdavky na opravy, údržbu, poistenie PZP a dialničné známky?
Ďakujem za všetky odpovede, veľmi mi tým pomôžete:(