Aipockk
07.06.11,16:31
Zdravím, pre legálny výkon činnosti cestovnej kancelárie potrebujem aj inú živnosť ako živnosť viazanú- O prevádzkovaní cestovnej kancelárie ? Rád by som predával aj cestovné lístky a letenky a zabezpečoval klientov pre ubytovacie zariadenia. Ak si vediem účtovníctvo sám predpokladám, že treba aj voľnú živnosť o vedení účtovníctvo, je to tak ?
Taktiež budem sprostredkúvať predaj pre živnostníkov, ktorý predávajú turistické suveníry- o akú živnosť sa jedná?

ďakujem
Aipockk
07.06.11,14:54
Ešte som zabudol na jednu vec, v zákone som sa dočítal nasledovné: Cestovná kancelária je povinná okrem povinností podľa osobitného predpisu (§ 7)
a) CK musí mať po celý čas podnikania uzatvorenú zmluvu o poistení zájazdu pre prípad jej úpadku s poisťovňou alebo byť členom fondu, alebo mať uzatvorenú zmluvu o bankovej záruke s bankou plniacou podmienky podľa § 9 až 11 zákona?

Má niekto s tým skúseností ? Čo to obnáša, aké sú na to výdavky a ktorý z týchto troch druhov je výhodnejší ?
dragan.michal
07.06.11,15:28
Sú 3 možnosti:

1. Budeš mať CK, ktorá sama organizuje zájazdy. Ide viazané živnosti "Prevádzkovanie cestovnej kancelárie”. Následne je potrebné splniť aj nasledovné podmienky:
- vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a dva roky praxe v odbore alebo
- vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vyššie odborné vzdelanie a tri roky praxe v odbore alebo
- úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie a štyri roky praxe v odbore

V prípade, že ich nesplnas mozes zamestnat zodpovedneho zastupcu, ktory tieto podmienky splna. V pripade ak ide o "kamennu" cestovku tak moze byt zodpovedny veduci len v jednej cestovke. Ak ide o internetove cestovky tak udajne aj vo viacerych.

Nasledne samozrejme aj uzavrieť poistku na zájazdu pre prípad jej úpadku. Cenu Ti nepoviem, nakolko tam mas vela premennych (ake mas zazemie, ako si dlho na trhu atd).

2. Budes mat len cestovnu agenturu. ta nesmie organizovat pobyty, je len predajcom pobytov, ktore organizuje CK. Podmienky tak ako pri CK, ale ak sa nemylim tak netreba poistenie.

3. Spravis si web stranku a cez affiliate odkazy budes predavat ponuky CK. V tom pripade Ti staci volna zivnost na sprostredkovanie sluzieb. Uz som to zistoval na ministerstve vnutra - link (http://midra.sk/reklama/cestovna-agentura-alebo-sprostredkovatel) (ospravedlnujem sa, nechcelo sa mi to tu cele kopirovat)
Aipockk
07.06.11,15:37
Vdaka to vsetko som uz vedel :-)
Hlavne ma zaujima ci potrebujem okrem viazanej zivnosti aj tie volne pre aktivity, ktore som vypisal vyssie.
dragan.michal
07.06.11,16:10
Ak si vedieš účtovníctvo sám - nepotrebuješ žiadnu žvnosť.
Na sprostredkovanie potrebuješ voľnú živnosť - sprotredkovateľká činnosť
Aipockk
07.06.11,16:17
Čiže všetky služby- predaj leteniek, cestovných lístok a zabezpečovanie ubytovanie môžem zhrnúť pod jednu voľnú živnosť- sprostredkovateľská činnosť ?
dragan.michal
07.06.11,19:40
ved to mozes robit na zivnost cestovnej kancelarie.
alaya1
18.08.11,07:14
Chcem sa opytat, moj muz na svoju volnu zivnost -sprostredkovanie, uz davnejsie sprostredkoval klientov jednej CK.
Chcem sa opytat, odkledy je nutna viazana zivnost na cinnost CK, od akeho datumu, niekedy to bola volna zivnost.Chce pracovat pre jednu CK, no nevieme, ci to sprostredkovanie pred cca 15 rokmi na jeho volnu zivnost sa da zapocitat,aby mohol byt zodpovedny zastupca CK.
pantheon
21.11.11,21:32
ahojte, nepochopil som jednu vec. Ak budem robit len predaj ako sprostredkovanie, tak samostatne ubytko, letenky, lisky na lod, alebo len jednu z tychto veci mozem predavat, alebo teda vsetky, ale len samostatne? Predokladam ze vsetky, ale len samostatne. Zaujimalo by ma kto tu rozbiehal nejaku CA, ci uz kamennu alebo online:
- aky cms pouzil na predaj zajazdov online, ako riesil prepojenie so svojou webstrankou
- ci pripadne pouziva galileo, amadeus, alebo nieco podobne, a rovnako ci je problem na prepojenie s webstrankou
- ak predavam od viacero sk, treba zmluva s kazdou, alebo staci napojenie na nejaky centralny rezervacny system..?
- mate niekto info kolko asi stoji skolenie na amadeus/galileo...?
vdaka za odpovede.
blavaciko
22.11.11,07:06
pantheon, existuju systemy ktore su stavane pre cestovne agentury, kde spravujes len jeden web, platis nejaky mesacny poplatok a oni ti na stranku sami davaju info o zajazdoch roznych CK. Na to, aby si ich ale mohol predavat, potrebujes zmluvu s KAZDOU cestovnou kancelariou. To je ale lahke, len im napises ze chces byt provizny predajca a oni poslu zmluvu.
pantheon
22.11.11,13:45
ahoj, vdaka za odpoved. tip na nejaky cms?

objavil som tieto dva:
http://www.cestovnysystem.sk/vyskusajte-si.htm
http://www.redsys.sk/Service-RedSysTravelDC.aspx

ma niekto skusenost? vdaka.
derek191919
11.08.12,12:09
Trochu neskorá rada, ale mal som cestovnú agentúru a využíval som www.cestovnysystem.sk, pozeral som si aj konkurenciu, ale vyšlo mi, že sú najlepší a hlavne lacnejší na potreby, čo som ja chcel a hlavne mohol som cez ich system nadstaviť aj modul na predávanie leteniek a vstupeniek.