Pipita
07.06.11,19:40
Ako mam podat danove priznanie ak mam 2 mesiace odrobene v Irsku a zbytok som na SK? Nieje mi jasne co s tymi 2 mesiacmi. Ak by som bola danovy rezident SK aj Irska tak si irske prijmy mozem vynat zo zdanenia. Ale ak som len danovy rezident SR (kedze v IRE nebudem viac nez 183 dni) tak musim doplatit rozdiel alebo si ich tiez mozem vynat zo zdanenia? Nieje mi jasne ci to vynatie zo zdanenia sa vztahuje len na tych co su povazovani za irish tax residents. Prosim ozrejmite mi to niekto. Dakujem.
IvoM
08.06.11,08:46
Podľa toho čo píšeš tak si určite daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou /daňový rezident/ v SR §2.d)1. zákona o DzP, už z čísla 183 dní je jasné že v jednom roku môžeš byť daňovým rezidentom len v jednom štáte. DP podávaš v SK a na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie s Írskom (361/2000 Zz) musíš použiť metódu zápočtu.
veronikasad
08.06.11,09:49
Podľa toho čo píšeš tak si určite daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou /daňový rezident/ v SR §2.d)1. zákona o DzP, už z čísla 183 dní je jasné že v jednom roku môžeš byť daňovým rezidentom len v jednom štáte. DP podávaš v SK a na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie s Írskom (361/2000 Zz) musíš použiť metódu zápočtu.
Nesúhlasím - pokial ide o príjem zo závislej činnosti, daňovník sa môže rozhodnúť, či použije metodu vyňatia alebo zápočtu dane - podla toho, čo je preňho výhodnejšie.
IvoM
08.06.11,10:42
Veronika máš pravdu, úplne mi vyfučala tá novela zákona o DzP z 1.3.2009 z hlavy. :-)
Pipita
08.06.11,13:11
Dakujem za odpovede. Cize tie 2 mesiace v Irsku priznam ale nedoplacam nic kedze si vyberiem metodu vynatia kedze je to podla novely pre mna vyhodnejsie.

Ako je to s urcitym typom prijmu ktory v Irsku nepodlieha zdaneniu ale napriklad taky isty typ prijmu na SK zdaneniu podlieha. Ako v tomto pripade postupovat? Musela by som ho na SK zdanit? Alebo nie, kedze som ho dostala v Irsku?