lisagb
07.06.11,20:51
V 1995 som prerusila studium na vysokej skole a odisla som do zahranicia. Na vysoku skolu som sa uz nevratila a usadila som sa v UK. Medzitym som sa tam vydala a zila - samozrejme pracovala iba tam. Na Slovensku som nikdy nepracovala, nikdy nebrala ziadne pridavky - iba studovala do r.1995. Na Slovensko chodim raz za par rokov navstivit mamicku (ona chodi stale k nam). Prave teraz nas znova bola navstivit na 2 mesiace. Po navrate - vcera vecer mi zavolala s velmi cudnou spravou - v schranke nasla list adresovany mne zo dna 5-teho maja (dnes je 7-ho juna), ze mam nedoplatok vyse 3000 Euro voci VsZP!!!!! Ja som nikdy ziadne positenie s nimi neuzavrela a nikdy som nepotrebovala slovensku zdravotnicku pomoc, nikdy som nebola u doktora na Slovensku (iba do skoncenia mojho vysoko-skolskeho studia), nepamatam si, ze by som vlastnila poistenecku kartu - je to uz 16 rokov!!! V liste bolo stanovene, ze sumu treba zaplatit do 8-mych dni - list mamicka otvorila iba vcera vecer! Ja som poistena v zahranici. Prosim Vas, poradte mi ako mam dalej postupovat.
Chobot
07.06.11,23:31
V 1995 som prerusila studium na vysokej skole a odisla som do zahranicia. Na vysoku skolu som sa uz nevratila a usadila som sa v UK. Medzitym som sa tam vydala a zila - samozrejme pracovala iba tam. Na Slovensku som nikdy nepracovala, nikdy nebrala ziadne pridavky - iba studovala do r.1995. Na Slovensko chodim raz za par rokov navstivit mamicku (ona chodi stale k nam). Prave teraz nas znova bola navstivit na 2 mesiace. Po navrate - vcera vecer mi zavolala s velmi cudnou spravou - v schranke nasla list adresovany mne zo dna 5-teho maja (dnes je 7-ho juna), ze mam nedoplatok vyse 3000 Euro voci VsZP!!!!! Ja som nikdy ziadne positenie s nimi neuzavrela a nikdy som nepotrebovala slovensku zdravotnicku pomoc, nikdy som nebola u doktora na Slovensku (iba do skoncenia mojho vysoko-skolskeho studia), nepamatam si, ze by som vlastnila poistenecku kartu - je to uz 16 rokov!!! V liste bolo stanovene, ze sumu treba zaplatit do 8-mych dni - list mamicka otvorila iba vcera vecer! Ja som poistena v zahranici. Prosim Vas, poradte mi ako mam dalej postupovat.

Vyzerá to tak, že v r. 1995, keď si odišla do zahraničia, tak si sa neodhlásila z povinného zdravotného poistenia. Ako už názov hovorí, ide o povinné zdravotné poistenie. Pred rokom 1995 si asi bola poistená vo VsZP, preto ťa táto poisťovňa naďalej viedla ako poistenca - samoplatcu. A tým ti dlh na poistnom rokmi narastal. Je jedno, či si čerpala zdravotné výkony alebo nie, či si mala kartičku alebo nie, poistená si bola a preto je povinnosť platiť.

Dobré pre teba je, že ako píšeš, bola si poistená v zahraničí.

Nepíšeš ale, na základe čoho VsZP vymáha uvedenú sumu. Ak je to výkaz nedoplatkov, tak voči výkazu môžeš vzniesť námietky do lehoty v ňom uvedenej. Ak do tej lehoty nevznesieš námietky, stáva sa exekučným titulom a VsZP to určite dá na exekúciu.

Ak je to už exekučný titul, tak je to horšie, lebo zaplatíš aj trovy exekútora.

Čo ale môžeš urobiť? Ak je to výkaz nedoplatkov, tak napísať námietky s odôvodnením, že si poistená od r. 1995 v zahraničí (dúfam a predpokladám, že je to v EU, ak nie, tak pre teba horšie). V zmysle zákona o zdravotnom poistení môže a musí byť občan SR (teda aj občan ktorejkoľvek krajiny EU) poistený len v jednej krajine EU. Ak si mala poistenie v inej krajine EU, tak odo dňa poistenia ti poistenie na Slovensku zaniká.

Treba to v námietkach uviesť a doložiť relevantný a hodnoverný dôkaz, z ktorého bude zrejmé, odkedy si v zahraničí poistená, napr. poistnú zmluvu, pracovnú zmluvu, kartičku poistenca. Najlepšie je vyžiadať si v tvojej poisťovni formulár E104 (je to medzinárodný európsky formulár), na ktorom sa uvádzajú všetky obdobia zdravotného poistenia v zahraničí. Vystavenie formulára môže trvať dlhšie (2-3 týždne), tak ho potom dodatočne doložiš do VsZP (v námietkach to ale uveď, že doklad doložíš potom a nečakaj s námietkami).

Keďže si toho málo napísala, dal som ti len základné informácie, ktoré ti môžu pomôcť. Pre komplexnejšiu odpoveď treba uviesť:

- v ktorej krajine v súčasnosti bývaš?
- máš v tej krajine určite zdravotné poistenie? Odkedy? Vieš to preukázať?
- čo ti to presne prišlo z VsZP (výkaz nedoplatkov, oznámenie o exekúcii, či niečo iné?)
- dobré by bolo tiež vedieť, za ktoré obdobie sa dlžná suma vymáha (ak to bolo za obdobie pred odchodom do zahraničia, tak to asi bude treba uhradiť).