Vivi
11.01.06,07:59
Ahojte - prosim o radu - mam zamestnanca, ktory pracoval u nas cely rok,mal vsak pomerne nizku mzdu, takze sme neodvadzali preddavkz na dan - a ani nema platit dan, kedze uhrn jeho prijmov bol nizsi ako suma nezdanitelneho minima.Mam mu robit rocne zuctovanie dane, ak ano, ako?Pripadne, ak si bude chciet sam podat danove priynanie, ma podavat aj nulove?Dakujeem:)
Zita4
11.01.06,10:39
Ak si mal zdaniteľný príjem za rok 2005 vyšší ako 43968 Sk (hrubého), musí si podať daňové priznanie alebo požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Oľa
11.01.06,10:52
Doplním Zitu:
Vivi ročné zúčtovanie urobíš tak isto, ako aj ostatným zamestnancom, len mu prípadne vyjde nulová daň.
ewap
13.01.06,10:41
Ak zamestnanec odpracoval vo firme 11 mesiacov v decembri odišiel, mám mu urobiť ročné zúčtovanie, alebo vystaviť potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch?
lenkak
13.01.06,10:46
Len potvrdenie.
lenkak
13.01.06,10:47
Ročné iba vtedy, ak odišiel 31.12. a požiadal firmu o vystavenie RZ a predložil by príjem za ten jeden chýbajúci mesiac.
cepeva
13.01.06,11:34
Rocne zuctovanie musis spravit aj zamestnancovi, ktory ti odisiel napr. v polovici roka, ale uz sa do konca roka nezamestnal.
On moze poziadat posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane. A kedze by ste boli posledny zamestnavatelom vy (potom uz bol evidovany na Urade praceň, musis mu spravit rocne zuctovanie dane.
Denda
13.01.06,11:38
Rocne zuctovanie musis spravit aj zamestnancovi, ktory ti odisiel napr. v polovici roka, ale uz sa do konca roka nezamestnal.
On moze poziadat posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane. A kedze by ste boli posledny zamestnavatelom vy (potom uz bol evidovany na Urade praceň, musis mu spravit rocne zuctovanie dane.
Tu chcem len trošku poopraviť. Ročné zúčtovanie sa musí spraviť len na základe žiadosti. V prípade, že od neho žiadosť neobdržia, nemôžu vykonať ročné zúčtovanie dane aj keď sú jeho posledným zamestnávateľom.
cepeva
13.01.06,11:40
Tu chcem len trošku poopraviť. Ročné zúčtovanie sa musí spraviť len na základe žiadosti. V prípade, že od neho žiadosť neobdržia, nemôžu vykonať ročné zúčtovanie dane aj keď sú jeho posledným zamestnávateľom.
Na to som trochu pozabudla.
Plne s tym suhlasim.
KON-EKON
13.01.06,11:43
Ešte som si všimla, že je nové tlačivo na ročné zúčtovanie, kde je priestor na 12 tis. z poistky, dodatkové dôchodkové...atď. Ešte som ho nevidela, ale viem, že už existuje.Vyhlásenie k zdanit.príjmu treba dať podpísať zamestnancovi- tú zadnú stranu, kde prizná či mal ešte nejaké príjmy a má o to požiadať do 15.2. A ak mal viac zamestnávateľov robí si daňové sám.Len toľko. Čo sa týka ročného zúčtovania, je jedno aký mal príjem, ak požaiada a splnil podmienku, len jeden zamestnávateľ tak ho urobiť musíš. aj keď sú nuly.
matafe
13.01.06,11:43
Tu chcem len trošku poopraviť. Ročné zúčtovanie sa musí spraviť len na základe žiadosti. V prípade, že od neho žiadosť neobdržia, nemôžu vykonať ročné zúčtovanie dane aj keď sú jeho posledným zamestnávateľom.

Súhlasim,
a ešte doplním, že posledným zamestnávateľom v tomto prípade je myslený ten zamestnávateľ, u ktorého si daňovník ako u posledného uplatňoval odpočítateľnú položku na daňovníka a DB. (§38 ods.1)
Janka6685
13.01.06,11:48
Ešte som si všimla, že je nové tlačivo na ročné zúčtovanie, kde je priestor na 12 tis. z poistky, dodatkové dôchodkové...atď. Ešte som ho nevidela, ale viem, že už existuje.

Je to toto?
KON-EKON
13.01.06,11:56
Mám však špecifický problém s ročným zúčtovaním. Účtujem SBS-ku, kde v minulom roku bolo nedorozumenie so Soc.poisť., že výsluhoví dôchodcovia nemusia odvádzať starobné poistenie- za seba, potom však dala poisťovňa po roku iné stanovisko a ja som musela opravovať všetky výkazy. Lenže sa už nestihlo ročné zúčtovanie, už bolo urobené, nedalo sa to opraviť.V tomto roku som im stiahla to poistné a teraz neviem, či im ho mám dať do ročného ako poistné. Išlo to ako ostatné zrážky na výplate, pretože ja som opravné výkazy na SP prerobila. Hrubé mzdy sa im nezmenili, ale na dani by to mali nejako pocítiť, že sa im zníži. Kolapsový stav. Či to pochopí správne správca dane, tam si neviem odpovedať.
cepeva
13.01.06,12:42
Mám však špecifický problém s ročným zúčtovaním. Účtujem SBS-ku, kde v minulom roku bolo nedorozumenie so Soc.poisť., že výsluhoví dôchodcovia nemusia odvádzať starobné poistenie- za seba, potom však dala poisťovňa po roku iné stanovisko a ja som musela opravovať všetky výkazy. Lenže sa už nestihlo ročné zúčtovanie, už bolo urobené, nedalo sa to opraviť.V tomto roku som im stiahla to poistné a teraz neviem, či im ho mám dať do ročného ako poistné. Išlo to ako ostatné zrážky na výplate, pretože ja som opravné výkazy na SP prerobila. Hrubé mzdy sa im nezmenili, ale na dani by to mali nejako pocítiť, že sa im zníži. Kolapsový stav. Či to pochopí správne správca dane, tam si neviem odpovedať.
To nemas lahke. Komunikovala si na tu temu uz s Danovym uradom?
Inak v novom danovom zakone je, ze vratene poistne zaplatene bez pravneho dovodu spada pod prijem §8 ods.1k) - t.j. mali by si spravit danove priznanie sami - no podla toho, co hovoris ty, mas opacny problem, ale neviem najst, ci sa o tom nieco hovori v danovom zakone.
Mal niekto s takym niecim skusenost?
KON-EKON
13.01.06,15:30
Ako rozmýšľam, tak mi nič iné nevychádza, že zaplatiť to zaplatili v tomto daňovaom období, firma za nich zaplatila, na základe opravných výkazov a preto podľa mňa im to dám do poistného ako odpoč.položku. Daňový úrad je orgán, ktorý mi nepomôže, snáď daň.poradca.Nikdy mi nepomohli.Sú tam ťapy.Všetko vedia až rok po...keď idú na kontrolu.Keď je problém, tak povedia -dajte si dotaz na ústredné DR.Ale aj tak dík..
pochemi
15.01.06,15:46
Dozvedela som sa od našej mzdárky, že nebude robiť ročné zúčtovanie praocvníkom, ktorí majú ešte iný príjem alebo nezdaniteľnú čiastku si uplatňujú aj na manžela, keď nemá vlastný príjem.Moja otázka. Môže zamestnávateľ odmietnuť moju žiadosť o vykonanie RZD z dôvodu že to je veľa práce a mzdárka nechce byť zodpovedná , že si máme všetci podať DP. Ďakujem
Tweety
15.01.06,16:03
Dozvedela som sa od našej mzdárky, že nebude robiť ročné zúčtovanie praocvníkom, ktorí majú ešte iný príjem alebo nezdaniteľnú čiastku si uplatňujú aj na manžela, keď nemá vlastný príjem.Moja otázka. Môže zamestnávateľ odmietnuť moju žiadosť o vykonanie RZD z dôvodu že to je veľa práce a mzdárka nechce byť zodpovedná , že si máme všetci podať DP. Ďakujem
Ak zamestnanec o to požiada v termíne do 15.2.2006, je jej povinnosťou urobiť ročné zúčtovanie.;) :eek:
P.S- pod pojmom iný príjem, rozumieme iba príjmy zo závislej činnosti.;)
estera
15.01.06,16:15
Odpoveď pre KON_EKON: Obráťte sa na DÚ - metodické oddelenie, Ševčenkova32, Bratislava. Mne zatiaľ vždy pomohli a poradili. Dúfam, že aj Vy budete mať šťastie.
Zita4
15.01.06,19:33
Dozvedela som sa od našej mzdárky, že nebude robiť ročné zúčtovanie praocvníkom, ktorí majú ešte iný príjem alebo nezdaniteľnú čiastku si uplatňujú aj na manžela, keď nemá vlastný príjem.Moja otázka. Môže zamestnávateľ odmietnuť moju žiadosť o vykonanie RZD z dôvodu že to je veľa práce a mzdárka nechce byť zodpovedná , že si máme všetci podať DP. Ďakujem
Keď si požiadaš o ročné zúčtovanie dane, aj tak budeš sama zodpovedná za všetky údaje, ktoré si vo vyhlásení a v žiadosti uvedieš. Mzdárka za to nemôže byť zodpovedná. Ak nepredložíš všetky potrebné doklady k ročnému zúčtovaniu do 15. 2. 2006, mzdárka ti vystaví potvrdenie o zdaniteľnej mzde a si povinná sama si podať daňové priznanie. ;)
KON-EKON
16.01.06,13:45
Estera - ďakujem, som z juhu stredného Slovenska, takže iba ak telefonicky zavolám na tento DÚ.
schevka
17.01.06,09:29
Chcela by som sa spýtať, či stále platí, že ročné zúčtovanie preddavkov na daň (RZD) môžem vypracovať iba takému zamestnancovi, ktorý poberal zdaniteľné príjmy od viacerých platiteľov postupne. Ak poberal súčasne, musí si podať daňové priznanie. Ak sa mýlim, môžete mi prosím povedať §, na základe ktorého je to možné?

Ďakujem.
Ala
17.01.06,09:51
§ 39 zakona 595/2003 Z.z.
schevka
17.01.06,11:28
Ďakujem, ale v § 39 nie je odpoveď na moju otázku.
Barbara
17.01.06,11:37
Chcela by som sa spýtať, či stále platí, že ročné zúčtovanie preddavkov na daň (RZD) môžem vypracovať iba takému zamestnancovi, ktorý poberal zdaniteľné príjmy od viacerých platiteľov postupne. Ak poberal súčasne, musí si podať daňové priznanie. Ak sa mýlim, môžete mi prosím povedať §, na základe ktorého je to možné?

Ďakujem.


ako to myslíš, že súčasne: SZČO - zamestnanec??????? alebo zamestnanec a ešte má druhý príjem od zamestnávateľa??????
1. prípad - daňové priznanie- Ty mu dáš len potvrdenie o zdaniteľnej mzde......... ročné mu nesmieš vykonať
2. prípad - môžeš mu spraviť Ty ročné zúčtovanie, keď si o to požiadá do 15.2.2006. Vyhlásenie Ti musí podpísať do 31.1.2006, ovšem keď si u Vás uplatňuje nezdan. čiastku.
matafe
17.01.06,11:38
Chcela by som sa spýtať, či stále platí, že ročné zúčtovanie preddavkov na daň (RZD) môžem vypracovať iba takému zamestnancovi, ktorý poberal zdaniteľné príjmy od viacerých platiteľov postupne. Ak poberal súčasne, musí si podať daňové priznanie. Ak sa mýlim, môžete mi prosím povedať §, na základe ktorého je to možné?

Ďakujem.

RZD je možné urobiť aj zamestnancovi, ktorý poberal zdaniteľné príjmy od viacerých zamestnávateľov súčasne.
Podmienkou je, že zamestnanec musí požiadať o RZD zamestnávateľa, u ktorého ako u posledného si uplatňoval nezdaniteľnej časti dane(mal podpísane vyhlásenie). Ak toho vyhlásenie nemal podpísane u žiadného zamestnávateľa, môže požiadať ktorého-koľvek.
Maňaska
17.01.06,11:41
Prosím Vás, je niekde poučenie na vyplnenie Potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch? Do riadku 09 - Zrazené a odvedené príspevky sa zapíšu príspevky aj za obdobie 12/2005 - aj ked zaplatené buduú v 1/2006. Ďakujem za odpoveď.
Zita4
17.01.06,12:57
Prosím Vás, je niekde poučenie na vyplnenie Potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch? Do riadku 09 - Zrazené a odvedené príspevky sa zapíšu príspevky aj za obdobie 12/2005 - aj ked zaplatené buduú v 1/2006. Ďakujem za odpoveď.
Dáš tam len príspevky odvedené v roku 2005. Takže december 2005 odvedené príspevky v januári 2006 už nie.
Barbara
18.01.06,09:40
Dáš tam len príspevky odvedené v roku 2005. Takže december 2005 odvedené príspevky v januári 2006 už nie.


Prosím Vás to myslíte ako, že december 2005 v januári nie?
nerozumiem tomu.

keď na mzdovom liste je celková suma napr. za príspevky 3600,-Sk / 12*300/, tak aj v tom potvrdení bude 3600,- nie? či tam sa napíše len 11*300???????- prečo keď v roku 2005 zaplatil 3600,-
prečo mám rozoberať, že ten december 2005 bude odvedený až v januári?
veď pracovník to zaplatil z decembrovej výplaty 2005/ alebo Vy to berete tak že december 2004 má v januári 2005 ?????, a čo keď začne sporiť od 1.1.2005 po 300,- teda 12*300 =3600,- tak napíšete na potvrd. len 3300?_ to podľa mňa nieje správne
som vytlačila na jedného potvrdenie o zdanit. mzde a t aj tam je zrazené a odvedené 3600,- podľa Vás je to nesprávne
prosím Vás vyvedte ma z omylu????
dík
Beba
18.01.06,10:01
Do DP vstupujú len zaplatené. Potvrdenie sa prikladá k DP
Barbara
18.01.06,10:06
Do DP vstupujú len zaplatené. Potvrdenie sa prikladá k DP


to rozumiem, tak potom u zamestnanca, keď mu ja robím ročné zúčt. tam má byť správne-3600,-alebo 3300- to mi neni jasné.
lebo hovorím keď som to vytlačila zo stroja tak tam je 3600,- a nie 3300,-
Sany
18.01.06,10:17
Teda fakt, nie je to trochu hlúpe? Potom by tam vlastne nemala ísť ani mzda za december, ani tú nemal vyplatenú v decembri, tak ju tam nerátajme. Bože, tie zákony!!!!!
Barbara
18.01.06,10:23
Teda fakt, nie je to trochu hlúpe? Potom by tam vlastne nemala ísť ani mzda za december, ani tú nemal vyplatenú v decembri, tak ju tam nerátajme. Bože, tie zákony!!!!!



no tak treba zarátať 3600 alebo 3300??????,:confused: :confused: :mad: :mad:

no ale už na dnes s tým dám pokoj.
idem prezerať daňové vyhlásenia, lebo celé dni vysedávam " na PORADE" a nasávam vedomosti a robota mi stojí
neskoršie sem ešte nazrem
tak zatiaľ sa tu majte krásne:D :D
fakt ,tak nech sa do toho potvrdenia nezaráta ani ani hrubá mzda ani poistné za 12/2005:mee:
Sany
18.01.06,10:24
A v januári 2005 nezaplatil za december 2004? Ja budem brať celú sumu - u teba 3.600,-
Barbara
18.01.06,10:26
A v januári 2005 nezaplatil za december 2004? Ja budem brať celú sumu - u teba 3.600,-


no a keď začal iba v januári 2005??????,, do 12/2005 ajtak je to 3600 nie????
na mzd. liste máš sumu celkovú za rok 2005 3600 a nie 3300!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
Palino
18.01.06,10:38
Dáš tam len príspevky odvedené v roku 2005. Takže december 2005 odvedené príspevky v januári 2006 už nie.
Podľa mňa treba započítať aj príspevky odvedené v januári 2006. Zamestnancovi boli zo mzdy zrazené v decembri. Tak isto aj daň. To si myslíš, že ani daň, ktorú si mu zo mzdy zrazila v decembri, sa nemá uviesť v potvrdení?
Inak neviem, či náhodou nehovoríme každý o niečom inom. Ja hovorím o príspevkoch na sociálne a zdravotné poistenie. Iné sú príspevky uvedené v nezdaniteľných častiach, tie musia byť zaplatené.:)
Zita4
18.01.06,10:42
Podľa mňa treba započítať aj príspevky odvedené v januári 2006. Zamestnancovi boli zo mzdy zrazené v decembri. Tak isto aj daň. To si myslíš, že ani daň, ktorú si mu zo mzdy zrazila v decembri, sa nemá uviesť v potvrdení?
Inak neviem, či náhodou nehovoríme každý o niečom inom. Ja hovorím o príspevkoch na sociálne a zdravotné poistenie. Iné sú príspevky uvedené v nezdaniteľných častiach, tie musia byť zaplatené.:)
Ja som tam písala o príspevkoch na doplnkové dôchodkové poistenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie. To je niečo iné. ;) Ide o toto tlačivko, a otázka bola na riadok 09:
Barbara
18.01.06,10:49
Podľa mňa treba započítať aj príspevky odvedené v januári 2006. Zamestnancovi boli zo mzdy zrazené v decembri. Tak isto aj daň. To si myslíš, že ani daň, ktorú si mu zo mzdy zrazila v decembri, sa nemá uviesť v potvrdení?
Inak neviem, či náhodou nehovoríme každý o niečom inom. Ja hovorím o príspevkoch na sociálne a zdravotné poistenie. Iné sú príspevky uvedené v nezdaniteľných častiach, tie musia byť zaplatené.:)


to že aby sa tam neuviedlo ani hrubá mzda a blabla...................to bolo zo srandy myslené----, ináč sa jedná o
Dopl. dôchod. sporenie / zaplatené------------ no veď práve o to ide, keď som to zrazila v 12/2005 to akože nezaplatil?????????????keď som mu to zrazila, tak aj zaplatil , či nie??????
:D :D

už to mám....
..VY určite rozmýšľate z účtovníckeho hľadiska a preto hovoríte ,že za december 2005 netreba zaratať, lenže ten zamestnanec v decembri 2005 zaplatil lebo som mu to zrazila. :p
Palino
18.01.06,11:19
Vidím, že nečítam poriadne príspevky a reagujem unáhlene, sorry.
Ak ide o DDS, tak v Potvrdení, ktoré majú vyplniť org., kde sa toto poistenie- sporenie platilo, je uvedené
" Uplatnenie tohoto sporenia (poistenia) ako nezdaniteľnej časti základu dane zamestnanec nepredkladá na tomto odporúčanom tlačive v prípade, ak je platené zrážkami zo mzdy a zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý vykonával zrážky preukázal, že ide o zrážky zo mzdy na základe účastníckej (zamest-naneckej) zmluvy. "
A teda mne z toho vychádza, že ak sa príspevky zrážajú zo mzdy, tak by sa mali započítať aj tie, ktoré boli odvedené až v januári 2006.
Sany
18.01.06,11:21
to že aby sa tam neuviedlo ani hrubá mzda a blabla...................to bolo zo srandy myslené----, ináč sa jedná o
Dopl. dôchod. sporenie / zaplatené------------ no veď práve o to ide, keď som to zrazila v 12/2005 to akože nezaplatil?????????????keď som mu to zrazila, tak aj zaplatil , či nie??????
:D :D

už to mám....
..VY určite rozmýšľate z účtovníckeho hľadiska a preto hovoríte ,že za december 2005 netreba zaratať, lenže ten zamestnanec v decembri 2005 zaplatil lebo som mu to zrazila. :p
A vlastne máš pravdu. V prípade zamestnanca zarátaj aj 12/2005. To, že zamestnávateľ odviedol až v januári nie je podstatné. Zrazené zamestnancovi to bolo v decembri. Iné je to asi u SZČO, ale to chvalabohu neriešim.
vladan
18.01.06,11:23
SILVIA54
18.01.06,12:04
Ahoje všetci, potrebujem pomôcť: zamestnanec nastúpil k 5.9.2005 a dovtedy pracoval v Čechách.A mám tu zápočtový list od neho a potvrdenie o vyplatených príjmoch nemám a ani on ho nedostal.Má na ňom uvedenú mzdu za hodinu,hrubú a čistú mesačnú mzdu a nezdanitelné čiastky a takú mzdu ževraj dostával každý mesiac.A ja teraz neviem či to mám vynásobiť(myslím hrubú mzdu a tých 9 mesiacov) alebo čo s tým keď ma žiada o vykonanie ročného zúčtovania na daň z príjmu.Prosím nestretli ste sa vo svojej praxi s niečím podobným?
alušik
18.01.06,12:07
Ja by som povedala, nech si to potvrdenie vyžiada... Nenásobila by som si niečo 12.:)
SILVIA54
18.01.06,12:21
Ale on tvrdí že dostal iba toto a ani vôbec nerozumiem prečo tam má napísanú sumu na hodinu,aj hrubý mesačný a aj čistý mesačný príjem.Čo mám robiť?
alušik
18.01.06,12:24
Neviem,ale ja som videla z CR normalne take potvrdenie, v ktorom bol prijem za cele obdobie. Mozno len nevedel, ze nieco take bude potrebovat a zamestnavatel mu to automaticky nevydal, lebo to robi napr. az po skonceni kalendarneho roka. Tazko povedat, ja by som si v kazdom pripade trvala na svojom a pytala si potvrdenie za cele obdobie...:)
SILVIA54
18.01.06,12:33
Ja naozaj neviem,nič také som ešte nevidela.:mee:
vladan
18.01.06,14:40
Ja naozaj neviem,nič také som ešte nevidela.:mee:

Silvi, podľa § 32 ods. 2a) si má daný zamestnanec podať daňové priznanie sám ... ako by si to chcela nasúkať do svojho ročného zúčtovania, veď on mal pravdepodobne výplatu v CZK, či nie?
SILVIA54
18.01.06,15:17
Vidíš to? Vlastne áno,to znamená že keď poberal príjmy zo zahraničia tak si automaticky podáva daňové priznanie.Mám pravdu? Idem to robiť(ročné zučtovanie prvýkrát)tak to nemám ešte v hlave.
SILVIA54
18.01.06,15:23
Ďakujem Ti už som to omrkla.Moc si mi pomohla.
Zita4
18.01.06,16:16
A vlastne máš pravdu. V prípade zamestnanca zarátaj aj 12/2005. To, že zamestnávateľ odviedol až v januári nie je podstatné. Zrazené zamestnancovi to bolo v decembri. Iné je to asi u SZČO, ale to chvalabohu neriešim.
Treba si prečítať zákon o dani z príjmov. § 11 ods 5 - čo si môžeš odpočítať zo základu dane. ... príspevky na DDS (teraz aj DDP) vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období.
Natka Szcz
18.01.06,20:25
Prosíim o radu, ak je žena na RD a zároveň pracuje na DoVP, kde má aj podpísané vyhlásenie, môže požiadať o RZD,alebo musí dať daňové priznanie?
Lanaj
19.01.06,04:50
Môže požiadať o RZD.
liba2
19.01.06,04:54
Prosíim o radu, ak je žena na RD a zároveň pracuje na DoVP, kde má aj podpísané vyhlásenie, môže požiadať o RZD,alebo musí dať daňové priznanie?
Ak mala podpísané vyhlásenie mala sa jej mesačne uplatňovať nezdaniteľná čiastka 7328 sk.
Môže požiadať, ak nemá ešte aj iný príjem napr. podľa iného §-u zákona o DP.
Barbara
19.01.06,04:58
Ahoje všetci, potrebujem pomôcť: zamestnanec nastúpil k 5.9.2005 a dovtedy pracoval v Čechách.A mám tu zápočtový list od neho a potvrdenie o vyplatených príjmoch nemám a ani on ho nedostal.Má na ňom uvedenú mzdu za hodinu,hrubú a čistú mesačnú mzdu a nezdanitelné čiastky a takú mzdu ževraj dostával každý mesiac.A ja teraz neviem či to mám vynásobiť(myslím hrubú mzdu a tých 9 mesiacov) alebo čo s tým keď ma žiada o vykonanie ročného zúčtovania na daň z príjmu.Prosím nestretli ste sa vo svojej praxi s niečím podobným?


predsa keď pracoval aj v zahraničí Ty mu nesmieš vykonať ročné zúčtovanie, musí si podať daňové priznanie.
SILVIA54
19.01.06,06:27
Ja som v tomto smere nováčik.A keby si vedela tak kde si má podať daňové priznanie?Na Slovensku alebo v Čechách?
uzivatel2
19.01.06,06:44
Zamestnanec podá daňové priznanie na Slovensku
SILVIA54
19.01.06,06:48
Aj keď mal od januára do augusta príjmy z Čiech?Na Slovensku dá potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch z Čiech?
Kejt
19.01.06,07:52
Ahojte poraďaci chcela by som poprosiť o radu máme zamestnankyňu,ktorej manžel pracuje v zahraniční zmluvu má podpísanú so zahraničným zamestnávateľom môže si jeho manželka uplatniť v ročnom zúčtovaní nejaké úlavy na manžela?A ešte by som sa chcela opýtať ak bol zamestnanec v roku 2005 nezamestnaný pól roka môže si v ročnom zúčtovaní uplatniť podporu z úradu práce a sociálky?
Tweety
19.01.06,09:15
Ahojte poraďaci chcela by som poprosiť o radu máme zamestnankyňu,ktorej manžel pracuje v zahraniční zmluvu má podpísanú so zahraničným zamestnávateľom môže si jeho manželka uplatniť v ročnom zúčtovaní nejaké úlavy na manžela?A ešte by som sa chcela opýtať ak bol zamestnanec v roku 2005 nezamestnaný pól roka môže si v ročnom zúčtovaní uplatniť podporu z úradu práce a sociálky? Ak mal príjem aj v zahraničí podáva DP.
Odpočet na manžela môže byť iba rozdiel medzi jeho príjmami,podporou a nezdaniťeľnou časťou. :eek:
Vivi
19.01.06,13:03
Robim si danove priznanie a potrebujem sa uistit - v roku 2005 som 4 mesiace pracovala (hruby prijem bol cca 80 000), potom som bola na materskej a potom na rodicovskej dovolenke.Mozem si uplatnit celu nezdanitelnu ciastku na rok 2005 87936?A to potom znamena, ze budem mat nulovu dan a vratia mi preddavky?To by ma potesilo......:) Dakujem:)
matafe
19.01.06,13:07
Robim si danove priznanie a potrebujem sa uistit - v roku 2005 som 4 mesiace pracovala (hruby prijem bol cca 80 000), potom som bola na materskej a potom na rodicovskej dovolenke.Mozem si uplatnit celu nezdanitelnu ciastku na rok 2005 87936?A to potom znamena, ze budem mat nulovu dan a vratia mi preddavky?To by ma potesilo......:) Dakujem:)

Áno, nárok na nezdaniteľnú časť základu dane máš v plnej výške 87 936 a pri príjme cca 80000, budeš mať pekný preplatok na dani.
Výnimkou pri uplatňovaní tejto nezdaniteľnej časti sú iba dôchodcovia.
olga88
19.01.06,13:53
Prosim o radu, v januari som pracovala,potom PN az do novembra,od novembra som na invalidnom dochodku. V novembri mi zamestnavatel vyplatil odchodne. Podam si danove priznanie, kde uvediem podla
potvrdenia o zdanitelnej mzde a zrazenych preddavkoch prijmy a zrazenu dan. Vysku dochodku za november a december do DP neuvadzam.
Je moj postup spravny?
Dakujem za odpovede.
stdr
19.01.06,14:11
Prosim o radu, v januari som pracovala,potom PN az do novembra,od novembra som na invalidnom dochodku. V novembri mi zamestnavatel vyplatil odchodne. Podam si danove priznanie, kde uvediem podla
potvrdenia o zdanitelnej mzde a zrazenych preddavkoch prijmy a zrazenu dan. Vysku dochodku za november a december do DP neuvadzam.
Je moj postup spravny?
Dakujem za odpovede.

Správne, výška dôchodku sa neuvádza.
A prečo nepožiadate zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane?
KatkaT24
19.01.06,15:35
Ahojte poraďáci,
vie mi niekto poradiť, keď som mala zamestnanú na Dohodu o vyk.práce dôchodkyňu, mám za ňu urobiť nejaké ročné zúčtovanie? Alebo nejaké mzdové listy ku koncu roka? Robí sa niečo? Ak viete, poraďte. Ďakujem moc.
Zuzka
19.01.06,15:55
Urobíš mzdový list a jej pošleš (doporučene) alebo osobne odovzdáš oproti podpisu Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kópiu si založíš. Ročné zúčtovanie nerobíš.
atramka
19.01.06,17:01
zuzka, je treba v tom prípade, keď je to na DoVP študent, alebo žena na materskej dovolenke postupovať tak ako pri dôchodcoch, alebo je to inak?
liba2
19.01.06,18:22
zuzka, je treba v tom prípade, keď je to na DoVP študent, alebo žena na materskej dovolenke postupovať tak ako pri dôchodcoch, alebo je to inak?

Ako to myslíš s tým študentom? Študent na DovP je tiež dohodár. Ak ti nepredloží žiadosť o vykonanie.... tak nerobíš nič. Ak predloží, tak žiadosť vybavíš.
Žena na MD (nie je to podstatné) ak pracovala na DVP a predloží žiadosť o vykonanie.... tak vybavíš. Inak nemusíš byť v tejto veci iniciatívna, je to na zamestnancoch.
U dôchodcu naviac treba sledovať výšku dôchodku. Teda tieto 2 tebou uvádzané prípady nemajú nič spoločné s dohodárom-dôchodcom.
ZuzanaP
20.01.06,05:17
Robím prvýkrát ročné zúčtovanie a chcem sa uistiť.

Zamestnancom, ktorí ma požiadajú o RZ, vykonám RZ. Ak im vyjde preplatok na dani, vyplatím im ho najneskôr v aprílovej výplate (teda v máji). O sumu preplatkov, ktoré mi vyjdu za všetkých zamestnancov si budem následne ponižovať daňovú povinnosť, ktorá mi vyjde z miezd za príslušné mesiace.

Máme jedného zamestnanca, ktorému obvykle vracajú celé zrazené dane (okolo 16000), má 2 deti a manželku na rodičovskej dovolenke. Daň odvádzame zvyčajne okolo 7000, teda tú jeho vrátenú daň, budem uplatňovať aj viackrát?

Čo sa stane, ak by som daň z preplatkov a daň zrazenú nemohla vysporiadať do konca roka?

Ďakujem
liba2
20.01.06,07:08
Robím prvýkrát ročné zúčtovanie a chcem sa uistiť.

Zamestnancom, ktorí ma požiadajú o RZ, vykonám RZ. Ak im vyjde preplatok na dani, vyplatím im ho najneskôr v aprílovej výplate (teda v máji). O sumu preplatkov, ktoré mi vyjdu za všetkých zamestnancov si budem následne ponižovať daňovú povinnosť, ktorá mi vyjde z miezd za príslušné mesiace. O.K.

Máme jedného zamestnanca, ktorému obvykle vracajú celé zrazené dane (okolo 16000), má 2 deti a manželku na rodičovskej dovolenke. Daň odvádzame zvyčajne okolo 7000, teda tú jeho vrátenú daň, budem uplatňovať aj viackrát? O.K.

Čo sa stane, ak by som daň z preplatkov a daň zrazenú nemohla vysporiadať do konca roka?

Ďakujem

§35 ods.7 ZDP:
"Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zodpovedá za vyplatenie daňového bonusu. Ak je suma preddavku na daň zamestnanca, ktorý poberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, nižšia ako suma daňového bonusu alebo ak zdaniteľná mzda tohto zamestnanca spočíva len v nepeňažnom plnení, alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku preddavku na daň vykonať, vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň zrazenej všetkým zamestnancom. Ak je úhrnná suma preddavkov na daň zrazená všetkým zamestnancom nižšia ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) pri výplate, pripísaní alebo poukázaní mzdy zamestnancovi k dobru vyplatí zamestnancovi daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom za príslušný kalendárny mesiac zo svojich prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) požiada miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov a úhrnnou sumou preddavkov na daň, ktoré zrazil všetkým zamestnancom. Správca dane je povinný sumu rozdielu uvedenú v žiadosti poukázať zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do ôsmich pracovných dní od doručenia žiadosti; na tieto účely správca dane nevydáva rozhodnutie podľa osobitného predpisu.128) "
zubadielko
20.01.06,07:31
AHOJTE, robím prvýkrát Ročné zúčtovanie dane. Chcela by som niekoho z Vás poprosiť ako je to s nezdaniteľnou čiastkou 12 000,- Sk ročne na účelové sporenie a životné poistenie. Aké poistenia sa vlastne môžu uplatniť atď. Ako som správne pochopila ak v roku 2005 zamestnávateľ nikomu neodvádzal zo mzdy doplnkové dôchodkové sporenie, pri ročnom zúčtovaní sa ma to netýka. Ak sa mýlim opravte ma, ďakujem
Tweety
20.01.06,07:33
AHOJTE, robím prvýkrát Ročné zúčtovanie dane. Chcela by som niekoho z Vás poprosiť ako je to s nezdaniteľnou čiastkou 12 000,- Sk ročne na účelové sporenie a životné poistenie. Aké poistenia sa vlastne môžu uplatniť atď. Ako som správne pochopila ak v roku 2005 zamestnávateľ nikomu neodvádzal zo mzdy doplnkové dôchodkové sporenie, pri ročnom zúčtovaní sa ma to netýka. Ak sa mýlim opravte ma, ďakujem
Týka sa Ťa, preto že zamestnanci si mohli sami platiť sporenie, alebo poistenie, ak ti predložia doklady, tak to musíš zohľadniť.:eek:
Viera25
23.01.06,10:31
Urobíš mzdový list a jej pošleš (doporučene) alebo osobne odovzdáš oproti podpisu Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kópiu si založíš. Ročné zúčtovanie nerobíš.
Prosím Vás poraďte mi, keď vypisujem tlačivo "HLÁSENIE o vyúčtovaní dane..." kolónku "Dátum vykonania ročného zúčtovania preddavkov na daň za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa hlásenie podáva" musím vypĺňať, ak nerobím ročné zúčtovanie dohodárovi-dôchodcovi, lebo nepožiadal oň.
Aký dátum tam mám dať?
ewap
23.01.06,12:53
Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO... dávam zamestnancovi ak pracoval u viacerých zamestnávateľov.

Ročné zúčtovanie preddavkovna daň ... mu urobím, ak o to požiada a odovzdám to ja, ako zamestnávateľ, na DÚ, dokedy ?
liba2
23.01.06,13:32
Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO... dávam zamestnancovi ak pracoval u viacerých zamestnávateľov.

Ročné zúčtovanie preddavkovna daň ... mu urobím, ak o to požiada a odovzdám to ja, ako zamestnávateľ, na DÚ, dokedy ?Vypraacované Ročné zúčtovanie dane... sa nepredkladá na DU.
Zamestnávateľ urobí Hlásenie.... a toto odovzdá na DU do 31.3.06
Magma
24.01.06,04:49
Môžem uznať Potvrdenie zamestnávateľa o zúčtovaných a vyplatených príjmoch na starom tlačive? To znamená že príspevky DDP nie sú v riadku 9, ale ešte po starom spolu s poistným?
Denda
24.01.06,08:27
Môžem uznať Potvrdenie zamestnávateľa o zúčtovaných a vyplatených príjmoch na starom tlačive? To znamená že príspevky DDP nie sú v riadku 9, ale ešte po starom spolu s poistným?
V prípade, že zamestnávateľ tieto príspevky zahrnul do zlého riadku na potvrdení,je povinný takémuto zamestnancovi vystaviť nové potvrdenie za rok 2005 a vy ho nemôžete uznať.:)
liba2
24.01.06,10:10
Môžem uznať Potvrdenie zamestnávateľa o zúčtovaných a vyplatených príjmoch na starom tlačive? To znamená že príspevky DDP nie sú v riadku 9, ale ešte po starom spolu s poistným?Mohlo by sa staré tlačivo uznať v tých prípadoch, keď nemajú DDP - inak ako hovorí Denda.
ivularadula
24.01.06,13:06
Je to toto?
áno, je to ono
AnitaMartinska
25.01.06,07:52
Este k rocnemu zuctovaniu:
Ake doklady pytat od zamestnanca, ktory si podal ziadost o RZD:
a/ ak bol cast roka dobrovolne nezamestnaný
b/ cast roka bol vedený na urade prace
c/ ukoncenie skoly v 5/05, do prace nastupil az v 8/05, 6-7/05 si urobil prazdniny
d/ 3 mesiace v roku mal neplatene volno / viem ze pracoval v zahranici/
Dakujem.
Anita
liba2
25.01.06,08:24
Este k rocnemu zuctovaniu:
Ake doklady pytat od zamestnanca, ktory si podal ziadost o RZD:
a/ ak bol cast roka dobrovolne nezamestnaný
b/ cast roka bol vedený na urade prace
c/ ukoncenie skoly v 5/05, do prace nastupil az v 8/05, 6-7/05 si urobil prazdniny
d/ 3 mesiace v roku mal neplatene volno / viem ze pracoval v zahranici/
Dakujem.
AnitaDoklady sa nežiadajú. Zamestnanec svojim podpisom v žiadosti zodpovedá za správnosť toho čo tam uvádza.
AnitaMartinska
25.01.06,10:18
Liba2 vdaka, a dufam,ze to bude stacit aj danovakom pri kontrole.
ataner
27.01.06,07:43
Pracovníčka je zamestnaná, v roku 2005 mala na základe Sprostredkovateľskej zmluvy s DSS - II.pilier vyplatené odmeny vo výške 7000,- Sk. Má si podať daňové priznanie alebo jej urobí zamestnávateľ ročné zúčtovanie. Od DSS nedostala potvrdenie o zúčtovaných preddavkoch, iba oznámenie o vyplatených odmenách vo výške 7000,- Sk.
Poraďte.
Anonymka
27.01.06,09:28
Ahojte všetci!

Moja otázka znie:

máme dohodárov. Zo ZDP vyplýva, že zamestnávateľ (my) musíme vystaviť potvrdenie o zúčt. ... On to musí odvozdať zamestnávateľovi, alebo priložiť k DP? Musí to spraviť? Je je tým daňová povinnosť vysporiadaná, keď má zamestnávateľa, kde podpísal vyhlásenie? U nás nepodpísal. Dík
enave
27.01.06,09:34
Pracovníčka je zamestnaná, v roku 2005 mala na základe Sprostredkovateľskej zmluvy s DSS - II.pilier vyplatené odmeny vo výške 7000,- Sk. Má si podať daňové priznanie alebo jej urobí zamestnávateľ ročné zúčtovanie. Od DSS nedostala potvrdenie o zúčtovaných preddavkoch, iba oznámenie o vyplatených odmenách vo výške 7000,- Sk.
Poraďte.
Podľa mňa si musí podať daňové priznanie. Príjmy zo sprostredkovania nie sú príjmami zo závislej činnosti.
Mirka D
27.01.06,09:38
Ahojte všetci!

Moja otázka znie:

máme dohodárov. Zo ZDP vyplýva, že zamestnávateľ (my) musíme vystaviť potvrdenie o zúčt. ... On to musí odvozdať zamestnávateľovi, alebo priložiť k DP? Musí to spraviť? Je je tým daňová povinnosť vysporiadaná, keď má zamestnávateľa, kde podpísal vyhlásenie? U nás nepodpísal. Dík

Ak u vás nepodpísali vyhlásenie, ty vystavíš Potvrdenia o zúčt.a vypl.príjmoch. Oni si musia vysporiadať daň buď ročným zúčtovaním u toho zamestnávateľa kde si naposledy uplatnili nezdaniteľnú časť /príp. bonus/ alebo vysporiada daňovým priznaním. Pri oboch potrebuje tvoje (príp. aj od iných zamestnávateľov) Potvrdenie.
pozit
27.01.06,09:39
Ahojte všetci!

Moja otázka znie:

máme dohodárov. Zo ZDP vyplýva, že zamestnávateľ (my) musíme vystaviť potvrdenie o zúčt. ... On to musí odvozdať zamestnávateľovi, alebo priložiť k DP? Musí to spraviť? Je je tým daňová povinnosť vysporiadaná, keď má zamestnávateľa, kde podpísal vyhlásenie? U nás nepodpísal. Dík

Mal by si podať DP a tam priznať všetky príjmy.
Anonymka
27.01.06,09:46
Veď aj ja som mu to takto vysvetlovala. Jedná sa o to, že dohodár o tom nechce mať nijaký doklad, chce to načierno, ale my potrebujeme doklad o tom, že sme na niečo vyplatili 4000 Sk. No a inak, ako cez DVP sa to riešiť asi nedá. A v tomto prípade by to musel priložiť k žiadosti o vykonaní RZ. Nie?
ajobs
27.01.06,11:54
Veď aj ja som mu to takto vysvetlovala. Jedná sa o to, že dohodár o tom nechce mať nijaký doklad, chce to načierno, ale my potrebujeme doklad o tom, že sme na niečo vyplatili 4000 Sk. No a inak, ako cez DVP sa to riešiť asi nedá. A v tomto prípade by to musel priložiť k žiadosti o vykonaní RZ. Nie?

Keď to nechce prevziať osobne, tak mu to pošli na poslednú známu adresu, a tým je tvoja povinnosť splnená (veď daň z tejto odmeny 19% si mu zrazila).:)
brm
27.01.06,14:16
Veď aj ja som mu to takto vysvetlovala. Jedná sa o to, že dohodár o tom nechce mať nijaký doklad, chce to načierno, ale my potrebujeme doklad o tom, že sme na niečo vyplatili 4000 Sk. No a inak, ako cez DVP sa to riešiť asi nedá. A v tomto prípade by to musel priložiť k žiadosti o vykonaní RZ. Nie?
na fekete to nemôže prejsť už len preto, že robíš ročný daňový prehľad a tam píšeš okrem iného aj adresu aj rodné číslo aj aj aj....takže daňovému úradu neujde...:D
brm
27.01.06,14:17
Keď to nechce prevziať osobne, tak mu to pošli na poslednú známu adresu, a tým je tvoja povinnosť splnená (veď daň z tejto odmeny 19% si mu zrazila).:)
ja to takýmto exotom zvyknem vraziť do obálky s návratkou...
ZuzanaP
07.02.06,05:48
Ak zamestnancovi vyjde z ročného zúčtovania nedoplatok, môžem mu ho zraziť postupne alebo ho musím zraziť naraz?

Suma asi 873, je to starobný dôchodca a v jednom mesiaci som mu uplatnila nezd. sumu, na ktorú nemal nárok. Celoročný hrubý príjem je 34 315.

Ďakujem
Johanka
07.02.06,06:02
§38 ods.7 Zo DP - daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci 100 Sk zrazí zamestnávateľ zamestnancovi najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktrom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Nie je tu nič písané o tom, že by to musel urobiť jednou sumou. Otázne je, ako máš nadstavený software .
zubadielko
07.02.06,07:50
Ahojte, poradí mi niekto? Ročné zúčtovanie robím prvý krát. Mám zamestnankyňu na Dohodu o vykonaní práce. V roku 2005 sa jej neuplatňovalo nezdaniteľné minimum, nakoľko je starobná dôchodkyňa. Doložila mi potvrdenie o výške dôchodku v sume 101994,- Sk Neviem, či mám pravdu, ale nezdaniteľné minimum jej nepatrí, nakoľko je dôchodca. Zároveň mi doložila potvrdenie o príjme manžela na sumu 72104,-Sk. Môžem mu uplatniť nezdaniteľné minimum v sume 15832,- , čo je rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou a jeho príjmom. Vopred ďakujem za odpovede.
Lanaj
07.02.06,16:23
Doložila mi potvrdenie o výške dôchodku v sume 101994,- Sk Neviem, či mám pravdu, ale nezdaniteľné minimum jej nepatrí, nakoľko je dôchodca.

Máš pravdu - nepatrí. Patrilo by len v prípade, ak by dôchodok mala nižší ako 87 936,- Sk - aj to len rozdiel medzi 87 936,- a dôchodkom.


Zároveň mi doložila potvrdenie o príjme manžela na sumu 72104,-Sk. Môžem mu uplatniť nezdaniteľné minimum v sume 15832,- , čo je rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou a jeho príjmom. Vopred ďakujem za odpovede.

Áno.
ZuzanaP
08.02.06,06:16
Zamestnanec - starobný dôchodca mi doniesol žiadosť na roč. zúč. s tým, že výšku dôchodku mi tam nemusí uvádzať. Niekde sa informoval, že tam má napísať len od kedy poberá starobný dôchodok.

Lenže ako ja môžem vedieť, či má nárok na uplatnenie nezd. sumy? Hovorila som mu, že tak by som ho mohla ukrátiť o dane, ak neviem, či výška dôchodku presahuje nezd. sumu alebo nie, ale on si stále tvrdil svoje.

Ešte som mu povedala, že ak nechce uviesť výšku dôchodku, nech tam napíše, že poberá dôchodok vyšší ako nezd. suma.
Ingrid G.
08.02.06,07:09
Výšku dôchodku Ti nemusí uviesť. Výšku dôchodku uvádza v prípade, ak si chce uplatniť rozdiel medzi ročným príjmom a úhrnom dôchodkov.
Ak to nevypíše, tak si v podstate žiaden rozdiel neuplatňuje.
Chana
08.02.06,07:22
Ročné zúčtovanie dane sa musí urobiť každému pracovníkovi ktorí o to požiada a tiež jeho príjem je väčší ako 43968. Ak nepožiada, musí si urobiť sám danové priznanie, aj ked nemá zrazenú žiadnu daň.
uzivatel2
08.02.06,09:44
Neuvádzaš od kedy je poberateľom dôchodku. Ak nepoberal dôchodok k 1.1.2005 ale začal ho poberať v priebehu roka má nárok na celú nezdaniteľnú časť bez ohľadu na výšku dôchodku.
Pygmalion
08.02.06,09:58
K uplatneniu zaplatených príspevkov na DDP by som si chcela ozrejmiť jeden problém. Podľa niektorých výkladov, ak zamestnankyňa si platí DDP počas celého roka vo výške 12 x 300,-- Sk, nemôže si uplatniť 3.600,-- Sk v úhrne, nakoľko príspevok za december bol v skutočnosti zaplatený, poukázaný, v mesiaci január 2006, t.j. v zdaňovacom období roku 2006. T.j. môže si uplatniť za rok 2005 DDP len v celkovej výške 3.300,-- Sk. Pozná niekto odpoveď na tento problém?
[/quote]
Zita4
08.02.06,10:35
Môže si uplatniť všetky príspevky, ktoré prišli na jeho účet v DDP v roku 2005, t.zn., ak zo mzdy za december ste uhradili príspevok v januári 2006, tento sa započíta až za rok 2006. Ovšem v zákone nie je uvedené, že nemôžeš započítať príspevok zaplatený v januári 2005 za december 2004.
maruska001
09.02.06,08:53
ahojte :)
bola som v pondelok na školení a bolo prízvukované - že to čo bude odvedené reálne až v januári - čiže až v ďalšom období - nezarátava sa to...
nika.sum
15.02.06,13:00
Ak nerobim zamestnancovi rocne zuctovanie, Hlasenie vyplnam uplne rovnako akoby som RZ robila, iba s tym ze neuvediem datum vypracovania rocneho zuctovania vsak?
lenkav
15.02.06,13:13
A čo v prípade, že z-ec bol zamestnaný napr. do septembra u jedného z-teľa a potom už bol len na ÚP. Posledný z-teľ mu chce urobiť ročné zúčtovanie - potrebuje doklad o tom, že od 9 do 12 mesiaca bol na ÚP? Pokiaľ nemal iný príjem ...
Lebo kolegyňa mi tvrdí, že na uplatnenie NčZD na seba nepotrebuje doložiť nič ...
(Ne)Pojednáva o tom neaký zákon???:confused:
Zita4
15.02.06,17:34
A čo v prípade, že z-ec bol zamestnaný napr. do septembra u jedného z-teľa a potom už bol len na ÚP. Posledný z-teľ mu chce urobiť ročné zúčtovanie - potrebuje doklad o tom, že od 9 do 12 mesiaca bol na ÚP? Pokiaľ nemal iný príjem ...
Lebo kolegyňa mi tvrdí, že na uplatnenie NčZD na seba nepotrebuje doložiť nič ...
(Ne)Pojednáva o tom neaký zákon???:confused:

Kolegyňa má pravdu. V žiadosti o vykonanie RZD uvedie, že nrmal príjem od žiadnych iných zamestnávateľov. To sačí k tomu, aby si mu urobila roč. zúčtovanie dane. Je to na jeho zodpovednosti.
Ciskova
16.02.06,13:35
Potrebujem poradiť,

čo ak zamestnanec pracoval osem mesiacov v ČR. Ako mam postupovať pri rocnom zuctovani dane. potvrdenie ma..

Ďakujem
lydinka
16.02.06,18:54
Ahojte - prosim o radu - mam zamestnanca, ktory pracoval u nas cely rok,mal vsak pomerne nizku mzdu, takze sme neodvadzali preddavkz na dan - a ani nema platit dan, kedze uhrn jeho prijmov bol nizsi ako suma nezdanitelneho minima.Mam mu robit rocne zuctovanie dane, ak ano, ako?Pripadne, ak si bude chciet sam podat danove priynanie, ma podavat aj nulove?Dakujeem:)

Ahojte múdre hlavičky.
Mam jednu otázočku: Zamestnankyna do mája 2005 navštevovala školu, potom bola nezamestnaná, ale nepoberala žiadne dávky v nezamestnanosti.
V novembri pracovala na dohodu a v decembri ju ten istý zamestnávateľ prijal na TPP. Mám jej urobiť RZ? A má nárok na celú nezdaniť. časť ak v decembri podpísala výhlásenie. Alebo má sama podať DP?

Ď.
lydinka
16.02.06,19:01
Ahojte múdre hlavičky.
Mam jednu otázočku: Zamestnankyna do mája 2005 navštevovala školu, potom bola nezamestnaná, ale nepoberala žiadne dávky v nezamestnanosti.
V novembri pracovala na dohodu a v decembri ju ten istý zamestnávateľ prijal na TPP. Mám jej urobiť RZ? A má nárok na celú nezdaniť. časť ak v decembri podpísala výhlásenie. Alebo má sama podať DP?

Ď.

Vlastne, teraz som si uvedomila že nepresiahla príjem 43 tis. neviem koľko, takže DP nepodáva, iba robím RZ. Mám pravdu?
lydinka
16.02.06,19:31
Ahojte múdre hlavičky.
Mam jednu otázočku: Zamestnankyna do mája 2005 navštevovala školu, potom bola nezamestnaná, ale nepoberala žiadne dávky v nezamestnanosti.
V novembri pracovala na dohodu a v decembri ju ten istý zamestnávateľ prijal na TPP. Mám jej urobiť RZ? A má nárok na celú nezdaniť. časť ak v decembri podpísala výhlásenie. Alebo má sama podať DP?

Ď.

PORADTE PROSIM
Denda
16.02.06,19:48
Ak Vás požiadala o vykonanie ročného zúčtovania dane do 15.2.2006 tak jej ho spravíte. Ak nie a má príjmy do 43968,- Sk nemusí podať daňové priznanie.
V prípade ale, že jej bola zrazená preddavková daň tak sa jej daňové priznanie oplatí spraviť, pretože preplatok na dani sa jej vráti.

Nárok na odpočítateľnú položku za rok má 87936,- Sk.
lydinka
16.02.06,20:00
Ak Vás požiadala o vykonanie ročného zúčtovania dane do 15.2.2006 tak jej ho spravíte. Ak nie a má príjmy do 43968,- Sk nemusí podať daňové priznanie.
V prípade ale, že jej bola zrazená preddavková daň tak sa jej daňové priznanie oplatí spraviť, pretože preplatok na dani sa jej vráti.

Nárok na odpočítateľnú položku za rok má 87936,- Sk.

Má tam príjmy len okolo 8000,- a zrazenú dan 370,- teda ak nepožiadala o RZ, tak aj tak nmusí podať DP a nemá teda ani RZ, chápem to správne?
zuki
16.02.06,20:00
Potrebujem poradiť,

čo ak zamestnanec pracoval osem mesiacov v ČR. Ako mam postupovať pri rocnom zuctovani dane. potvrdenie ma..

Ďakujem
Musí si sám podať daňové priznanie.
Denda
16.02.06,20:02
Má tam príjmy len okolo 8000,- a zrazenú dan 370,- teda ak nepožiadala o RZ, tak aj tak nmusí podať DP a nemá teda ani RZ, chápem to správne?
Ak má celkové príjmy 8000,- Sk a nepožiadala o RZ tak nemusí podať daňové priznanie.
Katija
16.02.06,20:21
Má tam príjmy len okolo 8000,- a zrazenú dan 370,- teda ak nepožiadala o RZ, tak aj tak nmusí podať DP a nemá teda ani RZ, chápem to správne?Tak, ale ak nepodá DP nebude mať ani 370,-Sk. Katija:):cool:
danastefan
17.02.06,07:02
Dobrý deň,prvýkrát som mala zamestnancov a teraz neviem,ich mzda za 2 mesiace ktoré pracovali u nás bola 15 840,-/nov. 8 800 dec. 7 040 Hrubý príjem/ automaticky som im odrátala nez.časť mesačne 7 328 .-takže jeden mesiac daň vyšla a druhý nie .Mám im dodatočne dať podpísať vyhlásenie a spraviť im ročné zúčtovanie ak príjem bol nižší ako 43 968 Sk.
Ročné zúčtovanie na DÚ stačí podať do 31.01.2006 .Vdaka mám v tom zmätok .
miriza
17.02.06,07:15
Moja otázka: môžem urobiť ročné zúčtovanie dane konateľovi, ktorý je zamestnancom firmy na základe pracovnej zmluvy má celý rok pozastavenú živnosť a doručil mi žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Okrem príjmu zamestanca v našej firme nemá žiadne iné príjmy / ževraj/.
Denda
17.02.06,07:29
Moja otázka: môžem urobiť ročné zúčtovanie dane konateľovi, ktorý je zamestnancom firmy na základe pracovnej zmluvy má celý rok pozastavenú živnosť a doručil mi žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Okrem príjmu zamestanca v našej firme nemá žiadne iné príjmy / ževraj/.
Ak máte od neho žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane musíte mu ho vykonať. To/ževraj/ tam vyhlasuje, že nemá.
Denda
17.02.06,07:30
Dobrý deň,prvýkrát som mala zamestnancov a teraz neviem,ich mzda za 2 mesiace ktoré pracovali u nás bola 15 840,-/nov. 8 800 dec. 7 040 Hrubý príjem/ automaticky som im odrátala nez.časť mesačne 7 328 .-takže jeden mesiac daň vyšla a druhý nie .Mám im dodatočne dať podpísať vyhlásenie a spraviť im ročné zúčtovanie ak príjem bol nižší ako 43 968 Sk.
Ročné zúčtovanie na DÚ stačí podať do 31.01.2006 .Vdaka mám v tom zmätok .
Aké dodatočné vyhlásenie im chcete dať podpísať?
Zita4
17.02.06,07:30
Dobrý deň,prvýkrát som mala zamestnancov a teraz neviem,ich mzda za 2 mesiace ktoré pracovali u nás bola 15 840,-/nov. 8 800 dec. 7 040 Hrubý príjem/ automaticky som im odrátala nez.časť mesačne 7 328 .-takže jeden mesiac daň vyšla a druhý nie .Mám im dodatočne dať podpísať vyhlásenie a spraviť im ročné zúčtovanie ak príjem bol nižší ako 43 968 Sk.
Ročné zúčtovanie na DÚ stačí podať do 31.01.2006 .Vdaka mám v tom zmätok .
Ja by som im poslala potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Ak si im ale uplatnila NČ, daj im podpísať vyhlásenie aspoň dodatočne. (A dúfaj, že ho nemali podpísané u iného zamestnávateľa :o ).
danastefan
17.02.06,08:36
Ja by som im poslala potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Ak si im ale uplatnila NČ, daj im podpísať vyhlásenie aspoň dodatočne. (A dúfaj, že ho nemali podpísané u iného zamestnávateľa :o ).


Boli na úrade práce.Ak som im pri odchode zo zamestnania dala potvrdenie o výške príjmu je všetko OK.
ANNAP
17.02.06,09:10
Zamestnanec doniesol výpis zo stav.sporenia, je na ňom úrok a z neho odvedená daň, môžem mu spraviť ročné zúčtovanie / ako príjem od iného zamestnávateľa a následne zrazenú daň / alebo si má spraviť daňové
priznanie?
okikoo
17.02.06,09:29
A ja mám takýto prípad: zámestnanec pracoval v jednej firme (1.-5.2005), potom poberal nezamestnanecké, bol na úrade práce (6.-11.2005), potom súčastné pracoval na zmluvu v inej firme-poberal odmenu (8.-12.2005). Ročné zučtovanie si robí sam a zarata prijmy: z prvej firmy a prijmy zo zmluvy z druhej firmy?! Otázka: má tam zaratať aj podporu v nezamestnanosti, alebo to sa nepovažuje za prijem na účel daňového príznania?
ajobs
17.02.06,09:34
A ja mám takýto prípad: zámestnanec pracoval v jednej firme (1.-5.2005), potom poberal nezamestnanecké, bol na úrade práce (6.-11.2005), potom súčastné pracoval na zmluvu v inej firme-poberal odmenu (8.-12.2005). Ročné zučtovanie si robí sam a zarata prijmy: z prvej firmy a prijmy zo zmluvy z druhej firmy?! Otázka: má tam zaratať aj podporu v nezamestnanosti, alebo to sa nepovažuje za prijem na účel daňového príznania?

1. môže si sám podať DP a započítať tam všetky príjmy,
2. môžeš mu urobiť ročné zúčtovanie (ak oň požiadal),
3. príjmy z podpory v nezamestnanosti sa do zdaniteľných príjmov nezapočítavajú.
ANNAP
17.02.06,09:34
Podpora v nezamestnanosti nie je zdaniteĺný príjem, neráta sa do danového priznania.
liba2
17.02.06,09:42
Zamestnanec doniesol výpis zo stav.sporenia, je na ňom úrok a z neho odvedená daň, môžem mu spraviť ročné zúčtovanie / ako príjem od iného zamestnávateľa a následne zrazenú daň / alebo si má spraviť daňové
priznanie?
V tomto prípade nejde o príjem od iného zamestnávateľa zo závislej činnosti. Daň z úrokov bola zrazená, teda nie je dôvod vysporiadať daň z úrokov.
danastefan
17.02.06,10:17
Ak zamestnec ukončil PP 22.12.05 a ja mu robím ročné zúčtovanie ,ako je to s vzsporiadaním preplatku/nemôžem mu to vyrovnat v mzde za marec v apríli ked už nepracuje.
ajobs
17.02.06,10:19
Ak zamestnec ukončil PP 22.12.05 a ja mu robím ročné zúčtovanie ,ako je to s vzsporiadaním preplatku/nemôžem mu to vyrovnat v mzde za marec v apríli ked už nepracuje.

Preplatok mu pošleš na osobný účet (ak ho vieš, alebo ak ho má), inak šekom.
Doboska
17.02.06,13:52
Na základe príkaznej zmluvy som vyplatila 200.000,- a zdanila preddavkovo, daň som odviedla. Vystavila som potvrdenie o zúčtov. a vyplatených príjmoch a o zrazených preddavkov. Pracovníkovi, ktorý pre nás pracoval na základe príkaznej zmluvy už v hlavnom zamestnaní urobili ročné zúčtovanie dane. Jednoducho ešte ani o to nepožiadal a nedoniesol potvrdenie od nás.
Podľa mňa teraz podá opravné daňové priznanie a mal by požiadať hlavného zamestnávateľa o nejaké potvrdenie, ktoré priloží k opravnému daňovému priznaniu. Má niekto tieto skúsenosti, aké je to tlačivo? Ďakujem za radu poraďáci.
ANNAP
17.02.06,15:49
odpoved pre doboska
Podľa môjho názoru mu mzdová účtovníčka má dať potvrdenie z ročného zúčtovania, nebude robiť opravné daňové priznanie , lebo nepodal riadne ale na základe tohto roćného si spraví daňové priznanie s pridaním toho príjmu od Vás
+ odvedenú daň.
abel
17.02.06,16:58
Na základe príkaznej zmluvy som vyplatila 200.000,- a zdanila preddavkovo, daň som odviedla. Vystavila som potvrdenie o zúčtov. a vyplatených príjmoch a o zrazených preddavkov. Pracovníkovi, ktorý pre nás pracoval na základe príkaznej zmluvy už v hlavnom zamestnaní urobili ročné zúčtovanie dane. Jednoducho ešte ani o to nepožiadal a nedoniesol potvrdenie od nás.
Podľa mňa teraz podá opravné daňové priznanie a mal by požiadať hlavného zamestnávateľa o nejaké potvrdenie, ktoré priloží k opravnému daňovému priznaniu. Má niekto tieto skúsenosti, aké je to tlačivo? Ďakujem za radu poraďáci.
Tlačivo Ročné zúčtovanie dane, ktoré je aj tu na Porade v sekcii Tlačivá, má dve strany. Druhá strana sa používa presne v tom prípade, keď už firma urobila RZD a zamestnanec ešte objaví nejaký príjem.
Aj tak žasnem nad mzdárkami, ktoré už v polovici februára stihli zamestnancom porobiť ročné zúčtovanie dane, a to aj bez ohľadu na to, či ich o to požiadal alebo nie.
Budem sa snažiť krátko zhrnúť problém RZD zamestnancov.
1) Zamestnávateľ je povinný do 31. 1. vystaviť každému zamestnancovi "Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo závislej činnosti ... bez ohľadu na to, či o to zamestnanec požiada alebo nie. Prevzatie tohoto potvrdenia zamestnanec podpíše vo vyhlásení alebo mu ho zamestnávateľ pošle poštou. Týmto má mzdová účtovníčka hlavnú povinnosť splnenú a ročné zúčtovanie dane ROBÍ LEN NA ZÁKLADE PÍSOMNEJ ŽIADOSTI ZAMESTNANCA
2) Zamestnanec má tri možnosti:
1. možnosť - ak bol jeho ročný príjem menší ako 43 968.- Sk, nemusí robiť nič ( ale môže)
2. možnosť - ak bol príjem vyšší ako 43 968.- Sk, tak si sám podá daňové priznanie alebo
3. možnosť - do 15.2. požiada posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a predloží mu všetky potrebné doklady, tak ako je to na Žiadosti o RZD uvedené.
Denda
17.02.06,17:05
Súhlasím so všetkým až na vystavenie povinnosti potvrdenia do 31.1. Tá sa nám podľa §39 Zákona o dani z príjmov zmenila.

Povinnosti sú tu:http://www.porada.sk/t18858-povinnosti-mzdovej-tovnky-v-svislosti-s-daami-na-prelome-rokov-20052006.html
lydinka
17.02.06,17:33
Ahojte múdre hlavičky.
Mam jednu otázočku: Zamestnankyna do mája 2005 navštevovala školu, potom bola nezamestnaná, ale nepoberala žiadne dávky v nezamestnanosti.
V novembri pracovala na dohodu a v decembri ju ten istý zamestnávateľ prijal na TPP. Mám jej urobiť RZ? A má nárok na celú nezdaniť. časť ak v decembri podpísala výhlásenie. Alebo má sama podať DP?

Ď.

Este stale neviem ci ma narok na celu nezdan. cast alebo len na nezdan. cast za jeden mesiac / december, kedy uz mala podpisane vyhlasenie.
Dakujem
Tweety
17.02.06,17:35
Este stale neviem ci ma narok na celu nezdan. cast alebo len na nezdan. cast za jeden mesiac / december, kedy uz mala podpisane vyhlasenie.
Dakujem
Má nárok na celú.:eek:
Denda
17.02.06,17:35
Este stale neviem ci ma narok na celu nezdan. cast alebo len na nezdan. cast za jeden mesiac / december, kedy uz mala podpisane vyhlasenie.
Dakujem
Odpoveď som Vám už uviedla v príspevku 108. Prečítali ste si ho?
Eva Farkasová
19.02.06,13:32
Prajem Vám krásny deň!
Prosím o 2 rady.
1. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás celý r. 2005 a pri tom mal príjmy ako sprostredkovateľ dôchodkového poistenia (podmienkou bola registrácia na DÚ). Potvrdenie som mu dala. Podľa mňa by si mal podať sám daňové priznanie, ale nie som si tým celkom istá.

2. Ako je to s tým odpočtom na životné, účelové ... poistenie. Stačí potvrdenie z poisťovne o zaplatenom poistnom za r. 2005 alebo mám žiadať od zamestnancov aj kópie poistných zmlúv? Podľa mňa by už mala poisťovňa vydávať tieto potvrdenia po zistení, či sú splnené dané podmienky - 10 rokov a vek 55 r. Nakoniec malo by mi to byť jedno, keď si zamestnanec podá žiadosť a podpíše sa, nie?
Ďakujem za skoré odpovede.
Eva Farkasová
19.02.06,13:38
Ešte prosím o radu. Ak mám príjem z DoVP, tak jednoducho načítam úhrn všetkých príjmov (hlavný príjem + vedľajšie príjmy) a odpočítam aj úhrnom daň? Už som toto načisto zabudla :confused: .
Denda
19.02.06,13:38
Prajem Vám krásny deň!
Prosím o 2 rady.
1. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás celý r. 2005 a pri tom mal príjmy ako sprostredkovateľ dôchodkového poistenia (podmienkou bola registrácia na DÚ). Potvrdenie som mu dala. Podľa mňa by si mal podať sám daňové priznanie, ale nie som si tým celkom istá.

2. Ako je to s tým odpočtom na životné, účelové ... poistenie. Stačí potvrdenie z poisťovne o zaplatenom poistnom za r. 2005 alebo mám žiadať od zamestnancov aj kópie poistných zmlúv? Podľa mňa by už mala poisťovňa vydávať tieto potvrdenia po zistení, či sú splnené dané podmienky - 10 rokov a vek 55 r. Nakoniec malo by mi to byť jedno, keď si zamestnanec podá žiadosť a podpíše sa, nie?
Ďakujem za skoré odpovede.

Odpoveď:
1. áno musí si podať daňové priznanie sám
2. áno, vy neskúmate či sú splnené podmienky
Tweety
19.02.06,13:40
Prajem Vám krásny deň!
Prosím o 2 rady.
1. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás celý r. 2005 a pri tom mal príjmy ako sprostredkovateľ dôchodkového poistenia (podmienkou bola registrácia na DÚ). Potvrdenie som mu dala. Podľa mňa by si mal podať sám daňové priznanie, ale nie som si tým celkom istá.
2. Ako je to s tým odpočtom na životné, účelové ... poistenie. Stačí potvrdenie z poisťovne o zaplatenom poistnom za r. 2005 alebo mám žiadať od zamestnancov aj kópie poistných zmlúv? Podľa mňa by už mala poisťovňa vydávať tieto potvrdenia po zistení, či sú splnené dané podmienky - 10 rokov a vek 55 r. Nakoniec malo by mi to byť jedno, keď si zamestnanec podá žiadosť a podpíše sa, nie?
Ďakujem za skoré odpovede.
1. Podá si DP.
2.Zamestnanec doloží potvrdenie od poisťovne o zaplatení poistenia,ktoré splňa nárok na odpočet zo zákona. Nič iné nie je potrebné.:eek:Poisťovne takéto potvrdenia dávajú automaticky.
Denda
19.02.06,13:42
Ešte prosím o radu. Ak mám príjem z DoVP, tak jednoducho načítam úhrn všetkých príjmov (hlavný príjem + vedľajšie príjmy) a odpočítam aj úhrnom daň? Už som toto načisto zabudla :confused: .
Áno sčitujete všetky príjmy, čiže máte úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov a do daňového priznania alebo ročného zúčtovania takisto uvádzate úhrn preddavkov na daň zrazených od všetkých platiteľov.
Eva Farkasová
19.02.06,13:43
;) Ďakujem pekne za odpovede. Prajem krásny zbytok víkendu a ešte krajší pracovný týždeň :D .
jitma
19.02.06,16:07
ale môže niektorého požiadať o ročné zúčtovanie s tým, že doručí potvrdenia o výške príjmu od ostatných zamestnávateľov.
DanielaSL
19.02.06,16:17
1. Podá si DP.
2.Zamestnanec doloží potvrdenie od poisťovne o zaplatení poistenia,ktoré splňa nárok na odpočet zo zákona. Nič iné nie je potrebné.:eek:Poisťovne takéto potvrdenia dávajú automaticky.

Len by som zamestnanca upozornila , že či ozaj je to potvrdenie z poisťovne podľa zákona , lebo mne konkrétne poslali potvrdenie , ktoré jednu z daných podmienok nespĺňa. A viem ,že ľudia často nerozumejú o čo tu ide , vedia len , že si môžu čosi z čohosi odpočítať.
Daska
19.02.06,16:21
ale môže niektorého požiadať o ročné zúčtovanie s tým, že doručí potvrdenia o výške príjmu od ostatných zamestnávateľov.
Pokial mal prijmy len podla § 5, t. j. zo zavislej cinnosti, tak ano, priamo v ziadosti o RZ je kolonka od kolkych zamestnavatelov priklada potvrdenia...

Poziada toho posledneho
abel
19.02.06,16:23
ale môže niektorého požiadať o ročné zúčtovanie s tým, že doručí potvrdenia o výške príjmu od ostatných zamestnávateľov.
V tomto prípade nemôže, lebo bolo spomínané, že má aj príjem zo sprostredkovania poistenia a v takom prípade si podáva DP typu B. Zamestnávateľ môže urobiť len DP typu A.
Tweety
19.02.06,16:28
Len by som zamestnanca upozornila , že či ozaj je to potvrdenie z poisťovne podľa zákona , lebo mne konkrétne poslali potvrdenie , ktoré jednu z daných podmienok nespĺňa. A viem ,že ľudia často nerozumejú o čo tu ide , vedia len , že si môžu čosi z čohosi odpočítať.
Samozrejme musí splňať podmienky uvedené v §11 Zákona o dani z príjmov:
Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky
vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne
zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného
poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov,
a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.
(6) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. c) musia byť splnené podmienky
podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia
byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené
plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.
(7) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia
sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života
katka57
19.02.06,16:29
To nevadí, že mal viacerých zamestnávateľov.Ak mal príjmy len zo závislej činnosti a vypíše žiadosť do 15.2. a samozrejme doloží ostatné Potvrdenia o zd.mzde do tohto dátumu si povinná urobiť ročné zúčtovanie dane.
Pepa
20.02.06,06:38
Daňovník si dal urobiť ročné zúčtovanie u zamestnávateľa - vyšiel mu preplatok dane z RZ a tento už bol zamestnávateľom voči zamestnancovi vysporiadaný.
Teraz mu prišlo potvrdenie o príjme /ako príležitostný príjem/ vo výške 23062,- Sk.Čo s tým. Mal by si priznať 23062-22900=162 Sk. Čo s tým? Nemala som takýto prípad. Má niekto skúsenosti?
Palino
20.02.06,07:22
Daňovník si dal urobiť ročné zúčtovanie u zamestnávateľa - vyšiel mu preplatok dane z RZ a tento už bol zamestnávateľom voči zamestnancovi vysporiadaný.
Teraz mu prišlo potvrdenie o príjme /ako príležitostný príjem/ vo výške 23062,- Sk.Čo s tým. Mal by si priznať 23062-22900=162 Sk. Čo s tým? Nemala som takýto prípad. Má niekto skúsenosti?
Musí zamestnávateľa požiadať o časť III., ktorá je na 2. strane tlačiva ročného zúčtovanie a sám si podá daňové priznanie. Je to časť, ktorá má tento text:
III. časť Vyplní na žiadosť zamestnanca zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane v prípade, ak zamestnanec, ktorému vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, podáva za toto zdaňovacie obdobie daňové priznanie (§ 39 ods. 6 zákona).
magdush
20.02.06,08:02
Nezamestnaný vedený na úrade práce, nedostáva už podporu, má dohodu
o vykonaní práce. Kto podáva daňové priznanie, je to ohraničené nejakou sumou?
Ďakujem
Pepa
20.02.06,08:03
Vďaka - dúfam, že to budem vedieť napasovať do DP FO B.
Zita4
20.02.06,08:05
Nezamestnaný vedený na úrade práce, nedostáva už podporu, má dohodu o vykonaní práce. Kto podáva daňové priznanie, je to ohraničené nejakou sumou?
Ďakujem
Musí si podať daňové priznanie alebo požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ak jeho zdaniteľné príjmy presiahli sumu 43968 Sk.
liba2
20.02.06,09:19
Nezamestnaný vedený na úrade práce, nedostáva už podporu,
má dohodu o vykonaní práce. Kto podáva daňové priznanie, je to ohraničené nejakou sumou?
ĎakujemAk jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 43968 Sk za rok, nemusí podávať daňové priznanie. Ale - ak nemal iné príjmy ako zo závislej činnosti, ak mal len tú DVP a ak mu bola z DVP zrazená daň, určite ho poteší, keď daň dostane späť. Preto môže požiadať svojho posledného zamestnávateľa na predpísanom tlačive "Žiadosť o vykonanie ..." a tento zamestnávateľ je povinný mu ročné zúčtovanie dane urobiť a daň vrátiť. Pre dohodára to bude časovo určite výhodnejšie ako podať sám riadne daňové priznanie na DU - ale môže tak urobiť.
magdush
20.02.06,13:26
Ďakujem Vám
Magdush
zuzana11
20.02.06,13:35
Dobrý deň, potrebujem radu odbornej verejnosti,

vie mi niekto poradiť ako mám urobiť RZD zamestnankyni, ktorá si uplatn
ňuje nezd. čiastku na manžela, ktorý bol od 01/05 do 08/05 vo výkone väzby a potom bol nezamestnaný. Dobu nezamestnanosti vydokladovala, aj dobu výkonu väzby no bez akéhokoľvek príjmu. Môžem vôbec brať dobu výkonu väzby ako dobu počas ktorej mali spoločnú domácnosť ?
zubadielko
21.02.06,07:34
ahojte mam jednu otázku,
zamestnancovi robím ročné zúčtovanie, je to zamestnaný starobný dôchodca takže mu odpočitateľná položka nepatrí.
V žiadosti o ročné zúčtovanie uviedol, že si uplatňuje celú nezdaniteľnú čiastku na manželku. Ako dôvod uviedol, že je dôchodkyňa bez príjmu. Má mi doložiť nejaké doklady, že manželka nemá žiadny príjem. Ak áno aké?
Vopred ďakujem
Palino
22.02.06,08:43
ahojte mam jednu otázku,
zamestnancovi robím ročné zúčtovanie, je to zamestnaný starobný dôchodca takže mu odpočitateľná položka nepatrí.
V žiadosti o ročné zúčtovanie uviedol, že si uplatňuje celú nezdaniteľnú čiastku na manželku. Ako dôvod uviedol, že je dôchodkyňa bez príjmu. Má mi doložiť nejaké doklady, že manželka nemá žiadny príjem. Ak áno aké?
Vopred ďakujem
Na manželku si môže uplatňovať nezdaniteľnú časť tiež len rozdielom, ak je jej dôchodok źa rok nižší ako 87936,-- Sk. Keď je dôchodkyňa, určite poberá nejaký dôchodok.
buki
22.02.06,11:15
Chcem sa spytat. Zamestnanec ma nizku mzdu 7200sk, cize nevznika povinnost platit z jeho mzdy preddavok na dan. Dan za cely rok je 0. Ale ma potvrdenie o zaplatenie zivotneho poistenia. Ked som to hodila do softu tak ten mi to v rocnom zuctovani uvedie ale neda mi ze by mal ten zamestnanec preplatok, cize ze by sa mu malo nieco vracat? Ako to je? Nie je to tym ze neodviedol ziadnu dan, cize mu to nie je z coho vratit??? Alebo by sa mu to malo vyplatit....soft je novy, cize ratat by to mal dobre.
Livia2
22.02.06,11:21
Jasne, keď nič neodviedol, nemá sa mu čo vrátiť.
brezňanka
22.02.06,11:39
Preplatok alebo nedoplatok tvorí rozdiel medzi vypočítanou daňou a zrazenou daňou.
buki
22.02.06,12:03
Jasne, len vsetci zamestnanci nazhaveni podobasali potvrdenia z poistovni ze sa im vrati dan z poistky, lebo sak to hovorili v telke a ja teraz neviem ako im vysvetlim ze ale kedze oni nic nezaplatili tak sa im ani nic nevrati :((
brm
22.02.06,13:02
Jasne, len vsetci zamestnanci nazhaveni podobasali potvrdenia z poistovni ze sa im vrati dan z poistky, lebo sak to hovorili v telke a ja teraz neviem ako im vysvetlim ze ale kedze oni nic nezaplatili tak sa im ani nic nevrati :((

v telke a novinách už toho nadrístali....
buki
22.02.06,13:21
Len vysvetli to obycajnym ludom..........pre ktorych 1000sk je strasne vela
KvetkaK
22.02.06,13:24
Skus im to po lopate vysvetlit, ze ked nic statu neodviedli nema im ani co vratit. A zbytocne im je davat poistky, potom ich nemozu rusit. Ak ich nepotrebuju, nech si ani ten odpocet neuplatnia.
Zita4
22.02.06,13:25
Len vysvetli to obycajnym ludom..........pre ktorych 1000sk je strasne vela
Jednoducho im povedz, že čo nebolo požičané, nemôže sa vrátiť. Keď neplatili daň, nie je čo vracať ;) . Inak by bolo super, keby nám to doplácali :rolleyes:.
Melnick
22.02.06,14:28
Rocne zuctovanie musis spravit aj zamestnancovi, ktory ti odisiel napr. v polovici roka, ale uz sa do konca roka nezamestnal.
On moze poziadat posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane. A kedze by ste boli posledny zamestnavatelom vy (potom uz bol evidovany na Urade praceň, musis mu spravit rocne zuctovanie dane.

Veď si to tam v podstate mala uvedené : on môže :) :)
Eva Farkasová
22.02.06,15:47
Chcem sa spytat. Zamestnanec ma nizku mzdu 7200sk, cize nevznika povinnost platit z jeho mzdy preddavok na dan. Dan za cely rok je 0. Ale ma potvrdenie o zaplatenie zivotneho poistenia. Ked som to hodila do softu tak ten mi to v rocnom zuctovani uvedie ale neda mi ze by mal ten zamestnanec preplatok, cize ze by sa mu malo nieco vracat? Ako to je? Nie je to tym ze neodviedol ziadnu dan, cize mu to nie je z coho vratit??? Alebo by sa mu to malo vyplatit....soft je novy, cize ratat by to mal dobre.


Nič si mu nezrazila, tak nemáš čo vrátiť. Ak by mal napr. zrazenú daň 280,-, tak mu vrátiš iba 280,- Sk.
zukana
23.02.06,10:46
Chcem sa spýtať, ako to je pri zamestnancoch s kratším pracovným časom. Mám jednu, čo pracovala u nás na kratší pracovný čas a predtým bola nezamestnaná. Jej príjmu boli nižšie než 43968,-- Sk, počas roka neplatila preddavky a uplatňovali si daňový bonus na 1 dieťa, cca 1200,-- Sk. Požiadala o vykonanie rožného zúčtovania dane. Musím teda spraviť ročné zúčtovanie, aj keď jej vijde opäť nulová daňová povinnosť? Na DÚ mi povedali, že ak vijde nula, tak nemusím ročné zúčtovanie dane podávať, keďže nie je čo zúčtovať. Je to tak správne?
zubadielko
23.02.06,11:12
ahojky, chcela by som sa opýtať ako to je s uplatňovaním daňového bonusu u dohodárov. Niekde som čítal, že bonus si môže uplatniť daňovník, ktorého príjmy v roku 2005 dosiahli viac ako 39600,- Je to pravdivé? Čize ak má pracovník - dohodlár nižší príjem ako je uvedená suma nemôže si daový bonus uplatníť? Ďakujem za odpovede
ajobs
23.02.06,11:28
ahojky, chcela by som sa opýtať ako to je s uplatňovaním daňového bonusu u dohodárov. Niekde som čítal, že bonus si môže uplatniť daňovník, ktorého príjmy v roku 2005 dosiahli viac ako 39600,- Je to pravdivé? Čize ak má pracovník - dohodlár nižší príjem ako je uvedená suma nemôže si daový bonus uplatníť? Ďakujem za odpovede

Áno, je to presne tak ( viď § 33, ods. 1 ZDP ).
silvia
28.02.06,08:36
Zamestnanec u nás pracuje od októbra 2005, predtým bol 2 mesiace nezamestnaný a dovtedy pracoval u iného zamestnávateľa.
1. V ročnom zúčtovaní mu môžem uplatniť celú nezdaniteľnú časť 87936,-?
2. A čo daňový bonus, môže mu byť pri RZ doplatený za tie 2 mesiace, čo bol nezamestnaný? - podm. minima splnil
3. V Potvrdení od predošlého zamestnávateľa má v r.9 zrazené a odvedené príspevky na DDS v sume 4.000,-. U nás si nič také nenahlásil - treba mu tých 4.000,- uplatniť ako nezdaniteľnú časť?
ďakujem za pomoc!
Zita4
28.02.06,09:06
Zamestnanec u nás pracuje od októbra 2005, predtým bol 2 mesiace nezamestnaný a dovtedy pracoval u iného zamestnávateľa.
1. V ročnom zúčtovaní mu môžem uplatniť celú nezdaniteľnú časť 87936,-?
2. A čo daňový bonus, môže mu byť pri RZ doplatený za tie 2 mesiace, čo bol nezamestnaný? - podm. minima splnil
3. V Potvrdení od predošlého zamestnávateľa má v r.9 zrazené a odvedené príspevky na DDS v sume 4.000,-. U nás si nič také nenahlásil - treba mu tých 4.000,- uplatniť ako nezdaniteľnú časť?
ďakujem za pomoc!
1. Vždy uplatňuješ celú sumu NČ, okrem starobných a výsluhových dôchodcov.
2. Daňový bonus mu môžeš doplatiť, ak splnil podmienku zárobku 6 násobku min. mzdy za celý rok 2005 a dieťa je nezaopatrené celý rok.
3. Uplatniš mu len to, čo si uvedie v žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Potvrdenie od zamestnávateľa k DDS stačí, ale sama bez jeho žiadosti to nemôžeš dať do RZD.
Ingrid G.
28.02.06,09:12
Zamestnanec u nás pracuje od októbra 2005, predtým bol 2 mesiace nezamestnaný a dovtedy pracoval u iného zamestnávateľa.
1. V ročnom zúčtovaní mu môžem uplatniť celú nezdaniteľnú časť 87936,-?
2. A čo daňový bonus, môže mu byť pri RZ doplatený za tie 2 mesiace, čo bol nezamestnaný? - podm. minima splnil
3. V Potvrdení od predošlého zamestnávateľa má v r.9 zrazené a odvedené príspevky na DDS v sume 4.000,-. U nás si nič také nenahlásil - treba mu tých 4.000,- uplatniť ako nezdaniteľnú časť?
ďakujem za pomoc!

1. Môžeš uplatniť 87 936,-Sk.
2. Daňový bonus za mesiace kedy nepracoval sa mu môže doplatiť vtedy, keď v roku 2005 bola jeho mzda v úhrne vyššia ako 1/2 minimálnej mzdy za rok 2005. V žiadosti o RZ musí o dodatočné uplatnenie daň. bonusu požiadať.
3. DDP - nezdaniteľnú časť uplatníš vtedy, ak si v žiadosti o RZ v bode 4. DDP uplatňuje (priloží potvrdenie z doplnkovej poisťovne).
silvia
28.02.06,10:40
ďakujem za rady
Melnick
28.02.06,11:08
Chcem sa spýtať, ako to je pri zamestnancoch s kratším pracovným časom. Mám jednu, čo pracovala u nás na kratší pracovný čas a predtým bola nezamestnaná. Jej príjmu boli nižšie než 43968,-- Sk, počas roka neplatila preddavky a uplatňovali si daňový bonus na 1 dieťa, cca 1200,-- Sk. Požiadala o vykonanie rožného zúčtovania dane. Musím teda spraviť ročné zúčtovanie, aj keď jej vijde opäť nulová daňová povinnosť? Na DÚ mi povedali, že ak vijde nula, tak nemusím ročné zúčtovanie dane podávať, keďže nie je čo zúčtovať. Je to tak správne?

Zukana, ak jej bol vyplácaný DB zrejme splnila podmienku
na jeho vyplácanie a preto by bolo dobré nepoškodiť ju
o nárok na zvyšok DB, ktorý jej vyplatíte a následne si ho
vyžiadate od DÚ.

Vedeli na DÚ, že jej bola vyplatená časť DB? Neuplatnil si zvyšok DB manžel?
Naskytá sa ešte veľa otázok.

Dopĺňam:úhrn pri ročnom zúčtovaní musí mať aspoň 39600.-
tima
01.03.06,07:17
Ahooj,

chcela by som sa spytat k rocnemu zuctovaniu,
mam zamestnanca, ktory u nas pracuje od 1.9.2005,
priniesol mi potvrdenie od zamestnavatela, kde pracoval
predtym od 1.5. do 30.9., ale od 1.1. do 30.4.2005 nema
ziadne potvrdenie, lebo bol dobrovolne nezamestnany
a nejaky cas bol aj v Anglicku, aky doklad od neho
potrebujem, mozem mu vobec robit rocne zuctovanie?

Dakujem
Jozefsp
01.03.06,08:25
Ročné zúčtovanie mu môžeš urobiť, ak si podal Žiadosť .... o jeho vykonanie, v ktorej zároveň uvádza, aké príjmy mal v priebehu roka. Ak v tejto žiadosti niečo zatají, je to na ňom. Už to tu bolo niekde rozoberané, ale nemám čas to hľadať.
DanielaSL
01.03.06,13:41
Ahooj,

chcela by som sa spytat k rocnemu zuctovaniu,
mam zamestnanca, ktory u nas pracuje od 1.9.2005,
priniesol mi potvrdenie od zamestnavatela, kde pracoval
predtym od 1.5. do 30.9., ale od 1.1. do 30.4.2005 nema
ziadne potvrdenie, lebo bol dobrovolne nezamestnany
a nejaky cas bol aj v Anglicku, aky doklad od neho
potrebujem, mozem mu vobec robit rocne zuctovanie?

Dakujem

Ak mal príjem aj v Anglicku...oficiálny , tak by si mal urobiť daňové priznanie A.
Marty
01.03.06,14:32
Ročné zúčtovanie len ak do 15. 2. o to požiadal.
Eva Farkasová
01.03.06,16:06
Ahooj,

chcela by som sa spytat k rocnemu zuctovaniu,
mam zamestnanca, ktory u nas pracuje od 1.9.2005,
priniesol mi potvrdenie od zamestnavatela, kde pracoval
predtym od 1.5. do 30.9., ale od 1.1. do 30.4.2005 nema
ziadne potvrdenie, lebo bol dobrovolne nezamestnany
a nejaky cas bol aj v Anglicku, aky doklad od neho
potrebujem, mozem mu vobec robit rocne zuctovanie?

Dakujem

Ak ti podpísal žiadosť a uviedol tam aj iný príjem, tak mu môžeš urobiť zúčtovanie na základe tejto žiadosti.Ak ti žiadosť nepodpísal do 15.2., tak ho nasmeruj na DÚ :p a budeš mať pokoj. Dôležité je to, čo daňovník napíše do žiadosti - je za to zodpovedný iba on a nie ty.
tonkat
02.03.06,13:53
Pracovníčka nastúpila po materskej dovolenke v oktobri 2005. Nepodpísala vyhlásenie. Nemá príjem od iných zamestnávateľov. Požiadala o vykonanie ročného zúčt. dane. Musí podpísať vyhlásenie dodatočne, aby som jej mohla uplatniť 87936, alebo je to obsiahnuté v žiadosti o vykonanie.... vo vete pod čiarou v bode I. Okrem nároku na zníženie .... Ďakujem.
Zita4
02.03.06,14:19
Daňové vyhlásenie musí mať podpísané. Bez daň. vyhlásenia nemôžeš uplatňovať mesačne NČ. Za október až november si jej neuplatnila NČ?
Tweety
02.03.06,14:20
Pracovníčka nastúpila po materskej dovolenke v oktobri 2005. Nepodpísala vyhlásenie. Nemá príjem od iných zamestnávateľov. Požiadala o vykonanie ročného zúčt. dane. Musí podpísať vyhlásenie dodatočne, aby som jej mohla uplatniť 87936, alebo je to obsiahnuté v žiadosti o vykonanie.... vo vete pod čiarou v bode I. Okrem nároku na zníženie .... Ďakujem.
Uvedie, to v žiadosti o RZD. Vyhlásenie už nepodpisuje.:cool:
Denda
02.03.06,14:25
Pracovníčka nastúpila po materskej dovolenke v oktobri 2005. Nepodpísala vyhlásenie. Nemá príjem od iných zamestnávateľov. Požiadala o vykonanie ročného zúčt. dane. Musí podpísať vyhlásenie dodatočne, aby som jej mohla uplatniť 87936, alebo je to obsiahnuté v žiadosti o vykonanie.... vo vete pod čiarou v bode I. Okrem nároku na zníženie .... Ďakujem.
Nič jej dodatočne netreba dávať podpisovať. Vy jej máte povinnosť správne napísať do ročného zúčtovania preddavkov na daň do riadku 02a ročnú odpočítateľnú položku podľa § 11 zákona o dani z príjmov ( 87936,- Sk), na ktorú má nárok. O tú nikoho nežiada, tá jej patrí podľa zákona.
tonkat
02.03.06,14:37
Nič jej dodatočne netreba dávať podpisovať. Vy jej máte povinnosť správne napísať do ročného zúčtovania preddavkov na daň do riadku 02a ročnú odpočítateľnú položku podľa § 11 zákona o dani z príjmov ( 87936,- Sk), na ktorú má nárok. O tú nikoho nežiada, tá jej patrí podľa zákona.
Ďakujem za odpoveď, ona si totiž chcela uplatniť celú nezdaniteľnú časť u manžela, tak som bola v pomykove, či to môže, alebo je povinná si uplatniť svoju odpoč. položku na svoje príjmy. A keďže nemala podpísané vyhlásenie, povedala som jej, že jej to vyplýva priamoz tej žiadosti o vykonanie RZ.
Denda
02.03.06,14:51
Ďakujem za odpoveď, ona si totiž chcela uplatniť celú nezdaniteľnú časť u manžela, tak som bola v pomykove, či to môže, alebo je povinná si uplatniť svoju odpoč. položku na svoje príjmy. A keďže nemala podpísané vyhlásenie, povedala som jej, že jej to vyplýva priamoz tej žiadosti o vykonanie RZ.
Ak nemala príjmy vyššie ako 87936,- Sk tak aj jej manžel si ju môže uplatniť ako odpočítateľnú položku.
Viac v tomto linku:http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html
tonkat
02.03.06,15:11
Ak nemala príjmy vyššie ako 87936,- Sk tak aj jej manžel si ju môže uplatniť ako odpočítateľnú položku.
Viac v tomto linku:http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html
Tomu rozumiem, len ona chcela aby si ju uplatňoval len manžel.
NADEJKA
02.03.06,15:33
ahoj,poraďáci,
prečítala som si všetky príspevky a chcem sa len uistiť,či som ich správne pochopila.
Ak mi u zamestnanca vďaka tomu,že väčšiu časť roka bol nezamestnaný vyjde vyšší daňový preplatok, uplatniť ho možem len do výšky zrazenej dane,nie v skutočnej výške, však?
Ďakujem za odpoveď a prajem všetkým príjemný večer.
Lanaj
02.03.06,16:13
Ak mi u zamestnanca vďaka tomu,že väčšiu časť roka bol nezamestnaný vyjde vyšší daňový preplatok, uplatniť ho možem len do výšky zrazenej dane,nie v skutočnej výške, však?


ÁNO. Vrátiť možno len to, čo bolo zrazené.
Denda
02.03.06,16:14
ahoj,poraďáci,
prečítala som si všetky príspevky a chcem sa len uistiť,či som ich správne pochopila.
Ak mi u zamestnanca vďaka tomu,že väčšiu časť roka bol nezamestnaný vyjde vyšší daňový preplatok, uplatniť ho možem len do výšky zrazenej dane,nie v skutočnej výške, však?
Ďakujem za odpoveď a prajem všetkým príjemný večer.
Aká skutočná výška Vám vychádza?
miriza
03.03.06,09:53
Ja mám takúto otázku robím ročné zúčtovanie konateľovi a vyhcádzajú mi takéto sumy. Môžte sa niekto na to mrknúť?
Hrubá mzda 240.000,-
Poistné: 30.060,-
Základ dane: 209.940,-
N daňovníka: 87.936,-
Životné poist: 12.000,-
Manželka: 87.936,- /poberá rodičovský príspevok vo výške 49.800,-/
Zdan. mzda: 22.068,-
Daň: 4.192,-
Daň. bonus: 9.200,-
Preddavky: 23.175,-

Vychádza mi preplatok až 18.983,- robím v Olympe. Ďakujem.
Barbara
03.03.06,10:06
Ja mám takúto otázku robím ročné zúčtovanie konateľovi a vyhcádzajú mi takéto sumy. Môžte sa niekto na to mrknúť?
Hrubá mzda 240.000,-
Poistné: 30.060,-
Základ dane: 209.940,-
N daňovníka: 87.936,-
Životné poist: 12.000,-
Manželka: 87.936,- /poberá rodičovský príspevok vo výške 49.800,-/
Zdan. mzda: 22.068,-
Daň: 4.192,-
Daň. bonus: 9.200,-
Preddavky: 23.175,-

Vychádza mi preplatok až 18.983,- robím v Olympe. Ďakujem.



Daňový bonus prečo je len 9.200,-???? neuplatnil si za celý rok ????má byť na 2 deti za rok 2005 vo výške 10.000,-Sk.
Bez bonusu je výpočet správny, ale neviem či ten bonus je OK, či mu patrí len 9.200,- alebo 10.000,- keď mu patrí 10.000,-tak preplatok bude 18.983,-+ 800 - bonus, ale hovorím neviem či tá suma 9200,-je správna----keď to tak má byť tak preplatok je OK.:p
miriza
03.03.06,10:09
Dík za kontrolu bonus mám správne, pretože druhé dieťa je narodené až 22.3. 2005. Ešte sa opýtam ten veľký preplatok mu pripočítam k februárovej mzde a ja si túto sumu vysporiadam z daňovým úradom?
jankasm
03.03.06,11:23
Môžeš mu ho prirátať k februárovej alebo k marcovej výplate. Čo sa týka vysporiadania s daňovým úradom z vlastnej skúsennosti viem, že ten preplatok nevrátia, budeš si ho musieť vysporiadavať mesačne, takže nebudeš platiť daň kým sa to nevynuluje. Možno by bolo lepšie urobiť mu daňové priznanie, tak by mu to DÚ vrátil celé a hneď, lebo môže sa stať že ak pracujete u súkromníka môže mať pripomienky k vyplateniu takej vysokej sumy, ktoré sa jemu budú vracať len v malých častiach počas roka.
Barbara
03.03.06,11:37
Dík za kontrolu bonus mám správne, pretože druhé dieťa je narodené až 22.3. 2005. Ešte sa opýtam ten veľký preplatok mu pripočítam k februárovej mzde a ja si túto sumu vysporiadam z daňovým úradom?


my sme a.s. a vraciame zamestnancovi aj veľký preplatok .;)
miriza
03.03.06,11:54
Ide o konateľa tak ten k vyplateniu takej vysokej sumy určite nebude mať námietky.
jankasm
03.03.06,12:05
V tom prípade mu to môžeš bez problémov prirátať k februárovej alebo marcovej výplate a vysporiadať to potom s daňovým úradom.
tima
07.03.06,12:12
A na daňový nahlasujem, aký preplatok na daniach bol alebo to bude až v tom hlásení, ktoré dám ku 31.3. 2006?
Jozefsp
07.03.06,15:29
Výsledky ročného zúčtovania daní uvedieš v štvrťročnom Prehľade o zrazených a odvedených preddavkoch ..... , ktoré sa predkladá na DÚ do 30.4.2006 a potom v ročnom Hlásení o ....., ktoré sa predkladá do 31.3.2007
marika1
12.03.06,19:58
Len dávaj pozor. Keď máš daň.povinnosť napr. 3000,- a preplatok na daniach 8000,- do prehľadu za I.Q 06 dáš v danom mesiaci len tú sumu, akú máš daň. povinnosť, nie vyššiu. Zvyšok dáš v ďalšom mesiaci. V súčtoch nesmie byť mínusová hodnota, ale 0. Lebo sa Ti ozvú z DÚ. A zrážková daň sa odvádza, na tú sa neuplatňuje preplatok z ročného vyúčtovania ani daňový bonus.
wisperka
03.04.06,05:51
Ahojte. Potrebujem súrne vediet či som mala podat dan.priznanie ak mam prac.pomer na zmluvu a u druhého zamestnavatela na dohodu. Stačí ak mi spravili ročné zučtovanie? A ktorý zamestnavatel mi ma vyplatiť preplatok na dani?
Zita4
03.04.06,05:59
Ahojte. Potrebujem súrne vediet či som mala podat dan.priznanie ak mam prac.pomer na zmluvu a u druhého zamestnavatela na dohodu. Stačí ak mi spravili ročné zučtovanie? A ktorý zamestnavatel mi ma vyplatiť preplatok na dani?
Ak si požiadala o ročné zúčtovanie dane do 15.2.2006, zamestnávateľ ti bol povinný ho urobiť (môžeš len u jedného zamestnávateľa požiadať).
Tvoja povinnosť bola predložiť všetky doklady od všetkých tvojich zamestávateľov.
Ak si nepožiadala, tvojou povinnosťou bolo podať si daňové priznanie do 31.3.206.
matafe
03.04.06,06:01
Ahojte. Potrebujem súrne vediet či som mala podat dan.priznanie ak mam prac.pomer na zmluvu a u druhého zamestnavatela na dohodu. Stačí ak mi spravili ročné zučtovanie? A ktorý zamestnavatel mi ma vyplatiť preplatok na dani?

Ak si mala iba príjem zo závislej činnosti, nie je nutné podávať DP, stačilo požiadať zamestnávateľa(toho, u ktorého si si uplatňovala nezdaniteľnú časť) o vykonanie ročného zúčtovania. Súčasťou žiadosti malo byť aj potvrdenie o príjme od iného zamestnávateľa.
Preplatok na dani vyplatí zamestnávateľ, ktorý robil ročné zúčtovanie.
wisperka
03.04.06,06:03
ja som požiadala!!! u toho kde som na zmluvu. takže v takom prípade som nemusela podat. A čo v tom pripade ked ten zamestnavatel dava malé mzdy čiže neplatí ani preddavky tak z čoho si odpočíta moj preplatok?
Zita4
03.04.06,06:05
ja som požiadala!!! u toho kde som na zmluvu. takže v takom prípade som nemusela podat. A čo v tom pripade ked ten zamestnavatel dava malé mzdy čiže neplatí ani preddavky tak z čoho si odpočíta moj preplatok?
Ak si mala preplatok na dani, vyplatí ti ho zamestnávateľ a vyžiada tú sumu od daňového úradu.
wisperka
03.04.06,06:06
a to sa ako žiada naspat. Je nato nejaké tlačivo alebo sa napíše len jednoduchá žiadost...?
Zita4
03.04.06,06:26
a to sa ako žiada naspat. Je nato nejaké tlačivo alebo sa napíše len jednoduchá žiadost...?
Hľadala som tlačivko, nepodarilo sa mi nájsť. :( Našla som tu na Porade len tlačivko na poukázanie sumy daň. bonusu. Napísala by som jednoducho žiadosť.
Postupovať treba podľa § 38 ods. 6 a § 40 ods. 8 ZDP.
korduľa
23.08.06,11:44
chcela by som sa spytat na rocne zuctovanie zamestnavatela, pokial robil 1 az 2 zamestnancom RZ a nedoplatok, ci preplatok bol len do 10 SK musi podat rocne zuctovanie aj zamestnavatel?
dakujem
Jozef Mihál
23.08.06,12:04
Myslíte zrejme či musí podať Oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni (príloha 14 vyhlášky 239 k RZZP).

Áno, musí.
sylva
27.12.06,11:52
Poraďte mi, prosím ako vystaviť zamestnancovi potvrdenie o príjme alebo ročné zúčtovanie, ak mu nebola vyplatená mzda za 1 mesiac (túto mzdu mu samozrejme nezapočítam do príjmu) - a ani mu nebude vyplatená, dôvody nebudem rozoberať- ale z tejto nevyplatenej mzdy mu boli odvedené odvody do poisťovní a tak isto aj daň. Tie zrejme do potvrdenia započítam ??? Vďaka za odpoveď.
sylva
28.12.06,05:57
To mi naozaj nevie nikto poradiť ??
Jozef Mihál
28.12.06,11:51
Ozaj nikto.

Do potvrdenia alebo do ročného zúčtovania (za r. 2005) sa ako príjem (vym.základ) uvádza to, čo bolo zamestnancovi skutočne vyplatené najneskôr do 31.1.2006. Čiže nevyplatený príjem za ten jeden mesiac nezapočítať.

Do sumy preddavkov sa započítajú preddavky, ktoré mu boli strhnuté. Čiže aj preddavok za ten jeden mesiac.
sylva
29.12.06,07:45
Velikááááánska vďaka za odpoveď p.Mihál, pomohli ste mi tak ako už viackrát. Len nerozumiem, prečo hovoríte o potvrdení resp. ročnom zúčtovaní za r. 2005 ? Za r. 2006 by to podľa mňa malo byť rovnaké. Musím ešte pozrieť, či sa niečo nemenilo ohľadom termínu vyplatenia miezd do 31.1.2007. Ešte raz ďakujem a želám Vám - aj všetkým poraďákom - šťastné vykročenie do nového roku 2007.
sylva
23.01.07,12:11
Ozaj nikto.

Do potvrdenia alebo do ročného zúčtovania (za r. 2005) sa ako príjem (vym.základ) uvádza to, čo bolo zamestnancovi skutočne vyplatené najneskôr do 31.1.2006. Čiže nevyplatený príjem za ten jeden mesiac nezapočítať.

Do sumy preddavkov sa započítajú preddavky, ktoré mu boli strhnuté. Čiže aj preddavok za ten jeden mesiac.

Pán Mihál, teraz sa mi dostal do rúk príspevok D.Piršelovej (DaÚ 1/2007,resp.epi.sk: "Nové potvrdenia o zdanit.príjmoch zo závislej činnosti za r. 2006").V ňom uvádza, že ak cit.:" ste aj odviedli preddavok na daň alebo daň LEN zo ZÚČTOVANÝCH príjmov,spravili ste chybu,ktorú možno odstrániť tak,že si NEOPRÁVNENE odvedené prostriedky od správcu dane vyžiadate späť a dáte veci do poriadku. Môžte potom postupovať podľa §40 ods.8." T.z.,že ak si nemôže zamestnávateľ o platbu znížiť najbližší odvod preddavkov alebo dane, požiada o vrátenie. Tento problém mám aj s odvodmi do poisťovní.....Ja keď vystavujem mzdy,výkazy do poisťovní a príkazy na úhrady, netuším, že ktosi neskôr rozhodne o nevyplatení mzdy.Naozaj neviem,čo ďalej.
endrju
23.01.07,14:31
... netuším, že ktosi neskôr rozhodne o nevyplatení mzdy.Naozaj neviem,čo ďalej.
"Ktosi rozhodne"? :eek: Véééééééééééééééééééľmi zvláštne. :mad:

Nie je účelom zákonov o zdravotnom poistení, sociálnom poistení a dani z príjmov "nalinkovať" postupy riešenia následkov veľmi zvláštnych rozhodnutí "kohosi".

Súčasťou slovenskej legislatívy je aj trestný zákon. Nevyplatenie mzdy môže byť klasifikované ako trestný čin.

Prečo chceš "riešiť" následky (predpokladám) protizákonného konania, na ktorom (dúfam) nemáš žiadnu zásluhu?
Je tu predsa polícia, ktorá má v kompetencii vyšetrovanie takýchto prípadov a súdy, ktoré rozhodujú "čo ďalej".

Ak došlo k nezrovnalostiam v odvodoch a daniach z dôvodu, že "ktosi rozhodol", prenechal by som aj znášanie následkov vyplývajúcich z takýchto rozhodnutí na pána alebo pani "ktosi". :cool:
sylva
24.01.07,10:26
Endrju, súhlasím s Tebou, avšak to nie je tak jednoznačné. Veľká chyba sa stala aj na strane zamestnancov, pozastavenie mzdy je dočas.riešenie.Súdne rozhodnutie v nedohľadne. Navyše dôvodov na nevyplatenie mzdy môže byť skutočne viac. V praxi sa to určite vyskytuje, inak by sa tým ani p. Piršelová nezaoberala vo svojom príspevku.Ale to ja teraz skutočne neriešim, je to odbočenie od témy. Aj tak vďaka za odpoveď.
Kristína
24.01.07,12:33
Mám zamestnakyňu, ktorá je od októbra 2006 na MD. Robila som jej potvrdenie o zdaniteľnej mzde, má zúčtované a vyplatené príjmy za mesiace 1-9/2006. Ak by chcela urobiť ročné zúčtovanie, tak sa na tieto účely materská nepovažuje za príjem, však? Dobre som to pochopila? Ďakujem za odpovede.
katkaj
24.01.07,12:35
Mám zamestnakyňu, ktorá je od októbra 2006 na MD. Robila som jej potvrdenie o zdaniteľnej mzde, má zúčtované a vyplatené príjmy za mesiace 1-9/2006. Ak by chcela urobiť ročné zúčtovanie, tak sa na tieto účely materská nepovažuje za príjem, však? Dobre som to pochopila? Ďakujem za odpovede.

Dobre si to pochopila, materská nie je zdaniteľný príjem ;)
rennka
24.01.07,12:55
Vie mi prosim niekto poradit. Zamestnanec mal do septembra manzelku na MD. Potom nastupila do zamestnania, kde pracuje dodnes. Nas zamestnanec si chce v RZD na nu uplatnit nezdanitelnu ciastu, lebo ze jej zamestnavatel povedal, ze jej nebudu robit ziadne RZ, nech si ju uplatni v RZD manzel. Je to mozne? Myslela som, ze ked manzelka pracuje stale u toho isteho zamestnavatela a podpisala u neho aj vyhlasenie a ak poziada o vykonanie RZ, ze je zamestnavatel povinny jej ho urobit a nie aby si manzelku uplatnoval manzel. Alebo je aj nejaka ina moznost? Dakujem
Kristína
24.01.07,12:56
Dobre si to pochopila, materská nie je zdaniteľný príjem ;)

Dík za odpoveď!
Účtovníctvo robím iba v rámci rodiny a keď niekedy niečo potrebujem vedieť, nabehnem na túto úžasne užitočnú stránku.
Ešteže existuje porada a v nej mnoho ochotných a skúsených ľudí....
Anja111
24.01.07,13:05
Vie mi prosim niekto poradit. Zamestnanec mal do septembra manzelku na MD. Potom nastupila do zamestnania, kde pracuje dodnes. Nas zamestnanec si chce v RZD na nu uplatnit nezdanitelnu ciastu, lebo ze jej zamestnavatel povedal, ze jej nebudu robit ziadne RZ, nech si ju uplatni v RZD manzel. Je to mozne? Myslela som, ze ked manzelka pracuje stale u toho isteho zamestnavatela a podpisala u neho aj vyhlasenie a ak poziada o vykonanie RZ, ze je zamestnavatel povinny jej ho urobit a nie aby si manzelku uplatnoval manzel. Alebo je aj nejaka ina moznost? Dakujem

Máš pravdu v tom, že ak manželka požiada zamestnávateľa o RZD, tak ten je povinný urobiť jej ho. Ale manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku aj keď má táto urobené RZD, či keď podá DP. Ide však o to, že si môže uplatniť len rozdiel, o ktorý je nezdaniteľná čiastka na manželku vyššia, ako jej príjem.
jankasm
24.01.07,17:30
Vie mi prosim niekto poradit. Zamestnanec mal do septembra manzelku na MD. Potom nastupila do zamestnania, kde pracuje dodnes. Nas zamestnanec si chce v RZD na nu uplatnit nezdanitelnu ciastu, lebo ze jej zamestnavatel povedal, ze jej nebudu robit ziadne RZ, nech si ju uplatni v RZD manzel. Je to mozne? Myslela som, ze ked manzelka pracuje stale u toho isteho zamestnavatela a podpisala u neho aj vyhlasenie a ak poziada o vykonanie RZ, ze je zamestnavatel povinny jej ho urobit a nie aby si manzelku uplatnoval manzel. Alebo je aj nejaka ina moznost? Dakujem

Zamestnávateľ je povinný jej urobiť RZD ak si oň požiada do 15.2.2007, takže nech sa nedá odradiť. Má síce aj pravdu v tom, aby si ju uplatnil manžel, ale to je zase iný druh odpočtu /nezdaniteľná časť na manželku/. Ona sama na seba si uplatňuje nezdaniteľnú časť na daňovníka.
Ak by jej to RZD predsa odmietol urobiť, nech jej vystaví potvrdenie o príjme a sama za seba si podá daňové priznanie, vráti sa jej daň zaplatená zo mzdy od septembra.
Manžel nech si na ňu uplatní odpočet na manželku, ročnú nezdaniteľnú položku poníži o jej príjem /ak bola do septembra na RD - to sa nepočíta, tak spočíta jej príjem od septembra a odpočíta/.
adafi
06.02.07,07:08
Dobrý deň, prosim poradite? Máme zamestnanca, ktorý ma požiadal o vyhotovenie RZD. V r.2006 mal vyplatené odškodné z garančného fondu vo výške 3nás. 1/12 VVZ...a neviem, čo s tým. Považuje sa táto dávka za príjem, alebo nie? a vobec môžem mu RZD urobiť? Ďakujem
ivularadula
06.02.07,09:00
Dobrý deň. Chcem sa spýtať či si môže zamestnanec (zároveň konateľ)uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, tá bola od 1-3/2006 zamestaná, tiež u nás a od 1.4.2006 - 4.2.2007 bola na úrade práce. Dostávala podporu v nezamestanosti 6 mesiacov. Má si pýtať potvrdenie o vyplatenej podpore?
katkaj
06.02.07,09:04
Dobrý deň. Chcem sa spýtať či si môže zamestnanec (zároveň konateľ)uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, tá bola od 1-3/2006 zamestaná, tiež u nás a od 1.4.2006 - 4.2.2007 bola na úrade práce. Dostávala podporu v nezamestanosti 6 mesiacov. Má si pýtať potvrdenie o vyplatenej podpore?

Pokiaľ jej príjem za rok 2006, kde sa na tieto účely berie aj podpora, bol menší ako 90.816 tak si môže na manželku uplatniť odpočet vo výške 90.816 - príjem
ivularadula
06.02.07,09:20
takže keď jej príjem zo zamestnania bol 27.223,- + vyplatená podpora v nezamestanosti ( to neviem koľko bolo) môže si uplatniť na ňu celú čiastku či rozdiel?
Anja111
06.02.07,09:22
takže keď jej príjem zo zamestnania bol 27.223,- + vyplatená podpora v nezamestanosti ( to neviem koľko bolo) môže si uplatniť na ňu celú čiastku či rozdiel?

Môže si na ňu uplatniť rozdiel.
katkaj
06.02.07,09:22
takže keď jej príjem zo zamestnania bol 27.223,- + vyplatená podpora v nezamestanosti ( to neviem koľko bolo) môže si uplatniť na ňu celú čiastku či rozdiel?

uplatní si 90.816 - 27.223 - podpora. Čiže rozdiel medzi celou nezdaniteľnou čiastkou a príjmom
Zita4
06.02.07,09:22
takže keď jej príjem zo zamestnania bol 27.223,- + vyplatená podpora v nezamestanosti ( to neviem koľko bolo) môže si uplatniť na ňu celú čiastku či rozdiel?
Od 90 816 Sk odpočítaš jej príjmy vrátane podpory v nezamestnanosti, nemocenského, materského, náhrady príjmu pri DPN...
katkaj
06.02.07,09:24
mimotemy a máš to potvrdené trikrát :D
ivularadula
06.02.07,09:25
Ďakujem pekne za odpovede
adafi
06.02.07,12:54
Dobrý deň, prosim poradite? Máme zamestnanca, ktorý ma požiadal o vyhotovenie RZD. V r.2006 mal vyplatené odškodné z garančného fondu vo výške 3nás. 1/12 VVZ...a neviem, čo s tým. Považuje sa táto dávka za príjem, alebo nie? a vobec môžem mu RZD urobiť? Ďakujem


Nikto mi neviete poradiť, prosiiiiiiiiim...
SERVIS
06.02.07,13:00
Musí byť na potvrdení z úradu práce aj vyplatená suma podp., alebo stačí len obdobie nezamestnanosti?
jankasm
06.02.07,17:17
Musí byť na potvrdení z úradu práce aj vyplatená suma podp., alebo stačí len obdobie nezamestnanosti?

Nemusí byť žiadne potvrdenie z úradu práce. Pri uplatnení odpočítateľnej položky na manželku stačí, keď si zamestnanec, ktorý si ju uplatňuje, spočíta výšku jej príjmu /napr. zamestnanie + podpora/ a túto sumu, o ktorú si poníži odpočítateľnú položku na manželku, napíše do žiadosti o ročné zúčtovanie.
Toto si mal na mysli? ;) :)
Timka1
24.02.07,13:01
Robím RZD zamestnancovi, ktorý bol od 1.1.06 do 31.5.06 zamestnaný v organizácii, ktorá je v konkurze a nebol mu vyplatený príjem ani daňový bonus za 4 a 5 mesiac. Na potvrdení o príjmoch má uvedené zúčtované mesiace od 1 do 3 mesiaca a aj príjmy a daňový bonus iba za tieto tri mesiace. Ako postupovať v RZD, čo sa týka daňového bonusu. Predpokladám, že mu nemusím dodatočne vyplácať, keďže by mu mal byť vyplatený a j s príjmom - len to nevie či vobec dostane svoje peniaze za tieto 2 mesiace.
Timka1
24.02.07,19:10
Robím RZD zamestnancovi, ktorý bol od 1.1.06 do 31.5.06 zamestnaný v organizácii, ktorá je v konkurze a nebol mu vyplatený príjem ani daňový bonus za 4 a 5 mesiac. Na potvrdení o príjmoch má uvedené zúčtované mesiace od 1 do 3 mesiaca a aj príjmy a daňový bonus iba za tieto tri mesiace. Ako postupovať v RZD, čo sa týka daňového bonusu. Predpokladám, že mu nemusím dodatočne vyplácať, keďže by mu mal byť vyplatený a j s príjmom - len to nevie či vobec dostane svoje peniaze za tieto 2 mesiace.
Neporadí nikto ako postupovať? Nie je isté, že dostane tie dve výplaty, takže nechcem, aby prišiel ešte aj o daňový bonus. Ako by ste to riešili vy poraďáci?
jankasm
25.02.07,12:05
Robím RZD zamestnancovi, ktorý bol od 1.1.06 do 31.5.06 zamestnaný v organizácii, ktorá je v konkurze a nebol mu vyplatený príjem ani daňový bonus za 4 a 5 mesiac. Na potvrdení o príjmoch má uvedené zúčtované mesiace od 1 do 3 mesiaca a aj príjmy a daňový bonus iba za tieto tri mesiace. Ako postupovať v RZD, čo sa týka daňového bonusu. Predpokladám, že mu nemusím dodatočne vyplácať, keďže by mu mal byť vyplatený a j s príjmom - len to nevie či vobec dostane svoje peniaze za tieto 2 mesiace.

Podľa mňa, keďže má v potvrdení daňový bonus uplatnený len za 1-3/2007 a nie je isté, či tie príjmy vôbec bude mať doplatené, v RZD by som mu douplatnila bonus za tie 2 mesiace.
Timka1
25.02.07,15:04
Takže mala by som mu doplatiť daňový bonus za 2 mesiace. A čo ak mu vyplatia v roku 2007 príjem aj s daňovým bonusom, bude to mať duplicitne, ako to riešiť potom? Pri ročnom zúčtovaní za rok 2007 mu ich stiahnuť?
Monika Kováčová
25.02.07,15:07
Vysporiada si to v RZD za r. 2007
zuzv
25.02.07,15:54
Prosím o radu, zamestnankyňa nepožiadala o RZD. Jej príjmy počas 2006 boli nasledovné.
január - úrad práce
február až jún - zamestnaná - príjem cca 22 000 z toho asi 2300 poistné, preddavky žiadne, podpísané vyhlásenie,
júl až august - úrad práce
august - december - materská približne 123 korún na deň + vyrovnávací príspevok do výšky rodičovského príspevku.
Musí vôbec podávať daňové priznanie? Vopred ďakujem za odpoveď.
Monika Kováčová
25.02.07,15:56
nemusí podávať DP
kacena
26.02.07,06:43
Chcem sa poradiť s jednou drobnosťou ohľadom daňového priznania.
V zamestnaní mi ročné zúčtovanie nerobia , preto si dávam daňové priznanie sama. Mám potvrdenie o zdaniteľnej mzde od zamestnávateľa , kde som si uplatňovala bonus na jedno dieťa v plnej výške , za celý rok 6.480,-Sk. Teraz ako vypisujem daňové priznanie neviem , či treba meno dieťaťa vyplniť aj do tej kolonky v daňovom priznaní , aj keď si daňový bonus dodatočne na daňovom úrade neuplatňujem.
Bude im treba aj nejaké potvrdenia , alebo stači potvrdenie o zdaniteľnej mzde od zamestnávateľa ? Viem , že je to len drobnosť , ale budem rada , keď mi niekto poradí. kacena
katkaj
26.02.07,07:12
Chcem sa poradiť s jednou drobnosťou ohľadom daňového priznania.
V zamestnaní mi ročné zúčtovanie nerobia , preto si dávam daňové priznanie sama. Mám potvrdenie o zdaniteľnej mzde od zamestnávateľa , kde som si uplatňovala bonus na jedno dieťa v plnej výške , za celý rok 6.480,-Sk. Teraz ako vypisujem daňové priznanie neviem , či treba meno dieťaťa vyplniť aj do tej kolonky v daňovom priznaní , aj keď si daňový bonus dodatočne na daňovom úrade neuplatňujem.
Bude im treba aj nejaké potvrdenia , alebo stači potvrdenie o zdaniteľnej mzde od zamestnávateľa ? Viem , že je to len drobnosť , ale budem rada , keď mi niekto poradí. kacena

Ja tam vždy mená detí uvádzam aj keď bol daňový bonus už uplatnený.
Stačí priložiť potvrdenie o príjme.
Uľa
26.02.07,08:27
Celkový príjem za rok 2006 bol vo výške 42450 a neodvádzal žiadnu daň, lebo mal podpísané vyhlásenie. Ale zamestnanec nepožiadal o RZD. Keďže jeho príjem je nižší ako 45408, nemá povinnosť si podať ani daňové priznanie (a teda ani RZD)? Pochopila som to správne? Ďakujem
katkaj
26.02.07,08:28
Celkový príjem za rok 2006 bol vo výške 42450 a neodvádzal žiadnu daň, lebo mal podpísané vyhlásenie. Ale zamestnanec nepožiadal o RZD. Keďže jeho príjem je nižší ako 45408, nemá povinnosť si podať ani daňové priznanie (a teda ani RZD)? Pochopila som to správne? Ďakujem

Áno, pochopila si to správne ;)
Monika Kováčová
26.02.07,09:52
Takže mala by som mu doplatiť daňový bonus za 2 mesiace. A čo ak mu vyplatia v roku 2007 príjem aj s daňovým bonusom, bude to mať duplicitne, ako to riešiť potom? Pri ročnom zúčtovaní za rok 2007 mu ich stiahnuť?


Musí byť na potvrdení z úradu práce aj vyplatená suma podp., alebo stačí len obdobie nezamestnanosti?


...a samozrejme všetkým ďakujem za odpovede na otázky v mene Timka1 a SERVIS a ostatných pýtajúcich sa , ktorý v návale práce pozabudli...:)
Ľaľa
26.02.07,17:02
Prosím poradiť, budem robiť synovi Daňové priznanie za rok 2006. Od 1.1.2006 do 28.2.2006 bol AU PAIR v Nemecku, tu dostával od rodiny v ktorej bol cca 200 EUR mesačne a rodina za neho platila zdravotné poistenie. Potom bol evidovaný
v SR na UPráce - doloží potvrdenie, zamestnaný-doloží potvrdenie o zdan.príjmoch, dobrovoľne nezamestnaný-doloží čestné vyhlásenie. Nie som si celkom istá, či sa vreckové, ktoré dostával ako AU PAIR započítava do jeho príjmu do daňového priznania. Informovala som sa ohľadom vreckového na školení, kde mi bolo odpovedané, že toto sa v daňovom priznaní neuvádza.
Ďakujem
Janka6685
26.02.07,17:05
Prosím poradiť, budem robiť synovi Daňové priznanie za rok 2006. Od 1.1.2006 do 28.2.2006 bol AU PAIR v Nemecku, tu dostával od rodiny v ktorej bol cca 200 EUR mesačne a rodina za neho platila zdravotné poistenie. Potom bol evidovaný
v SR na UPráce - doloží potvrdenie, zamestnaný-doloží potvrdenie o zdan.príjmoch, dobrovoľne nezamestnaný-doloží čestné vyhlásenie. Nie som si celkom istá, či sa vreckové, ktoré dostával ako AU PAIR započítava do jeho príjmu do daňového priznania. Informovala som sa ohľadom vreckového na školení, kde mi bolo odpovedané, že toto sa v daňovom priznaní neuvádza.
Ďakujem

Do príjmu sa mu započíta len to, čo má zdokladované ako hrubý príjem.
Jozef Mihál
26.02.07,17:11
V DP sa uvedie každý zdaniteľný príjem. Druhá vec ale je, že pri príjme do 45408 Sk sa DP podať nemusí.
VERONIKA6
27.02.07,06:47
Pracovníkovi robím RZD, v ktorom si uplatnil odpočítateľnú položku na manželku, ktorá bola na rodičovskom príspevku a v 10/2006 nastúpila do zamestnania. Priniesol mi potvrdenie o jej príjmoch zo závislej činnosti.
Môže si uplatniť rozdiel medzi príjmom a odpočítateľnou položkou. Môže si aj jeho manželka požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie RZD a uplatniť si ešte raz celú odpočíatateľnú položku?
straposko
27.02.07,06:57
ahoj, v tomto niesom velky odbornik. Ale myslim ze si moze aj ona poziadat o vykonanie a uplatniť si odpocitelnu polozku.
Anja111
27.02.07,07:00
Pracovníkovi robím RZD, v ktorom si uplatnil odpočítateľnú položku na manželku, ktorá bola na rodičovskom príspevku a v 10/2006 nastúpila do zamestnania. Priniesol mi potvrdenie o jej príjmoch zo závislej činnosti.
Môže si uplatniť rozdiel medzi príjmom a odpočítateľnou položkou. Môže si aj jeho manželka požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie RZD a uplatniť si ešte raz celú odpočíatateľnú položku?
Áno, môže.
gita
27.02.07,07:21
Keď si žena na MD podáva sama DP, do príjmu sa započítava:
- mzda za 1, 2.mes. 2006
- materská 6 mesiacov
- rodičovský príspevok nie?