raver83
08.06.11,09:20
Prosim poradte uz som fakt zufaly a
mam komin stary cervene tehly po hornu deku odtial samotove tehly. vnutorny priemer 20x20cm
idem na to napojit 14kW krb je took? alebo to musim vyvlozkovat?
cim nerezom alebo sa da vlozit aj samotove rury (treba ich lepit?)
komin ma vysku (od zakladne 2m-pivnica + 3m prizemie +3x4m-podkrovie a 3m nad strechov) da sa tam ta samotova vlozka vobedz teraz dat?
:mee: :mee: :mee: :mee:
220870
08.06.11,16:14
Ak je ten krb na pevné palivo tak nieje nutné ho vložkovať.Neviem presne ,čo by ste chceli dosiahnúť vyvložkovaním.načo vám to je?
raver83
08.06.11,17:41
no dnes som to prepocitaval tak povodny komin je 2 diery kazda ma 15x15cm na jednu je napojena kachlova pec a na druhu chcem napojit 14kW krbovu vlozku.Komin sa nadstavoval 1,5m a tym ze nadstavovana cast nieje uz v strede predelena a vlastne ta nadstavba je vnutorny rozmer 13cmx48cm
220870
08.06.11,18:06
V tom prípade musíte komín zbúrať a postaviť nový.Otvor 150 x150 mm vám 14 KW vložku neutiahne.Bude to dymiť najmä pri zakurovaní a tlakových nížach.To že je to rozdvojenie spojené ťah komína zhorší .
Ferdosondo
09.06.11,05:36
Kedysi mal Prespor na svojej stranke tabulky pre vztah vykon/vyska komina/vnutorny prierez. Uz to tam ale nie je.
Podla tych tabuliek by si zistil, ci Tvoj komin pri tom priereze a vyske je vhodny na ten vykon. Velky vplyv okrem prierezu ma aj vyska komina. Ta sa pocita od sopucha a nie od paty komina. Takze sa neda jednoznacne urcit, ze komin s 15x15 otvorom treba zburat -otvor sa da zvacsit.Skus im zavolat, mozno Ti tie tabulky poslu, aj ked Ti budu chciet asi predat novy komin.
V mojom projekte som mal komin pr. 20cm. Z tabuliek som zistil, ze mi staci 16cm/10kW, tak som ho aj podla toho urobil a funguje bez problemov.
vratnik
09.06.11,06:15
Komin ma pomerne vysoku vysku, co by pre dany vykon krbu znizil pozadovany priemer komina. Na druhu stranu krb asi nebudete davat do pivnice, takze ucinnu vysku budete musiet odmerat od predpokladaneho napojenia krbu. Tabulka vyska komina / vykon / priemer je napriklad na http://www.dobrytah.cz/res/chimney/prumery.pdf
raver83
09.06.11,06:35
no kon je vysoky nasledovne (pivnica 2m + prizemie 3m (kde sa budem napajat asi vo vyske 1,5-2m) +podkrovie 2,5m +2,5 nad strechov)
co mi vychadza 6,-6,5m od napojenia

ako som pisal povodny je nad strechou do vysky 1m (15x15cm 2diery) potom uz ide nadstavovany komin 1,5m vysoky a tam uz je murovany len po obvode a vnutorna diera je 13cmx50cm na jednu dieru je napojeny kachlovec a tah ma poriadny ani pri zakurovani (cize pri studenom komine) mi ani trosku nezadimy dovnutra. a ked je zohriaty to uz ani nehovorim.
do druhej diery by som chcel dat ten krb
arizona
09.06.11,06:45
To mas dvojkomin, alebo chces na jeden komin napojit krb + pec?
raver83
09.06.11,06:47
to povodne bol 2 komin 15x15cm a po novom (nadstavba 1,5m) je jedno komin 13x50cm
kachlovec je sice napojeny a funkcny ale bude vyuzivany najmenej (skor ako dekoracne lebo bude v kuchyni) a z druhej strany na druhu dieru chcel by som napojit krb vyuzivany v prechodnom obdoby.
arizona
09.06.11,07:03
Ak mas moznost, tak urcite radsej postavit druhy komin. Dve vykurovacie telesa na jeden komin sa neodporuca,nik ti nezaruci funkcnost.
Je vacsia pravdepodobnost, ze ti bude krb cmudit a zle horiet. /ucmudene steny a smrad v miestnosti/

Aj v pokynoch od vyrobcu /pozri si papiere/ mas urcite napisane, ze krb potrebuje samostatny komin a nema sa napajat na jeden komin s inym vyk. telesom.
raver83
09.06.11,07:09
ja ho nejdem napajat na jeden komin :D
bude napojeny na samostatny kominovu dieru a priemere 15x15cm a kachlovec tiez na samostatnu dieru 15x15cm

so kachlovca teraz ked zakurim a komin je studeny (co komin nadobudne lepsi tah ked sa zohreje)
tak mi ani len trosicku nezacmudi do izby a to mozem mat uplne otvorene dvierka