Dada
11.01.06,08:18
Viete o tom, že ak si kúpite dilaničnú nálepku na rok 2006, tak daňovým dokladom je tá podložka, na ktorej je nálepka nalepená? Že vraj už sa bločky z ERP nedávajú. Je tam vyčíslená celková cena nálepky a DPH. Nemal by tam byť aj základ DPH?
ilona
11.01.06,10:35
Ja som dostala doklad z ERP,niekde sa to píše,že má byť doložená aj podložka?
bendži
11.01.06,10:40
Ja mám zvyk vždy k dokladu o nákupe doložiť po skončení roka aj podložku (počas roka ju nosí šéf so sebou v aute)
Dada
11.01.06,10:42
Dnes ráno bol šéf kúpiť dialničné nálepky na tento rok a toto mu vraveli, že doklad z ERP sa už nedáva. Ako daňový doklad, že platí tá podložka, kde na druhej strane je vyčíslená čiastka a DPH. Neviem, či je to správne, preto sa Vás pýtam, či o tom niečo neviete.
Alexandra Molnárová
11.01.06,10:49
Aj nám na školení DPH vraveli, že sa DPH odpočíta na základe tej podložky, len sa mi tiež nezdá, že tam nie je uvedený základ DPH. Dúfam, že daňováci
to nebudú vyhadzovať, veď kto za to môže, že tie nálepky boli zle vytlačené?!
NOKIA
11.01.06,10:50
Na každej slušnej predajni doklad z ERP na dialničnú známku automaticky vystavuju. Je to predsa tovar ako každý iný.
Možno nevystavili preto, lebo to kupoval "Šéf". :D Zdravím všetkých šéfov.
Dada
11.01.06,10:58
Na každej slušnej predajni doklad z ERP na dialničnú známku automaticky vystavuju. Je to predsa tovar ako každý iný.
Možno nevystavili preto, lebo to kupoval "Šéf". :D Zdravím všetkých šéfov.

Môj šéf čo sa týka bločkov je poctivka. Samozrejme si pýtal doklad z ERP a mu ukázali nejaké nariadenie či čo, že sa doklady z ERP na dialničné nálepky nedávajú.
jess
11.01.06,11:08
Ja mám aj podkladovú nálepku, mám aj doklad z ERP, ale bez vyčíslenia DPH . Nálepku som nevidela, vraj mi ju dá na konci roka, lebo ju nosí so sebou v aute .

...a teraz neviem, či tam mám dať DPH alebo nie :confused::(
Alexandra Molnárová
11.01.06,11:09
Ja som pre zmenu dostala bloček bez DPH - teda od neplátcu, ale keďže v zákone je, že sa môže odpočítať na základe nálepky, tak si ju odpočítame.
rosemary
11.01.06,12:18
Zákon o DPH , § 71 ods. 4 písm b/
za faktúru sa považuje podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie dialnic.........
toni
11.01.06,18:24
Dialničná nálepka sa skladá z dvoch častí. tá väčsia časť sa nalepí na sklo a na podložke ktorá ostane z tejto čast je rozpísané suma a dph. Na druhú časť sa napíše ŠPZ auta a ostáva v aute.
Dada
12.01.06,04:51
No dobre, ale na tej podložke nie je uvedený dátum a základ DPH. Nemalo by to tam byť? Podľa mňa to nespĺňa všetky náležitosti daňového dokladu.
DanielaSL
12.01.06,05:53
Dobre hovorím , že keď nie som platca DPH , tak podložku mi netreba a stačí len doklad z ERP?
Katarína STR
12.01.06,05:59
No dobre, ale na tej podložke nie je uvedený dátum a základ DPH. Nemalo by to tam byť? Podľa mňa to nespĺňa všetky náležitosti daňového dokladu.

Dada, spĺňa to všetky náležitosti, ktoré určuje zákon na tento účel.

"Za faktúru vyhotovenú dodávateľom sa od 1.1.2006 považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľníc, ciest pre motorové vozidlá a ciet I. triedy v tuzemksu. Tento doklad, ktorý ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky bude slúžiť platiteľovi dane, príjemcovi služby, na uplatnenie odpočítania dane, ktorá je súčasťou ceny tejto nálepky. Podmienkou je, aby podkladová časť nálepky obsahovala obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane."
jess
12.01.06,06:13
malá otázočka...účtujete to na 501 alebo na 518, keďže čítam Katka "služby" ?
Katarína STR
12.01.06,06:17
Vieš čo ?
Ja som to kedysi účtovala na 538 - ostatné dane a poplatky, ako mi to poradila jedna audítorka.

Ale teraz fakt neviem, či by to nemalo ísť na 518 ako zaplatená služba za užívanie dialníc a ciest I. triedy.
Beba
12.01.06,06:49
Dobre hovorím , že keď nie som platca DPH , tak podložku mi netreba a stačí len doklad z ERP?Poskytovateľom a predajcom je Správa diaľníc /neviem presný názov/ a nie sprostredkovateľ /tých je mnoho/- a preto sa nemohla predtým uplatniť DPH. Z dokladu z pokladne sa nedá DPH uplatniť, pretože nespĺňa podmienky daňového dokladu - nie je uvedený predajca
Vyriašili to teda tak, že sa považuje podkladová časť za faktúru a daňový doklad. Tiež nám to tak bolo povedané v decembri na semonári o zmenách od 1.1.2006.
Beba
12.01.06,06:53
Vieš čo ?
Ja som to kedysi účtovala na 538 - ostatné dane a poplatky, ako mi to poradila jedna audítorka.

Ale teraz fakt neviem, či by to nemalo ísť na 518 ako zaplatená služba za užívanie dialníc a ciest I. triedy.Asi je to po starom - povinný poplatok za užívanie diaľnice - známka, takže to dám zase na 538. Iný názor?
:rolleyes:
jess
12.01.06,06:58
Poskytovateľom a predajcom je Správa diaľníc /neviem presný názov/ a nie sprostredkovateľ /tých je mnoho/- a preto sa nemohla predtým uplatniť DPH. Z dokladu z pokladne sa nedá DPH uplatniť, pretože nespĺňa podmienky daňového dokladu - nie je uvedený predajca
Vyriašili to teda tak, že sa považuje podkladová časť za faktúru a daňový doklad. Tiež nám to tak bolo povedané v decembri na semonári o zmenách od 1.1.2006.

takže doklad z ERP bez vyčíslenia DPH budem ignorovať (teda ho vyhodím ) a dokladom pre vyčíslenie DPH bude podkladová časť nálepky,ktorú dúfam, že na konci roka od šéfa dostanem
toni
12.01.06,07:45
Neignorovala by som doklad z ERP. Pretože ak kúpite ročnú dial nálepku nikde nie je vyznačený dátum. Ako to potom chcete zaúčtovať?
Beba
12.01.06,08:19
Neignorovala by som doklad z ERP. Pretože ak kúpite ročnú dial nálepku nikde nie je vyznačený dátum. Ako to potom chcete zaúčtovať?Ja by som to nachala pripnuté spolu, ale len pre ten dátum. Pre DPH je dôležitá faktúra - podklad pre známku.
rosemary
12.01.06,10:31
A prečo by ste nemali dátum. Veď máte výdavkový doklad z pokladne, alebo faktúru.
Katarína STR
12.01.06,11:52
Ale aj ten výdavkový doklad z pokladne musíš predsa podľa niečoho vypísať.
A teda potrebuješ máš doklad z registračky, alebo nejaký iný, kde je uvedený dátum, podľa ktorého vypíšeš ten výdavkový doklad.
Peter Novák
22.09.06,17:26
Musí aj zdravotne postihnutý mať dialničnú nálekpu?
Manual
22.09.06,17:33
Musí aj zdravotne postihnutý mať dialničnú nálekpu?
Myslím že nie, vzťahuje sa na to nejaký zákon. Poznám rodinu s postihnutým dieťaťom a oni nepotrebujú DN keď s ním idú na vyšetrenie. Podstatné je aby pri kontrole políciou bolo dieťa v aute. Majú to overené.
Pekný večer...:)
Paula
22.09.06,17:36
Nemusí .
Eulalia
25.09.06,05:25
Musí aj zdravotne postihnutý mať dialničnú nálekpu?

Zdravotne postihnutý nemusí mať diaľničnú nálepku vtedy, ak je poberateľom príspevku na zabezpečenie prevádzky osobného motorového vozidla, ktorý vypláca príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Rozhodnutie o poberaní príspevku musí mať zo sebou v aute a musí sa s ním preukázať pri kontrole. Nestačí posudok z tohto úradu, že je odkázaný na individuálnu prepravu. Overovala som to na diaľničnom oddelení polície aj mi tam odcitovali zákon, na základe ktorého to takto je. Nie je dôvod, aby napríklad niekto, kto má auto za milión a príjmy mu presahujú stanovený limit na priznanie tohto príspevku, chodil po diaľniciach bez nálepky. Pozrite si témy, týkajúce sa ŤZP, tam som to rozpisovala podrobne.
kacena26
24.10.06,06:09
ahoj mne sofer doniesol len blok ERP za dialnicnú známku z benzínky bez DPH, a tu podkladovu čast známky mi neodozdal a uz jej niet. takze si nemozem uplatnit odpocet DPH? ale chcem sa spitat ked mi donesie tu podkladovu cast DN s vyčislením sumy a DPH a so vsetkým co má FA obsahovat tak to budem evidovať vo FA? alebo stací v pokladni a ktomu dokladu mat prilozený poklad z ERP z benzínky o zaplatení?
liba2
24.10.06,06:14
ahoj mne sofer doniesol len blok ERP za dialnicnú známku z benzínky bez DPH, a tu podkladovu čast známky mi neodozdal a uz jej niet. takze si nemozem uplatnit odpocet DPH? NIE
ale chcem sa spitat ked mi donesie tu podkladovu cast DN s vyčislením sumy a DPH a so vsetkým co má FA obsahovat tak to budem evidovať vo FA? NIE
alebo stací v pokladni a ktomu dokladu mat prilozený poklad z ERP z benzínky o zaplatení? ANO
odpoveď je modrá :)
kacena26
24.10.06,06:19
Ďakujem, za pre mna rýchlo pochopiteľnu odpoveď.
majka10
04.01.07,10:02
Na začiatok Vám všetkým v novom roku prajem veľa zdravia, šťastia, optimizmus do náročnej práce účtovníckej.Mám jednu otázku.
Poslala som kolegu kúpiť diaľničné známky a doniesol mi ich bez dokladu z RP, aj bez potvrdenky(kupoval ich na pošte).Na zadnej strane nálepky je uvedená cena, vyčíslená DPH a dopísaný dátum predaja. Stačí mi to na zaúčtovanie z pokladne?
JanaF
04.01.07,18:19
Asi je to po starom - povinný poplatok za užívanie diaľnice - známka, takže to dám zase na 538. Iný názor?
:rolleyes:

Od roku 2006 sa dialnicne znamky uctuju na 518.
účtovník 007
05.01.07,16:11
Na začiatok Vám všetkým v novom roku prajem veľa zdravia, šťastia, optimizmus do náročnej práce účtovníckej.Mám jednu otázku.
Poslala som kolegu kúpiť diaľničné známky a doniesol mi ich bez dokladu z RP, aj bez potvrdenky(kupoval ich na pošte).Na zadnej strane nálepky je uvedená cena, vyčíslená DPH a dopísaný dátum predaja. Stačí mi to na zaúčtovanie z pokladne?

Nie nestačí. Na pošte ti mali dať potvrdenku, takú istú ako keď kupuješ známky alebo platíš poštovné. Samozrejme, že to kolegovi nedali, lebo toto potvrdenie sa vydáva na požiadanie. Aj obyčajnú poštu keď posielaš, tak tú milú a usmiatú pani :D požiadaš o potvrdenie o zaplatení a to zaúčtuješ do pokladne cez VPD. Radím ísť na poštu, zavolať si vedúcu a požiadať ju o doklad o zaplatení. Ona nemusí, ale môže pretočiť dátumovku na dennej pečiatke a oraziť potvrdenie so spätným dátumom. neradi to robia, ale robia.:D

Podkladová časť nálepky Ti slúži iba k uplatneniu DPH.
Kvietocek
01.03.07,06:59
V januari firma kupila dialnicnu nalepku v hotovosti do priamej spotreby /sme neplatca dph/ uctujem spravne?
538/213

alebo som to mala dat 213/211 - ako nakup cennin a potom 538/213 ?
Tweety
01.03.07,07:01
V januari firma kupila dialnicnu nalepku v hotovosti do priamej spotreby /sme neplatca dph/ uctujem spravne?
538/213

alebo som to mala dat 213/211 - ako nakup cennin a potom 538/213 ?
DN 518/211.
MILKA58
02.03.08,15:53
Bežne nepoužívam dialničné úseky, ale na druhý mesiac budem potrebovať využiť ju tak v priebehu 2 týždňov. Viete mi poradiť, či existujú dialničné známky napr. 15 dňové a kde ju kúpim? Na benzínke pred dialnicou, alebo sa dá aj niekde inde? A dá sa aj v predstihu, ako je to s dátumom pri časovej známke? Ďakujem.
Rozalka
02.03.08,16:10
Bežne nepoužívam dialničné úseky, ale na druhý mesiac budem potrebovať využiť ju tak v priebehu 2 týždňov. Viete mi poradiť, či existujú dialničné známky napr. 15 dňové a kde ju kúpim? Na benzínke pred dialnicou, alebo sa dá aj niekde inde? A dá sa aj v predstihu, ako je to s dátumom pri časovej známke? Ďakujem.
DN pre osobné autá je týždenná. Predávajú na čerpacej stanici, o dátum sa nemusíš starať, tam ti predierujú príslušný údaj. V predstihu sa kúpiť nedá, mala by si nesprávnu "dierku".
Nezabudni odložiť podkladovú časť nálepky.
liba2
02.03.08,16:31
DN pre osobné autá je týždenná. Predávajú na čerpacej stanici, o dátum sa nemusíš starať, tam ti predierujú príslušný údaj. V predstihu sa kúpiť nedá, mala by si nesprávnu "dierku".
Nezabudni odložiť podkladovú časť nálepky.Mňa sa vždy spýtajú ktorý dátum mi majú odierkovať - takže podľa toho si myslím, že sa dá kúpiť aj skôr. :)
Rozalka
02.03.08,16:51
Mňa sa vždy spýtajú ktorý dátum mi majú odierkovať - takže podľa toho si myslím, že sa dá kúpiť aj skôr. :)
Zas som sa dačo dozvedela nové. Na našej (rozumej: pri baráku, kde bežne chodím) ČS to asi tiež nevedia, tak ich "vyškolím".
MILKA58
02.03.08,17:02
Ďakujem za rady.
Manual
02.03.08,17:31
Mňa sa vždy spýtajú ktorý dátum mi majú odierkovať - takže podľa toho si myslím, že sa dá kúpiť aj skôr. :)
Ako to odierkujú ? Kde ? Mne tam napísal datum predaja perom...
liba2
02.03.08,17:43
Ako to odierkujú ? Kde ? Mne tam napísal datum predaja perom...... no mne urobili dierku...... :D takými cvikačkami ako keď sa deti hrajú na sprievodcu.
dopravca
02.01.09,09:06
Dokedy platí DN na rok 2008? Tak ako minulý rok, do konca januára, alebo si už musím kúpiť novú? Ďakujem
Rozalka
02.01.09,09:11
Na ústrižku je napísané: Platnosť/validity 1.1.2008- 31.1.2009
Ak ju nevieš nájsť, asi je v účtovníctve, za účelom uplatnenia DPH. ;)
mandula
02.01.09,17:21
zo stránky Národnej dialničnej spoločnosti:

Platnosť ročnej diaľničnej nálepky

Ročná diaľničná nálepka je pre motorové vozidlá do 3,5 t platná do 31. januára 2009. Pre motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t platí ročná diaľničná nálepka do 31. decembra 2008.

http://www.ndsas.sk/384-menu/16515s
halúzka
09.01.09,12:12
V súvislosti s DN! mám zakúpené nové DN v roku 2008, ktoré platia na rok 2009. Vznika mi tu problém!
Zadná strana DN je uvedená len v EUR, ale doklad o zaplatení, zakúpeni DN je z 30.12.2008.

otázka:
1)Môžem uplatniť odpočet DPH už v 2008? ja si myslím , že áno!

2) Ale zas sa mi vynára otázka! Na doklade o nákupe je suma uvedená s daňou! Takže z tej sumy vychádzať? lebo na zadnej strane DN sú len EUR. Zas keby som prepočítavala zadnú stranu a uplatňovala DPH odtiaľ, tak aký kurz použiť, NBS alebo konverzný, lebo je to v roku 2008? Potom mi vznikajú rozdiely, čo stým?
liba2
09.01.09,12:38
halúzka
11.01.09,21:04
Ďakujem za odpoveď, ale aj tak aký kurz použiť? Lebo keď sa napr. kupovali eurá do predzásoby, tak komerčné banky predsa používali kurz komerčný, nie konverzný. Tú som v pomykové! Použiť asi NBS! Konverzný kurz je predsa len informatívny ale na daň.účely nepoužiteľný pokiaľ účtujeme v roku 2008!
A čo z rozdielom ktorý vznikne?
liba2
11.01.09,23:04
V súvislosti s DN! mám zakúpené nové DN v roku 2008, ktoré platia na rok 2009. Vznika mi tu problém!
Zadná strana DN je uvedená len v EUR, ale doklad o zaplatení, zakúpeni DN je z 30.12.2008. ...v SKK !?

otázka:
1)Môžem uplatniť odpočet DPH už v 2008? ja si myslím , že áno! ...áno

2) Ale zas sa mi vynára otázka! Na doklade o nákupe je suma uvedená s daňou! Takže z tej sumy vychádzať?
... samozrejme, veď iná nie je k dispozícii, je to doklad o zaplatení
(napr. 300 Sk : 1,19 =352,10 Sk ZD x 19% = 47,90 Sk suma DPH).
lebo na zadnej strane DN sú len EUR. Zas keby som prepočítavala zadnú stranu a uplatňovala DPH odtiaľ, tak aký kurz použiť, NBS alebo konverzný, lebo je to v roku 2008? Potom mi vznikajú rozdiely, čo stým?
Viď modrý text.
Poznámka: v predzásobení sme eurá kupovali za konverzný kurz.
Pru
03.02.09,20:07
Ak nemám podkladovú časť, ale iba doklad z ERP, tak zaúčtujem 518,343/211 bez vplyvu na dph. a dph bude pripoč. položka.
Tweety
03.02.09,20:10
Ak nemám podkladovú časť, ale iba doklad z ERP, tak zaúčtujem 518,343/211 bez vplyvu na dph. a dph bude pripoč. položka.
Ak nemáš podkladovú časť nálepky, na účet dph vôbec neúčtuješ. Celá suma je nákladom na účte 518, len s tým rozdielom, že tých 19%, ktoré si si mohla ako dph odpočítať, budeš mať na nedaňovej analytike, t.j. bude pripočít. položkou k ZD.
Pru
03.02.09,20:14
Takže dám napr. 924,40 na 518100/211 a dph 176,60 518200/211 a v DP pripočítam?
Tweety
03.02.09,20:16
Takže dám napr. 924,40 na 518100/211 a dph 176,60 518200/211 a v DP pripočítam?
ÁNo, za predpokladu, že analytika 200 je nedaňová. Ale nemáš to správne napočítané.
Pru
03.02.09,20:26
áno dph dám na nedaňovú analytiku. Myslím, že je to dobre napočítané, to opravujem ešte december, rátala som to zo sumy 1100. Aha až teraz som si všimla, že som sa trocha pomýlila-preklep.
A kolky by mali ísť na 538?
Rozalka
03.02.09,20:43
Ďakujem za odpoveď, ale aj tak aký kurz použiť? Lebo keď sa napr. kupovali eurá do predzásoby, tak komerčné banky predsa používali kurz komerčný, nie konverzný. Tú som v pomykové! Použiť asi NBS! Konverzný kurz je predsa len informatívny ale na daň.účely nepoužiteľný pokiaľ účtujeme v roku 2008!
A čo z rozdielom ktorý vznikne?
Eurá do predzásoby sa kupovali v kurze 30,1260 Sk/ 1€.
Ak ste tak nenakúpili, potom to nebolo predzásobenie, ale bežné obstaranie cudzej meny.
Pru
04.02.09,20:53
Podkladová časť nálepky je vlastne to, z čoho sa odlepí a z druhej strany je vyčíslená dph? To treba pripať k bloku z pokladne a potom si možno odpočítať dph? dík
mandula
04.02.09,21:12
Podkladová časť nálepky je vlastne to, z čoho sa odlepí a z druhej strany je vyčíslená dph? To treba pripať k bloku z pokladne a potom si možno odpočítať dph? dík

presne tak, podkladovú časť pripnúť k dokladu z ERP a dph odrátať na základe podkladovej časti.
zuzana
17.02.09,06:23
Ak som známku kúpila na OMV a vyfaktúrovaná je na faktúre od OMV bez DPH, tak ak mám podkladovú časť známky môžem si odpočítať DPH?Ako to naúčtujem ak mám na faktúre i PHM?
Tweety
17.02.09,06:35
Ak som známku kúpila na OMV a vyfaktúrovaná je na faktúre od OMV bez DPH, tak ak mám podkladovú časť známky môžem si odpočítať DPH?Ako to naúčtujem ak mám na faktúre i PHM?
Áno, nárok na odpočet si uplatníš z podkladovej časti nálepky. DN zaúčtuješ na účet 518, dph 343, a nákup PHM na 501, a dph k tomu tiež 343.
aliiica
05.10.09,13:05
Dialnicna znamka (aj zahranicna dialnica, ci mytne) sa uctuje na ucte 518?

A ako si odpocitam DPH, ked mam fakturu od Agip (je tam aj nafta.. olej..), kde je dialnica vycislena bez DPH a mam podkladovu cast nalepky.
liba2
05.10.09,16:54
Dialnicna znamka (aj zahranicna dialnica, ci mytne) sa uctuje na ucte 518?

A ako si odpocitam DPH, ked mam fakturu od Agip (je tam aj nafta.. olej..), kde je dialnica vycislena bez DPH a mam podkladovu cast nalepky.
Podkladom pre nárok na odpočítanie je práve "podkladová časť DN", kde je sadzba a suma DPH uvedená. Tento malý lístoček treba prišiť k faktúre a DPH z DN odpočítať napriek tomu, že na Fa to nie je uvedené.
Je aj iná možnosť:
odpočítať DPH z fa vo výške ako je uvedené na faktúre;
DPH z dialničnej nálepky odpočítať cez interný doklad - avšak toto je závislé aj od účtovného programu, ktorý by to umožnil.
Odporúčam 1. spôsob.
Tweety
05.10.09,16:58
. Tento malý lístoček treba prišiť k faktúre a DPH z DN odpočítať napriek tomu, že na Fa to nie je uvedené.

mimotemy A akým stehom?:---:)
liba2
05.10.09,17:03
mimotemy A akým stehom?:---:):D :D :D
noooo napríklad zošívačkovým :D :D
aliiica
06.10.09,05:08
A co s tym uctovanim. Ja som dialnice uctovala na 538, je to zle? Mam vsetky doklady a fa prerobit na ucet 518?
Tweety
06.10.09,05:11
A co s tym uctovanim. Ja som dialnice uctovala na 538, je to zle? Mam vsetky doklady a fa prerobit na ucet 518?
Dialničné nálepky účtujeme na 518AE, s nárokom na odpočet dph- u platiteľa dph( slúži k tomu podkladová časť nálepky).
aliiica
06.10.09,05:37
No a co s tou zahranicnou dialnicou a mytne. To tiez prerobit z 538 na 518?
Tweety
06.10.09,05:40
No a co s tou zahranicnou dialnicou a mytne. To tiez prerobit z 538 na 518?
Zahraničné účtujem na 538, s mýtnym som sa nestretla, ale podľa mňa tiež rovnaký účet.
aliiica
06.10.09,05:45
A ked neuplatnim DPH zo slovenskych dialnic, nemozem to nechat na 538?
Tweety
06.10.09,05:50
A ked neuplatnim DPH zo slovenskych dialnic, nemozem to nechat na 538?
Neuplatnený nárok na odpočet na účte 518 bude nedaňovým nákladom.
gabi2
22.10.09,10:17
Vlastníme auto + príves. Potrebujeme kúpiť dialničnú známku. Aké hmotnosti máme počítať?
Auto SUZUKI (osobné) - prevádzková hmotnosť, najväčšia prípustná hmotnosť,?
Príves prevádzková alebo najväčštia prípustná. mohli by ste mi napísať aký zákon?, usmernenie? Ďakujem.
mimika
22.10.09,10:32
Dobrý deň,
ja by som sa chcela opýtať, či je možné dať si dialničnú nálepku do nákladov, ak auto nie je vložené do podnikania, iba sa vypisujú cesťáky. Samozrejme, že auto je prihlásené k dani z motorových vozidiel.

Ďakujem
Rozalka
22.10.09,17:14
Pokiaľ je krátkdobá (napr. týždenná) a SC bola do miesta, kam vedie diaľnica, tak áno.
L-M
28.01.10,11:11
Môžem sa prosím opýtať, ak som účtovala na zač.roku celú sumu DN ako VOZD- podkladnú časť nemám, tak k 31.12.2009 zaúčtujem ID ako uzáv.operáciu sumu,ktorá by bola DPH v členení ako Iný zdaniteľný príjem?
Alebo odúčtujem v členení PR sumu DPH a zaúčtujem ako VNZD?
Čo je prosím Vás správne?
Vopred ďakujem za cennú radu
sybila3
04.02.10,14:33
ak mám zahraničnú, účtujem 518/221 celú sumu 7,90?
31Jankal
05.02.10,07:21
Dobrý den, ako zaúčtujem dialničnú nálepku v JU? Sme mesačný plátcovia DPH.
Je tam základ 4,90, DPH 0,00, celkom 4,90.
Dakujem.
Tweety
05.02.10,07:24
Dobrý den, ako zaúčtujem dialničnú nálepku v JU? Sme mesačný plátcovia DPH.
Je tam základ 4,90, DPH 0,00, celkom 4,90.
Dakujem. Na uplatnenie nároku na odpočet dph slúži podkladová časť nálepky, ak ju nemáš, nemôžeš si 19% zahrnúť do VOZD-réžia.
31Jankal
05.02.10,08:07
Mám tu len bločik z pokladne z pumpy. Ako ho teda zaučtujem a kde? Základ, dph,.....
31Jankal
05.02.10,09:38
posúvam
31Jankal
05.02.10,09:39
Mám tu len bločik z pokladne z pumpy. Ako ho teda zaučtujem a kde? Základ, dph,.....
posúvam
Rozalka
05.02.10,14:00
Musí ti dať podkladovú časť nálepky, ak nemá (zahodil!?!), vypočítaj sumu DPH a tá je VNZD.
31Jankal
09.02.10,07:00
Musí ti dať podkladovú časť nálepky, ak nemá (zahodil!?!), vypočítaj sumu DPH a tá je VNZD.
To znamená, že ked je tam výsledná suma 4,90 aj základ dane ten istý tak dph bude 0,78€ a základ bude 4,12€?
A môžem to zaúčtovať medzi ostatné neodčítateľné náklady a neovplyvnujúce DPH?
truch
17.02.10,12:12
Kúpili sme dialničnú nálepku v cene 36,50€, na bloku bez DPH na doložke vyčíslený základ a daň. Zatiaľ si dám k bloku kópiu podložky, po skončení platnosti DN priložím k bloku.
Zmiatla ma platnosť : od 1.1.2010 do 31.01.2011. Musím ju časovo rozlíšiť?
Tweety
17.02.10,12:13
Kúpili sme dialničnú nálepku v cene 36,50€, na bloku bez DPH na doložke vyčíslený základ a daň. Zatiaľ si dám k bloku kópiu podložky, po skončení platnosti DN priložím k bloku.
Zmiatla ma platnosť : od 1.1.2010 do 31.01.2011. Musím ju časovo rozlíšiť?
Áno, rozlíšiš.
truch
17.02.10,12:42
Prosím vás, v príspevkoch v tejto téme je účtovanie DN na 518, my sme vždy dávali 538. Je k tomu nejaký pokyn, lebo v súvzťažnostiach, ktoré mám je stále daný účet 538.
Tweety
17.02.10,12:44
Prosím vás, v príspevkoch v tejto téme je účtovanie DN na 518, my sme vždy dávali 538. Je k tomu nejaký pokyn, lebo v súvzťažnostiach, ktoré mám je stále daný účet 538.
DN účtujeme na služby, sú to služby poskytnuté NárodnouDiaľničnouSpoločnosťou- účet 518.
Rozalka
17.02.10,16:26
Kúpili sme dialničnú nálepku v cene 36,50€, na bloku bez DPH na doložke vyčíslený základ a daň. Zatiaľ si dám k bloku kópiu podložky, po skončení platnosti DN priložím k bloku.
Zmiatla ma platnosť : od 1.1.2010 do 31.01.2011. Musím ju časovo rozlíšiť?

Diaľničná nálepka je ročná, podľa mňa časovo nerozlišujeme, pretože pre rok 2011 musíme kúpiť zas celoročnú, platnú od 1.1.2011; a nie platnú až od 1.2.2011
truch
19.02.10,07:09
Diaľničná nálepka je ročná, podľa mňa časovo nerozlišujeme, pretože pre rok 2011 musíme kúpiť zas celoročnú, platnú od 1.1.2011; a nie platnú až od 1.2.2011
Rozalka, to máš pravdu, veď ak kúpim ročnú nálepku napr. v máji, stále platí len do 31.01. nasledujúceho roku, Nebudem ju časovo rozlišovať.
Ešte mám jednu otázku. Začiatkom roku 2009 sme kúpili nálepku a nenárokovali sme si vratku DPH /blok bez podložky/. Teraz som tu niekde čítala, že do nákladov môžem dať len sumu bez DPH. Zdá sa mi to nezmyselné, veď mám doklad, blok, kde je suma s nulovou DPH, celé som to dala na 518.
Tento rok s pomocou porady už mám všetko v poriadku, blok aj s podložkou, vlani ma to samu nenapadlo, že treba aj podložku:):):) dík poraďáčky
Rozalka
19.02.10,16:42
Dáška, nepoteším ťa, ak niekto stratil podkladovú časť nálepky, nemôže si dať DPH do nákladov (prečo by mal bordelár mať výhody?)

§ 17
(20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,

a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),
b) ktorá je dodatočne odpočítateľná alebo dodatočne neodpočítateľná, ak platiteľ dane z pridanej hodnoty zmenil účel použitia hmotného majetku podľa osobitného predpisu
truch
19.02.10,17:00
Si ma nepotešila. My sme ten doklad brali ako konečný, ani ma nenapadlo, že na podložke je DPH a tvorí súčasť dokladu. Rok 2009 opravím, ponížim náklady o DPH, veď sa nejedná o vysokú sumu. Horšie je, že to mám aj v r. 07 a 08. To nechám pre prípadnú kontrolu, aby mi niečo našli:):)
Rozalka
19.02.10,17:23
Našťastie nejde o veľkú hodnotu, pravda, ak nemáte flotilu ......
Pre zaujímavosť:
http://www.zistisito.sk/sk/forum/topic/365?sessid9bf421872c85122f62f065f497b9df05=9c9273f 4a10f9801e5cdf030c15f2805
truch
19.02.10,19:23
Našťastie nejde o veľkú hodnotu, pravda, ak nemáte flotilu ......
Pre zaujímavosť:
http://www.zistisito.sk/sk/forum/topic/365?sessid9bf421872c85122f62f065f497b9df05=9c9273f 4a10f9801e5cdf030c15f2805
Na flotilu sme sa ešte nezmohli:):) našťastie máme nálepky len na 2 autách
pavol54
19.02.10,20:03
Dáška, nepoteším ťa, ak niekto stratil podkladovú časť nálepky, nemôže si dať DPH do nákladov (prečo by mal bordelár mať výhody?)

§ 17
(20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,

a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),
b) ktorá je dodatočne odpočítateľná alebo dodatočne neodpočítateľná, ak platiteľ dane z pridanej hodnoty zmenil účel použitia hmotného majetku podľa osobitného predpisu

Aspoň vidieť čo za debiliny prijímajú naši zákonodárcovia, dialničnú známku kupujem niekde a dostanem doklad z ERP. Podľa môjho sedliackeho rozumu by to malo stačiť, alebo ak teraz platím mýto mám vložiť do účtovníctva OBU, alebo ak kúpim naftu tak čo mám vložiť do účtovníctva kanyster plný nafty, neviem čo tým autor zákona sledoval
Rozalka
19.02.10,20:08
Niekedy prijmú zeleniny, súhlasím. Pri DN to je takto: predajca predáva ceninu, z tohto nákupu si nemôžeš uplatniť DPH, predáva v mene Národnej diaľničnej spoločnosti, takže doklad musíš mať od NDS - veď je to jasne napísané v zákone.
JarkaL
19.02.10,20:14
Niekedy prijmú zeleniny, súhlasím. Pri DN to je takto: predajca predáva ceninu, z tohto nákupu si nemôžeš uplatniť DPH, predáva v mene Národnej diaľničnej spoločnosti, takže doklad musíš mať od NDS - veď je to jasne napísané v zákone.
Aj tak to mohli nejako ináč vymyslieť, ja som všetkým klientom kládla na srdce, aby mi doniesli aj tú podložku aspoň odfotiť k dokladu z ERP, ale veru nie všetci mi ju doniesli. Určite ma majú za byrokratku, stále po nich niečo chcem.:)Tak som odpočíanie DPH neuplatnila.
Rozalka
19.02.10,20:18
Podkladová časť nálepky nie je na nič iné dobrá, len do účtovníctva, takže nechápem, načo fotiť? treba doniesť a basta.
Ak stratia, holt to je ich problém, akoby stratili hocijaký iný doklad.
Nedoniesli? ja mám na to taký: "Je mi ľúto, dovidenia, to je účet môjho snenia"

Nezabudni: Neuplatnená DPH nie je daňový výdavok.
pavol54
19.02.10,20:21
Niekedy prijmú zeleniny, súhlasím. Pri DN to je takto: predajca predáva ceninu, z tohto nákupu si nemôžeš uplatniť DPH, predáva v mene Národnej diaľničnej spoločnosti, takže doklad musíš mať od NDS - veď je to jasne napísané v zákone.

chápem že je to tak v zákone, ale uznaj že to nedáva logiku, možno im to robí distribučné problémy, ale na bloku mám pod sebou naftu olej, filter a ešte kto vie čo, ešte že už skončil ten vlaňajší chaos keď sa kupovali mesačné ale ja denné známky, a ne tie malé autíčka stačí jedna známka na celý rok.
truch
19.02.10,21:49
Tiež by tú podložku nemali dávať k nálepke, ale k bloku. Odkiaľ má bežný smrteľník, ktorý nejazdí vedieť, že nedostal kompletný doklad.
Rozalka
19.02.10,22:05
Akoby nedostal? má ho tam, podklad nálepky.
A potom tú nálepku si prilepí na čelo?
Paula
19.02.10,22:09
Akoby nedostal? má ho tam, podklad nálepky.
A potom tú nálepku si prilepí na čelo?


Bežného smrteľníka myslí asi bežného účtovníka;)
Rozalka
19.02.10,22:16
Tiež by tú podložku nemali dávať k nálepke, ale k bloku. Odkiaľ má bežný smrteľník, ktorý nejazdí vedieť, že nedostal kompletný doklad.


Bežného smrteľníka myslí asi bežného účtovníka;)

Bežný účtovník číta zákon o dph ( :confused: ) takže to vie ;) alebo som optimista?
pavol54
20.02.10,05:07
Akoby nedostal? má ho tam, podklad nálepky.
A potom tú nálepku si prilepí na čelo?
ale vodič ju musí mať do konca platnosti pri vozidle a vyplnenú a predložiť ju prípadnej mýtnej polícii ku kontrole, inak je dialničná známka nalepená na prednom skle neplatná. ako ju chceš mať naraz založenú v účtovníctve a aj v dokladoch od vozidla? Keď ti ju predloží vodič auta 31.01. 2010 aby si mu ju zaúčtovala do januára 2009 tak ho pošleš niekam. Lenže dú vidí svoje predpisy a policajt vidí svoje predpisy a vodič niečo musí porušiť alebo na niečo doplatiť.
ludmilla
20.02.10,05:22
ale vodič ju musí mať do konca platnosti pri vozidle a vyplnenú a predložiť ju prípadnej mýtnej polícii ku kontrole, inak je dialničná známka nalepená na prednom skle neplatná. ako ju chceš mať naraz založenú v účtovníctve a aj v dokladoch od vozidla? Keď ti ju predloží vodič auta 31.01. 2010 aby si mu ju zaúčtovala do januára 2009 tak ho pošleš niekam. Lenže dú vidí svoje predpisy a policajt vidí svoje predpisy a vodič niečo musí porušiť alebo na niečo doplatiť.

Ak ma pamät neklame, tak ty musís mat len kontrolny kupon, ktory musis mat vypisany a pre DPH ako fakturacny doklad sa povazuje podkladova cast nalepky, ktora ti ostane po oddeleni nalepovacej casti nalepky.
truch
20.02.10,07:52
Celé je to scestné, vodič musí mať podložku v aute, celý rok ju vozí a po skončení januára ďaľšieho roku ju spätne doloží k dokladu. Viem,že je to tak, ale je to normálne? Keby takým systémom predávali všetci,čo by sme robili na konci roku?
pavol54
20.02.10,09:05
Ak ma pamät neklame, tak ty musís mat len kontrolny kupon, ktory musis mat vypisany a pre DPH ako fakturacny doklad sa povazuje podkladova cast nalepky, ktora ti ostane po oddeleni nalepovacej casti nalepky.

Naozaj som si teraz všimol že sa to oddeľuje, ale aj tak je to komplikovanejšie.
ešte že platím mýto, síce som dodnes nedostal vyúčtovaciu faktúru za január ale do konca kvartálu snáď nejakú dostanem.
janapill
23.02.10,11:58
Prosím Vás ako je to s DPH u dial.nálepky? Tohoročné mám pri bločku z ERP pripnutú aj podkladovú časť nálepky, ale čo za rok 2009? Nemám nikde tieto podkladové nálepky a celú sumu som účtovala priamo do nákladov. Ako to mám terza opraviť cez pripočítaľ.položky? účtujem v PÚ.
zanetka68
23.02.10,12:09
Čo chceš riešiť cez pripočítateľné položky?
janapill
23.02.10,12:18
a ako to opraviť? Ak som celú sumu dala na 538 a čo tu čítam, tak malo to ísť na 518? a vypočitať si cenu bez DPH a tú dať do nákladov a tú neuplatnenú DPH kde zaúčtovať? Alebo až v DP túto sumu pripočítať keďže je to nedaň.výdavok a povýšim ZD?
zanetka68
23.02.10,12:27
Máš doklad z ERP, kde nie je DPH, predpokladám. Celé by som to dala na 518 a ak nemám podkladovú časť, tak DPH nemôžem riešiť. Ďalej by som s tým nič nerobila.
truch
23.02.10,14:25
Máš doklad z ERP, kde nie je DPH, predpokladám. Celé by som to dala na 518 a ak nemám podkladovú časť, tak DPH nemôžem riešiť. Ďalej by som s tým nič nerobila.
Ani ja nemám za rok 2009 podkladovú časť nálepky, nenárokovali sme DPH. Opravím 518 a ponížim ju o DPH, čiže dám do nákladov len základ /vypočítaný ručne/ Nižšie v príspevkoch je uvedené prečo. Neznalosť neospravedlňuje, čo už, teraz všetkých ponaháňam, aby som to mala v poriadku, ale vlani som ani netušila, keď doniesli blok,že existuje nejaká podložka:)
azla
23.02.10,14:36
Do nákladov (daňových) môže ísť iba základ dane.
Ak je firma platiteľ Dph a nemá podkladovú časť nálepky (čiže má právo na odpočet, ale nemôže si ho uplatniť - lebo nemá doklad), tak čiastka Dph nemôže to ísť na 343, nemôže to ísť do daňových nákladov, ostáva už iba nedaňový náklad.:D
zanetka68
24.02.10,11:02
Ak máš iba doklad z ERP, kde je uvedená suma s 0 DPH, predsa nevypočítaš sám dph. Ak máš podkladovú časť nálepky, potom môžeš odpočítať DPH, ak obsahuje náležitosti. Doklad z ERP je tiež daňový doklad. Aké nedaňové N?
truch
15.03.10,06:22
Ak máš iba doklad z ERP, kde je uvedená suma s 0 DPH, predsa nevypočítaš sám dph. Ak máš podkladovú časť nálepky, potom môžeš odpočítať DPH, ak obsahuje náležitosti. Doklad z ERP je tiež daňový doklad. Aké nedaňové N?
Poslala som dopyt na DRSR, takže DPH je nedaňový náklad a účtuje sa na 538!
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 71 ods. 4 písm. b) z. č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic. Z uvedeného dôvodu si nemôžete uplatniť celú sumu do nákladov. Ak ste kúpili diaľničnú známku v máji 2009 /platnosť od 1.1.2009 do 31.12.2010/ diaľničná známka sa časovo nerozlišuje. Nákup diaľničnej známky sa účtuje na účet 538 ? Ostatné dane a poplatky.

Váš dopyt:

Posielala som už tento dopyt v dobe, keď bol server preťažený, tak neviem či prešiel, pretože ma zo stránky vyhodilo, takže dopyt posielam ešte raz.
V roku 2009 sme kúpili ročnú diaľničnú nálepku. Na doklade z registračnej pokladne je uvedená suma s 0% DPH. Tento doklad sme zaúčtovali na účet č.518.
1/ Ak nemáme podložku k diaľničnej nálepke a nenárokovali sme DPH, môžeme dať celú sumu do nákladov?
2/ Je potrebné ročnú diaľničnú nálepku časovo rozlíšiť? Jej platnosť je od 1.1.2009 do 31.1.2010. /čo v prípade ak je kúpená v máji 2009?/
3/ Účtovať náklad na účet 518, alebo 538?
Ďakujem vopred za odpoveď
babi2
15.03.10,06:45
Poslala som dopyt na DRSR, takže DPH je nedaňový náklad a účtuje sa na 538!
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 71 ods. 4 písm. b) z. č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic. Z uvedeného dôvodu si nemôžete uplatniť celú sumu do nákladov. Ak ste kúpili diaľničnú známku v máji 2009 /platnosť od 1.1.2009 do 31.12.2010/ diaľničná známka sa časovo nerozlišuje. Nákup diaľničnej známky sa účtuje na účet 538 ? Ostatné dane a poplatky.

Váš dopyt:

Posielala som už tento dopyt v dobe, keď bol server preťažený, tak neviem či prešiel, pretože ma zo stránky vyhodilo, takže dopyt posielam ešte raz.
V roku 2009 sme kúpili ročnú diaľničnú nálepku. Na doklade z registračnej pokladne je uvedená suma s 0% DPH. Tento doklad sme zaúčtovali na účet č.518.
1/ Ak nemáme podložku k diaľničnej nálepke a nenárokovali sme DPH, môžeme dať celú sumu do nákladov?
2/ Je potrebné ročnú diaľničnú nálepku časovo rozlíšiť? Jej platnosť je od 1.1.2009 do 31.1.2010. /čo v prípade ak je kúpená v máji 2009?/
3/ Účtovať náklad na účet 518, alebo 538?
Ďakujem vopred za odpoveď
mimotemyTáto odpoveď sa mi páči, to odpovedal asi ešte neprebudený daňovák. Oni sa vlastne pýtajú či sa nákup DZ účtuje na 538;), a ešte sa mi páči dvojročná platnosť DZN, alebo sa také predávajú?:)
truch
15.03.10,07:06
Ja som to napísala dobre, najskôr som sa zľakla, že som tú 2 ročnú platnosť napísala ja. Odpoveď prišla skoro za mesiac a nedali si námahu si to prečítať a opraviť:eek::eek: a ešte aj odpoveď nie je taká akú som čakala:eek:. V DP dám tú DPH medzi pripočítacie položky.
babi2
15.03.10,08:11
Ja som to napísala dobre, najskôr som sa zľakla, že som tú 2 ročnú platnosť napísala ja. Odpoveď prišla skoro za mesiac a nedali si námahu si to prečítať a opraviť:eek::eek: a ešte aj odpoveď nie je taká akú som čakala:eek:. V DP dám tú DPH medzi pripočítacie položky.
Veď vravím, že ešte spali a potom im verme:eek:
azla
15.03.10,10:07
Podľa môjho názoru účtovanie diaľničnej nálepky je správnejšie na účet 518.

Keď už o tých nálepkach, tak tu je prípad, keď doklad sa stratil a máme podkladovú časť nálepky:

http://www.porada.sk/1205134-post3.html
truch
15.03.10,11:27
Podľa môjho názoru účtovanie diaľničnej nálepky je správnejšie na účet 518.

Keď už o tých nálepkach, tak tu je prípad, keď doklad sa stratil a máme podkladovú časť nálepky:

http://www.porada.sk/1205134-post3.html

Podkladovú časť nálepky našiel zamestnanec v aute. Kupoval ju v 1/2009. Robiť teraz opravné priznanie z DPH /je to cez rok, už sa asi nedá/je to horšie ako tých pár euro prirátať k ZD. Hlavné je, že v r.2010 to budem mať všetko tak ako má byť. :):)
My sme to mali tiež na 518, tak sme to preúčtovali na 538, aj keď si taktiež myslím, že by to malo byť 518.
babi2
15.03.10,13:08
Podkladovú časť nálepky našiel zamestnanec v aute. Kupoval ju v 1/2009. Robiť teraz opravné priznanie z DPH /je to cez rok, už sa asi nedá/je to horšie ako tých pár euro prirátať k ZD. Hlavné je, že v r.2010 to budem mať všetko tak ako má byť. :):)
My sme to mali tiež na 518, tak sme to preúčtovali na 538, aj keď si taktiež myslím, že by to malo byť 518.
Cenigová píše
Na účte 538 sa neúčtujú diaľničné známky, ktorými sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest 1. triedy v tuzemsku, ktoré sa účtujú na ťarchu účtu 518 - Ostatné služby:rolleyes:
Rozalka
15.03.10,16:42
Na účet 518 účtujeme nákup DN, podľa mňa 538použili pre zaúčtovanie neuplatnenej DPH, nemyslíte?
Paula
15.03.10,16:48
Ja myslím, že sa nenamáhali myslieť. A tie ich otázniky v odpovediach na dopyt , tých je v niektorých ako maku . Akoby najprv skopčili dotaz, do neho vpisovali, potom upravovali a otázniky neráčili zrušiť. :cool:
truch
15.03.10,21:35
Dievčatá,ja už to meniť 3x nebudem, napísali 538, budú mať 538:D
Priložím ich odpoveď nech sa sami pozrú 538?
monikago
30.03.10,10:50
ahojte, tak z Vašich príspevkov som úplne mimo, ohľadom dialničnej známky som si vždy myslela, že je to cenina, a tie sa nikdy neúčtuju s DPH a teraz som v pomykove, lebo ja mam bloček na nákup dialničnej známky a tam je vyčíslená suma bez DPH a tiež som ju účtovavala na 518, ale ked sa ma uctovat na 538 tak mi k tomu ta DPH vobec nepasuje ...
liba2
30.03.10,12:42
ahojte, tak z Vašich príspevkov som úplne mimo, ohľadom dialničnej známky som si vždy myslela, že je to cenina, a tie sa nikdy neúčtuju s DPH a teraz som v pomykove, lebo ja mam bloček na nákup dialničnej známky a tam je vyčíslená suma bez DPH a tiež som ju účtovavala na 518, ale ked sa ma uctovat na 538 tak mi k tomu ta DPH vobec nepasuje ...Monika, DN bola ceninou a účtovala sa na 538. Teraz (asi 3. rok:confused:) DN už nie je poplatok štátu (ostatné dane a poplatky), ale výber a použitie spravuje dialničná spoločnosť.
DN je služba / zdaniteľné plnenie z pohľadu DPH, cena obsahuje aj 19% DPH.
Uniklo ti však to podstatné, že daňovým dokladom je podklad, na ktorom je DN nalepená v čase jej kúpy; preto účtenka o zaplatení neobsahuje DPH. Aby si mohla odpočítať DPH, potrebuješ mať v účtovníctve ten podklad = daň. doklad (ale to ty vieš). A keďže je to služba, účtujeme teraz na 518. :)
truch
30.03.10,14:17
Monika, DN bola ceninou a účtovala sa na 538. Teraz (asi 3. rok:confused:) DN už nie je poplatok štátu (ostatné dane a poplatky), ale výber a použitie spravuje dialničná spoločnosť.
DN je služba / zdaniteľné plnenie z pohľadu DPH, cena obsahuje aj 19% DPH.
Uniklo ti však to podstatné, že daňovým dokladom je podklad, na ktorom je DN nalepená v čase jej kúpy; preto účtenka o zaplatení neobsahuje DPH. Aby si mohla odpočítať DPH, potrebuješ mať v účtovníctve ten podklad = daň. doklad (ale to ty vieš). A keďže je to služba, účtujeme teraz na 518. :)
Liba 2, citujem kúsok z odpovede DR,podľa nich 538, síce z otáznikom, ale ten zrejme nechali pri kopírovaní.Tiež som to mala zaúčtované na 518, veľa sa tu o tom písalo, že prečo 518. Dala som podľa DRSR 538 a dám si k tomu ich odpoveď.
"na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 71 ods. 4 písm. b) z. č. 222/2004 (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html) Z. z. o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v znení neskorších predpisov za faktúru sa považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic. Z uvedeného dôvodu si nemôžete uplatniť celú sumu do nákladov. Ak ste kúpili diaľničnú známku v máji 2009 /platnosť od 1.1.2009 do 31.12.2010/ diaľničná známka sa časovo nerozlišuje. Nákup diaľničnej známky sa účtuje na účet 538 (http://www.porada.sk/t59559-538-ostatne-dane-a-poplatky.html)?Ostatné dane a poplatky."
Pekné preklepy, že:D:D
liba2
31.03.10,03:39
Telefónne poplatky sú tiež poplatky ? :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: ... podľa nich asi áno :D
truch
31.03.10,05:53
Telefónne poplatky sú tiež poplatky ? :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: ... podľa nich asi áno :D

Skúsime zadať dopyt na DRSR,
Dopyt: Poplatky za telefón účtujeme na 518, alebo na 538?
Odpoveď : na 538? v prípade T-comu a 518? v prípade T-mobile, Orange, môžete aj 548? veď to súvisí aj s Vašou hospod. činnosťou:D:D:D
L-M
22.04.10,07:27
Prosím Vás, viem, že k odpočtu DPH treba podkl.časť DN, ale neviem či tam náhodou netreba aj tú časť z EČV? Tá je dôležitá pre koho, pre policajtov?

Ďakujem
truch
22.04.10,08:30
Prosím Vás, viem, že k odpočtu DPH treba podkl.časť DN, ale neviem či tam náhodou netreba aj tú časť z EČV? Tá je dôležitá pre koho, pre policajtov?

Ďakujem
-doklad o kúpe DZ+podložku, dať do účtovníctva, nárokovať vratku DPH
-nálepku nalepiť na čelné sklo vozidla
-časť s EČV mať v aute pre prípad kontroly policajtom
L-M
22.04.10,10:38
-doklad o kúpe DZ+podložku, dať do účtovníctva, nárokovať vratku DPH
-nálepku nalepiť na čelné sklo vozidla
-časť s EČV mať v aute pre prípad kontroly policajtom
Ďakujem pekne za postup, takže časť s EČV netreba doložiť do účtovníctva ani na konci roku,resp zač. druhého? :)

prajem pekný deň
truch
22.04.10,13:03
Ďakujem pekne za postup, takže časť s EČV netreba doložiť do účtovníctva ani na konci roku,resp zač. druhého? :)

prajem pekný deň
Myslím že nie, veď daňový doklad máš, ale môžeš si to pripnúť ak máte viac áut, aby bolo jasné, že si nenárokuješ 4 ročné nálepky na 3 autá:)
L-M
23.04.10,07:54
Myslím že nie, veď daňový doklad máš, ale môžeš si to pripnúť ak máte viac áut, aby bolo jasné, že si nenárokuješ 4 ročné nálepky na 3 autá:)
Ešte raz veľmi pekne ďakujem :)
Bodík udeliť nemožem- teda príspevok označiť ako užitočné :(

Prajem pekný deň :)
Věra Deptová
16.07.10,18:22
ahojte, tak z Vašich príspevkov som úplne mimo, ohľadom dialničnej známky som si vždy myslela, že je to cenina, a tie sa nikdy neúčtuju s DPH a teraz som v pomykove, lebo ja mam bloček na nákup dialničnej známky a tam je vyčíslená suma bez DPH a tiež som ju účtovavala na 518, ale ked sa ma uctovat na 538 tak mi k tomu ta DPH vobec nepasuje ...
Praktická príručka Ing.Anna Cenigová : platby za dialničné známky a DPH na odpočítanie = 518,343/321
Rozalka
28.12.10,18:28
Dočítala som sa, že už začali predávať DN 2011. Pozastavila som sa nad tým, pretože som začala uvažovať, akú DPH vytlačili na kupón?
Vymysleli "filištínsky":
MAGDALIENKA
18.01.11,07:23
Fenomenálne. Aku sadzbu DPH si mam uplatnit, ked som kupila dialnicnu znamku na rok 2011 v 29/12/2010?
Anja111
18.01.11,07:24
Fenomenálne. Aku sadzbu DPH si mam uplatnit, ked som kupila dialnicnu znamku na rok 2011 v 29/12/2010?
Uplatníš si 19 %.
Tweety
18.01.11,07:27
Fenomenálne. Aku sadzbu DPH si mam uplatnit, ked som kupila dialnicnu znamku na rok 2011 v 29/12/2010?
Ak máš podkladovú časť nálepky, pretože len na jej základe si môžeš odpočet dph uplatniť. Na nej máš aj sadzbu.
Tweety
18.01.11,07:30
Dočítala som sa, že už začali predávať DN 2011. Pozastavila som sa nad tým, pretože som začala uvažovať, akú DPH vytlačili na kupón?
Vymysleli "filištínsky":
A čuduješ sa v dnešnom demokratickom svete. Veď predsa máme právo voľby, či?:---