mariannak
08.06.11,12:46
Prosím Vás o stanovisko k danej problematike: Vlastník bytu bude mať byt vo vlastníctve 5 rokov až v novembri 2011, trvalý pobyt v byte nemal, nadobudol ho darovaním. V júni 2011 uzatvorí zmluvu o budúcej KZ, kde sa zaviaže odpredať byť v novembri, aby mal byt vo vlastníctve 5 rokov. Môže zinkasovať peniaze už na základe Zmluvy o budúcej KZ? Bude mať Zmluva o budúcej KZ vplyv na oslobodenie od dane? Ďakujem
Katarína Cigánová
08.06.11,13:39
Prosím Vás o stanovisko k danej problematike: Vlastník bytu bude mať byt vo vlastníctve 5 rokov až v novembri 2011, trvalý pobyt v byte nemal, nadobudol ho darovaním. V júni 2011 uzatvorí zmluvu o budúcej KZ, kde sa zaviaže odpredať byť v novembri, aby mal byt vo vlastníctve 5 rokov. Môže zinkasovať peniaze už na základe Zmluvy o budúcej KZ? Bude mať Zmluva o budúcej KZ vplyv na oslobodenie od dane? Ďakujem
splnenie podmienky oslobodenia sa u predávajúceho posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa uzatvorenia zmluvy o prevode nehnuteľnosti , pričom rozhodujúci je vždy ten deň , ktorý nastal skôr . /§9 odst.4 zákona o dani z príjmov /.
Teda prijatá platba pred uplynutím doby 5 rokov by oslobodená nebola
Zuzanak1
28.06.11,06:50
Dobrý deň, dôchodca predal v r.2011 byt, ktorého vlastníkom bol 2 roky a nemal tam trvalé bytlisko. Príjem z tohto predaja uvedie v DP 2011, môže si ako výdavky uplatniť rôzne doklady na prerábku bytu, od kúpy do predaja ?
bubkoch
28.06.11,07:24
splnenie podmienky oslobodenia sa u predávajúceho posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa uzatvorenia zmluvy o prevode nehnuteľnosti , pričom rozhodujúci je vždy ten deň , ktorý nastal skôr . /§9 odst.4 zákona o dani z príjmov /.
Teda prijatá platba pred uplynutím doby 5 rokov by oslobodená nebola

no a co vyplýva z toho ze prijata platba/záloha nie je oslobodena napr. v nasledujucom príklade ?
kupna cena 50 000 €
predajna cena v novembri 80 000 €
prijata zaloha pred uplynutim 5-tich rokov napr. 5 000 €
betka
28.06.11,08:12
Dobrý deň, dôchodca predal v r.2011 byt, ktorého vlastníkom bol 2 roky a nemal tam trvalé bytlisko. Príjem z tohto predaja uvedie v DP 2011, môže si ako výdavky uplatniť rôzne doklady na prerábku bytu, od kúpy do predaja ?

Ano, nie je oslobodený od dane:

Daňové výdavky: par. 8/5 (KZ, výdavky na opravu, údržbu, TZ...)
betka
28.06.11,08:15
no a co vyplýva z toho ze prijata platba/záloha nie je oslobodena napr. v nasledujucom príklade ?
kupna cena 50 000 €
predajna cena v novembri 80 000 €
prijata zaloha pred uplynutim 5-tich rokov napr. 5 000 €

ZD je v roku 2011: 30 tis. €

(taká nízka záloha môže pokašľať úplne všetko)
bubkoch
28.06.11,10:03
ZD je v roku 2011: 30 tis. €

(taká nízka záloha môže pokašľať úplne všetko)

no ale potom z toho vyplyva ze vyska zalohy je irelevantna lebo akakolvek zaloha pred terminom 5 rokov ma za nasledok ze cely prijem z predaja (hoci aj po 5-tich rokoch) sa musi priznať v DP
ci nie ?
Zuzanak1
29.06.11,05:57
Ano, nie je oslobodený od dane:

Daňové výdavky: par. 8/5 (KZ, výdavky na opravu, údržbu, TZ...)
Ďakujem pekne :).
jacekova
12.07.11,19:55
rada by som "oživila" túto tému.

Kúpila som družstevný byt v juli 2005. Okamžite som si požiadala o odkúpenie do osobného vlastníctva. Na LV som zapísaná až od 11/2006.
V byte som mala 5 rokov trvalý pobyt (od 7/2005 do 7/2009).

Teraz uvažujem o predaji tohoto bytu a neviem či treba príjem z predaja bytu zdaniť.
Nespĺňam podmienku trvalého pobytu, ktorý by mal byť min.2 roky bezprostredne pred predajom.
Tak rozmýšľam, odkedy sa počíta 5 rokov vlastníctva bytu. Odkedy som na LV, alebo odkedy som ho kúpila ako družstevný?

dakujeeeem
KM
Mila123
12.07.11,19:59
rada by som "oživila" túto tému.

Kúpila som družstevný byt v juli 2005. Okamžite som si požiadala o odkúpenie do osobného vlastníctva. Na LV som zapísaná až od 11/2006.
V byte som mala 5 rokov trvalý pobyt (od 7/2005 do 7/2009).

Teraz uvažujem o predaji tohoto bytu a neviem či treba príjem z predaja bytu zdaniť.
Nespĺňam podmienku trvalého pobytu, ktorý by mal byť min.2 roky bezprostredne pred predajom.
Tak rozmýšľam, odkedy sa počíta 5 rokov vlastníctva bytu. Odkedy som na LV, alebo odkedy som ho kúpila ako družstevný?

dakujeeeem
KM
jednoznačne od prevodu družstevného podielu....tak nejako sa to nazýva, keď si "kúpiš" družstevný byt....
vieš si predstaviť, že napr. niekto žije celý život v takom byte, odkúpi si ho a následne predá???? a mal by ho zdaňovať???
jacekova
12.07.11,20:03
jednoznačne od prevodu družstevného podielu....tak nejako sa to nazýva, keď si "kúpiš" družstevný byt....
vieš si predstaviť, že napr. niekto žije celý život v takom byte, odkúpi si ho a následne predá???? a mal by ho zdaňovať???

no ja sa úplne stotožňujem s tvojim názorom, ale nikde som nenašla oporu v zákone....
ani v realitke mi nevedeli povedať. nevieš pomôcť s nejakou odvolávkou zákona?
dakujeeeem
Mila123
12.07.11,20:09
no ja sa úplne stotožňujem s tvojim názorom, ale nikde som nenašla oporu v zákone....
ani v realitke mi nevedeli povedať. nevieš pomôcť s nejakou odvolávkou zákona?
dakujeeeem
nakuknem do zákona, poprípade do komentára, ale až zajtra, ked budem v kancelárií....
vieš si predstaviť, že niekto nadobudol dr. podiel za cca 30 000 SK a nič neinvestoval do bytu a teraz ho predá po odkúpení, napr. za 45 000 € ( u nás sa 3-izbové byty takto predávajú) a on by sa zbláznil z daň. povinnosti

paragr. 8

príjem 45 000€

výdavky (iba skutočné) 1 000 €
ČZD 44 000 €
dotyčný ak by napr. nemal iný príjem aj napriek tomu by stratil odp. položku podľa § 11
:D:D:D:D ale štát, lepšie povedané Mikloš by bol happy......
jacekova
12.07.11,20:12
nakuknem do zákona, poprípade do komentára, ale až zajtra, ked budem v kancelárií....
vieš si predstaviť, že niekto nadobudol dr. podiel za cca 30 000 SK a nič neinvestoval do bytu a teraz ho predá po odkúpení, napr. za 45 000 € ( u nás sa 3-izbové byty takto predávajú) a on by sa zbláznil z daň. povinnosti

paragr. 8

príjem 45 000€

výdavky (iba skutočné) 1 000 €
ČZD 44 000 €
dotyčný ak by napr. nemal iný príjem aj napriek tomu by stratil odp. položku podľa § 11
:D:D:D:D ale štát, lepšie povedané Mikloš by bol happy......


dakujem, si poklad...
presne si opísala môj prípad.
odkúpila som byt do osobného vlastníctva za 5000,-Sk (cca 166€), opravy úplne minimálne a predávam ho za 41000€

a fakt by ma porazilo, keby som to mala zdaniť. pripadá mi to fakt blbé a nelogické, ale potrebujem to aj na papieri.

písala som aj dotaz na DRSR, ale tí majú časúuuuuu
ego.mc
12.07.11,21:32
Tak rozmýšľam, odkedy sa počíta 5 rokov vlastníctva bytu. Odkedy som na LV, alebo odkedy som ho kúpila ako družstevný?

Odo dňa vkladu do katastra. Pred tým predsa ako vlastník vystupovalo BD. ;)
jacekova
13.07.11,04:19
Odo dňa vkladu do katastra. Pred tým predsa ako vlastník vystupovalo BD. ;)

To by bol pre mna ten horsi pripad. A uz tu mame 2 rozdielne nazory
Mila123
13.07.11,05:25
dakujem, si poklad...
presne si opísala môj prípad.
odkúpila som byt do osobného vlastníctva za 5000,-Sk (cca 166€), opravy úplne minimálne a predávam ho za 41000€

a fakt by ma porazilo, keby som to mala zdaniť. pripadá mi to fakt blbé a nelogické, ale potrebujem to aj na papieri.

písala som aj dotaz na DRSR, ale tí majú časúuuuuu
podľa § 9 ods. a , zákona č. 595/2003 v platnom znení si oslobodená od dani z príjmov.....pozrela som aj komentár zákona, na 1000 % je to tak....ale pre istotu, aj tým, že sa tu našli poraďáci, kt. si myslia opak, počkaj na stanovisko DU, popr. chod sa osobne, či telef. opýtať na DU.....
pozrela som zákon v publikácii PORADCA č.6-7/2011. ak ho máš možnosť pozri si to a nájdeš si taký prípad, ako ty....
jacekova
13.07.11,10:18
podľa § 9 ods. a , zákona č. 595/2003 v platnom znení si oslobodená od dani z príjmov.....pozrela som aj komentár zákona, na 1000 % je to tak....ale pre istotu, aj tým, že sa tu našli poraďáci, kt. si myslia opak, počkaj na stanovisko DU, popr. chod sa osobne, či telef. opýtať na DU.....
pozrela som zákon v publikácii PORADCA č.6-7/2011. ak ho máš možnosť pozri si to a nájdeš si taký prípad, ako ty....

nikde to v tom poradcovi nevidím
jacekova
13.07.11,11:09
Mila123, naviedla si ma na správnu cestu....

pozrela som si §9, ods.4:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) písm. a) a b) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) písm. h) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

Takže to vyzerá, že predsalen spĺňam tú podmienku pre oslobodenie,
pretože som byt. družstvu zaplatila za odkúpenie dňa 19.6.2006 (a to je do dnešného dňa viac ako 5 rokov)
Zmluva o prevode vlastníctva bytu bola spísaná 18.10.2006 a vklad bol povolený 16.11.2006.

alebo si to vysvetlujem zle?
Mila123
13.07.11,11:25
Mila123, naviedla si ma na správnu cestu....

pozrela som si §9, ods.4:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) písm. a) a b) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) písm. h) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

Takže to vyzerá, že predsalen spĺňam tú podmienku pre oslobodenie,
pretože som byt. družstvu zaplatila za odkúpenie dňa 19.6.2006 (a to je do dnešného dňa viac ako 5 rokov)
Zmluva o prevode vlastníctva bytu bola spísaná 18.10.2006 a vklad bol povolený 16.11.2006.

alebo si to vysvetlujem zle?
komentár si pozri k tomu zákonu, k § 9 v Poradcovi je , ako som ti písala...
jacekova
13.07.11,11:35
komentár si pozri k tomu zákonu, k § 9 v Poradcovi je , ako som ti písala...

tu je ten komentár,
vyzerá to, že fakt spĺňam podmienku pre oslobodenie:


Komentár k § 9 - Oslobodené príjmy - v odseku 1 písm. a), b), d) a e)

v nadväznosti aj na odseky 3, 4 a 5 je uvedené oslobodenie príjmov z prevodu nehnuteľností.
Zákonom č. 548/2010 Z. z. sa s účinnosťou od 1. 1. 2011 vypúšťa ustanovenie § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého bol oslobodený príjem z predaja bytu, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. V tejto súvislosti došlo aj k prečíslovaniu odsekov, podľa ktorého sa písmená b) až k) označujú ako písmená a) až j).


V nadväznosti na prechodné ustanovenie § 52j ods. 2 zákona č. 548/2010 Z. z., sa oslobodenie príjmu z predaja bytu v závislosti od doby trvalého pobytu predávajúceho v tomto byte podľa platného ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov platného do 31. 12. 2010, bude vzťahovať aj naďalej na príjmy z predaja bytov nadobudnutých do 31. 12. 2010.

Príjmy z predaja nehnuteľností uvedených v § 9 odseku 1 písm. a), b) sú oslobodené od dane v závislosti od viacerých kritérií, a to:
- druh nehnuteľnosti,
- doba trvania vlastníctva nehnuteľnosti daňovníka v posudzovanej nehnuteľnosti,
- spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti,
- jej zahrnutie alebo nezahrnutie v obchodnom majetku daňovníka.


Splnenie podmienok (t. j. podmienky dĺžky doby vlastníctva resp. aj doby trvalého pobytu pre byty nadobudnuté do 31. 12. 2010) sa u predávajúceho alebo prevodcu posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode nehnuteľnosti, pričom rozhodujúci je vždy ten deň, ktorý nastal skôr. Na účely oslobodenia od dane u predávajúceho nie je podstatné, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci (§ 9 ods. 4 zákona).
Kvaka
13.07.11,11:41
Mila123, naviedla si ma na správnu cestu....

pozrela som si §9, ods.4:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) písm. a) a b) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) písm. h) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

Takže to vyzerá, že predsalen spĺňam tú podmienku pre oslobodenie,
pretože som byt. družstvu zaplatila za odkúpenie dňa 19.6.2006 (a to je do dnešného dňa viac ako 5 rokov)
Zmluva o prevode vlastníctva bytu bola spísaná 18.10.2006 a vklad bol povolený 16.11.2006.

alebo si to vysvetlujem zle?
Ja si myslím, že si to vysvetľuješ zle. Toto sa týka posudzovania pri predaji bytu tebou ako vlastníčkou. Teda ak spĺňaš oslobodenie pri predaji bytu z dôvodu vlastníctva 5 rokov až v 11/2011, (5 rokov odkedy máš povolený vklad do katastra), ale prvú platbu alebo preddavok za byt by si dostala ešte skôr, napr. v septembri, tak nesplníš podmienku 5 rokov a zisk z predaja bytu by si musela zdaniť.
Mila123
13.07.11,11:41
tu je ten komentár,
vyzerá to, že fakt spĺňam podmienku pre oslobodenie:


Komentár k § 9 - Oslobodené príjmy - v odseku 1 písm. a), b), d) a e)

v nadväznosti aj na odseky 3, 4 a 5 je uvedené oslobodenie príjmov z prevodu nehnuteľností.
Zákonom č. 548/2010 Z. z. sa s účinnosťou od 1. 1. 2011 vypúšťa ustanovenie § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého bol oslobodený príjem z predaja bytu, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. V tejto súvislosti došlo aj k prečíslovaniu odsekov, podľa ktorého sa písmená b) až k) označujú ako písmená a) až j).


V nadväznosti na prechodné ustanovenie § 52j ods. 2 zákona č. 548/2010 Z. z., sa oslobodenie príjmu z predaja bytu v závislosti od doby trvalého pobytu predávajúceho v tomto byte podľa platného ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov platného do 31. 12. 2010, bude vzťahovať aj naďalej na príjmy z predaja bytov nadobudnutých do 31. 12. 2010.

Príjmy z predaja nehnuteľností uvedených v § 9 odseku 1 písm. a), b) sú oslobodené od dane v závislosti od viacerých kritérií, a to:
- druh nehnuteľnosti,
- doba trvania vlastníctva nehnuteľnosti daňovníka v posudzovanej nehnuteľnosti,
- spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti,
- jej zahrnutie alebo nezahrnutie v obchodnom majetku daňovníka.


Splnenie podmienok (t. j. podmienky dĺžky doby vlastníctva resp. aj doby trvalého pobytu pre byty nadobudnuté do 31. 12. 2010) sa u predávajúceho alebo prevodcu posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode nehnuteľnosti, pričom rozhodujúci je vždy ten deň, ktorý nastal skôr. Na účely oslobodenia od dane u predávajúceho nie je podstatné, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci (§ 9 ods. 4 zákona).
byt bol nadobudnutý pred 01.01.2011???
jacekova
13.07.11,13:53
byt bol nadobudnutý pred 01.01.2011???

Ano
Katarína Cigánová
13.07.11,14:08
Ano
splnaš oslobodenie ,
na teba sa nevztahuje 5 r. lehota , ale 2 ročná - podla prech. ustanovení tak ako to píšeš v predch.pr. §52 odst.2
Kvaka
13.07.11,14:31
splnaš oslobodenie ,
na teba sa nevztahuje 5 r. lehota , ale 2 ročná - podla prech. ustanovení tak ako to píšeš v predch.pr. §52 odst.2
Nevzťahuje sa na ňu to, čo píšeš, lebo nespĺňa podmienku trvalého pobytu 2 roky bezprostredne pred predajom.
jacekova
13.07.11,14:37
Nevzťahuje sa na ňu to, čo píšeš, lebo nespĺňa podmienku trvalého pobytu 2 roky bezprostredne pred predajom.

Ale ved tato podmienka od 1.1.2011 vypadla. nie?
Katy a R
13.07.11,14:55
Ale ved tato podmienka od 1.1.2011 vypadla. nie?

v tvojom prípade je aj tak bezpredmetná ...
Kvaka
13.07.11,15:00
Ale ved tato podmienka od 1.1.2011 vypadla. nie?
Máš pravdu, vypadla zo zákona od 1.1.2011, ale podľa prechodných ustanovení zákona platí na byty nadobudnuté do vlastníctva do 31.12.2010.
Dana1
13.07.11,16:43
Hovorí o tom prechodné ustanovenie: §52j ods.2 zákon o dani z príjmu.
citujem:
(2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.
Mila123
14.07.11,04:59
Ano
v tvojom prípade, tým že nehnuteľnosť bola nadobudnutá pred 01012011, týka sa ťa staré znenie zákona, máš mať 2 roky trvalý pobyt alebo vlastníctvo....predpokladám, že sa nemýlim....počkaj si ale na vyjadrenie DU....
jacekova
14.07.11,05:13
v tvojom prípade, tým že nehnuteľnosť bola nadobudnutá pred 01012011, týka sa ťa staré znenie zákona, máš mať 2 roky trvalý pobyt alebo vlastníctvo....predpokladám, že sa nemýlim....počkaj si ale na vyjadrenie DU....

Toto mi je celu dobu uplne jasne a sme zas na zaciatku.... ide mi proste len o to,odkedy sa rata,ze som nadobudla byt.

Pockam teda na DRSR a potom to sem "prilepim"
Katarína Cigánová
14.07.11,05:23
Však príspevok 9 hovorí že na LV je zapísaná od 11/2006 - tak nech rátam jak rátam , 2 roky mi to vychádza ... či?
oprava - vlastníctvo má byt 5 rokov - ospravedlnujem sa
mimotemy už mi šibe :D
Kvaka
14.07.11,05:32
Toto mi je celu dobu uplne jasne a sme zas na zaciatku.... ide mi proste len o to,odkedy sa rata,ze som nadobudla byt.

Pockam teda na DRSR a potom to sem "prilepim"
Do súkromného vlastníctva si nadobudla byt len odkedy bol povolený vklad do katastra. :)
Kvaka
14.07.11,05:34
Však príspevok 9 hovorí že na LV je zapísaná od 11/2006 - tak nech rátam jak rátam , 2 roky mi to vychádza .... či ?
Ale ona tam už nemá trvalý pobyt.
Citujem "V byte som mala 5 rokov trvalý pobyt (od 7/2005 do 7/2009)."
jacekova
14.07.11,05:41
Však príspevok 9 hovorí že na LV je zapísaná od 11/2006 - tak nech rátam jak rátam , 2 roky mi to vychádza .... či ?

Ano,mala som tam viac ako 2 roky trv.pobyt,len bohuzial nie bezprostredne pred predajom
Katy a R
14.07.11,07:37
Ja by som asi počkala do novembra .. a zatiaľ poriešiť prenájmom :confused: .. dohodou s kupcom (predpokladám, že ho už máš ):confused:
tiež som zvedavá na to stanovisko DRSR
jacekova
14.07.11,07:44
Ja by som asi počkala do novembra .. a zatiaľ poriešiť prenájmom :confused: .. dohodou s kupcom (predpokladám, že ho už máš ):confused:
tiež som zvedavá na to stanovisko DRSR


nájomníkov tam mám už 2 roky. len uvažujem o predaji (kupcu ešte nemám).
asi fakt počkám, ale to stanovisko potom doložím, lebo sama som zvedavá čo napíšu
Mária27
16.07.11,19:54
nájomníkov tam mám už 2 roky. len uvažujem o predaji (kupcu ešte nemám).
asi fakt počkám, ale to stanovisko potom doložím, lebo sama som zvedavá čo napíšu
Máš pravdu, počkaj, lebo u daniarov - najmä niektorých úradníkov, často nie je logika, čo im neraz potvrdil aj súd. Takýto prípad sme tu už mali, len sme sa nedozvedeli výsledok.

Logicky by to malo byť tak, že by sa ti malo zohľadniť nadobudnutie bytu odvtedy, čo si kúpila členské práva, teda družstevný byt.
Vychádzam z toho, že podľa § 9 ods. 1 písm. i) je od dane oslobodený prevod členských práv, ak prevádzajúci býval v družstevnom byte 5 rokov. Podľa písmena a) je predaj oslobodený, ak predávajúci mal nehnuteľnosť nadobudnutú 5 rokov - povedzme, že by ju vlastnil. Ak by však býval nejaký čas v družstevnom byte (napr. 3 roky) a potom by ju vlastnil ďalšie roky (napr. 2 a pol), prečo by to nemalo dať dokopy 5 rokov od nadobudnutia? Zmena formy užívania z dvoch oslobobodených druhov príjmov by mala zakladať daň?

V písmene a) je len nadobudnutie nehnuteľnosti, nie je tam tak ako v písmene b) nadobudnutie do vlastníctva. Ak nadobudneš družstevný byt, hodnota členských práv s nájmom bytu má hodnotu rovnú trhovej hodnote bytu vo vlastníctve (viac judikatúr). Ty si ten družstevný byt kúpila za trhovú cenu, zdaňovať by si mala len rozdiel nadobudnutia a predaja - ak by si ho nemala 5 rokov.
jacekova
17.07.11,06:02
dakujem za rozsiahly vyklad. Si poklad
jacekova
21.07.11,09:43
práve mi prišla odpoveď z DSRS (celkom šikovno odpovedali), no bohužiaľ v môj neprospech. :(
Byt by som mala predať až po 16.11.2011 (čiže rátajú 5 rokov vlastníctva odkedy som na LV)

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
S účinnosťou od 1.1.2011 bol zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZDP") novelizovaný, vypúšťa sa ustanovenie § 9 ods.1 písm.a) ZDP, podľa ktorého bol od dane oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Podľa § 52j ods.2 ZDP sa oslobodenie príjmu podľa § 9 ods.1 písm.a),i) a j) predpisu účinného do 31.decembra 2010 použije na príjmy z predaja takéhoto majetku, ktorý bol nadobudnutý ešte do 31.decembra 2010.
V nadväznosti na prechodné ustanovenie § 52j ods.2 ZDP sa oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľnosti, v ktorej mal daňovník trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom bude aj naďalej vzťahovať na príjmy z predaja takej nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá do 31.decembra 2010.
Ak daňovník fyzická osoba nadobudla byt do osobného vlastníctva, vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobudol zápisom do katastra nehnuteľností dňa 6.11.2006, pričom trvalý pobyt v tomto byte mal od júla 2005 do júla 2009, v takomto prípade pri príjme dosiahnutom z predaja uvedeného bytu nebude splnená podmienka trvalého pobytu - dva roky bezprostredne pred predajom. V danom prípade je potrebné skúmať splnenie podmienky oslobodenia podľa § 9 ods.1 písm.a) ZDP, a to päť rokov vlastníctva uvedenej nehnuteľnosti.
V prípade, ak teda daňovník nadobudol byt zápisom do katastra nehnuteľností dňa 16.11.2006, príjem dosiahnutý z takéhoto predaja nehnuteľnosti je od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.a) zákona o dani z príjmov pri splnení podmienky päť rokov vlastníctva bytu - a to ak v danom prípade k predaju bytu dôjde po piatich rokoch odo dňa jeho nadobudnutia (t.j. to po 16.11.2011).


Váš dopyt:

Dobrý deň,
v júli 2005 som kúpila družstevný byt. Požiadala som si zároveň o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva a do listu vlastníctva som bola zapísaná až 16.11.2006.

Uvažujem o predaji horeuvedeného bytu.
Ak by som ho predala teraz, v auguste 2011, bol by príjem z predaja bytu oslobodený? Odkedy sa ráta tých 5 rokov pre oslobodenie? V byte som mala od jula 2005 do jula 2009 trvalý pobyt.

Vopred ďakuje za odpoveď
Mária27
21.07.11,16:12
Tak vidíš: keby si nebola požiadala o prevod do vlastníctva, mohla by si predať družstevný byt bez dane. Tiež logika.
Kvaka
21.07.11,20:11
Tak vidíš: keby si nebola požiadala o prevod do vlastníctva, mohla by si predať družstevný byt bez dane. Tiež logika.
Ona ho predá bez zdanenia, ale až v novembri.
jacekova
22.07.11,10:46
Ona ho predá bez zdanenia, ale až v novembri.

presne tak, musím pár mesiacov počkať....
ďakujem všetkým za rady;)
Zuzanak1
12.08.11,10:28
Ano, nie je oslobodený od dane:

Daňové výdavky: par. 8/5 (KZ, výdavky na opravu, údržbu, TZ...)
Ešte som a chcela opýtať, tie výdavky možu byť dátumom od kúpy bytu až po predaj ?
ego.mc
12.08.11,15:13
Áno.
Zuzanak1
24.08.11,06:39
Áno.
Ďakujem pekne.
matildaz
06.02.12,08:54
ja by som mala tiež jeden dotaz, že som mala družstevný byt od decembra 2004 a nakoľko som ho chcela v roku 2011 predať, tak som si ho musel dať do osobnéko vlastníctva, lebo kupujúci vyžadovali list vlastníctva nakoľko brali úver. Tak som ho v auguste dostala do vlastníctva a hned v septembri predala. Musím platiť daň z príjmu za byt???
Mila123
06.02.12,09:00
Matilda áno, musíš, vlastníčkou si bola iba mesiac, ty vlastníctvo potrebuješ mať 5 rokov.....
matildaz
06.02.12,09:18
Matilda áno, musíš, vlastníčkou si bola iba mesiac, ty vlastníctvo potrebuješ mať 5 rokov.....

ja som volala na daňový úrad a na jednom mi povedali, že nakoľko som prvá odkúpila družstevný podiel, tak nemusím a na druhom mi povedali, že som prerušila 5 rokov, tak som nevedela, že čo je správne...veľmi pekne ďakujem
matildaz
06.02.12,09:26
[QUOTE=Mila123;1970369]Matilda áno, musíš, vlastníčkou si bola iba mesiac, ty vlastníctvo potrebuješ mať 5 rokov....
jacekova
06.02.12,09:34


ja som volala na daňový úrad a na jednom mi povedali, že nakoľko som prvá odkúpila družstevný podiel, tak nemusím a na druhom mi povedali že musím platiť, že som prerušila 5 rokov, tak som nevedela, že čo je správne...veľmi pekne ďakujem a mám nárok aj na odpis njakých výdavkov, ak áno akých??? ďakujem

§8 Zákona o dani z príjmov
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
matildaz
06.02.12,09:46
Ďakujem...