Archy24
08.06.11,17:26
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako vyriešiť tento problém:


Predal som rodinný dom a na prepis vlastníka do katastrálneho úradu bolo treba pár mojich podpisov. Tak som podpísal iba jeden papier a náhodou sa mi do rúk dostal papier, kde bolo moje meno a ostatné údaje spolu s kupujúcim na návrh na vklad, kde mal byť môj a kupujúceho podpis, ale nič takého som nepodpisoval.
Mám vážne podozrenie o falšovaní môjho podpisu pre prepis rodinného domu. Dnes som bol na katastri a žiadal som o nakuknutie do spisu, ale odbyli ma tým, že nie sú povinný mi to ukázať. Chcel by som vedieť, ako sa k tomuto spisu môžem dostať pre kontrolu môjho podpisu.

Za rady ďakujem
Mária27
08.06.11,16:02
Podľa môjho názoru máš právo to vidieť.

Katastrálny zákon
§ 8
Katastrálny operát
(1) Katastrálny operát tvoria dokumentačné materiály potrebné na spravovanie katastra a obnovu katastrálneho operátu. Katastrálny operát sa vedie v papierovej podobe alebo v elektronickej podobe. Katastrálny operát obsahuje tieto časti:
c) zbierku listín, ktorá obsahuje najmä písomné vyhotovenia zmlúv, dohôd a písomných vyhlásení vkladateľov o vložení nehnuteľnosti do majetku právnických osôb (ďalej len "zmluva"), písomné vyhotovenia rozhodnutí štátnych orgánov a notárskych osvedčení3) (ďalej len "verejná listina") a iných listín, ktoré podľa zákona potvrdzujú práva k nehnuteľnostiam (ďalej len "iná listina"), a dokumentáciu sídelných a nesídelných geografických názvov;

§ 68
Verejnosť katastrálneho operátu
(5) Verejnosť zbierky listín [§ 8 ods. 1 písm. c)] je obmedzená a umožňuje sa len vlastníkom, ich právnym predchodcom alebo iným oprávneným osobám, alebo osobe vykonávajúcej geodetické činnosti súvisiace s pozemkovými úpravami podľa osobitného predpisu, 5) alebo osobe, ktorá vyhotovuje geometrické plány alebo vytyčuje hranice pozemkov, alebo osobe vykonávajúcej znaleckú činnosť v odbore geodézie, kartografie a katastra alebo osobe, ktorá vyhotovuje cenové mapy.
twe
08.06.11,16:05
Ak mate podozrenie, ze ide o Vas sfalsovany podpis a este pri prevode nehnutelnosti, radsej to nahlaste hned policii. Cim skor sa to vyriesi, tym lepsie.

K spisu sa dostanete asi len cez nich.
Chobot
13.06.11,07:39
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako vyriešiť tento problém:


Predal som rodinný dom a na prepis vlastníka do katastrálneho úradu bolo treba pár mojich podpisov. Tak som podpísal iba jeden papier a náhodou sa mi do rúk dostal papier, kde bolo moje meno a ostatné údaje spolu s kupujúcim na návrh na vklad, kde mal byť môj a kupujúceho podpis, ale nič takého som nepodpisoval.
Mám vážne podozrenie o falšovaní môjho podpisu pre prepis rodinného domu. Dnes som bol na katastri a žiadal som o nakuknutie do spisu, ale odbyli ma tým, že nie sú povinný mi to ukázať. Chcel by som vedieť, ako sa k tomuto spisu môžem dostať pre kontrolu môjho podpisu.

Za rady ďakujem

Archy, v tvojom texte mi nesedí pár vecí. Najprv píšeš, že "pár tvojich podpisov", potom uvádzaš, že si podpísal len jeden papier. Prečo neuvádzaš presne veci? Aký papier si podpísal? Kúpno - predajnú zmluvu? Koľko tých zmlúv si podpísal? Jednu? Viac?

Myslím, že sa ani nič nekalého stať nemuselo. K predaju nehnuteľnosti treba toľko zmlúv, koľko je zmluvných strán plus 2 pre kataster. Kľudne si mohol podpísať jednu (alebo aj viac) kúpno predajných zmlúv. Ak si podpísal jednu, ostatné mohli skopírovať a overiť kópie. Takže štandardný postup.

Na zápis do katastra sa k zmluve prikladá list - návrh na vklad do katastra. Predkladá ho zvyčajne len jedna zmluvná strana, v zmluve sa dohodne ktorá. (kto podľa zmluvy má dať návrh na vklad do katastra?) Predpokladám, že bolo dohodnuté, že to spraví kupujúci. V takom prípade ty nemusíš už podpisovať návrh na vklad. V návrhu sa uvedú údaje o predávajúcom a kupujúcom ako aj o nehnuteľnosti z kúpne zmluvy. Takže zase štandardná vec.

Ak bolo niečo inak, než som napísal, tak napíš čo bolo inak a presne popíš dokumenty, ktoré si videl, aby sme vedeli, o čo ide.
Archy24
27.06.11,05:45
vdaka za odpovede, bol som na tom katastri ohladom toho vkladu, moj podpis tam nebol, ale aj tak keby bol, tak by to bolo trestne
draik
27.06.11,06:49
K návrhu na vklad na pripájajú dve vyhotovenia zmluvy (pravidlo: počet účastníkov + 2 naviac platilo v minulosti)