Eny19
08.06.11,21:44
Dobrý deň. Práve som ukončila strednú odbornú školu a po prázdninách mojích posledných sa chystám vyskúšať absolventskú prax. A práve preto mám otázky čo sa toho týka tých nových ustanovení, že po zaevidovaní a po požiadaní na absolventskú prax musím čakať 3 mesiace a až potom môžem začať vykonávať AP? A čo vlastne tie 3 mesiace mi budú niečo prispievať? A ešte jedna otázka či si môžem sama hľadať a skúšať žiadať u nejakého zamestnávateľa o AP? A či potom ten zamestnávateľ už podáva žiadosť na úrad práce?
Ďakujem za odpovede.
Ja viem že by som sa všetky tieto informácie dozvedela asi na ÚPSV a R ale chcem byť vopred pripravená čo ma čakáá.. z niekoho vlastnej skúsenosti.
Ďakujem
Katy a R
08.06.11,19:59
Nuž, najideálnejšie by bolo, keby si na UPSVaR vôbec nešla .. a našla si sama prácu. ;):):)

No ale k veci .. evidovať sa na UPSVaR nie je povinnosť. Ak sa teda zaregistruješ .. aj tak si budeš musieť sama aktívne hľadať zamestnanie. S tou absolventskou praxou to tiež nie je také jednoduché ... záleží aj od regiónu .. a nie každému uchádačovi o zamestnanie ju ponúknu.
Počas evidencie platí za teba štát iba zdravotné poistenie. Samozrejme, musíš dodržať podmienky ... pravidelne sa hlásiť, nosiť doklad o tom, že si hľadáš prácu, zúčastniť sa výberového konania, ak náhodou ponúknu... je toho viac - dostaneš to aj písomne.
Eny19
08.06.11,20:13
Ďakujem za odpoveď
takže keď si nájdem sama prácu nemusím sa isť evidovať...?
no neviem ale myslím že absolventská prax je pre mňa ako začiatočníka dobrá vec teda ak sa mi nejaká újde..a práca v mojom okolí je asi dosť ťažko si hľadať lebo asi nikde nieje na výber...
a neviete náhodou či AP sa hľadá iba v takom odbore čo som ukončila alebo úplne hocičo?
Katy a R
08.06.11,20:44
.. nuž ja len čo poznám z okolia ...
Práca v Hypernove - v podstate "dievča pre všetko" .. a ešte v kvetinárstve - predaj a viazanie kytíc ..... ešte pred časom - na základnej škole - pomocná administratívna sila .
Eny19
09.06.11,08:06
fúha...no tak som zvedavá ako to so mnou dopadne...
MikeM
17.06.11,21:37
Mala by si byť v tom odbore, alebo podobnom, ktorý si vyštudovala myslím. Nejaké informácie som našiel aj tu: http://www.absolventskaprax.info
derek191919
18.06.11,05:57
Je to takto, ak sa zaeviduješ na Urade práce, tak musíš čakať 3 mesiace a až potom môžeš nastupiť na Absolventsku prax, neviem na čo slúži tá doba 3 mesiace, asi na nič, je to iba výmysel zákonodárcov, ale tesne pred uplynutím 3 mesiacov môžeš podať žiadosť o prax. A hej, ak si nájdeš sama zamestnávateľa a dohodneš sa s ním na absolventskej praxi, tak to tak môžeš spraviť, on iba potom podá tiež žiadosť o absolventka na urade prace, v ktorej uvedie meno konkrétneho človeka. Každopadne ak nejdeš na VŠ, tak ti radím sa čo najskôr zaevidovať na Urade prace aby ti mohli začať plynúť tie 3 mesiace. Ďaľšia vec, vykonávať absolventsku prax môžeš len v obore ktorý si vyštudovala, prípadne v príbuznom, čiže OA, Gymnázium a pod. môže robiť administratívnu činnosť...., v žiadnom prípade nemože isť kuchar alebo kozmetička do administratívy.
Eny19
18.06.11,08:08
Ďakujem veľmi pekne...tak už viem o niečo viac...
veronikasad
18.06.11,08:11
Eny, skôr než sa zaeviduje na UP, mala by si tiež vedieť, že do konca augusta na teba môžu rodičia poberať daňový bonus a prídavok na dieťa. Ak sa zaeviduješ, nárok na tieto dávky stratia... Na dávku v hmotnej núdzi nárok nemáš, lebo si nedosiahla vek 25 rokov.
Eny19
18.06.11,08:19
ďakujem...áno túto informáciu viem...preto som ešte doma aby mi tie prídavky neprepadli..