maribet
09.06.11,08:02
Dobry den,
(ako postupca) postupili sme pohladavku (postupnikovi) s rozvazovacou podmienkou 1rok (s uplatou vo vyske 65%). Co v praxi znamena, ze ak do 1roka dlznik postupnikovi pohladavku neuhradi a ani sa nedohodnu na splatkovom kalendari, pohladavka sa nam "vrati naspat".
Ako to mam zauctovat?
Pri postupeni pohladavky sa uctuje:
546x/311 odpis pohladavky danovy vo vyske 65%hodnoty pohladavky
546y/311 odpis pohladavky nedanovy vo vyske 25% hodnoty pohladavky
391/547 zrusenie opravnych poloziek vytvorenych predtym na pohladavku
315/646 postupenie pohladavky vo vyske 65% hodnoty pohladavky
Ale co, ak nam tu pohladavku po roku vratia???
Dakujem krasne za odpoved :)
maribet
17.06.11,11:31
No a je to tu =) Postupnik nam vratil jednu z pohladavok, nie je v jeho moci ju vymoct. Ako toto vratenie pohladavky zauctujem?
betka
22.06.11,08:05
ZAčala som písať názor, ale nejdem prekombinovávať. Dávam Vám starý link, kt. je možné sa riadiť.

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=10&ved=0CFEQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.epi.sk%2FMain%2FDefault.aspx% 3FTemplate%3D~%2FMain%2FTPrintWithHeader.ascx%26MI D%3D226%26phContent%3D~%2FEDL%2FShowArticlePrint.a scx%26ArticleId%3D9005&rct=j&q=post%C3%BApenie%20poh%C4%BEad%C3%A1vky%20rozv%C3 %A4zovacia%20podmienka%20&ei=8KoBTqqELciUswbV2qidDQ&usg=AFQjCNHNfdR8PqzYRQ7ocZBZSw9ZDuBh2Q&cad=rja

Rozväzovacia podmienka, nejak mi to tam nejde k cesii. (prvé sa mi zjavila podsúvaha, nakoľko som sa sama seba pýtala, či ide vlastne o predaj tejto pohľadávky).

Zaujala ma otázka, skúste si pozrieť tento link, pozrite si bližšie účtovanie v prípade faktoringu, úplne nakonci, tam je možnosť účtovania i v prípade vrátenia, tiež sa účtuje cez 546 ako postúpenie

Prosím Vás len nezačnite poniektorí rýpať, čo má postúpenie spoločné s faktoringom, OK???
maribet
23.06.11,05:43
Dakujem, Betka. Jedna pohladavka bola uhradena od povodneho dlznika priamo na nas ucet (ucet postupcu) den po podpise zmluvy. Museli sme z toho dovodu zaplatit 35% hodnoty pohladavky postupnikovi. Takze co suvahoveho hladiska tyka, rozhodla som sa, ze je to cesia, pricom pohladavky su ocenene vo vyske 65%. Ked sa to zmeni (ked nam pohladavku postupca vrati), zauctujem o zmene. Pomoze pri tom aj Vas link.