koteles
09.06.11,09:19
Dobrý deň!

Som cudzinec, ktorý práve presťahoval na Slovensko, do Bratislavy, v prvej vypnite všetky by som chcel ospravedlniť za Google Translate.

Chcem sa spýtať vás, že keď už mám zdravotné poistenie, ktorý je platný v celej EÚ,
musím zaplatiť zdravotné poistenie na Slovenskom, ktorá sa odpočíta z môjho platu?
Pýtam sa preto, že je to docela veľká suma peňazí.

Ďakujem vám! :)

Alex
koteles
15.06.11,11:00
bump
Chobot
15.06.11,11:02
Dobrý deň!

Som cudzinec, ktorý práve presťahoval na Slovensko, do Bratislavy, v prvej vypnite všetky by som chcel ospravedlniť za Google Translate.

Chcem sa spýtať vás, že keď už mám zdravotné poistenie, ktorý je platný v celej EÚ,
musím zaplatiť zdravotné poistenie na Slovenskom, ktorá sa odpočíta z môjho platu?
Pýtam sa preto, že je to docela veľká suma peňazí.

Ďakujem vám! :)

Alex

Môžem ti napísať odpoveď po slovensky, ale neviem, či to budeš rozumieť. Odpoveď nie je jednoduchá (áno/nie), treba dať viac informácií.

Ak chceš, môžem ti poradiť v inom jazyku - anglicky alebo nemecky.
srska
15.06.11,11:07
aký pobyt v SK? trvalý? prechodný (za akým účelom).
koteles
16.06.11,05:56
dobrý deň,

Mám trvalé bydlisko, sem prišli za prácou, a môžete mi adresu na slovenský, pretože Google Translate to celkom dobre:)
Chobot
17.06.11,06:39
dobrý deň,

Mám trvalé bydlisko, sem prišli za prácou, a môžete mi adresu na slovenský, pretože Google Translate to celkom dobre:)

Ak tu máš trvalé bydlisko a tu pracuješ, tak máš povinnosť byť zdravotne poistený. Ak si poistený aj v krajine, odkiaľ si prišiel, tak to poistenie tam musíš zrušiť. Oni ti ho zrušia. Musíš im preukázať, že si poistený na Slovensku. Zamestnávateľ ti bude platiť poistné na zdravotné poistenie. Musíš si vybrať jednu z 3 zdravotných poisťovní, je to na tebe, ktorú.
koteles
17.06.11,06:41
aahhh, teraz vidím ...
Takže aké sú 3 typy poistenia? Aká je predvolené, a čo je najlacnejšie dostupná?

ďakujeme vám za vašu pomoc!
Chobot
17.06.11,07:17
aahhh, teraz vidím ...
Takže aké sú 3 typy poistenia? Aká je predvolené, a čo je najlacnejšie dostupná?

ďakujeme vám za vašu pomoc!

Nie sú 3 typy poistenia, sú 3 poisťovne:

Všeobecná zdravotná poisťovňa
Poisťovňa Dôvera
Union zdravotná poisťovňa

V jednej z nich musíš byť poistený. Poistenie je len jedno - zdravotné. Vo všetkých poisťovniach sú podmienky platenia rovnaké.
koteles
17.06.11,07:34
Takže v podstate nemôžem rozhodnúť pre lacnejšie zdravotné poistenie, ktoré nebude stáť ma tak z môjho hrubého platu
Barbara
17.06.11,07:42
nie, lebo do každej sa platí rovnako.
Všeobecná zdravotná - je najväčšia a je štátna

to budeš u niekoho pracovať a zamestnávateľ ti bude zrážať poistné, alebo budeš ako podnikateľ, lebo je v tom podstatný rozdiel. ak budeš podnikať, tak sadzba poistného je 14%. a keď budeš zamestnancom,teda niekto ťa zamestná tak 4%

okrem toho sa platí aj do Sociálnej poisťovne, ale na to si sa nepýtal