xxxVilma
09.06.11,11:02
Dorbý deň, som na dôchodku a chcela by som pre SZCO vykonávať bežné admin.práce. Potrebujem poradiť akú zmluvu by bolo vhodné uzatvoriť - príkaznú, zmluvu o dielu a do akej čiastky, aby som nemusela podávať daň.priznanie, resp. zaplatiť daň z príjmu, a aby živnostník nemusel za mňa platiť žiadne odvody v priebehu roka, resp. nahlasovať ma do soc.poisťovne. Do akej výšky môže fyzická osoba predať živnostníkovi napr. kancel.zariadenie, tlačiareň, aby nemusela platiť daň z príjmu.
ďakujem
Soňula
01.02.12,07:10
Posúvam túto otázku, mám tento istý problém a nechcem zadávať novú tému. nevedel by niekto poradiť, aká je vhodná zmluva v otázke vyššie? sumu som si zistila, je to do 1700,-Eur ročne a nemusí dôchodca podaváť DP a platiť odvody - je to pravda? Jedná sa mi o rok 2011.
Ďakujem vopred.
EXACTOR s.r.o.
01.02.12,08:40
Myslím, že v danom prípade nie je na mieste otázka týkajúca sa vhodného zmluvného typu na výkon činnosti, ale skôr výška príjmov. Z hľadiska dane z príjmov je irelevantné, či činnosť vykonávať v pracovnom pomere, resp. inom pracovnoprávnom vzťahu (čo sa považuje za príjem zo závislej činnosti), alebo na základe zmluvy. Ak totiž ide o činnosť vykonávanú sústavne (čo v danom prípade asi splnené je), považuje sa v súlade s ust. § 2 ods.1 Obch. zák. výkon takejto činnosti za podnikanie. A z príjmov z podnikania sa opäť platí daň - v prípade druhej možnosti by si si navyše musela otvoriť živnosť, čo je komplikovanejšie, než vykonávať práce v rámci pracovnoprávneho vzťahu (napr. na základe dohody o pracovnej činnosti). Na povinnosť podať daňové priznanie teda nemá vplyv právny vzťah k podnikateľovi, ale výška príjmu - podľa § 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov nie je povinný podať daňové priznanie daňovník, ktorého príjmy nedosiahli 50% sumy platného životného minima.
Soňula
01.02.12,09:19
Ak som to dobre pochopila, tak by bolo v mojom prípade vhodné uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti?
Tweety
01.02.12,09:23
Ak som to dobre pochopila, tak by bolo v mojom prípade vhodné uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti? ÁNo, toto je najsprávnejší spôsob, pretože ide o závislú činnosť.
abi209
01.02.12,15:16
Súhlasím s tým, že je to otázka výšky príjmov a druhu vykonávanej činnosti.... k tej výške príjmov za predaj majetku... príjmy z predaja hnuteľných vecí fyzickou osobou, ak tieto veci neboli majetkom určeným na podnikanie nie je nikde obmedzená, teda klasická fyzická osoba nepodnikateľ môže predaj podnikateľovi na základe kúpnopredajnej zmluvy čokoľvek čo súvisí s jeho činnosťou (ak to chce dať do uznaných nákladov) a pritom neplatí daň z príjmov z predaja tohto majetku. príkazná zmluva sa dala použiť bez povinnosti platiť odvody do konca roku 2010, ale od 1. 1. 2011 aj tento druh zmluvného vzťahu podlieha ohlasovacej povinnosti na soc. poistovni.