tuska80
09.06.11,11:27
Ahojte.
Potrebujem radu. Som neplatca DPH, pre zákazníka som dodávala zákazku (bol v tom materiál, montáž). Teraz sa mi ozvali, že im vraj nevyhovuje, že som neplatca DPH, že si DPH-čku nevedia odrátať, atď. Výsledok - neoplatí sa im so mnou spolupracovať, vraj treba dať na faktúru zvlášť materiál a zvlášť služby.
Popravde, ja sa v týchto veciach nevyznám, mám však informáciu, že depeháčkar si vie dať odrátať aj od nedepeháčkara. Ako to vlastne je? Živnosť mám 2,5 roka, takmer všetci klienti sú platcovia DPH a zatiaľ sa mi nikto nesťažoval. Je to teda podľa Vás oprávnené? Naozaj sa im so mnou neoplatí podnikať? Prichádzajú tým o peniaze?

Ďakujem
rodina1
09.06.11,11:57
Ahojte.
Potrebujem radu. Som neplatca DPH, pre zákazníka som dodávala zákazku (bol v tom materiál, montáž). Teraz sa mi ozvali, že im vraj nevyhovuje, že som neplatca DPH, že si DPH-čku nevedia odrátať, atď. Výsledok - neoplatí sa im so mnou spolupracovať, vraj treba dať na faktúru zvlášť materiál a zvlášť služby.
Popravde, ja sa v týchto veciach nevyznám, mám však informáciu, že depeháčkar si vie dať odrátať aj od nedepeháčkara. Ako to vlastne je? Živnosť mám 2,5 roka, takmer všetci klienti sú platcovia DPH a zatiaľ sa mi nikto nesťažoval. Je to teda podľa Vás oprávnené? Naozaj sa im so mnou neoplatí podnikať? Prichádzajú tým o peniaze?

Ďakujem

Pokiaľ si neplatiteľ DPH, fakturuješ materiál, či služby v cene, z ktorej nie je zvlášť vyčíslená DPH. A tým pádom si túto DPH platiteľ DPH nemôže uplatniť.
Príklad: fa je na sumu 309,00 Eur.
Platiteľ DPH si uvedenú sumu (celú) dá do výdavkov.

Ak by si bol platiteľ DPH, tvoja fa by vyzerala nasledovne:
suma: 309,00 Eur
základ dane: 257,50 Eur
DPH 20%: 51,50 Eur.
Ty, ako platiteľ DPH odvedieš sumu 51,50 (DPH), tvoj odberateľ, ako platiteľ DPH, si uplatní 51,50 (DPH).
Do výdavkov si tým pádom dá sumu 257,50 Eur.
tuska80
10.06.11,06:13
Ďakujem za radu.
Už som to riešila s účtovníčkou firmy toho zákazníka a takto nejako mi to vysvetlila. Som teda zvedavá, či aj tak vyhodnotia našu spoluprácu ako nevýhodnú.
Vladimír Ozimý
10.06.11,06:41
Pokiaľ si neplatiteľ DPH, fakturuješ materiál, či služby v cene, z ktorej nie je zvlášť vyčíslená DPH. A tým pádom si túto DPH platiteľ DPH nemôže uplatniť.
Príklad: fa je na sumu 309,00 Eur.
Platiteľ DPH si uvedenú sumu (celú) dá do výdavkov.

Ak by si bol platiteľ DPH, tvoja fa by vyzerala nasledovne:
suma: 309,00 Eur
základ dane: 257,50 Eur
DPH 20%: 51,50 Eur.
Ty, ako platiteľ DPH odvedieš sumu 51,50 (DPH), tvoj odberateľ, ako platiteľ DPH, si uplatní 51,50 (DPH).
Do výdavkov si tým pádom dá sumu 257,50 Eur.

hm tomu nerozumiem tejto úvahe pretože ak som neplatiteľ moja dodávka sa predsa chápe bez dane ak by som sa stal platiteľom tak by som faktúroval 309 + DPH a nie že 309 je vrátane dane. To je proti mojej logike. Hm ale možno som z marsu :)
Dáša_
10.06.11,06:42
Ďakujem za radu.
Už som to riešila s účtovníčkou firmy toho zákazníka a takto nejako mi to vysvetlila. Som teda zvedavá, či aj tak vyhodnotia našu spoluprácu ako nevýhodnú.

ak to, čo im dodávaš oni predávajú ďalej, tak si naozaj pre nich nevýhodný

dodáš im za 120 a oni to chcu predat. Pridaju k cene 10% a ich predajná cena je (120+10%)*1,2= 158,4 , statu odvedu dph vo vyske 26,4

ak by si bol platitel dph tak vysledna cena
(100+10%)*1,2 = predajna cena 132 a štátu odvedú dph vo vyske 2 (22-20)
Vladimír Ozimý
10.06.11,06:52
ak to, čo im dodávaš oni predávajú ďalej, tak si naozaj pre nich nevýhodný

dodáš im za 120 a oni to chcu predat. Pridaju k cene 10% a ich predajná cena je (120+10%)*1,2= 158,4 , statu odvedu dph vo vyske 26,4

ak by si bol platitel dph tak vysledna cena
(100+10%)*1,2 = predajna cena 132 a štátu odvedú dph vo vyske 2 (22-20)

ale prečo u neplatiteľa posudzujete že to je vrátane dane??? veď je zrejme že neplatiteľ nemôže uplatniť v cene daň t.j. on predáva bez dane, t.j. ak by on predával za 120 a následne im to ide znova predať už ako platiteľ mal by dať 120+DPH. Veď predsa tým že by to bolo vrátane dane tak by ukrojil 20% zo svojej marže a to pochybujem že by niekto na to takto išiel hm
Dáša_
10.06.11,06:57
ale prečo u neplatiteľa posudzujete že to je vrátane dane??? veď je zrejme že neplatiteľ nemôže uplatniť v cene daň t.j. on predáva bez dane, t.j. ak by on predával za 120 a následne im to ide znova predať už ako platiteľ mal by dať 120+DPH. Veď predsa tým že by to bolo vrátane dane tak by ukrojil 20% zo svojej marže a to pochybujem že by niekto na to takto išiel hm

no jasne, ale ked bude platiteľ, tak si aj sám bude môcť uplatniť dph na vstupe a tým pádom bude lacnejší.

Ten príklad je samozrejme zjednodušený, ale ak si mám vybrať od dvoch dodávateľov, ktorí predávajú produkt za rovnakú koncovú sumu, tak jednoznačne je pre mňa výhodnejší ten, čo je platiteľ dph - ak aj ja som platiteľ
andreaS
10.06.11,07:10
toto je velmi rozsiahlu uvahu...

ale v zasade, pokial ide len o dodanie sluzieb, tak je podla mna lacnejsi neplatitel dph... a do nakladov ide rovnaka ciastka...

1. neplatitel dph vyfakturuje sluzbu vo vyske 1000,-
2. platitel dph vyfakturuje sluzbu vo vyske 1000,- + 20% DP = 1200,-

co s danou sluzbou urobi odberatel je jedno...

pri tovare:

nech obaja kupuju u toho isteho, je totiz mozne, ze mozu kupit od neplatitela ako aj neplatitela a tam je ta uvaha na dlhsie... preto volim rovnake podmienky... plus percento marze, aby zisk bol rovnaky pri oboch...

1. neplatitel dph kupi za 120 s dph... nahodi si marzu 10% ... preda za 132,- e .... jeho zisk je 12e .... naklad odberatela platitela dph 132,-

2. platitel dph kupi za 100 + 20% dph = 120 ... nahodi marzu 12%... t.j. preda za 112 + 20% dph = 134,40 ... jeho zisk je 12e ... naklad odberatela platitela dph 112,- ...

zamotam to este viac a pokracujem v uvedenych prikladoch s tym, ze odberatel tovar dalej predava...

1. kupil od neplatitela za 132,- ... opat pri zachovani rovnakej marze volim marzu 10e ... tak tento odberatel bude predavat za (132+10) x 1,2 = 170,40e

2. kupil od platitela dph za 112,- ... ak bude dalej predavat s marzou 10e ... tak vysledna suma bude (112+10) * 1,2 = 146,40
tuska80
10.06.11,08:18
Takže pri príklade:

1. neplatitel dph kupi za 120 s dph... nahodi si marzu 10% ... preda za 132,- e .... jeho zisk je 12e .... naklad odberatela platitela dph 132,-

2. platitel dph kupi za 100 + 20% dph = 120 ... nahodi marzu 12%... t.j. preda za 112 + 20% dph = 134,40 ... jeho zisk je 12e ... naklad odberatela platitela dph 112,- ...


- dodávateľ NEPLATCA: odberateľ si môže dať do nákladov celú sumu, čiže 132€, ale 0 na odpočet DPH
- dodávateľ PLATCA DPH: u platcu si dá do nákladov 112 € a odpočíta si DPH 22,4 €

Čo je výhodnejšie pre odberateľa?
Vyšší náklad na konci roka ak berie tovar od neplatcu DPH?
alebo
Nižší náklad na konci roka a možnosť odpočtu DPH od platcu DPH?
IvoM
10.06.11,08:36
Tuska, Ty poznáš podnikateľa ktorý radšej zaplatí viac aby mal vyšší náklad a teda zaplatil menšiu daň, ja teda nie, veď z každého eura ktoré zaplatí navše ušetrí na dani len 19 centov, v príklade ktorý si uviedla zaplatí podnikateľ navyše 20 EUR ale na dani ušetrí len 3,80 EUR, takže jeho čistá "strata" je 16,20 EUR.
tuska80
10.06.11,08:58
Ivo, jasné, že nepoznám.
Mám však dosť klientov, takmer všetkých, s ktorými spolupracujem a sú platcovia DPH a zatiaľ nemal nikto problém.
Ja neviem, možno sú moje otázky pre niekoho smiešne, ale ja sa do týchto daňových vecí nerozumiem, preto to tu rozoberám...
Dáša_
10.06.11,09:03
Ivo, jasné, že nepoznám.
Mám však dosť klientov, takmer všetkých, s ktorými spolupracujem a sú platcovia DPH a zatiaľ nemal nikto problém.
Ja neviem, možno sú moje otázky pre niekoho smiešne, ale ja sa do týchto daňových vecí nerozumiem, preto to tu rozoberám...


Vieš, problém je hlavne vtedy, ak tvoje dodávky fakturuje ešte ďalej. Vtedy, keď má dodavateľa neplatiteľa dph, tak jeho ceny budú pravdepodobne vyššie ako toho, kto ma dodavateľa platiteľa. Alebo pri rovnakých predajných cenách bude jeho zisk nižší. A v niektorých komoditách aj výrazne, tam, kde sú malé percentuálne prirážky k cene.
tuska80
10.06.11,09:07
Väčšinou robím pre koncových klientov, ktorý tovar už nepredávajú ďalej. Táto posledná faktúra bola pomerne vyššia ako ostatné drobnosti, ktoré pre nich robievam bežne. Takže asi to rozvírilo úvahy, či je to pre nich rentabilné. Inak neviem, lebo robím s nimi takmer 3 roky a zatiaľ sa nesťažovali.
Dáša_
10.06.11,09:10
Väčšinou robím pre koncových klientov, ktorý tovar už nepredávajú ďalej. Táto posledná faktúra bola pomerne vyššia ako ostatné drobnosti, ktoré pre nich robievam bežne. Takže asi to rozvírilo úvahy, či je to pre nich rentabilné. Inak neviem, lebo robím s nimi takmer 3 roky a zatiaľ sa nesťažovali.

no asi tu je ten pes zakopaný. Malé veci sa neriešia. Ale keby to malo byť niečo väčšie a častejšie, potom je na tvojej úvahe, či sa to oplatí. Lebo na druhú stranu, pre koncových zákazníkov by si zrejme zdražela
tuska80
10.06.11,09:25
No, veľké veci :) to je tiež diskutabilné. Častejšie to asi nebude, bola to jednorázovka viac-menej a zase pre niekoho by to až taká obrovská suma nebola. Pre mňa - drobného živnostníka to bola pekná zákazka. A zase, ten zákazník nie je podľa mňa na tom až tak zle, ale všetci kalkulujú kde ušetriť, to je jasné. Dnes som s ním zas volala a už nespomínal, že by ma vymenili za nejakého platcu DPH. Tak som zvedavá ako sa to vyvinie.
A nechcem sa registrovať ako platca DPH, keď to zatiaľ nikomu nevadilo. Ak by sa ich sťažovalo viac, dá sa nad tým uvažovať.