severanka
09.06.11,13:13
Veľmi chcem poprosiť o radu, prvý krát mám zaúčtovať faktúru od predajcu z Poľska.
Som 1/4 platca DPH.

Faktúra je zo 16.5.2011 a tovar bol na mieste uhradený aj prevzatý. Faktúra je vyhotovená v Zl.

1/ ako mám prosím postupovať v JÚ a zaúčtovať ju?
2/ akým kurzom sa prerátava Zl na EUR?
3/ musím potom podávať aj súhrnný výkaz do 20.7.2011? /hodnota tovaru bola nižšia ako 100 000 €?



poradí mi prosím niekto?
rodina1
09.06.11,12:43
Veľmi chcem poprosiť o radu, prvý krát mám zaúčtovať faktúru od predajcu z Poľska.
Som 1/4 platca DPH.

Faktúra je zo 16.5.2011 a tovar bol na mieste uhradený aj prevzatý. Faktúra je vyhotovená v Zl.

1/ ako mám prosím postupovať v JÚ a zaúčtovať ju? je potrebné vykonať tzv. samozdanenie (to znamená, že celková daňová povinnosť bude nulová)
2/ akým kurzom sa prerátava Zl na EUR? Zákon o dani z pridanej hodnoty
§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.
3/ musím potom podávať aj súhrnný výkaz do 20.7.2011? /hodnota tovaru bola nižšia ako 100 000 €? nakoľko ty nie si dodávateľ, tak nie si povinná podávať súhrnný výkaz.



poradí mi prosím niekto?

Dodávateľ z Poľska je platiteľom dane v Poľsku?

Budem vychádzať z toho, že je platiteľ, potom odpoveď je vyznačená v texte
severanka
09.06.11,12:52
áno ten dodávateľ z Polska je tiež registrovaný pre DPH.

Akým spôsom sa prosím vykoná samozdanenie?
to znamená, že najskôr urobím prepočet podľa kurzu NBS, vyznačím ho na faktúrke, koľko je to EUR a potom v ALFE zaučtujem toto s O% DPH?

Inak tá faktúra z Polska je vystavená bez polskej DPH.
katka 23
09.06.11,14:29
urobíš samozdanenie ako píše rodina1
Tamila
09.06.11,16:44
áno ten dodávateľ z Polska je tiež registrovaný pre DPH.

Akým spôsom sa prosím vykoná samozdanenie?
to znamená, že najskôr urobím prepočet podľa kurzu NBS, vyznačím ho na faktúrke, koľko je to EUR a potom v ALFE zaučtujem toto s O% DPH?

Inak tá faktúra z Polska je vystavená bez polskej DPH.
Faktúra musí byť vystavená bez DPH. Ty si ju prepočítaš kurzom a nahodíš na to 20 % DPH, túto DPH budeš mať aj na vstupe aj na výstupe, takže DÚ nebudeš z tejto fa nič odvádzať. To je samozdanenie.
severanka
09.06.11,19:00
Ďakujem veľmi, nebolo mi to celkom jasné, keďže je to 1x, čo také niečo idem účtovať.
Viba
17.06.11,09:26
Kedy mi vzniká daňová povinnosť ak je dátum vystavenia faktúry 30.5.2011 a tovar bol privezený na sklad na Slovenku 9.6.2011. Tovar je z Poľska - samozdanenie mi je jasné, len neviem kedy ho zdaním, či v máji alebo v júni
Viba
17.06.11,09:28
Zabudla som napísať, že som mesačný platca DPH
Viba
17.06.11,10:25
Kedy mi vzniká daňová povinnosť ak je dátum vystavenia faktúry 30.5.2011 a tovar bol privezený na sklad na Slovenku 9.6.2011. Tovar je z Poľska - samozdanenie mi je jasné, len neviem kedy ho zdaním, či v máji alebo v júni
Zabudla som napísať, že som mesačný platca DPH
kn-alka
17.06.11,10:31
použi dátum dodania na faktúre
betka
17.06.11,11:52
mimotemy, len chcem upozorniť, čo znamená pojem SAMOZDANENIE:

- tento pojem neznamená, že vzťah voči ŠR je nula (vstup a výstup)
- samozdanenie znamená, že ja idem platiť daň za niekoho iného, na mňa je prenesená daňová povinnosť (par.69)
- samozdanenie neznamená, že ja mám nárok i na odpočítanie DPH.
- samozdanenie robia i osoby, kt. nie sú zdaniteľnou osobou: občan - nákup auta z EU-nový dopravný prostriedok, obec-oprava nehnuteľnosti (16/1) teda obecného úradu Poľskou zdaniteľnou osobou, na obec Poliak prenáša DP....
mr.arsenal
17.06.11,14:42
Prosim Vas, vie mi niekto vysvetlit ako prebieha samozdanenie v JU? Som uplny zacatocnik. Jedna sa o nakup stroja z Polska. Aj my aj polska strana sme platcovia DPH. Za odpovede vopred vsetkym dakujem