maskaNo1
09.06.11,14:36
Dobrý deň,
poradíte mi prosím niekto, čo mám urobiť s príspevkom za balkóny (25% plochy) podľa novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorý sa mal platiť už od apríla 2010? priznám sa, že vo vyúčtovaniach za rok 2010 sme akosi na túto položku zabudli, omylom som si ju do systému nahrala až pre rok 2011. Myslíte, že sme tým porušili zákon a môže to niekto napadnúť alebo ide čisto o našu vec? o tomto príspevku sa ľudia aj tak dozvedeli až koncom roka 2010 na schôdzi. Až pri schvaľovaní novej zmluvy som si uvedomila, že novela bola účinná už od apríla 2010, stále som mala na pamäti len to, že sa musíme poponáhľať s aktualizáciou zmluvy o spoločenstve, ktorú sme aj tak schválili až teraz v máji :(
Jozef Štora
09.06.11,12:51
Moj nazor je, ze je to porusenie zakona a treba to uviest na spravnu mieru. Ak maju rovnake balkony vsetci, da sa pocarovat s vyskou platby na m2 ale to je taka ciganska robota. Pravda je aj to, ze kde nie je zalobca, nie je ani sudca. Ale na to by som sa moc nespoliehal, lebo budes najblizsie 3 roky trpnut :-))) Je toho tak vela aby ste si to opravili?
Mária27
09.06.11,15:06
Dozvedeli sa to vtedy, keď to vyšlo v zbierke zákonov. Povinnosť tu bola, premlčané to nie je, doúčtuje sa im to v ďalšom vyúčtovaní - aj keď hneď bez úrokov z omeškania.
peton
10.06.11,08:30
Nemám pocit, že by šlo o porušenie zákona. :rolleyes:
㤠32d
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. apríla 2010
Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve zatvorené do 1. apríla 2010 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. marca 2011. Tie časti zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, sú po uplynutí tejto lehoty neplatné.“.
Mária27
10.06.11,20:05
Zmluvu schválili až teraz v máji, teda bola od apríla v niektorých častiach neplatná. Pravdepodobne bola neplatná aj keď robili vyúčtovanie, resp. platilo už nové znenie.

Ja sa chcem ale spýtať, či máte v zmluve stanovenú výšku príspevku do fondu, lebo my máme len výšku odmeny správcovi.Výška do fondu je v uzneseniach. Zmluva hovorí o právach a povinnostiach zmluvných strán voči sebe, nie spoluvlastníkov navzájom. Spoluvlastníci majú na to nárok od účinnosti zákona, nie podľa šikovnosti správcu či predsedu.

Ak je zákon o príspevkoch za balkóny účinný od od 1. apríla 2010, tak sa má za balkóny odvtedy platiť. Je to zo zákona, aj keď nebol zaslaný nový zálohový predpis. Práve preto by sa to malo doúčtovať - ako keď sa zvýšia ceny.
Ja to však osobne nerobím, možno správcovia upozornia na praktickú stránku veci.
IvanPK
11.06.11,04:53
Naše SVB nemá v zmluve uvedené koľko a platí do fondu, je to iba v prijatí uznesenia zo zhromaždenia. Tak isto v zmluve nemáme uvedené členov rady...ide o to že tieto údaje by som musel hlásiť na KÚ...a zmeniť zmluvu o SVB...
verkaz
11.06.11,06:14
Ja som menila zmluvu Dodatkom, kde sme zapracovali platby za balkóny, písomné hlasovanie a ešte niektoré veci, ktoré nám priniesol čas a skúsenosti (výška sumy s ktorou môže disponovať predseda, výška sumy, ktorú je povinný vlastník vložiť do depozitu pri prevode bytu, možnosť zverejňovať mená neplatičov na zhromaždení v prípade, že tam nie je cudzia osoba a pod.). Dodatok som len poslala na vedomie na registračný úrad. A prišla mi odpoveď, že je zosúladený s novelou zákona.
Mária27
11.06.11,19:13
Ja som menila zmluvu Dodatkom, kde sme zapracovali platby za balkóny, písomné hlasovanie a ešte niektoré veci, ktoré nám priniesol čas a skúsenosti (výška sumy s ktorou môže disponovať predseda, výška sumy, ktorú je povinný vlastník vložiť do depozitu pri prevode bytu, možnosť zverejňovať mená neplatičov na zhromaždení v prípade, že tam nie je cudzia osoba a pod.). Dodatok som len poslala na vedomie na registračný úrad. A prišla mi odpoveď, že je zosúladený s novelou zákona.
Mali ste aj doteraz výšku príspevkov do fondu v zmluve? Zmluva o spoločenstve by mala byť niečo ako zakladacia zmluva, nemala by podliehať takýmto zmenám. Je to nepružné najmä pri týchto príspevkoch, ktoré stále menia (predtým bolo na zmenu len 2 mesiace), dodatky zasielať - veď im nebude zachvíľu stačiť archív:) Prijmite si stanovy, alebo robte zoznam uznesení ... skrátka, všetko doma.
verkaz
12.06.11,18:50
Mali sme v zmluve dohodnutý príspevok do fondu opráv podľa výšky podielu na základe LV. Na LV nie sú započítané balkóny, tak som to radšej urobila tým Dodatkom.
Mám správu z regionálneho združenia SVB, že sa pripravuje návrh novely zákona, kde bude započítaný celý balkón a nie len 25%. Tak sa máme zase na čo tešiť.

Zoznam prijatých uznesení si robíme, lebo v správe o hospodárení a činnosti spoločenstva sa kontroluje ich plnenie.
Mária27
12.06.11,19:11
Mali sme v zmluve dohodnutý príspevok do fondu opráv podľa výšky podielu na základe LV. Na LV nie sú započítané balkóny, tak som to radšej urobila tým Dodatkom.
Mám správu z regionálneho združenia SVB, že sa pripravuje návrh novely zákona, kde bude započítaný celý balkón a nie len 25%. Tak sa máme zase na čo tešiť.

Zoznam prijatých uznesení si robíme, lebo v správe o hospodárení a činnosti spoločenstva sa kontroluje ich plnenie.
Ja súhlasím s platením, hoci ich mám zbytočne až štyri.
A k tej zmluve: čo je v zákone, nemusí ísť do zmluvy, netreba to potom upravovať.
Chobot
13.06.11,06:37
No tak to sa ja mám na čo tešiť, ja mám tie balkóny štyri.:rolleyes: A opravujem a natieram si ich sama, teda čo sa z bytu dá. Využívam prakticky jeden a na jednom suším. Na tých dvoch len polievam kvety a zbieram darčeky od holubov ... :D Nech to už len doriešia, súhlasím s platením, ak to pôjde na balkóny. Bude sa viesť analytika?:)
A k tej zmluve: čo je v zákone, nemusí ísť do zmluvy, netreba to potom upravovať.

Sama predsa vieš, že to, že sa za balkóny platí do FO neznamená ešte, že celá údržba balkónov bude hradená z FO. To je rovnaké ako v prípade bytu - tiež sa platí do FO podľa podlahovej plochy bytu, ale maľovku bytu si musí každý vlastník hradiť zo svojho, veď je to jeho byt...:rolleyes:

Príspevok za balkóny určite nepôjde na balkóny. Je to len príjem do FO, z ktorého sa hradia veci .... veď vieme aké, viackrát sa to už rozoberalo. Možno sa niekde uhradí maľovanie fasády - teda aj vonkajšej časti balkónov. Ale nevidím dôvod, aby sa z FO hradilo maľovanie balkónov z vnútra. To nech si zabezpečia vlastníci.
Mária27
13.06.11,09:11
Sama predsa vieš, že to, že sa za balkóny platí do FO neznamená ešte, že celá údržba balkónov bude hradená z FO. To je rovnaké ako v prípade bytu - tiež sa platí do FO podľa podlahovej plochy bytu, ale maľovku bytu si musí každý vlastník hradiť zo svojho, veď je to jeho byt...:rolleyes:

Príspevok za balkóny určite nepôjde na balkóny. Je to len príjem do FO, z ktorého sa hradia veci .... veď vieme aké, viackrát sa to už rozoberalo. Možno sa niekde uhradí maľovanie fasády - teda aj vonkajšej časti balkónov. Ale nevidím dôvod, aby sa z FO hradilo maľovanie balkónov z vnútra. To nech si zabezpečia vlastníci.
Keď to takto začneme rozoberať, tak veľká plocha balkónov, ktoré majú fasádu len jednu stranu, uhradí aj niekoľkonásobne viac ako malé vysunúté s dlhším obvodom v pomere k ploche. Asi by sa mala merať fasáda ... :D Mne to neprekáža, nedá sa to urobiť spravodlivo, nech to už len doriešia. Ušiel sa mi taký byt.