martinetto
09.06.11,14:52
Ahojte Poradaci,

som konatel a majitel s.r.o., no vyuzivam na cesty automobil, ktoreho drzitelom a vlastnikom je otec. Chcem sa spytat "vyplacam" mu 0,183 €/km a plus PHM, musi si otec v DP zapocitat tento "prijem" ktory ma z toho, ze vyuzivam a vyplacam za pouzivanie auta nahrady?
Dáša_
09.06.11,12:56
to mu vyplácaš z firmy alebo sukromne?
Na cestovanie ho používaš ty alebo otec? Na koho sú robené cesťáky?
martinetto
09.06.11,13:08
vyplacam mu to z firmy - pravdupovediac len papierovo aby som znizil danovy zaklad na firme, a auto pouzivam ja a cestaky si robim ja na seb alebo ja s nim jazdim za zakaznikmi ...
Iwett
09.06.11,13:11
Vyplácaš náhradu za používanie automobilu otcovi? Otec je vo firme zamestnaný?
martinetto
09.06.11,13:15
Otec nie je vo firme zamestnany, ja len pouzivam jeho auto a teda uplatnujem si na auto PHM do uctovnictva podla spotreby a uplatnujem si ,183 €/km - len pre znizenie danove zakladu na dan z prijmov, len neviem potom ci otec si nebude musiet v Dan. priznani (je nepodnikatel) priznat a nasledne zdanit takto vyplatene peniaze
Iwett
09.06.11,13:19
Základná náhrada sa uplatňuje len ak máš auto vlastné, nezaradené v majetku firmy, takže nemôžeš vyplácať otcovi základnú náhradu za používanie jeho automobilu.
martinetto
09.06.11,22:46
no len co citam tak podla zakona a §7 nic sa nespomina ze auto musi byt moje nato aby som si mohol uplatnit nahradu ... proste robim si cestaky, uplatnujem si PHM podla priemernej spotreby a myslim si ze zakladna nahrada ma byt vyplacana, alebo sa nieco v zakonoch menilo??
Iwett
10.06.11,04:20
no len co citam tak podla zakona a §7 nic sa nespomina ze auto musi byt moje nato aby som si mohol uplatnit nahradu ... proste robim si cestaky, uplatnujem si PHM podla priemernej spotreby a myslim si ze zakladna nahrada ma byt vyplacana, alebo sa nieco v zakonoch menilo??

§ 7 ZCN:
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
A otec nieje zamestnancom, za náhradu máš nárok ty ako zamestnanec.
Dáša_
10.06.11,04:41
§ 7 ZCN:
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
A otec nieje zamestnancom, za náhradu máš nárok ty ako zamestnanec.

ale nikde nie je napísané, že zamestnanec musí použiť vlastné auto

http://www.porada.sk/1383573-post56.html tu je aj pripnutá odpoveď z drsr
martinetto
10.06.11,07:31
Fayn cize aj ja to takto viem ze vyplacat mu to mozem, len neviem este ako to je s tym zdanenim, ten prijem ktory mu budem vyplacat musi zdanit alebo nie?
KEJKA
10.06.11,07:37
Fayn cize aj ja to takto viem ze vyplacat mu to mozem, len neviem este ako to je s tym zdanenim, ten prijem ktory mu budem vyplacat musi zdanit alebo nie?
ide o to, že ty si vo vzťahu zam-ec versus sro, Ty dostávaš tie náhrady a TEBE sa to nezdaňuje.
Fakt, že tie peniaze posúvaš otcovi - to je mimo tejto otázky. Po vyplatení sú to tvoje súkromné peniaze a čo s nimi urobíš, je čisto tvoja vec. otec s nimi nemusí nič robiť, nikam hlásiť či priznávať.
fakticky ty mu ich ani reálne nedávaš - všimla som si v inom príspevku.
Iwett
10.06.11,08:27
ale nikde nie je napísané, že zamestnanec musí použiť vlastné auto

http://www.porada.sk/1383573-post56.html tu je aj pripnutá odpoveď z drsr
Dáša, neodpovedala som, za aké auto má nárok zamestnanec náhradu. Zadávateľ sa pýtal na otca, a ten nieje zamestnancom firmy, nárok na náhradu má Martinetto, nie jeho otec.
Dáša_
10.06.11,08:34
Dáša, neodpovedala som, za aké auto má nárok zamestnanec náhradu. Zadávateľ sa pýtal na otca, a ten nieje zamestnancom firmy, nárok na náhradu má Martinetto, nie jeho otec.


Základná náhrada sa uplatňuje len ak máš auto vlastné, nezaradené v majetku firmy, takže nemôžeš vyplácať otcovi základnú náhradu za používanie jeho automobilu.

no, moja reakcia asi bola skôr na tento príspevok
Iwett
10.06.11,10:45
no, moja reakcia asi bola skôr na tento príspevok
Tak to som ešte nevedela, že je zamestnanec:rolleyes: hneď som nepochopila, o čo ide.