tweety11
09.06.11,17:12
dobrý deň. mám syna, ktorý študoval na strednej škole posledný maturitný ročník s individuálnym študijným plánom - chodil na preskúšania, nezúčastňoval sa vyučovania. zároveň pracoval na plný pracovný úvazok osem hodín denne a poberala som na neho rodičovský príspevok.

keďže tento rok zmaturoval, prišlo mi predvolanie z úradu soc.vecí a rodiny ohľadom ukončenia jeho štúdia - mám priniesť jeho maturitné vysvedčenie a môj zamestnávateľ tvrdí, že chce vidieť synovu pracovnú zmluvu vraj ohľadom tých rodičovských prídavkov (t.j. ide o to, či ich za posledny rok budem musieť vrátiť, keďže syn chodil na strednú školu a zároveň pracoval).

moja otázka znie: potrebuje zamestnávateľ synovu pracovnú zmluvu? myslím, že je to zbytočné, keďže chodil počas posl. ročníka na strednú školu - čiže na rodičovský prídavok som podľa zákona mala právo. prosím opravte ma, ak sa mýlim.

ĎAKUJEM za rady!
veronikasad
09.06.11,16:24
Z akého dôvodu mal syn individuálny študijný plán ?

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa § 4 odst. 1) písm. a je štúdium

a) na strednej škole, okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov.

Podľa odst. 5) uvedeného zákona sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj

a) iné štúdium alebo výučba, ktoré sú svojim rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstvo SR postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odst. 1)

-----
Možno by bolo dobré napísať dotaz na Ministerstvo školstva. Ak budeš musieť vrátiť prídavok na dieťa a poberala si aj daňový bonus, si povinná vrátiť aj DB.
Mila123
09.06.11,16:44
Nesúhlasím s Veronikou....ak je syn (bol) v maturitnom ročníku, resp. je študentom SŠ, kt. sa pripravuje sústavne na budúce povolanie v dennom štúdiu, ak ti to tak potvrdí škola, že je študentom denného štúdia, to, že si poberala PnD a DB ( nie RP) podľa môjho názoru máš na neho nárok, i napriek tomu, že syn pracoval aj na základe PZ..moja dcéra študuje ne VŠ a je zároveň zamestnaná a mám nárok na PnD i DB.....na 100%, pretože je poslucháčkou denného štúdia......opýtaj na na príslušnom ÚPSVaR a over si to
veronikasad
09.06.11,16:47
Mila s čím so mnou nesúhlasíš ? Nikde som nenapísala, že nemá nárok, ale ani nikde v prvom príspevku nevidím, že ide o denné štúdium. (Ak je 8 hod. v práci, ako môže byť v škole).

Preto som doporučila túto formu štúdia dať posúdiť na Ministerstvo školstva
Mila123
09.06.11,16:51
má predsa individuálne štúdium......tak môže byť aj v práci....