stan1ey
09.06.11,17:31
Zdravím Vás,
mal by som otázočku ohľadne nákupu notebooku na pracovné účeli od jednej osoby a preto sa chcem spýtať, ako si ho môžem dať do výdavkov do DP.
Vypíšem výdavkový pokladničný doklad bez DPH?
Som platca DPH.
Ďakujem.
Danielle369
09.06.11,15:52
Urob kúpno predajnú zmluvu...kúpiš ho bez dph tak zaúčtuješ bez dph
stan1ey
09.06.11,18:52
Okrem kúpno-predajnej zmluvy budem musieť vystaviť ešte nejaký doklad? napr. výdavkový pokladničný doklad?
KEJKA
10.06.11,07:32
kvôli vlastnému účtovníctvu a potvrdeniu, že daná osoba prijala od teba peniaze --------------áno.
Ak ti prevezme peniaze a podpíše to napr na tej zmluve, tak nie, ale účtovný doklad-výdavkový pokl.doklad potrebuješ v každom prípade.
adrika
28.06.11,07:01
Prosím Vás o radu, môže s.r.o. kúpiť tovar od FO - ak tá FO je zároveň jediným konateľom v danej s.r.o. ? Ide o to,že FO ten tovar skutočne zakúpila a s.r.o. vznikla až následne niekoľko mesiacov potom. Teraz by potreboval tovar dostať do s.r.o. Ak áno, tak na zákl. kúpno-predaj. zmluvy ? podľa ktorého § ? dakujem
adrika
28.06.11,07:39
Prosím Vás o radu, môže s.r.o. kúpiť tovar od FO - ak tá FO je zároveň jediným konateľom v danej s.r.o. ? Ide o to,že FO ten tovar skutočne zakúpila a s.r.o. vznikla až následne niekoľko mesiacov potom. Teraz by potreboval tovar dostať do s.r.o. Ak áno, tak na zákl. kúpno-predaj. zmluvy ? podľa ktorého § ? dakujem

..posúvam, prosím, nevie mi niekto poradiť ? dakujem
Mila123
28.06.11,07:41
..posúvam, prosím, nevie mi niekto poradiť ? dakujem
bol to tovar? či majetok?
adrika
28.06.11,07:41
tovar
Mila123
28.06.11,07:54
tovar
určite môže nakupovať od FO (bola SZČO)
pýtala som sa, či náhodou to nebol majetok, pretože by sa dalo ísť aj cez zriaďovacie náklady......
adrika
28.06.11,07:57
no tá FO nebola SZČO, iba obyčajný človiečik, len mi ide o to, či môže predať sám sebe do s.r.o.-čky - môže byť kúp.zmluva podľa § 588 OBč.zákonníka ? aj ked kupuje s.r.o. ?
Ľuboslav
01.07.11,10:19
no tá FO nebola SZČO, iba obyčajný človiečik, len mi ide o to, či môže predať sám sebe do s.r.o.-čky - môže byť kúp.zmluva podľa § 588 OBč.zákonníka ? aj ked kupuje s.r.o. ?

ak sa jedna o "vlastnu firmu" asi by sa patrilo spomenut aj §59a obchodneho zakonnika
KEJKA
01.07.11,16:20
citujem
§ 59a
Na začiatok

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa vzťahujú na spoločnosť s ručením obmedzeným a na akciovú spoločnosť.
mr2
05.07.11,09:05
presuvam otazku sem, tato tema je lepsia (stary prispevok neviem zmazat) tak teda:

ahojte, da sa mobil povedzme za 400 euro kupeny na inzerat kupit taktiez na firmu a dat ho do nakladov? ale dokumenty na to su potrebne? teda staci KP zmluva a dat mu podpisat prijmovy doklad? alebo ten netreba nakolko ja dam peniaze jemu a nie on firme? to je vsetko? dakujem

PS : mozem aj od seba kupit? mam notebook a chcem ho dat do firmy, teda sam seba vyplatit, nieje to finta, dam cenu 250 pricom za 300 by sa predal na inzerat cize cena bude realna (novy najlacnajsi na tieto ucely 750) dakujem za rady.

ps2: jednu vec som kupil asi 3 mesiace pred zalozenim firmy (ale len z dovodu toho ze je do firmy potrebna, da sa to spatne zalozit do uctovnictva? alebo proste urobim KP zmluvu na seba?

ak teda je zakladne imanie 6000 euro tak veci do 599 euro (menej ako 10 percent) netreba dat znalecky posudzovat, chapem to spravne?


ps3: ak to raz dam na firmu, potom to mozem az kedy predat z firmy? a za aku cenu?
marjankaj
05.07.11,09:38
presuvam otazku sem, tato tema je lepsia (stary prispevok neviem zmazat) tak teda:

ahojte, da sa mobil povedzme za 400 euro kupeny na inzerat kupit taktiez na firmu a dat ho do nakladov? ale dokumenty na to su potrebne? teda staci KP zmluva a dat mu podpisat prijmovy doklad? alebo ten netreba nakolko ja dam peniaze jemu a nie on firme? to je vsetko? dakujem A tebe ten doklad nebude chýbať? Veď on ho asi nebude potrebovať.:eek:

PS : mozem aj od seba kupit? mam notebook a chcem ho dat do firmy Do akej firmy?:eek:, teda sam seba vyplatit, nieje to finta, dam cenu 250 pricom za 300 by sa predal na inzerat cize cena bude realna (novy najlacnajsi na tieto ucely 750) dakujem za rady.To čo sú za obchody? Predáš sám sebe za 300 € a potom zase so ziskom sebe za 500 € :eek: To se vyplatí:---

ps2: jednu vec som kupil asi 3 mesiace pred zalozenim firmy (ale len z dovodu toho ze je do firmy potrebna, da sa to spatne zalozit do uctovnictva?Áno alebo proste urobim KP zmluvu na seba?....:eek:

ak teda je zakladne imanie 6000 euro tak veci do 599 euro (menej ako 10 percent) netreba dat znalecky posudzovat, chapem to spravne?Toto máš odkiaľ?:eek:

ps3: ak to raz dam na firmu, potom to mozem az kedy predat z firmy? a za aku cenu?Možeš aj zajtra. A aj za 100000 €:cool:


Ty si založil s.r.o.?:confused:
mr2
05.07.11,09:43
§ 59a
Na začiatok

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom.

cize do 10 percent netreba znalecky posudok - KEJKA to pisala vyssie.


PS : mozem aj od seba kupit? mam notebook a chcem ho dat do firmy Do akej firmy?, teda sam seba vyplatit, nieje to finta, dam cenu 250 pricom za 300 by sa predal na inzerat cize cena bude realna (novy najlacnajsi na tieto ucely 750) dakujem za rady.To čo sú za obchody? Predáš sám sebe za 300 € a potom zase so ziskom sebe za 500 € To se vyplatí - to som zle asi vysvetlil, mam doma notebook co ma cenu ako som zistil cca 350 euro tak ho za 350 euro predam do svojej firmy, to som myslel (novy z obchodu stoji 750 tak ale ten nebudem zbytocne minat peniaze) uz je to jasnejsie? ci nebude problem ze ja ako FO predam do mojej firmy vec (pre danovu kontrolu), ci to nahodou nemusi byt cudzi clovek
marjankaj
05.07.11,09:54
§ 59a
Na začiatok

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom.

cize do 10 percent netreba znalecky posudok - KEJKA to pisala vyssie.


PS : mozem aj od seba kupit? mam notebook a chcem ho dat do firmy Do akej firmy?, teda sam seba vyplatit, nieje to finta, dam cenu 250 pricom za 300 by sa predal na inzerat cize cena bude realna (novy najlacnajsi na tieto ucely 750) dakujem za rady.To čo sú za obchody? Predáš sám sebe za 300 € a potom zase so ziskom sebe za 500 € To se vyplatí - to som zle asi vysvetlil, mam doma notebook co ma cenu ako som zistil cca 350 euro tak ho za 350 euro predam do svojej firmy, to som myslel (novy z obchodu stoji 750 tak ale ten nebudem zbytocne minat peniaze) uz je to jasnejsie? ci nebude problem ze ja ako FO predam do mojej firmy vec (pre danovu kontrolu), ci to nahodou nemusi byt cudzi clovek

Ešte raz sa opýtam. Ty si založil s.r.o.?
mr2
05.07.11,09:55
marjankaj - prepac, ano moja sro, (aj ked ju zalozila firma na zakladanie sro ale ja som jediny majitel a konatel), tak ci mozem ako FO predat mojej firme notebook alebo to musi byt KP zmluva na inu osobu uz chapes?
alusa783
05.07.11,10:12
mr2 ved pozri par prispevkov horevyšie tam sa to isté pýtala či môže konatel v sro predat sam sebe do sro tovar
je tam síce reč o tovare ale tak nemal by v tom byt velký rozdiel ved pokial bude ten book vo firme a danova kontrola si ho môže skontrolovat potom je všetko ok? nie?
marjankaj
05.07.11,10:12
marjankaj - prepac, ano moja sro, (aj ked ju zalozila firma na zakladanie sro ale ja som jediny majitel a konatel), tak ci mozem ako FO predat mojej firme notebook alebo to musi byt KP zmluva na inu osobu uz chapes?

No ale to je iná situácia. Ty a tá s.r.o. ste dva rôzne subjekty, takže nepredávaš sám sebe. Potom je to o inom. Ty si FO a tá sro je PO, takže sám sebe nepredávaš.
mr2
05.07.11,10:18
No ale to je iná situácia. Ty a tá s.r.o. ste dva rôzne subjekty, takže nepredávaš sám sebe. Potom je to o inom. Každý máte svoje IČO a aj DIČ, takže sám sebe nepredávaš.


ok, a to "o inom" teda znamena ze mozem?

je to OK? a sam seba nahlasim na DU len ak by som si predal viac ako za 100 000 sk rocne, ano?

ide mi o to ci pripadna danova kontrola nebude s tym robit problemy, viem ze ja ako FO a moja firma su dva rozne subjekty ale aj tak, ci s tym ma niekto skusenosti proste

este tu mam jednu knihu co som kupil za 2oo euro 4 mesiace pred zalozenim sro ale tyka sa to predmetu cinnosti (vlastne som sa vzdelaval aby som vedel robit ten biznis) tu tiez predam na KP zmluvu do mojej firmy alebo to viem spetne zauctovat (blocek mam z uznavaneho obchodu) do firmy?
alusa783
05.07.11,10:30
ohladom knihy ti neviem povedat isto, ale ano iba ak by ti 1 firma vyplatila viac ako 100 000sk za rok vtedy je povinná ta firma nahlasit na DU
a myslím že tu knihu môžeš kupit cez KP zmluvu ved je to odborna literatura a bude služit na podnikanie

ps. ale nekupuj vela od sema lebo na konci roka bude musiet robit DP a ešte ta danovaci ošklubu :D skus to rozložit po trochu na rodičov, surodencov bolo by to asi lepšie
mr2
05.07.11,10:32
alusa783 - dakujem a kolko je ta hranica nad ktoru uz by som musel dat danove priznanie? myslim nad kolko nemam predavat rocne tovar, vlastne mam len 2 polozky - notebook 350 euro a mobil do tych 600 tak to je ok?
marjankaj
05.07.11,10:40
ohladom knihy ti neviem povedat isto, ale ano iba ak by ti 1 firma vyplatila viac ako 100 000sk za rok vtedy je povinná ta firma nahlasit na DU
a myslím že tu knihu môžeš kupit cez KP zmluvu ved je to odborna literatura a bude služit na podnikanie

ps. ale nekupuj vela od sema lebo na konci roka bude musiet robit DP a ešte ta danovaci ošklubu :D skus to rozložit po trochu na rodičov, surodencov bolo by to asi lepšie

Na základe čoho ho ošklbú?
marjankaj
05.07.11,10:41
alusa783 - dakujem a kolko je ta hranica nad ktoru uz by som musel dat danove priznanie? myslim nad kolko nemam predavat rocne tovar, vlastne mam len 2 polozky - notebook 350 euro a mobil do tych 600 tak to je ok?

Ty bez živnosti nemôžeš predávať tovar.
mr2
05.07.11,10:43
marjankaj - majetok som myslel nie tovar :)
marjankaj
05.07.11,10:56
marjankaj - majetok som myslel nie tovar :)

A ako my máme vedieť, čo všetko predávaš?:confused:
alusa783
05.07.11,11:04
v tejto téme ohladom danových priznaní FO niesom moc v obraze, ale ked sa robí DP FO určite si to tam musí uviest (kedže nad 100 000 sk sa to aj musí nahlasovať) a určite to neni len tak na paradu nie? najdu si niečo aby musel platit kedže mal príjem z predaja (ale fakt v tejto teme niesom v obraze)
marjankaj
05.07.11,11:10
v tejto téme ohladom danových priznaní FO niesom moc v obraze, ale ked sa robí DP FO určite si to tam musí uviest (kedže nad 100 000 sk sa to aj musí nahlasovať) a určite to neni len tak na paradu nie? najdu si niečo aby musel platit kedže mal príjem z predaja (ale fakt v tejto teme niesom v obraze)


Keďže to asi nemal v majetku, tak to nemusí uvádzať v DP a ak nemá iné príjmy, tak nemusí podávať daňové priznanie. To že ho sro "bonzne", na to nemá vplyv.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
allgreen
02.10.12,13:16
Dobry deň prajem, mam jednu otazocku, spytam sa v tejto teme. Oslovilo ma zariadenie kde žiju postihnute deti, ktore maluju hodvabne šatky, či by som mohol predavať tieto výrobky vo svojej predajni. Najlepsie by to bolo nejak na komis ale nakupoval by som ich nie priamo od zariadenia ale od klientov (svojpravnych,dospelych).
ako to predavat oficialne a na komis?
spravit kupno-predajnu zmluvu na klientovo meno s číslom OP a bydliskom? alebo da sa to aj inak?
plz pomozte
allgreen
03.10.12,06:50
vie niekto poradit??
allgreen
16.10.12,13:43
snad tentoraz :) otazku vid 3 prispevky hore
Katka0208
30.01.14,09:17
pekný deň, viete mi poradiť, či je "košér" :) ak szčo (manželka) odkúpi prostredníctvom kúpnej zmluvy od svojho manžela (FO) registračnú pokladňu..... ide teda o to, že nemali hneď peniažky a manžel ju kúpil cez Quatro na svoje meno. či ju teda môže manželka o nejaký ten deň na to od neho hneď odkúpiť. ďakujem....
Katka0208
30.01.14,10:35
nevie mi nikto odpovedať?