tibor.
09.06.11,19:07
chcel by som sa spytat ci pri kupe nehnutelnosti bez hypoteky je treba znalecky posudok, geometrický plán a pod., alebo staci len kupna zmluva s kolkami overena notarom a navrh na vklad vlastnickeho prava.
buchač
09.06.11,17:28
chcel by som sa spytat ci pri kupe nehnutelnosti bez hypoteky je treba znalecky posudok, geometrický plán a pod., alebo staci len kupna zmluva s kolkami overena notarom a navrh na vklad vlastnickeho prava.

Nie , netreba ...

Áno , stačí ...




V prípade, že sa dohodnete s majiteľom, nič nebráni v uzavretí kúpnej zmluvy.
Aby mohla byť kúpna zmluva považovaná za právoplatnú, musí obsahovať ustanovenia, ktoré bližšie špecifikuje Občiansky zákonník.

Medzi základné náležitosti, ktoré musí kúpna zmluva obsahovať patria:
- Zmluvné strany (meno a priezvisko, štátnu príslušnosť, bydlisko, dátum narodenia, rodinný stav)
- Predmet zmluvy, ktorým je nehnuteľnosť , prípadne ostatné stavby.
Musí byť uvedená presná celková rozloha domu (zastavaná plocha) a pozemku podľa listu vlastníctva, počet izieb, popis prípadných stavieb, ktoré sa na pozemku nachádzajú,
- Cena, za ktorú rodinný dom kupujúci kupuje a predávajúci predáva
- Práva a povinnosti oboch strán, ktoré tiež bližšie upravuje Občiansky zákonník
Mária27
09.06.11,18:34
Nezabúdať na rodné číslo a rodné priezvisko a iné podľa § 42 katastrálneho zákona (162/1995).
tibor.
10.06.11,03:49
dakujem za radu, ale skusal som napisat kupnu zmluvu a zistil som ze si na to netrufam.
najvacsi problem mam s tym ze sa kupuje nehnutelnost s dvomi listami vlastnictva, a tromi majitelmi. v jednom a druhom liste maju ine pomery, a kupujuci su dvaja s pomerom 1/2 v oboch nehnutelnostiach.
vsetky vzory zmluv co som nasiel su pisane jednoduchsie.
chcem si ju len napisat v ramci moznosti a nechat notarom dokoncit.
tibor.
17.06.11,15:52
ako som sa dozvedel notar taketo rady neposkytuje. on moze len overit podpis.
ak potrebujem spisat a skontrolovat zmluvu musime ist za pravnikom.
ten moze dat aj vklad do katastra.

moze overovat podpisy aj pravnik? vsade sa spomina len matrika a notar.
bude stacit ked navstivime len pravnika a potom pripadne kataster?
(neviem ako je to s kupnou zmluvou ked sa navrh podava elektronicky - ci ju tm treba este dolozit original vo viacerych overenych originaloch)
danushka
17.06.11,16:18
Tibor, ak Ti môžem poradiť, nechaj vypracovať zmluvu niekomu, čo sa tomu rozumie.
A poriadne si prever, čo kupuješ. Fakt, že je LV čisté ešte neznamená, že neexistuje riziko, že jedného dňa nevznikne problém. Radšej si zaplať za právny servis a prever si predávajúcich na súde v okrese ich trvalého bydliska, či sa náhodou voči niekomu nevedie exekučné konanie, ktoré sa ešte neocitlo s plombou na LV kupovanej nehnuteľnosti, resp. ak trváš sám na vypracovaní KZ, tak žiadaj predávajúcich o plnú moc pre Teba, aby si si ich sám preveril na súde.

Pri viacerých predávajúcich treba všetkých uviesť v KZ a presne určiť ich podiely, komu bude ako vyplatené, v akej výške, na aký účet. Doporučujem vyplatiť predávajúcich až po povolení vkladu na Tvoje meno a peniaze zatiaľ vložiť do notárskej zábezpeky. Taktiež by Ti mali dať nahliadnuť do ich titulu nadobudnutia, mal by si si preveriť, či náhodou predávajúci nenadobudli majetok počas manželstva a pritom jeden z manželov uvedený v LV nie, či titul nadobudnutia bol dokonaný, teda, či predchádzajúcemu majiteľovi bolo všetko vyplatené, ak to bolo kupované atď.
tibor.
17.06.11,16:43
zmluvu si chcem dat vypracovat pravnikovi. ja spisem jen zaklad toho co by on upravil, alebo z coho by mohol cerpat informacie.

len neviem ci u neho mozeme urobit "vsetko" - teda on poda navrh na vklad, spise zmluvy, overi podpisy,..., alebo este niekam bude treba ist nieco vybavovat.
danushka
17.06.11,17:15
zmluvu si chcem dat vypracovat pravnikovi. ja spisem jen zaklad toho co by on upravil, alebo z coho by mohol cerpat informacie.

len neviem ci u neho mozeme urobit "vsetko" - teda on poda navrh na vklad, spise zmluvy, overi podpisy,..., alebo este niekam bude treba ist nieco vybavovat.

Tak keď chceš dať vypracovať zmluvu právnikovi, tak mu daj nasledovné :
- čerstvé LV
- fotokópie OP účastníkov zmluvy, ak nadobudli nehnuteľnosti počas manželstva nie dedičským konaním počas manželstva a v LV manželia nie sú, tak fotokópie manželov, ktorí budú v zmluve ako vedľajší účastníci a svojim podpisom potvrdia súhlas s predajom nehnuteľností
- fotokópiu titulu nadobudnutia
- fotokópiu kartičiek od účtov, ak nebude platené v hotovosti

A prever si predávajúcich, či na niekoho z poza bučka nečíha exekútor.
Mária27
17.06.11,17:43
Advokát ti podpisy (prevodcov) neoverí, to môže len matrika alebo notár.
Advokát ti napíše zmluvy, povie, čo všetko treba, môže to aj podať na kataster - vklad prebehne rýchlejšie.
tibor.
17.06.11,18:01
takze - pravnikovi spisat zmluvu a potom ist notarovi ju overit a pripadne moze podat hned aj elektronicky navrh na kataster.
je este treba ist s orignalnymi zmluvami, alebo niecim inym na kataster?
danushka
17.06.11,18:09
takze - pravnikovi spisat zmluvu a potom ist notarovi ju overit a pripadne moze podat hned aj elektronicky navrh na kataster.
je este treba ist s orignalnymi zmluvami, alebo niecim inym na kataster?

Ak by nebol podávaný vklad elektronicky, dá sa podať aj zamýšľaný na www.katasterportal.sk a tu by Ti potom stačilo kúpiť kolok 51,-€, s ktorým by si podal návrh na vklad na podateľni katastra. Inak je kolok za 66,-€.

Notárom overené zmluvy /2vyhotovenia/ s návrhom na vklad a kolkom podáš na podateľni.
Ak by si chcel urýchľovať vklad, potrebuješ kolok za 265,50 €.
doktor23
18.06.11,12:41
ak Ti to vypracuje notár, vie to podať elektronicky on, vtedy Ťa stojí kolok 33,-EUR, resp. 18,-EUR, ak sa podá aj oznámenie
pri urýchlenom vklad 130,--EUR resp. 115,--EUR. Un otára paltíš za zvypracovanie zmluvy cca. 1 % z kúpnej ceny.
Povieš sumu, zistím Ti odmenu notára ...
arizona
18.06.11,16:35
Tibor, ak Ti môžem poradiť, nechaj vypracovať zmluvu niekomu, čo sa tomu rozumie.
A poriadne si prever, čo kupuješ. Fakt, že je LV čisté ešte neznamená, že neexistuje riziko, že jedného dňa nevznikne problém. Radšej si zaplať za právny servis a prever si predávajúcich na súde v okrese ich trvalého bydliska, či sa náhodou voči niekomu nevedie exekučné konanie, ktoré sa ešte neocitlo s plombou na LV kupovanej nehnuteľnosti, resp. ak trváš sám na vypracovaní KZ, tak žiadaj predávajúcich o plnú moc pre Teba, aby si si ich sám preveril na súde.

danushka, dik za tip.
Aky je postup? Pisomna poziadavka,alebo pridem na sud a...?
Ked mi povedia, ze sa nevedie ziadna exekucia, takze sa uz netrena nicoho obavat? Alebo ake este existuju rizika, ze by kupujuci prisiel o kupenu nehnutelnost?



Tak keď chceš dať vypracovať zmluvu právnikovi, tak mu daj nasledovné :
- čerstvé LV
- fotokópie OP účastníkov zmluvy, ak nadobudli nehnuteľnosti počas manželstva nie dedičským konaním počas manželstva a v LV manželia nie sú, tak fotokópie manželov, ktorí budú v zmluve ako vedľajší účastníci a svojim podpisom potvrdia súhlas s predajom nehnuteľností
- fotokópiu titulu nadobudnutia
- fotokópiu kartičiek od účtov, ak nebude platené v hotovosti

A prever si predávajúcich, či na niekoho z poza bučka nečíha exekútor.

Treba si na rozne preverovania najat pravnika,alebo si to dokaze zistit aj kupujuci sam?
Ked sa kupuje cez realitku,tak su mensie rizika, ze predavajuci naleti?
danushka
18.06.11,18:31
danushka, dik za tip.
Aky je postup? Pisomna poziadavka,alebo pridem na sud a...?
Ked mi povedia, ze sa nevedie ziadna exekucia, takze sa uz netrena nicoho obavat? Alebo ake este existuju rizika, ze by kupujuci prisiel o kupenu nehnutelnost?




Treba si na rozne preverovania najat pravnika,alebo si to dokaze zistit aj kupujuci sam?
Ked sa kupuje cez realitku,tak su mensie rizika, ze predavajuci naleti?

Janka, stačí ak Ti dá predávajúci splnomocnenie, že ho môžeš preveriť na súde, či voči nemu nie sú vedené exekúcie.

Neviem sa vyjadriť k ostatným RK, hovorím len za seba, ako v našej RK preverujeme nehnuteľnosti pri odkupe. Upozorníme našich klientov, že okrem čistého LV vždy existuje možnosť nebezpečenstva, že voči predávajúcemu je vedená exekúcia a neocitla sa ešte plomba na LV a za poplatok to overíme.
Keď odkupujeme ako RK nehnuteľnosť pre seba, tak by sme bez preverenia nič nekúpili. V prípade, že nejaká exekúcia existuje, v kúpnej zmluve uvedieme, že z časti kúpnej ceny bude takáto pohľadávka uhradená priamo exekútorovi.

Môže sa stať, že v opačnom prípade by mohol exekútor napadnúť platnosť zmluvy ak by dlžoba predávajúceho nebola vyrovnaná a takéto ťahanice po súdoch určite kupujúceho nepotešia.

Cez týždeň priložím vzor takej plnej moci :).
doktor23
18.06.11,18:34
ak by sa dávali peniaze do notárskej úschovy alebo formou akreditívu v banke ... nebol by žiaden problém ...
arizona
18.06.11,18:39
Dakujem Danka,
takze mi musi dat predavajuci suhlas? inak sa to neda overit?

Ako dlho to trva vybavit a kolko je poplatok?

Ak napr. dostanem to potvrdenie, ze nema ziadne exekucie, je to uz bez obav,alebo je este nieco, na co treba dat pozor???
Katy a R
19.06.11,14:19
ak by sa dávali peniaze do notárskej úschovy alebo formou akreditívu v banke ... nebol by žiaden problém ...

môžeš upresniť :confused: aký je postup?

.. som pohľadala ..... http://www.vub.sk/osobne-financie/ucty-platby/dokumentarny-akreditiv/
danushka
20.06.11,06:51
Dakujem Danka,
takze mi musi dat predavajuci suhlas? inak sa to neda overit?

Ako dlho to trva vybavit a kolko je poplatok?

Ak napr. dostanem to potvrdenie, ze nema ziadne exekucie, je to uz bez obav,alebo je este nieco, na co treba dat pozor???

Takže prikladám Jani taký vzor splnomeocnenia.

Na súde v KE vieme overieť aj na počkanie so splnomocnením, či je niečo evidované voči osobe, ktorú preverujeme. Ak nám pani hneď povie, že žiada exe nie je, tak žiadosť nepodávame, ak však povie, že tam niečo je, resp. je toho viac, vtedy sa spíše žiadosť a priloží sa kolok vo výške 2,50€. Do týždňa dostaneme oficiálnu odpoveď.

Na súde Košice-okolie to trvá dlhšie, tam dostávame odpoveď do mesiaca.

Vyššie spomínal doktor 23, že notárska zábezpeka je postačujúca. Môj názor je taký, že notárska zábezpeka je vhodná na ochranu peňazí do povolenia vkladu na katastri na meno kupujúceho, avšak čo v prípade, že pustím peniaze z not. zábezpeky po povolení vkladu a po roku príde pozdrav zo súdu, že predávajúci nemal právo nakladať so svojim majtekom, pretože už bola voči nemu vedená exekúcia.
Preverenie kupujúceho, že voči nemu nie je vedené exekučné konanie je najväčšia istota pri kúpe nehnuteľnosti. Ak aj niečo zistím na súde a budem trvať, že časť kúpnej ceny pôjde na úhradu exe, mám istotu, že dlh bol vyrovnaný a v budúcnosti takúto kúpu exekútor už nenapadne.

Aké dlhy si vyrobí predávajúci potom ma už nezaujíma, mňa zaujíma obdobie v čase kúpy a jeho čistota.

78148
arizona
20.06.11,06:57
Diky Danushka,
este sa chcem spytat, ci je mozna napr. situacia, ze na sude v mieste bydliska predavajuceho je sitauaci cista,ale v inom okrese moze mat nejake podlznosti,ci opletacky s exekutormi?

Alebo,ak sa objavi nejaka podlznost,ktora este nie je u exekutora,ale objavi sa par dni po vystaveni vyhlasenia, ze predavajuemu ziadne podlznosti nenesli?
danushka
20.06.11,07:14
Diky Danushka,
este sa chcem spytat, ci je mozna napr. situacia, ze na sude v mieste bydliska predavajuceho je sitauaci cista,ale v inom okrese moze mat nejake podlznosti,ci opletacky s exekutormi?

Alebo,ak sa objavi nejaka podlznost,ktora este nie je u exekutora,ale objavi sa par dni po vystaveni vyhlasenia, ze predavajuemu ziadne podlznosti nenesli?

Treba rýchlo konať, keď zistíš, že je všetko čisté, resp. keď sa vyplatí dlh u nejakého exe.
Vždy existuje riziko, že predávajúci má dlžobu o ktorej sa na súde v mieste bydliska nevie, ale rieši to nejaký iný kraj.
Nuž ale to už by sme sa od tej svoje opatrnosti museli zblázniť a nič by sme asi nekúpili, že...

Preto sa aj píše v KZ, že predávajúci čestne prehalusuje, že na kupovanej nehnuteľnosti neviaznu žiadne dlhy, vecné bremená a iné ťarchy a predávajúci taktiež p r e h l a s u j e , že je vlastníkom nehnuteľností, ktoré sú predmetom predaja a že majú výlučné, ničím neobmedzené právo predať alebo previesť vlastnícke právo k nim. Predávajúci prehlasujú, že neboli voči nim začaté žiadne exekúcie, nebol voči ním vyhlásený konkurz, nie sú účastníkmi súdneho sporu, kde predmetom sporu je predmet kúpy, na predmet kúpy si neuplatňuje nárok tretia osoba.

V prípade, že sa v budúcnosti preukáže, že na danej nehnuteľnostiach viazli pri podpise kúpnej zmluvy iné ťarchy, exekúcie, majetkové súdne a iné spory, alebo takéto obmedzenia vzniknú neskôr z dôvodov existujúcich pred podpisom zmluvy, má kupujúci právo na odstúpenie od kúpnej zmluvy a má nárok na vrátenie zaplatenej celej kúpnej ceny.


Toto všetko si treba v zmluve podchytiť a byť naozaj obozretný. :)
arizona
20.06.11,07:18
Juj, takze ani ten papierik zo sudu nie je tak bezpecny,ako sa na prvy pohlad zdalo....
Dakujem za vysvetlenie ,-)
danushka
20.06.11,07:44
Juj, takze ani ten papierik zo sudu nie je tak bezpecny,ako sa na prvy pohlad zdalo....
Dakujem za vysvetlenie ,-)

No, ale pocit, že si urobila maximum pre overenie kupovanej veci Ťa Janka upokojí. Predsa len, keď človek ide vraziť do niečoho svoje celoživotné úspory, tak by mal klásť maximálny dôraz na to, aby si nevyrobil problém, ktorý by ho zbavil strechy nad hlavou, tam potom už ani lampáreň nepomôže, akurát tak ťahanice po súdoch a žalúdočné vredy ostanú.
mravec19
22.06.11,09:18
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať na postup pri kúpe nehnuteľnosti na hypotékarny úver, na čo si treba dať pozor hlavne ak sa úver berie prostresníctvom"finančného makléra".
Ďakujem moc