dinko1
09.06.11,20:28
Dobrý deň, chcem sa poradiť. Žiadal som VSE o zaslanie podmienok pripojenia rodinného domu, ktorý chcem stavať na mojom pozemku a prišla mi takáto odpoveď. Napojiť sa mám z vlastnej trafostanice, ktorá sa má napojiť na VN v blízkosti môjho pozemku. Sused je napojený na stĺp, ktorý je odo mňa vzdialený asi 100. Z neho sú napojené asi 3 rodinné domy. Mám si teda na vlastné náklady vybudovať trafostanicu? Veď to je strašne drahé. Nemôžme viacerí požiadať VSE o vybudovanie novej trafostanice? Ako sa postupuje? Čo by ste poradili?
anonym222
09.06.11,18:54
Ak vás bude hodne viac, bolo by dobre, aby do rokovania s VSE vstúpila aj obec, resp. starosta obce.
Ak ste sám, môže to byť naozaj problém.
81janka
09.06.11,20:25
Dobrý deň, chcem sa poradiť. Žiadal som VSE o zaslanie podmienok pripojenia rodinného domu, ktorý chcem stavať na mojom pozemku a prišla mi takáto odpoveď. Napojiť sa mám z vlastnej trafostanice, ktorá sa má napojiť na VN v blízkosti môjho pozemku. Sused je napojený na stĺp, ktorý je odo mňa vzdialený asi 100. Z neho sú napojené asi 3 rodinné domy. Mám si teda na vlastné náklady vybudovať trafostanicu? Veď to je strašne drahé. Nemôžme viacerí požiadať VSE o vybudovanie novej trafostanice? Ako sa postupuje? Čo by ste poradili?
Tak to ti držím palce - nie je to tak dávno, čo sme aj my bojovali so SSE o to, aby nás vôbec pripojili -bližši k pozemku bol totiž stĺp vysokého napätia (70 m), než stĺp, z ktorého boli napojené domy v dedine (113 m). Napokon sme to (po troch rokoch) vybojovali, aby sme sa mohli napojiť z klasického vednia smerujúceho do obce (pôvodne to "nebolo možné", lebo vedenie je už slabé a len tak-tak stíha všetko to, čo je v obci) avšak samozrejme, na vlastné náklady - vlastné stĺpy, vlastný kábel, ... Pritom vedľa plánujú aj výstavbu novej trafostanice - v dohľadnej dobe (t. j. cca 2 roky), ale plánuje sa tam nová výstavba a myslím, že to nie je na vlastné náklady a ani obec v tom nie je zainteresovná, resp. je, ale iba v tom zmysle, že vyjadrila súhlas s výstavbou (domov i trafáku). Lenže ich je tam plánovaných asi 20...zatiaľ... Pokúste sa dohodnúť so susedom, ktorý je napojený na ten 100m vzdialený stĺp a požiadať ho o súhlas alebo čo - aj keby si si to mal sám odtiaľ dotiahnuť, vždy ťa to vyjde oveľa lacnejšie...a možno ak by Vás bolo viac (nám povedali aspoň 3), urobili by to energetici na svoje náklady...bolo by treba uhradiť akurát pripojovací poplatok...
dinko1
10.06.11,18:06
a ako ste vybojovali, aby ste sa mohli napojiť na klasické vedenie?
81janka
10.06.11,20:47
Najskôr sme museli získať stanovisko obce, že súhlasí s výstavbou RD v danej lokalite - na poľnohospodárskej pôde - a plánuje tam výstavbu, samozrejme, el. vedenie budeme musieť vybudovať na vlastné náklady, pretože obec na to nemá finančné prostriedky. Potom sme zohnali projektanta na el. prípojku, ktorý prišiel priamo na miesto, pozrel, v akom stave sa nachádza súčasné vedenie a všetko, čo s tým súvisí, vypočítal, prepočítal, nakreslil projekt a s tým sme sa opäť objavili na elektrárňach. Tam predlho, ale prestrašne dlho, zasadali rôzne komisie až napokon rozhodli, že ak si to vybudujeme sami na vlastné náklady (komplet celé vedenie), tak nás pripoja (chvalabohu, dnes sme to dokončili :)). Oni totiž plánovali rekonštrukciu toho konečného stĺpu, aby to stále nepadalo, tak toto im možno prišlo trochu vhod.... Dokonca, ako som už včera písala, stačilo by, aby aspoň ďalší dvaja z potenciálnych stavebníkov (tzv. hromadná žiadosť) požiadali spolu s nami o prípojku NN-siete a elektrárne by túto výstavbu urobili na svoje náklady. Avšak hold, keď sa im zdalo priveľa zaplatiť "až" 203 eur za prípojku, museli sme sa do toho pustiť sami. My cheme stavať, my chceme bývať, ostatných to nesúri ... hold, to je naša mentalita... Hovorím, tri roky sa naháňame po úradoch - za ten čas sme už mohli bývať...
P.S.: Ak si sa pýtal na to, koľko sme komu strčili do vrecka, tak musím povedať, že ani euro, a dokonca ani korunu (ešte keď sme začínali). Keby sme mali na také veci, nenaťahujeme sa s úradmi a už dávno bývame...:mad:
dinko1
11.06.11,17:59
Behom týždňa idem za tým pánom na elektrárne, čo mi odpisoval na moju žiadosť a skúsim sa popýtať, aké by bolo riešenie, ak bude chcieť poradí, ak nie, tak nie. Skúsim mu navrhnúť aj napojenie na suseda, ktorý tam už býva, len neviem či nebude problém v sile, myslím, či to nebude po mojom napojení padať. Na druhej strane je sused, ktorý chce stavať už teraz, ten by so mnou do toho šiel. Ďalej za ním sú rozparcelované pozemky, ale majiteľ ich chce predať, tak neviem ako ho presvedčím, aby dal žiadosť s nami, aby sme boli aspoň traja...
81janka
12.06.11,12:18
Hovoril si, že pozemky za tebou sú rozparcelované, nie sú teda určené na predaj? Skús sa porozprávať aj s ich majiteľom. On ich len ťažko predá ako stavebné pozemky, ak na nich nie sú dostupné inžinierske siete. A ak ich je viac, mohlo by to byť klasifikované ako "rozvoj obce", alebo niečo podobné, a potom by sa do toho zapojili elektrárne osobne... Aj do výstavby novej trafostanice, aby odtiaľ mohli napájať domy v novovybudovanej lokalite. Toto bol totiž aj náš prípad a vedenie, ktoré sme urobili, by malo byť dočasné, kým nebude vybudovaná sieť v danej lokalite. Ten koncový stĺp má totiž byť príliš slabý a vedenie by po našom napojení údajne padalo, preto kvôli stavebnému povoleniu má byť akože dočasné (energetici ho totiž musia tak či tak rekonštruovať, ale kedy ... to je zatiaľ vo hviezdach). Odcitujem ti zo sprievodnej správy projektu NN: "Projekt prípojky NN v potrebnom rozsahu pre stavebné povolenie. Projekt rieši prípojku NN dočasnú, do vybudovania siete NN v danej lokalite. Napájajúcim bodom bude jestvujúce vzdušné AIFe vedenie cez "C" svorky na podpernom betónovom stĺpe. ...atď.... atď...."
V každom prípade ti budem držať palce a daj vedieť, ako ste dopadli. Nedajte sa odradiť a ak Vás vyhodia dverami, treba sa domáhať a vrátiť sa hoc aj oknom...:) Vieš, že naši úradnici zvolia vždy tú ľahšiu cestu, teda "Nedá sa" - kto nič nerobí, nič nepokazí a načo sa trápiť hľadaním riešenia, keď nemusím...radšej si postrážim svoje teplučké úradnícke miestečko, než niečo náhodou pokaziť...
dinko1
13.06.11,07:02
Áno sú rozparcelované, niektoré by chceli predať, ale práve kvôli sieťam a nespevnenej ceste je malý záujem - bludný kruh, iné zasa kúpili mladí ľudia, zrejme na výstavbu RD. Zajtra idem na VSE, ak povedia, že nás treba viac, verím, že z nich niekto bude súhlasiť. Sú tam plánované aj iné siete, ale odpoveď starostu bola, uvídime kedy, podľa peňazí obce, čiže dlho predlho, ak by však naňho tlačilo viac ľudí, čo dúfam, že aj bude, tak by sa to malo urýchliť. Mňa zatiaľ trápi len elektrina, na ostatnú sú alternatívy, hlavne kvôli stavebnému povoleniu. Kým sa v dome bude bývať, všeličo sa môže pomeniť.
81janka
15.06.11,20:07
Máš ty svätú pravdu, my sme práve kvôli eletrine takmer nezískali stavebné povolenie. Vodu máme zo studne, kúriť sa môže aj tuhým, variť aj na plyne (dokonca aj na bombe), ale bez elektriky nemôžeš začať so žiadnymi stavebnými prácami - teda aj tu je možnonosť využitia elektrocentrály, ale v našom prípade to stavenému úradu nestačilo...
dinko1
01.07.11,07:07
Takže bol som na elektrárňach a po domáhaní by som aj dostal súhlas na napojenie, ale jedine bez elektrického kúrenia. Už som sa aj tešil, ale zistili, že ďalší sused dal žiadosť predo mnou a jemu odpísali, že jedine z novej trafostanice, nakoľko má elektrické kúrenie. Tým pádom mi to zamietli a odporučili to riešiť so susedom a cez obec. Chcem sa spýtať, ako mám postupovať ak obec nebude mať záujem, ako by mala vyzerať tá hromadná žiadosť a či stačí len ak žiadajú majitelia pozemkov v tej žiadosti pripojenie, alebo to pre nich znamená záväzné rozhodnutie na budúce pripojenie. Ide o to že určite dvaja tam chceme stavať, neviem ako ostatní, musia sa po vybudovaní trafostanice napojiť?
rudopp
01.07.11,16:10
Behom týždňa idem za tým pánom na elektrárne, čo mi odpisoval na moju žiadosť a skúsim sa popýtať, aké by bolo riešenie, ak bude chcieť poradí, ak nie, tak nie. Skúsim mu navrhnúť aj napojenie na suseda, ktorý tam už býva, len neviem či nebude problém v sile, myslím, či to nebude po mojom napojení padať. Na druhej strane je sused, ktorý chce stavať už teraz, ten by so mnou do toho šiel. Ďalej za ním sú rozparcelované pozemky, ale majiteľ ich chce predať, tak neviem ako ho presvedčím, aby dal žiadosť s nami, aby sme boli aspoň traja...

Čím dlhší a tenší drôt, tým väčší úbytok napätia.
bono9
02.07.11,05:56
dinko1
03.07.11,08:56
A ako si to nakoniec poriešil? Tou hromadnou žiadosťou? Pomohla aj obec?
bono9
06.07.11,07:26
... ešte to nieje ukončené, ale vyzerá to tak, že trafo nebude treba lebo EZ "sľubili", že posilnia vedenie od existujúceho trafa.
81janka
08.07.11,12:56
Tá hromadná žiadosť nie je nič špeciálne, sú to klasické žiadosti/tlačivá podané viacerými osobami súčasne - alebo, ako to bolo písané už v téme, ktorú uviedol bono9, môžeš si podať aj ty sám 3 žiadosti na 3 prípojky (na SSE) - ak máš tri pozemky a chceš ich pripojiť - a zaplatiť tri pripojovacie poplatky (my sme dávali 202,48 €). Ak si sám a je nezmysel žiadať o tri prípojky, treba naozaj skúsiť tých susedov. Ten, ktorému to zamietli pre el. kúrenie sa nepridá? Alebo ide stavať tú trafostanicu? Ak by aj on vylúčil el. kúrenie, neodklepli by vám to? Keby sa pridal, tak už ste traja, a keby ste si to aj len iba traja dotiahli na svoje náklady, zasa je to o čosi lacnejšie...
anonym222
08.07.11,15:55
Avšak hold, keď sa im zdalo priveľa zaplatiť "až" 203 eur za prípojku, museli sme sa do toho pustiť sami. My cheme stavať, my chceme bývať, ostatných to nesúri ... hold, to je naša mentalita...
Janka, to chceš povedať že vedenie dlhé 113m ste vybudovali za 203eur, resp. za 3x203eur?
Ak dobre rátam, mali by tam byť predsa minimálne 2 stĺpy, nie?
Myslím že za 600eur nepostavíš ani dva telefónne stĺpy, a nie elektrické. A to nerátam samotné vedenie (kábel).
81janka
09.07.11,19:47
Janka, to chceš povedať že vedenie dlhé 113m ste vybudovali za 203eur, resp. za 3x203eur?
Ak dobre rátam, mali by tam byť predsa minimálne 2 stĺpy, nie?
Myslím že za 600eur nepostavíš ani dva telefónne stĺpy, a nie elektrické. A to nerátam samotné vedenie (kábel).
Ale samozrejme, že toto nechcem povedať. 203 eur sme zaplatili za prípojku, ktorú musí zaplatiť každý, kto chce elektrinu bez ohľadu na to, či si to vedenie vybuduje sám alebo nie. Chcela som len povedať, že ak by sa k nám pridali ešte aspoň dvaja žiadatelia, tak by to urobili elektrárne na svoje náklady a nás by to stálo len 203 eur. Tých 113 m vedenia nás stálo 1200 eur - bez ceny projektu (80 €), prípojky (203 €) a roboty (??? €). Dávali sme drevené stĺpy, inak by to bolo omnoho, omnoho drahšie. A s tým delením nákladov som mala na mysli, že ak by sa aj nenašli minimálne traja, ktorí by sa chceli pripojiť a zostalo by to na dinkovi1 a susedovi, ktorému to pripojenie zamietli kvôli elektrickému vykurovaniu - ak by si to mali ťahať sami dvaja, už by to nemuselo byť 1200 ale "iba" 600 eur.:) Nepoteší ťa, keď ti zostane 600 € vo vrecku?
anonym222
10.07.11,07:00
Jasné, chápem.
dinko1
10.07.11,17:57
Takže boli sme za starostom a ten nám sľúbil, že cez týždeň ide za pánmi z elektrárne, čo mu povedia a pokúsi sa to nejak vyriešiť. Starostom je iba nejakých 5 mesiacov tak dúfam, že niečo vybaví. Ten sused tvrdí, že projekt obci preplatia elektrárne ak sa postaví trafostanica, tak neviem, či je to tak. Ďalšia vec, je umiestnenie trafostanice na pozemku, ktorý spravuje spf, lebo obec ešte nemá tento pozemok odkúpený, tak uvidíme...
dinko1
08.09.11,14:32
Takže situácia po dvoch mesiacoch: Starosta bol po dlhom čase, čo sa vyhováral na dovolenky a tak za tým technikom v elektrárňach a nakoniec z toho nič nebude, lebo vraj obec nemá peniaze...Sused vraj načrtol starostovi, žeby sme to nejak financovali aj my dvaja a zasa sa načrtla nejaká tá šanca. Neviem však, čo všetko by to chcelo, len projekt, stavebné povolenie, alebo aj niečo viac. Počul som, že elektrárne preplácajú nejaké výdavky, ktoré vrazí to trafostanice obec, neviete o aké výdavky ide? Myslím si, že z toho zasa nič nebude, ale skúsiť to môžme...
andiablo
08.09.11,15:01
no kamarát mal tak že si postavil na vlastné náklady trafostanicu. Za tri roky prišli elektrarne a odkupili to za dvojnásobok. Mal zostené že obec povolí do budúcnosti výstavbu za jeho penzionom a bez trafa by sa mu nedovolili napojit. Postavil ho a oni ho potom odkupili. Sam bol pekne prekvapeny kolko ho to stálo a potom za kolko to od neho odkupila SSE. Zarobil na tom
kezeso
09.09.11,06:46
Riešime podobný prípad, vybudovanie IS na pozemky. Prísľub ZsE je nasledovný. Dajte si urobiť projekt, zaplaťte ho a my /ZsE/ to vybudujeme na naše náklady. Že by to v inom kraji fungovalo ináč?
andiablo
09.09.11,07:30
no treba koľko stoja náklady na projekty. A počítam že oni tie projekty následne od Vás kúpia za nejakú cenu. Bez projektu sa to nedá stavať
dinko1
10.09.11,17:42
My to potrebujeme len pre dva pozemky, tak neviem, či to nieje málo. Ak by išlo len o projekt, tak to by nám nevadilo, len neviem, či to všetko nebudeme musieť obehať sami, lebo starostovi sa nejak nechce. Ešte jedna vec, tá trafostanica musí byť postavená buď na pozemku SPF, alebo na našom, lebo obecný je dosť ďaleko, takže dúfam, že to nebude problém...Kezeso a vy robíte projekt len na elektrinu, alebo pre všetky IS?
andiablo
11.09.11,06:50
no môže byť aj na tvojom ale ten sa potom odčlení a prevedie alebo si neskôr môžeš od elektrárne pýtať prachy za prenájom
rudopp
11.09.11,08:15
Riešime podobný prípad, vybudovanie IS na pozemky. Prísľub ZsE je nasledovný. Dajte si urobiť projekt, zaplaťte ho a my /ZsE/ to vybudujeme na naše náklady. Že by to v inom kraji fungovalo ináč?

A potom nám to darujete, aby ste nemali starosti s prevádzkou :---:---:---.
dinko1
11.09.11,17:56
rudopp ty si z elektrární???
kezeso
12.09.11,08:52
My to potrebujeme len pre dva pozemky, tak neviem, či to nieje málo. Ak by išlo len o projekt, tak to by nám nevadilo, len neviem, či to všetko nebudeme musieť obehať sami, lebo starostovi sa nejak nechce. Ešte jedna vec, tá trafostanica musí byť postavená buď na pozemku SPF, alebo na našom, lebo obecný je dosť ďaleko, takže dúfam, že to nebude problém...Kezeso a vy robíte projekt len na elektrinu, alebo pre všetky IS?
Chceme vybudovať plyn, vodu, kanalizáciu a elektrinu. Je to odhadom 407 tis. €, ale tu sa jedná o 3 ha ornej pôdy. Takže ešte vyňatie.
rudopp
12.09.11,12:59
rudopp ty si z elektrární???

nyjeeeeeeeeeeeeee

Ja som elektrikár / energetik / SZČO.
rudopp
12.09.11,13:00
Chceme vybudovať plyn, vodu, kanalizáciu a elektrinu. Je to odhadom 407 tis. €, ale tu sa jedná o 3 ha ornej pôdy. Takže ešte vyňatie.

Cesty nerobíš ?
dinko1
12.09.11,17:26
A dá sa vlastne urobiť projekt len na elektriku? Prejde to v elektrárňach?
kezeso
13.09.11,06:42
Cesty nerobíš ?
Samozrejme je v pláne aj komunikácia /miestna/, ale tá medzi ľuďmi viazne.