mondes
09.06.11,20:47
Zdravím Vás a prosím o radu. Podnikateľ má 2 firmy. Prišli výpisy z banky a zistila som, že faktúru vystavenú na firmu A zaplatil z účtu firmy B. Ako to mám teraz riešiť? Ďakujem pekne.
mondes
11.06.11,09:45
Nemá nikto nejaké riešenie? Veľmi by mi pomohlo. Ďakujem.
Stefan2005
11.06.11,09:53
zaplatiť z účtu firmy A na účet firmy B a zdokladovať...
mondes
11.06.11,11:14
zaplatiť z účtu firmy A na účet firmy B a zdokladovať...

A čo myslíte pod tým "zdokladovať"? Veď budem mať výpisy z banky. To nestačí?
mondes
18.07.11,07:38
Dobrý deň, znovu sa na Vás obraciam s otázkou. Klient je SZČO, ale zároveň má aj s.r.o. Omylom sme vystavili zálohovú faktúru na SZČO v sume 1200,- eur(mala byť na s.r.o.), kde nám aj uhradili peniaze. Asi o 2 dni sme na to prišli, a vystavili sme dobropis k prijatej platbe v sume -1200,-m Eur. Peniaze na účte už však neboli, tak po dohode s druhou stranou sme to PPD a VPD zdokladovali. Na tú mylnú platbu sme však nevystavili ostrú faktúru, keďze sme peniaze "akože" vrátili. Ako to mám z hľadiska DPH zaúčtovať? V banke to zaúčtujem ako mylná platba, v pokladni vrátenie mylnej platby, ale neviem, či to mám dávať aj do DPH alebo nie, pretože išlo o zálohovú faktúru, kde nebolo vyčíslené DPH. Takže zjednodušene: mám to dávať do DPH, alebo nie? Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.
mondes
18.07.11,07:52
Posúvam.
katka 23
18.07.11,07:58
DPH na zal.fa je len informatívne, nevstupuje do priznania DPH. Iné by bolo ak by bol vystavený doklad k prijatej platbe . Takže nie.
mondes
18.07.11,08:06
Jéééj ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ale čo s tým dobropisom? Ten by tiež nemal ísť do DPH však?
ego.mc
18.07.11,14:30
Zálohová faktúra bola bez DPH, aj jej storno (dobropis) bude bez.
mondes
18.07.11,20:19
Zálohová faktúra bola bez DPH, aj jej storno (dobropis) bude bez.
Ďakujem. Ešte ma zaujíma, že keďže ide o zálohovú faktúru a dobropis k zálohovej faktúre, tak by sa nemalo o ňom ani účtovať, len si ho založiť k zálohovej faktúre. Či? Ďakujem.
ego.mc
18.07.11,23:52
Hm, na základe zálohovej faktúry ste dostali peniaze, na základe dobropisu ste ich vrátili. Prečo neúčtovať?
mondes
19.07.11,05:52
Hm, na základe zálohovej faktúry ste dostali peniaze, na základe dobropisu ste ich vrátili. Prečo neúčtovať?

OK, lenže ako bolo vyššie písané, o zálohových faktúrach sa neúčtuje. Keďže sa o nich neúčtuje, tak ju nemôžem zaevidovať. Potom dobropis zaevidujem mínusovou čiastkou, tak nebudem mať v pohľadávkach sumu mínusom? Ako ju potom "odstránim"?Poraďte mi postup účtovania zálohovej fa + dobropis k nej.Ďakujem.
Katarina
19.07.11,08:15
Do knihy vydaných faktúr zaevidovať zálohovú faktúru a dobropis s mínusom. Na základe zálohovej fa. ste dostali peniaze. V knihe faktúr zálohovú fa. uhradiť a v peň. denníku zaúčtovať POZD v členení tovar, materiá alebo služba. Na základe dobropisu ste peniaze vrátili. Dobropis uhradiť v knihe vydaných faktúr a peň. denníku zaúčtovať na základe VPD POZD , tam sa to premietne s mínusovým znamienkom. Na základ dane to bude mať nulový dopad a v knihe vydaných fa. bude fa. aj dobropis uhradený na základe PPD a VPD.
mondes
19.07.11,20:25
Ďakujem, ale aké číslo mám priradiť k zálohovej faktúre aj k dobropisu, keď mi idú čísla podľa poradia a ako to tam vsuniem?
Katarina
20.07.11,06:46
Ak to chceš vsunúť a nechceš pokračovať v poradí faktúr, daj zálohovú fa. napr. ZF1/2011, dobropis D1/2011.
Lenka2409
14.12.12,08:56
A čo myslíte pod tým "zdokladovať"? Veď budem mať výpisy z banky. To nestačí?

Nedospelo sa tu k žiadnemu riešeniu? Lebo sa mi stalo presne to isté a neviem, ako to správne zaúčtovať.
Sionel
18.12.12,14:57
Tiez som to uz riesila. Prilozila som kopiu vypisu z druheho uctu. Ved zaklad dane sa tym nemeni, ak boli peniaze vratene spat. Ak by druhy ucet patril inej osobe, zvykne sa k vypisu prilozit cestne vyhlasenie danej osoby s vysvetlenim. Napriklad klient potreboval zaplatit za fakturu anglickej firme. Musel to vyriesit tak, ze peniaze poslal na ucet znamemu, ktory tam zije a ten potom uhradil fakturu a podpisal cestne prehlasenie.