MOLAB
10.06.11,06:19
Dobrý deň,
prosím o radu ako mám postupovať. Majiteľka firmy mi oznámila, že náš dodávateľ po nás žiada, aby sme mu zaplatili štyri faktúry za služby ešte z roku 2010. Na základe kontroly sme prišli na to, že my tieto jeho 4 faktúry vôbec neevidujeme. Ako mám postupovať so zaúčtovaním jeho dodávateľských faktúr z roku 2010 v roku 2011, keďže je už podané aj DPPO? Je potrebné urobiť dodatočné DP a tiež DDP DPH? Tomuto by som sa chcela vyhnúť, ale neviem, či je to vôbec nejakým spôsobom možné. Jedná sa o 4 fa v hodnote cca 1500,- eur s dph. Pomôžte prosím.
Ďakujem
plavčík
10.06.11,04:47
Pravdepodobne si nemala na to rezervu a tak by som asi to urobila tak, že by som to dala normálne do nákladov r.2011 s 19%DPH, lebo ide o relatívne malú sumu.
babi2
10.06.11,05:11
Ak výsledkom DP v r.2010 nebola strata, tak to môže ísť do nákladov v r.2011
Zákon o DZP
§17(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
DPH sa môže uplatniť v období kedy dostanem doklad
Zákon o DPH
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo
MOLAB
10.06.11,08:17
babi2, plavčík, skutočne ďakujem veľmi pekne, už som sa fakt bála, že budem musieť robiť tie dodatočné DP. Môžem to účtovať riadne cez 518? Jedná sa o službu. Nemusím to dávať ani cez 429??
Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
babi2
11.06.11,12:55
babi2, plavčík, skutočne ďakujem veľmi pekne, už som sa fakt bála, že budem musieť robiť tie dodatočné DP. Môžem to účtovať riadne cez 518? Jedná sa o službu. Nemusím to dávať ani cez 429??
Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
Môžeš to účtovať na 518, pozri aj tu sme to rozoberali
http://www.porada.sk/t122506-casove-rozlisenie.html
luciaNR
10.04.13,04:59
Ahojte poraďáci, neviem čo mám robiť...:(
Daňové priznanie 2012 podané a účto uzavreté. Včera mi konateľ priniesol doklady na dph pre 1Q 2013, a sú tam 2 došlé faktúry, ktoré patria
do roku 2012, vystavené, aj zdanit.plnenie 31.12.2012. Skoro ma porazilo keď som to zbadala. A to som od januára do marca
pripomínala, či ešte nie sú nejaké fa k roku 2012 :mad: jedná sa o sumu cca 200 € s dph
Čo mám urobiť? Môžem si teda uplatniť dph podľa §51 ods 2 aj v roku 2013? (ale on tie doklady určite mal) Čo mám robiť s DPPO 2012? musím podať dodatočné DP?
Tweety
10.04.13,05:00
Ahojte poraďáci, neviem čo mám robiť...:(
Daňové priznanie 2012 podané a účto uzavreté. Včera mi konateľ priniesol doklady na dph pre 1Q 2013, a sú tam 2 došlé faktúry, ktoré patria
do roku 2012, vystavené, aj zdanit.plnenie 31.12.2012. Skoro ma porazilo keď som to zbadala. A to som od januára do marca
pripomínala, či ešte nie sú nejaké fa k roku 2012 :mad: jedná sa o sumu cca 200 € s dph
Čo mám urobiť? Môžem si teda uplatniť dph podľa §51 ods 2 aj v roku 2013? (ale on tie doklady určite mal) Čo mám robiť s DPPO 2012? musím podať dodatočné DP?
Uplatniť nárok sa dá už jedine cez DDP.
luciaNR
10.04.13,11:25
Musím podať dodatočne alebo môžem? Ak sa to rozhodne nechať tak, ako mám postupovať účtovne? už je to aj uhradené z firemného účtu.
No až teraz kukám, že síce zdaniteľné plnenie je 31.12.2012, no týka sa to služieb na rok 2013, sú to domény od dec./12 do nov./13. Ani v tomto prípade nemôžem účtovať do nákladov teraz? Viem, malo to ísť do časového rozlíšenia. Je možnosť to aspoň nákladovo účtovať teraz? ďakujem zatiaľ veľmi pekne!!
Tweety
10.04.13,11:30
Faktúry môžeš zaúčtovať do roka 2013. Ale nárok na uplatnenie odpočtu len cez DDP k dph, inak neuplatnená dph je nedaňovým nákladom.
luciaNR
10.04.13,12:05
Faktúry môžeš zaúčtovať do roka 2013. Ale nárok na uplatnenie odpočtu len cez DDP k dph, inak neuplatnená dph je nedaňovým nákladom.

ďakujem veľmi pekne za radu. len ako to zaúčtujem v podvojnom. čiže na 518 pôjdu domény od 01/13-11-13, a na ktorý účet dám december/12 a tú dph? Konateľ nechce dodatočné DP