medvedov
10.06.11,07:59
Dobry

Chcem obchodovat so zeleznym srotom a farb. kovmi.
Mozte mi poradit ci je lepsie byt alebo nebyt platcom DPH ?

Lebo asi prevazne budem obchodovat s platcami DPH ....


Dakujem za vysvetlenie Tomas
Nokerla
10.06.11,06:47
1, zrejme budes dalej predavat srot a ine kovy pre platcov DPH, cize bude to pre kupujuceho vyhoda.
2, Neviem aky budes mat obrat, ale nad urcitu hranicu (tusim 15K €) uz musis byt platca DPH
3. Kejka, teraz ma mozes sprdnut za ,,platcu" :cool:
Dáša_
10.06.11,07:05
1, zrejme budes dalej predavat srot a ine kovy pre platcov DPH, cize bude to pre kupujuceho vyhoda.
2, Neviem aky budes mat obrat, ale nad urcitu hranicu (tusim 15K €) uz musis byt platca DPH
3. Kejka, teraz ma mozes sprdnut za ,,platcu" :cool:


akurát, že šrot ide podľa


par.69, odst (12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu28b)v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.

takže po pravde, pokiaľ nepresiahne obrat 49 790 eur je mu asi zbytočné byť platiteľom. Bude mať neustále odpočty. Lebo na jednej strane síce sa mu vráti dph z ostatných nákupov, na druhej strane to zvýši administratívnu náročnosť
medvedov
10.06.11,07:10
No dakujem za odpovede.. Ale kedze mojim planom je mat vacssi obrat ako spomenute cislo .. tak ja rozmyslam ze by som sa hned registroval ako platca a bude pokoj...

Ak by sa Vam chcelo mohli by ste mi na jednoduchom priklade ukazat ako by vyzarali moje faktury..

Priklad kupim od slovenskej firmy srot v hodnote 10 000 EUR a predam dalsej slovenskej za 12 000 EUR.

Na fakturach su uvedene DPH hodnoty alebo len tieto cisla ?

Dakujem za vysvetlenie ak ma niekto cas
Dáša_
10.06.11,07:33
No dakujem za odpovede.. Ale kedze mojim planom je mat vacssi obrat ako spomenute cislo .. tak ja rozmyslam ze by som sa hned registroval ako platca a bude pokoj...

Ak by sa Vam chcelo mohli by ste mi na jednoduchom priklade ukazat ako by vyzarali moje faktury..

Priklad kupim od slovenskej firmy srot v hodnote 10 000 EUR a predam dalsej slovenskej za 12 000 EUR.

Na fakturach su uvedene DPH hodnoty alebo len tieto cisla ?

Dakujem za vysvetlenie ak ma niekto cas


na fakturu uvedies
kovový odpad, mnozstvo, jednotkova cena, celkova suma - prirodzene bez dph

a niekde na fakture uvedies nejakú takúto vetu: "Povinnosť platiť DPH prechádza na príjemcu podľa par. 69 odst.12 zákona 222/2004 o DPH Z.z."
medvedov
10.06.11,10:02
Dakujem ...
Len predtym ako to ja predam to musim kupit... Tak potom asi prejde ta platba pri kupe na mna ... A to neviem ako bude vyzerat aby som si ja vedel vypocitat za aku sumu sa mi to oplati predat kedze este budem musiet platit dan a tak ak rozumiete co myslim ...

Kupim za 10 000 predam za 12 000.. no ale kedze budem nejake DPH platit uz pri kupe tak aby som si nemyslel ze 2000 mam zarobene v hrubom ,,,,
Dáša_
10.06.11,10:04
Dakujem ...
Len predtym ako to ja predam to musim kupit... Tak potom asi prejde ta platba pri kupe na mna ... A to neviem ako bude vyzerat aby som si ja vedel vypocitat za aku sumu sa mi to oplati predat kedze este budem musiet platit dan a tak ak rozumiete co myslim ...

Kupim za 10 000 predam za 12 000.. no ale kedze budem nejake DPH platit uz pri kupe tak aby som si nemyslel ze 2000 mam zarobene v hrubom ,,,,


žiadnu dph nebudeš pri kúpe platit. Tých 2000 máš v tomto prípade zarebené v hrubom. Len ešte treba započítať také drobnosti ako preprava, nakládka...
Tak ako ty predávaš bez dph aj tebe predajú bez dph. Tu by si platil iba v tom prípade, ked by si ten odpad priamo spracovaval - t.j. keby si bol zlievaren napríklad.