czarovna
10.06.11,10:05
Potrebovala by som poradiť ako postupovať pri predaji:
z pozemku A sa odlčlenní diel 1 a z pozemku B sa odčlenní diel 2 a spojením dielu 1 a 2 vznikne nový pozemok C. Na pozemku A sú vedené vecné bremená v práve prechodu pre pozemok B + pre iné pozemky a na pozemku B sú taktiež tieto bremená zapísané. Chcem sa spýtať či pred kúpou nových pozemkov je lepšie najprv zrušiť existujúce vecné bremená, potom kúpiť pozemky a zriadiť nové vecné bremená pre zvyšné pozemky A a B ako aj pre nový pozemok C. Ďakujem za radu
andiablo
10.06.11,09:37
odčleniť sa nedá. Musíte spraviť nový geometrický plán kde bude vymerané čo a ako a toto následne zakomponovať do zmluvy:
na základe geometrického plánu číslo....... a pod. Ak chceš pošlem ti jednu zmulu ked som ja kupoval pozemok
czarovna
10.06.11,10:01
geometrický plán je už hotový len neviem ako budu vyzerať vecné bremená na tom novom pozemku a či je to vôbec možné odčlenovať z pozemkov zaťažených vecnými bremenami aby vznikol nový s nejakými bremenami . Nemôžem to nikde na internete nájsť ak by si vedel poradiť, budem veľmi vďačná, aj za tú zmluvu :)
Eva10
10.06.11,10:02
Nevidím dôvod prečo rušiť vecné bremená a následne ich zriaďovať.
Ak tomu rozumiem správne, a z toho vychádzam, cez A a ďalej B sa prechádza na ďalšie parcely. C vznikne medz A a B.
Keďže sú vecné bremená cez A v prospech B a ďalších, a na B v prospech ďalších pozemkov Zmluvou medzi vlastníkmi A, B a nového C by ani nešlo zrušiť vecné bremeno v prospech ďalších pozemkov.
Podľa môjho názoru vecné bremeno v prospech ďalších parciel by na C malo byť zapísané automaticky. Keďže C vzniká aj oddelením časti A, ku ktorej sa oprávnenie z vecných bremien nevzťahuje, toto je potrebné zriadiť. Najlepšie už zmluvou ktorou sa bude navrhovať katastru zápis C podľa geometrického plánu, ktorý bude prílohou zmluvy. Poplatok bude síce dvojnásobný (dva spoplatňované úkony) no konanie len jedno.
Postup, ktorý si si navrhla ty, vyrobil tri konania a tri poplatky!
czarovna
10.06.11,10:18
pokúsim sa to lepšie popísať:
sú 4 pozemky Z, Y, A, B. Z a Y ma iného vlastníka, A má iného a B taktiež iného vlastníka. Pozemok A má právo prechodu a prejazdu (+ aj iné bremená ako uloženie prípojok) cez Z a Y a udelilo právo prechodu atd. pozemku B cez svoj pozemok - čiže B má právo prechodu atd od pozemku A, Z a Y. Jedná sa mi o to aké vecné bremené prejdú na nový pozemok a či sa do tých zriadených vecných bremien bude vsúvať pre pozemok B aj právo prechodu a prípojok aj cez ten nový pozemok C automaticky alebo to musí výslovne zriadiť C pre B .
A ešte ma napadlo či sa to dá zriadiť v jednej zmluve aj s tým, že pozemok B by už nechcel to právo prechodu cez tie menované pozemky ale nechal by si len tie prípojky inžin.sietí.
Mária27
10.06.11,10:59
Jednoducho napíšete, na ktorých nadobúdateľov vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú a u ktorých zanikajú. Zmluvou sa dá urobiť všetko.
czarovna
10.06.11,11:23
Ešte by som poprosila poradiť či tie práva ktoré prechádzajú na nový pozemok sa ukážu aj na pozemkoch od ktorého vecné bremeno je- napr. pozemok Z ktorý zriadil vecné bremeno pre pozemok A a pozemok A odpredá časť pozemku ako parcelu C či sa automaticky zapíše aj na LV pozemku Z že pozemok C má k nemu vecné bremeno alebo aj vlastníci pozemku Z musia byť znluvnou stranou a nejak to tam výslovne zriadiť. Ďakujem
Mária27
10.06.11,11:35
Vené bremená zaväzujú vlastníkov pozemkov a dávajú práva tým, ktorí cez pozemky prechádzajú - obe strany musia byť účastníkmi zmluvy. Dobré je tiež napísať, že právo prechodu a prejazdu bude bezodplatné.

Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. Cpj 312/85 ak sa vecné bremeno zriaďuje k časti pozemku, vyznačuje sa táto časť pozemku na geometrickom pláne, ktorý je potom súčasťou listiny o právnom úkone, ktorým sa vecné bremeno zriaďuje.