Theo
10.06.11,14:25
daňový úrad žiada odo mňa priložiť k DP za rok 2010 UČTOVNÚ UZÁVIERKU ?:eek: 19 rokov podávam DP,vždy som učtoval JU a nikdy takéto od omňa nepýtali.Niečo nové?Niečo som prespal? Vykazu o majetku a o stratách a pod-som odovzdal spolu s DP.
veronikasad
10.06.11,12:27
daňový úrad žiada odo mňa priložiť k DP za rok 2010 UČTOVNÚ UZÁVIERKU ?:eek: 19 rokov podávam DP,vždy som učtoval JU a nikdy takéto od omňa nepýtali.Niečo nové?Niečo som prespal? Vykazu o majetku a o stratách a pod-som odovzdal spolu s DP.
Tento výkaz nepoznám. Prílohou DP daňovníka účtujúceho v JU je :

- Výkaz o majetku a záväzkoch
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch.

odovzdal si obidva tieto výkazy ?
Theo
10.06.11,15:10
Áno-samozrejme.Dvojmo na origo tlačivách.
Mila123
10.06.11,15:13
Pravdepodobne sa pani / pán pomýlil...žiadne účt. závierky pre JU sa nedávajú.....
Katarina
10.06.11,15:45
Áno-samozrejme.Dvojmo na origo tlačivách.

Prečo dvojmo?
ego.mc
14.06.11,21:38
Pravdepodobne sa pani / pán pomýlil...žiadne účt. závierky pre JU sa nedávajú.....
Ale dávajú.:)
V JÚ je predsa účtovná uzávierka Výkaz o majetku ... a Výkaz o príjmoch... §17 ods. 4 ZoÚ.
betka
16.06.11,18:54
Správa daní a poplatkov:

§ 37
Záznamová povinnosť


(1) Správca dane môže uložiť daňovému subjektu, aby okrem evidencie ustanovenej všeobecne záväzným právnym predpisom viedol osobitné záznamy potrebné pre správne určenie dane.

(2) Povinnosť viesť záznamy ukladá správca dane rozhodnutím, proti ktorému sa nemožno odvolať. Súčasťou rozhodnutia musí byť presné určenie zaznamenávaných údajov, ich členenie a usporiadanie, vrátane nadväznosti na doklady, z ktorých sa záznam vedie.

(3) Daňovník, ktorý je povinný platiť preddavky na daň, vedie záznam s prehľadom údajov potrebných pre určenie dane a v lehote určenej pre platenie preddavkov predkladá správcovi dane prehľad potrebných ukazovateľov.

(4) Daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa osobitného predpisu, je povinný vždy viesť evidenciu príjmov a evidenciu hnuteľného a nehnuteľného majetku.

(5) Správca dane je oprávnený kontrolovať aj v priebehu zdaňovacieho obdobia plnenie záznamovej povinnosti a ukladať rozhodnutím povinnosť odstránenia chýb. Proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať.

(6) Záznamy a doklady k nim sa vzťahujúce, je daňový subjekt povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45).

(7) Správca dane je oprávnený na návrh daňového subjektu alebo z vlastného podnetu zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie o záznamovej povinnosti. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať.

UZ predstavuje: Výkazy

Účtovná uzávierka je spojená s uzatvorením účtovného obdobia a teda i s uzatvorením účtovných kníh.

Príklad:
Mám knihu vyšlých FA, kt. na konci UO uzatvorím. Z nej jasne vidím, že mám konečný zostatok neuhradených FA v sume 1000, € a to by malo nadviazať na výkaz o MaZ, kt. by nemal vykazovať sumu 800 €.

Myslím si, že ide o veľmi jednoduchý a najjednoduhší spôsob kontroly z DU. Tu by malo nadväzovať nejaké oznámenie, aby bolo zrejmé, čo odo mňa správa vyžaduje, nie len jednoduché tel. oznámenie, keďže som podala DP vrátane výkazov.
Pre mňa je toto vec nejednoznačná, ja neviem, čo odo mňa chcú. Môže to pre mňa znamenať i dodanie celého PD, nakoľko denník uzatvorím, a údaje z neho mi podávajú výkaz o PaV.
Teda KS denníka musia byť totožné z výkazom.
KZ peňazí musia byť totožné s MaZ. (z denníka nevyčítam napr. KZ neuhradených závazkov, pohľadávok), ale tu vyčítam kopec info...........
GAP
21.06.11,17:51
Prave som prisla na to, ze som nezapisala vo výkaze majetku a zavazkov za rok 2009 zavazok z UP-dotáciu, a zle som zapisala zostatok v pokladni. A za rok 2010 som tiez nezapisala zavazok pokladnu mam dobre. Neviem co mam robit , ak podam opravu vykazu tak budem za to nejak pokutovaná? Alebo treba podat cele dodat. DP? Viem ze ste tu toho o účtovani dotacii napisali veľa, ale prisla som na to az teraz.
jeso
21.06.11,18:00
ak opravuješ len výkaz majetku a záväzkov z dôvodu, že si do knihy závazkov nezaevidovala dotáciu z UP pokutovaná nemáš byť za čo ...

horšie by bolo, ak by si nezdanila preinvestovanú dotáciu a v nákladoch by si si ponechala to čo si z nej zaplatila, v tom prípade by sa ti menil aj základ dane a tým pádom aj výkaz ziskov a strát
GAP
24.06.11,17:44
Prosím Vás, ako sa správne opravuje celé účtovníctvo? Urobím nové účtovníctvo za daný rok, alebo k 31.12. urobím opravy všetkých položiek, ktoré sú zle zaúčtované? Ide to cez interné doklady? Mám na mysli napr. : keď som 30.1. zaučtovala uroky v banke ako PNZD a malo to byt POZD , tak k 31.12. dam uroky-PNZD minusom a potom uroky-POZD normalne ako ma byt? Robim v Alfe.
doktor01
24.06.11,18:11
daňový úrad žiada odo mňa priložiť k DP za rok 2010 UČTOVNÚ UZÁVIERKU ?:eek: 19 rokov podávam DP,vždy som učtoval JU a nikdy takéto od omňa nepýtali.Niečo nové?Niečo som prespal? Vykazu o majetku a o stratách a pod-som odovzdal spolu s DP.
Ak by sa jednalo o kontrolu z DÚ tak by ťa kontaktoval daňový kontrolór. Predpokladám, že Ťa kontaktoval správca a zrejme máš tam niekde chybu alebo si podal výkazy na starom tlačive. Mimochodom podanie na starom tlačive sa považuje ako keby si ich nedodal vôbec. To iste platí ak si udal zlé DIČ alebo rodné číslo , a problémom tiež môže byť, že si výkazy nepodpísal (každý s troma podpismi). Ešte sa mohlo stať, že sa im stratili. V každom prípade im ich odnes (2 výkazy- 1 o majetku.... a 2 o príjmoch....).
doktor01
24.06.11,18:21
Áno-samozrejme.Dvojmo na origo tlačivách.
Nie dvojmo, ale dva výkazy. Na originálnych tlačivách to byť nemuší, môžu sa použiť aj z PC. Podstatné je aby tie tlačiva (aj z PC) boli schválené pre rok 2010.
GAP
25.06.11,17:49
Prosím Vás, ako sa správne opravuje celé účtovníctvo? Urobím nové účtovníctvo za daný rok, alebo k 31.12. urobím opravy všetkých položiek, ktoré sú zle zaúčtované? Ide to cez interné doklady? Mám na mysli napr. : keď som 30.1. zaučtovala uroky v banke ako PNZD a malo to byt POZD , tak k 31.12. dam uroky-PNZD minusom a potom uroky-POZD normalne ako ma byt? Robim v Alfe.

Prosím pomôžete mi s tým?