Dominika28
10.06.11,19:14
ahojte mám jeden problém poisťovňa mi poslala neskoro oznámenie, že mi zvýšili poistné na auto a nemohla som zrušiť zmluvu do 6 týždňov, lebo to poslali neskoro. Je na to nejaký paragraf alebo zákon, že to musia poslať ešte pred ukončením mojej zmluvy? Prosím poraďte mi čo mám robiť a ako to s poisťovňou riešiť. Ďakujem
ekopo
10.06.11,17:28
najskôr: bol dôvod na zvýšenie poistného (škodová udalosť...) ?
marjankaj
10.06.11,17:42
Že by predať auto manželovi?
KoxXxo
10.06.11,17:52
Presne pre toto ruším poistku pravidelne každý rok v predstihu. Lebo ako sa hovorí: nevy..beš Ty s nimi, vy..bú oni s Tebou.
veronikasad
11.06.11,06:03
Dominika, nezakladaj tri rovnaké témy. Keď chceš svoj príspevok posunúť, pridaj príspevok cez rýchlu odpoved v už založenej téme - stačí napísať napr. posúvam ...

Ak sa na porade objaví nejaký "poisťovák", určite odpoveď dostaneš ...

Názov témy treba zadávať tak, aby bolo jasné aký problém chceš riešiť ...
svetlik
11.06.11,06:08
ahojte mám jeden problém poisťovňa mi poslala neskoro oznámenie, že mi zvýšili poistné na auto a nemohla som zrušiť zmluvu do 6 týždňov, lebo to poslali neskoro. Je na to nejaký paragraf alebo zákon, že to musia poslať ešte pred ukončením mojej zmluvy? Prosím poraďte mi čo mám robiť a ako to s poisťovňou riešiť. Ďakujem


Zakon o povinnom zmluvnom poisteni zial vobec nepamata na pripady, kedy poistne obdobie nie je zhodne s kalendarnym rokom (t.j. od 01.01. do 31.12.), vtedy musi poistovatel zverejnit sadzby poistneho najneskor do 31.10., cize 8 tyzdnov pred zacatim noveho poistneho obdobia.
Na strane druhej by bolo ale riadna hlupost, aby poistnik ktory ma poistne obdobie s inym zaciatkom ako 01.01. bol zbaveny ochrany spocivajucej vo vyssie uvedenej vete. /lenze zakon si pisali poistovne samé/.

Preto by som skusil ist dohodnut (co takmer urcite poistovna odmietne). Nezaplatenie poistneho ako "moznost" zaniku poistenia neprichádza do úvahy, lebo podľa § 9 ods. 5 ZoPZP Ak poistenie zodpovednosti zanikne počas poistného obdobia pre neplatenie poistného, osoba, ktorá má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 tohto zákona, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. Poistná zmluva uzavretá počas tohto poistného obdobia s iným poisťovateľom je neplatná.
Navyše, podľa § 12 ods. 1 písm. f) ZoPZP Poisťovateľ má proti poistníkovi nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak v čase, keď nastala poistná udalosť, bol v omeškaní s platením poistného. (a to by som radsej neriskoval!).

Do uvahy by sice prichadzalo danie vypovede (aj keď neplatnej a prave vo vypovedi) a uzavretie novej poistnej zmluvy s inym poistovatelom (nemam skusenost s tym, ze by sa poistovna dovolavala na sude neplatnosti, ale nevylucujem to).

Osobne by som poistne zaplatil, a sucasne s velkym predstihom by som poistnu zmluvu vypovedal ku koncu dalsieho poistneho obdobia.

Tak ani neviem ci som pomohol .... :confused:
Dominika28
11.06.11,12:33
nie nebol dôvod na zvýšenie žiadnu nehodu ani nič podobné som nemala
Dominika28
11.06.11,12:37
dakujem táto rada mi pomohla ok takže normálne to zaplatím a na budúci rok teda môžem zrušiť tú poistku a následne si zalozit dalsiu od toho dna kedy mi poistka skonci