ajkachimera
10.06.11,20:27
Môj dospelý syn sa nasťahoval do domu po zomretej babičke. Zmenil trvalé bydlisko. Chodí na strednú školu, kde má výborný prospech. Má nárok na sociálne štipendium, keďže odmietame financovať dve domácnosti?
ivka70
10.06.11,18:33
:confused::confused::confused:A preco by mal jednu vasu - teda synovu domacnost financovat stat????

Kazdopadne zo zakona plati vyzivovacia povinnost, v tomto pripade rodicov na dieta.
Neviem, aj ked je syn dospely, kazdopadne ma narok na vyzivne od rodicov, pokial nie je sam schopny sa zivit.
Moze sa ohladom vyzivneho obratit na sud. Ako student strednej skoly ho urcite dostane.
ajkachimera
10.06.11,19:03
Mám štyri deti, ktorým musím tiež pomáhať a som na dôchodku. Štát financuje ľudí, ktorí celý život nič nerobia, prečo by nemohol aj nadaných žiakov, ktorí si chcú svoj život zariadiť po svojom?
veronikasad
10.06.11,19:22
Mám štyri deti, ktorým musím tiež pomáhať a som na dôchodku. Štát financuje ľudí, ktorí celý život nič nerobia, prečo by nemohol aj nadaných žiakov, ktorí si chcú svoj život zariadiť po svojom?
Pýtaš sa na sociálne štipendium, alebo dávku v hmotnej núdzi ?

Ak na soc.štipendium - informácie ti poskytnu v škole.

V prípade dávky v hmotnej núdzi, ktorú vypláca UPSVaR - bohužial bez priznaného výživného od obidvoch rodičov, nepochodí.
ajkachimera
10.06.11,19:40
Ide o sociálne štipendium, v škole poradiť nevedeli. Viem, že vysokoškoláci to riešia súdnou cestou, len neviem, či to platí aj pre stredoškolákov.
veronikasad
10.06.11,19:49
Ide o sociálne štipendium, v škole poradiť nevedeli. Viem, že vysokoškoláci to riešia súdnou cestou, len neviem, či to platí aj pre stredoškolákov.
Trošku staršia informácia z Poradne HN

Študenti zo sociálne slabších rodín môžu získať sociálne štipendium vo výške približne od 20 € do asi 41 € mesačne v závislosti od prospechu. Pre žiaka s priemerom známok horším ako 2,5 a najviac do 3,5 vrátane 25 percent sumy životného minima na nezaopatrené dieťa, teda aktuálne 20,42 eura. Pre žiaka s prospechom horším ako 2,0 a najviac do 2,5 je to 35 percent sumy životného minima na nezaopatrené dieťa, teda aktuálne 28,58 eura. Pre študujúceho s priemerom 2,0 a lepším 50 percent sumy životného minima na nezaopatrené dieťa, teda aktuálne 40,83 eura. Štipendium môže získať žiak strednej školy alebo špeciálnej strednej školy vrátane 8-ročného gymnázia, ak žije v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ak jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v predchádzajúcom kalendárnom roku nepresiahla hranicu životného minima aktuálneho v čase podania žiadosti. O priznaní štipendia rozhoduje riaditeľ školy, ktorá musí mať uzatvorenú dohodu s Ústavom informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ). Pri podávaní žiadosti je potrebné dodržať termíny, keďže napríklad potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi nesmie byť staršie ako mesiac. Takisto si treba dať pozor na položky, ktoré sa pri posudzovaní žiadosti zarátavajú do celkového príjmu rodiny, keďže sú tam rozdiely oproti sociálnym štipendiám na VŠ. Žiadosti a prílohy sa kontrolujú už na samotnej škole, takže je tam priestor na doplnenie či opravu.
Odpovedala: Dana Španková, hovorkyňa MŠ SR
Pridané: 10.9. 2009, 14:10



.......
Čo rozumieš pod tým "Vysokoškoláci to riešia súdom". Zrejme súdom stanovenému výživnému sa nevyhnete ani v prípade stredoškoláka (od obidvoch rodičov).

Na aký účel chce syn použiť štipendium. Na googli som našla dosť odkazov na sociálne štipendium v prípade štúdia v zahraničí. Je to jeho prípad ?
ajkachimera
10.06.11,20:15
Hľadala som tiež, ale ide o to, či sa posudzujú aj rodičia, keďže je dospelý a zmenil si trvalé bydlisko. Ďakujem za odpovede.
ivka70
11.06.11,04:17
Hľadala som tiež, ale ide o to, či sa posudzujú aj rodičia, keďže je dospelý a zmenil si trvalé bydlisko. Ďakujem za odpovede.

Vzhladom na vyzivovaciu povinnost sa pri naroku na stipendium berie do uvahy prijem rodicov.
Ak by ste to chceli obist, musel by mat dospely student stanovene sudom vyzivne od rodicov, v takom pripade by sa do uvahy bralo to vyzivne.

Bez vyzivneho sa syn bude posudzovat spolu s rodicmi a surodencami.

Ak si na dochodku a mas 4 deti, aj bez odstahovania je pravdepodobne, ze syn narok na stipendium ma.
ivka70
11.06.11,04:20
Mám štyri deti, ktorým musím tiež pomáhať a som na dôchodku. Štát financuje ľudí, ktorí celý život nič nerobia, prečo by nemohol aj nadaných žiakov, ktorí si chcú svoj život zariadiť po svojom?

Prepac, ale tym myslis koho?
Keby stat mal zivit kazdeho studenta, ktory si chce zivot zariadit po svojom, to by uz na nic ine ani prispievat nemusel.

Zariadit si zivot po svojom neznamena len odstahovat sa.
Znamena to aj vediet si na seba zarobit.

Ako by k tomu prisli ine mozno este nadanejsie deti, ktore si nemaju kde zmenit bydlisko???????
ajkachimera
11.06.11,12:30
Ide o istú skupinu obyvateľov, na základnej škole nie je u nich žiadna snaha, žiadny záujem získať nejaké vedomosti. čas, ktorý by sa dal využiť pre ostatné deti, treba márniť ustavičným napomínaním, rodičia poberajú sociálne štipendium dokonca skoro každý dostával prospechové, stačilo si zlepšiť prospech napr. z päťky na štvorku. Kde skončia tieto peniaze si každý môže domyslieť. Určite sú nadanejšie deti ako môj syn, bol na druhom mieste v olympiáde z matematiky za dva okresy, vyhrával aj iné olympiády, ale o to nejde. Nikdy sme neboli s deťmi pri mori aj keď sme celý život robili, ale z učiteľských platov sa vyskakovať nedá. Pritom nikto z nás nepije a nefajčí. Vozili sme sa v aute po rodičoch, bývame v dome po rodičoch. Preto to píšem, lebo vo Vašich očiach vystupujem ako nejaký chamtivec, ktorý chce využiť štát. Chlapec, ktorý sa chce venovať hudbe, žije na dedine a dochádza každý deň tridsať kilometrov autobusom do skúšobne dvakrát presadá a potom naspäť. Ako si má stredoškolák zarobiť, keď na východe niet roboty? Nechcem nič, len to, čo štát umožňuje, ale pravdepodobne sa na to vy...
roman676
29.07.11,10:54
Dobrý deň, mám 18 rokov a navštevujem strednú školu. Bývam sám v podnájme, matka je nebohá. Poberám po nej sirotský dôchodok 120,-EUR a od otca poberám výživné v hodnote 50,-EUR. Môj priemer známok je 1,4. Mám nárok na sociálne štipendium alebo niečo tomu podobné? Ďakujem.