whoknows
11.06.11,09:28
Vela sa tu popisalo o vyhodach/nevyhodach sro vs. zivnost .
Ako ztp na 80% by som chcel zacat podnikat samozrejme by som chcel vyuzit moznost ziskat prispevok od upsvar za tymto ucelom , ale nepozdava sa mi stat sa zivnostnikom a rucit za vsetko celym svojim majetkom - aj ked momentalne ziadny nemam.
Chcem sa spytat na moznost , ze by som zalozil sro a ta by ma zamestnala s tym , ze prispevok na zriadenie chranenej dielne by cerpala srocka a ja by som bol zamestnanec.
Moja otazka je je mozne aby som bol jedinym zakladatelom srocky a takymto sposobom by som sam seba zamestnal ?
Kedze som tu precitalmnoho prispevkou z toho co som pochopil za normalnych okolnosti to ide . Plati to aj v mojom pripade?
Mam este vela otazok ohladne tejto temy ale budem ich radsej davkovat postupne .Ak by sa nasiel niekto problematiky znaly mozeme moje otazky riesit aj cez ss. Vopred dakujem
Nokerla
11.06.11,08:35
Ano mozes to tak urobit.
Ak nebudes chciet, tak sa nemusis zamestnat.
whoknows
11.06.11,10:23
Ok takze zriadim sro . Dalej je postup aky nahlasim na upsvar , ze chcem zamestnat ztp a poziadam o prispevok na zriadenie chranenej dielne? Ako postupovat aby som mohol zamestnat sameho seba . Mozem si potom vybrat , ze chcem zamestnat prave seba ? Nemozu mi ponuknut niekoho ineho ?
Nokerla
11.06.11,10:27
Ako je to s chranenou dielnou Ti lepsie povedia a vysvetlia na UPSVaR.
Mozes zamestnat koho len chces, nikto Ti nemoze nanutit niekoho aby si ho zamestnal.
Aby si dostal statut chranenej dielne, tak musis mat nejakeho zamestnanca so ZTP.
fosgeen
11.06.11,10:50
Môžeš si založiť s.r.o. , ale nesmieš byť spoločníkom. Môžeš byť konateľom a spoločnosť daj zatial na niekoho iného. Musíš byť totiž v evidencii úradu práce, pokiaľ sa v tejto spoločnosti chceš zamestnať cez úrad aby si dostal po predložení projektu so žiadosťou dotáciu na seba - refakturácia mzdy na dva roky. Na úrade práce nemôžeš byť evidovaný, keď máš spoločnosť kde si spoločníkom.Keď podpíšeš dohodu s úradom, zamestnáš sa a potom môžeš vymeniť spoločnika za seba. A takto sa dostaneš do svojej vlastnej spoločnosti cez úrad práce s nárokom na dotáciu približne 8000.00 €.
Nokerla
11.06.11,12:33
Najlepsie bude ak sa spyta na UPSVaR este pred zalozenim firmy.
Prispevky na rozne ucely moze poberat aj ked firma uz existuje.
whoknows
11.06.11,19:35
Dakujem za vase postrehy .
whoknows
12.06.11,10:47
Tak som sa zase ponoril do studovania paragrafov z precitaneho som vydedukoval nasledovne:
Keby som sa stal szco tak by som si mohol poziadat o prispevok na zacatie szco podla § 57 Príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti
a prispevok na prevadzkove naklady spojene s prevadzkou chranenej dielne podla § 60 Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (občan so zdravotným postihnutím) .
Cize by som mohol dostat prispevok na zacatie szco a na naklady spojene s prevadzkou chraneneho pracoviska ak sa nenachadza v dome/byte urcenom na byvanie.

Keby som to riesil zamestnanim sa v sro ktoru by som zalozil tak ako sa spomina vyzsie v diskusii tak by si sro mohla poziadat bud o prispevok podla:
§ 56 Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska § 60 Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (zamestnávateľ) okrem pismena f).
Cize bez prispevku na mzdu.

Alebo by si mohla sro poziadat o prispevok podla § 60 Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (zamestnávateľ) .
Cize na zriadenie by sa prispevok nebral ale mal by ssom zabespecenu mezacnu mzdu = na ake obdobie to je mi zatial nezname.
Pripominam , ze som ztp na 80% cize vlastne by sro zamestnavala 100% obcanov s poklesom schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost nad 70%.

Takze zatial som s tych paragrafov videdukoval tolko.
Ak su moje predstavy mylne budem rad ak ma na to upozornite .