whoknows
11.06.11,09:42
Zdravim vsetkych.
Zaujimalo by ma ako ste vy zacinali so svojim internetovim podnikanim.
Nemienim od vas tahat rozumy , ze co je ten naj tovar ktory frci .
Mna skor zaujima ako ste do toho spadli vy.
Co bol taky vas startovny impuls ?
Ako ste riesili startovaci kapital ?
Kedy sa dostavil takypocit , ze to bolo spravne rozhodnutie ?
A este mam otazocku ci je vase internetove podnikanie vasa hlavna
cinnost , alebo je to pre vas nejaky bonus ku kamennemu obchodu alebo uz je to naopak cize , ze kamenny obchod je skor bonus k internetovemu.
Ak sa chcete podelit o svoje skusenosti a pribehy urcite to zaujme vela ludi. Vopred dakujem.
Filip Glasa
11.06.11,08:59
ja sa vyjadrím ku kapitálu. Na to aby si začal "podnikať na internete" nepotrebuješ žiadny veľký kapitál. Tých 500-2000 eur si zarobíš aj v práci za niekoľko mesiacov, alebo aj na brigáde. Len to nesmieš minúť na mobily, motorky, handry a čo ja viem čo si dnes mladí kupujú. Ale si za to otvoríš povedzme nejaký internetový obchod, alebo služby na internete.
padro
11.06.11,09:07
zaciatok do 1000 eur ... hlavna cinnost... ale priprav sa ze zisk si nebudes velmi uzivat urcite par rokov a co zarobis tak znovu vrazis do reklamy skladu a podobne takze chvilu potrva kym bude zarobok, samozrejme pridu obdobia radosti ale aj padu na dno a tak :) proste podnikanie
suzika1979
11.06.11,09:35
ahoj, my sme mali s prvym manzelom internetovy inzertnik, najprv podnikal len on a ja som sa u neho zamestnala.potom mal problemy,pretoze je nedisciplinovany v plateni zavazkov a tak sa dostal do exekucii,uz nemohol podnikat. ja sprosta som mu pomohla tym,ze som si zalozila zivnost,prevzala dlhy,zamestnala ho u seba,snazili sme sa tu zadlzenu firmu oddlzit a ze potom ja skoncim a on bude opat fungovat pod vlastnou znackou a menom. myslienka bola dobra, akurat som hlupa /mlada/ mu bezhranicne doverovala a tak sa stalo, ze miesto ozdravenia prvej firmy zadlzil aj tu moju. klamal mi o tom,ze boli zaplatene odvody statu a poistovniam,nakupoval nove a nove webove adresy a nestaral sa o tie existujuce,aby prosperovali a ani o nasich zakaznikov,potom samozrejme ze stratili zaujem a narastal pocet neplaticov. neviem,ako by som dopadla,keby som firmu nezrusila. vysoke dlhy som splacala po rozvode sama z materskej,teraz mi nechce vratit aj ked sluboval,ze vsetko vyrovna. ani vyzivne neplati na syna...viem,ze som urobila chybu,ked som ho nechala "sefovat" inak by ta firmicka na seba zarobila a mozno casom...by sa aj dalo z nej pekne slusne zit. ale treba sa tomu naplno venovat,popri praci sa to urcite zvladnut neda. ja som si povedala,ze opat zacnem podnikat v niecom podobnom,ale az na dochodku a vylucne tak,ze si budem sama sebe sefovat. vstupny kapital nebol velky,ja som sklad nepotrebovala,iba telefon a internet,t.j. pocitac,tlaciaren a nejake kancelarske potreby.
Dantess
11.06.11,09:48
Ja som plánoval otvoriť eshop už veľmi dlho, ale dlho som nevedel nájsť vhodný produkt. Prešiel som asi 10timi produktami. Vždy som si našiel dodávateľov, porovnal ceny spočítal náklady na 1. rok a vždy mi vyšlo, že by to nebol dobrý nápad. Teraz som ale našiel skvelý produkt, ktorý viem skombinovať s aktuálnym(hlavným) podnikaním + neskôr aj s ďaľšími plánmi. Začiatočný kapitál cca. 4000eur a eshop nebude založený koli nejakým extra zárobkom, ale skor koli budovaniu mena. Stačí mi ak nebude stratový. A dôvod začatia ? Len tak pre zábavu :D Baví ma podnikať a hlavné podnikanie už vie zarobiť samo na seba, tak rád začínam nové projekty.
Gina Er
11.06.11,09:49
ja sa vyjadrím ku kapitálu. Na to aby si začal "podnikať na internete" nepotrebuješ žiadny veľký kapitál. Tých 500-2000 eur si zarobíš aj v práci za niekoľko mesiacov, alebo aj na brigáde. Len to nesmieš minúť na mobily, motorky, handry a čo ja viem čo si dnes mladí kupujú. Ale si za to otvoríš povedzme nejaký internetový obchod, alebo služby na internete.
500 eur? :eek: ja síce neviem,ako funguje internetový obchod,preto ma táto téma zaujala,ale čo s 500 eurami? veď niečo treba zaplatiť za samotný obchod,za reklamu....a čo odvody,tovar....??
padro
11.06.11,09:56
500 eur? :eek: ja síce neviem,ako funguje internetový obchod,preto ma táto téma zaujala,ale čo s 500 eurami? veď niečo treba zaplatiť za samotný obchod,za reklamu....a čo odvody,tovar....??

ak mas produkt kde si nahodis 100-200 percent toto par krat otocis tak je to velmi dobre na zaciatok potom uz pridavas dalsie veci atd :) nejak podobne som ja zacinal.
Gina Er
11.06.11,10:02
ak mas produkt kde si nahodis 100-200 percent toto par krat otocis tak je to velmi dobre na zaciatok potom uz pridavas dalsie veci atd :) nejak podobne som ja zacinal.
hej,zisťujem,že tovar je nehorázne predražený.....topánky sa napr.kupujú za 5 a predávajú 50.....:mad:
....taký produkt s 200% ziskom by som aj ja chcela....:D
Dantess
11.06.11,10:15
hej,zisťujem,že tovar je nehorázne predražený.....topánky sa napr.kupujú za 5 a predávajú 50.....:mad:
....taký produkt s 200% ziskom by som aj ja chcela....:D
nielen topánky. všetko. na slovensku sa predáva jeden stroj za 15 000eur, ja som ho kupil v chine za 600eur
padro
11.06.11,10:20
predrazene/nepredrazene... ja hovorim takym ludom zacnite podnikat a ste do roka milionari :D ... akurat ze ono to tak nie je :)
Indeed
11.06.11,17:20
predrazene/nepredrazene... ja hovorim takym ludom zacnite podnikat a ste do roka milionari :D ... akurat ze ono to tak nie je :)


Tak,tak,

už som sa o tom zmieňoval viac-krát,že chytrým patrí svet a sprostým robota
Gina Er
11.06.11,17:26
Tak,tak,

už som sa o tom zmieňoval viac-krát,že chytrým patrí svet a sprostým robota
nemôže byť každý chytrý,niekto musí aj robiť
Indeed
11.06.11,17:34
nemôže byť každý chytrý,niekto musí aj robiť


šak to, vychytralých je už viac ako dosť , si myslím...:)
camozzi
11.06.11,17:58
K praci... Podnikatel akoze nerobi? To faktury "sa" zaplatia, mzdy "sa" zaplatia...? Nie. Niekto musi na ne vyrobit a hladat cesty ako na ne ziskat peniaze co mozno najrychlejsie a najefektivnejsie. Znudena predavacka v butiku v nakupnom centre stoji od rana do vecera opreta o pult so zuvackou v hube a ked pride zakaznik ani nezabuci. Ju nemusi trapit, ze treba zaplatit najom, energie, jej odvody, lebo ona ma na konci mesiaca vyplatu istu. Majitel ma neprespate noci, aby na to vsetko vyrobil, mozno za cenu toho, ze bude v minuse a robi 10 krat viac ako ona.
K cenam... mame volny trh a existuje tu jednoduche a zakladne pravidlo dopytu a ponuky: chces-beres, nechces-nebebes. Preco si jeden pravnik berie za tu istu sluzbu 500 eur a druhy 2000 eur? Proste umenie predat.
Gina Er
11.06.11,18:02
K praci... Podnikatel akoze nerobi? To faktury "sa" zaplatia, mzdy "sa" zaplatia...? Nie. Niekto musi na ne vyrobit a hladat cesty ako na ne ziskat peniaze co mozno najrychlejsie a najefektivnejsie. Znudena predavacka v butiku v nakupnom centre stoji od rana do vecera opreta o pult so zuvackou v hube a ked pride zakaznik ani nezabuci. Ju nemusi trapit, ze treba zaplatit najom, energie, jej odvody, lebo ona ma na konci mesiaca vyplatu istu. Majitel ma neprespate noci, aby na to vsetko vyrobil, mozno za cenu toho, ze bude v minuse a robi 10 krat viac ako ona.
K cenam... mame volny trh a existuje tu jednoduche a zakladne pravidlo dopytu a ponuky: chces-beres, nechces-nebebes. Preco si jeden pravnik berie za tu istu sluzbu 500 eur a druhy 2000 eur? Proste umenie predat.
tak potom si zlý podnikateľ,keď platíš znudenú predavačku! alebo sa nudí preto,že tovar nejde na odbyt?
Filip Glasa
11.06.11,18:41
čo s 500 eurami? veď niečo treba zaplatiť za samotný obchod,za reklamu....a čo odvody,tovar....??
Môžeš si to celé odmakať: nainštalovať nejaký free eshop, tovar kupovať až keď máš objednávku (just in time), reklamu si odmakáš (guerilla marketing, virálny marketing a podobne). Odvody prvý rok veľmi vysoké neplatíš a mali by sa po začatí už vládnuť platiť aj z tržieb.

Ak nepredávaš tovar, ale služby (inzercia, obsah a pod.) tak ani toľko peňazí nepotrebuješ. Kúpiš doménu nainštaluješ nejaký free redakčný systém a makáš. Na začiatok stačí aj pár korún. Len si to treba odmakať.
Dantess
12.06.11,09:20
tak potom si zlý podnikateľ,keď platíš znudenú predavačku! alebo sa nudí preto,že tovar nejde na odbyt?
alebo sa nudí preto, lebo to nieje jej biznis a je jej jedno či predá 10, alebo 100kusov, ale makať sa jej nechce
Gina Er
12.06.11,12:34
alebo sa nudí preto, lebo to nieje jej biznis a je jej jedno či predá 10, alebo 100kusov, ale makať sa jej nechce
tak to by som si ja dovoliť nemohla.....
pnak
13.06.11,11:37
Môžeš si to celé odmakať: nainštalovať nejaký free eshop, tovar kupovať až keď máš objednávku (just in time), reklamu si odmakáš (guerilla marketing, virálny marketing a podobne). Odvody prvý rok veľmi vysoké neplatíš a mali by sa po začatí už vládnuť platiť aj z tržieb.

Ak nepredávaš tovar, ale služby (inzercia, obsah a pod.) tak ani toľko peňazí nepotrebuješ. Kúpiš doménu nainštaluješ nejaký free redakčný systém a makáš. Na začiatok stačí aj pár korún. Len si to treba odmakať.

Presne tak.. Ja som zacal so 40€ a postupne som to rozbehol do pozicie, v akej som teraz. Nieje to ako hlavny prijem, iba nejake prilepsenie si. A zacinal som koli tomu, lebo som chcel zistit ako to funguje, nemal som ziadne velke plany ani ocakavania..:)
rakerian
17.06.11,21:16
Zatiaľ sa tu väčšina príspevkov točí okolo predražovania :)
Nie je všetko také čierne ako to tu píšete. Ani to predražovanie.
Uvediem vlastnú skúsenosť:
S nápadom na internetový predaj som sa začal pohrávať pred viac ako 2 rokmi. Mal som riadne zamestnanie, pracoval som ako programátor a v rámci mimopracovných aktivít som spravoval niekoľko stránok pre malé firmy. Raz ma niekto oslovil, či by som vedel spraviť eshop. Na toto som si netrúfol, ale začal som na nete hľadať hotové aplikácie pre eshop. Narazil som na jeden, ktorý ma dosť zaujal a povedal som si, že by som si ho vyskúšal naostro, no keďže ten čo ma oslovil si to nakoniec rozmyslel, tak som sa rozhodol, že sa do toho pustím sám s vlastným sortimentom. Voľba padla na produkty, v ktorých som sa dosť dobre vyznal, a ktoré ma zaujímali v rámci môjho koníčka - plastikové modely.
Rozhodnutie nebolo o tom ako rýchle alebo čo najviac zbohatnúť, ale skôr o tom ako robiť to a s tým čo ma baví a zároveň na tom trocha zarobiť.
Kúpa eshopu ma vyšla na 236 USD. Bol celý v angličtine, tak som si pracne počas 2 mesiacov robil preklad a zároveň aj nejaké úpravy v dizajne, či funkciách. Za celý ten čas som si ho testoval a zhodnotil som, že som si vybral dobre ;)
Potom prišla na rad tá podnikateľská časť - nájsť dodávateľov, nakúpiť a naplniť katalóg eshopu. Oslovil som najprv najznámejších európskych výrobcov (na Slovensku nik takýto sortiment nevyrába) a tí mi buď rovno poslali cenníky a obchodné podmienky alebo ma odkázali na svojich distribútorov na Slovensku. Vybral som si najväčšieho distribútora, navštívil som ho a nakúpil tovar (podľa vlastného výberu i odporúčania predajcu) za cca 600 EUR. Naplnil som katalóg, čo bolo asi 300 položiek a "rozhodil siete" po internete - reklamy na googli (cca 20-30 EUR mesačne), reklamy na Facebooku (cca 10 EUR mesačne), emaily priateľom a známym a čakal som :)
Prvá objednávka prišla 7. júla 2009. Ďalšia o týždeň :) No čo už. Chodil som riadne ďalej do práce a túžobne sledoval emailovú schránku, či si niekto niečo neobjednal. Postupne sa však návštevnosť i nákupnosť zvyšovala a stačilo to tak, že som mesačne zarobil celkom pekný bonus k platu. Náklady boli minimálne - tovar som mal doma, účtovnictvo si vediem sám, správu eshopu takisto a zásielky mi spočiatku pokmáhala baliť a odosielať manželka a potom si túto činnosť úplne prevzala pod palec a robila to tak úžasne, že som jej to nemohol nedovoliť :)
V prílohe si môžte pozrieť ako to vyzeralo u nás v spálni a v špajzi :D
Po prvých zásielkach som si objednal ďalší tovar (za cca 400 EUR) a rozšíril katalóg. Zároveň som doň pridal aj mnoho položiek, ktoré som nemal na sklade, ale boli takzvane "na objednávku". Prvý veľký nával prišiel pre Vianocami. Toľko objednávaok naraz! Ale zvládli sme to a uspokojili sme všetkých zákazníkov. Tak ako rástol počet zákazníkov i objednávok, tak rástla aj naša vyťaženosť a po 3/4 roku fungovania som dal výpoveď v práci s tým, že sa budem venovať už len eshopu. Mesačne mi vedel zarobiť už toľko koľko by som zarobil aj v práci.
Musím priznať, že mi eshop zaberá dosť veľa času. Starám sa denne o aktuálnosť produktov o informácie o nich a denne komunikujem so zákazníkmi (emailom i telefonicky). Táto starostlivosť nám však prináša dobré referencie a tým pádom i zisk ;)
Po dvoch rokoch fungovania máme už aj kamennú predajňu a sortiment so skoro 4000 položkami. Zásielky už nerobíme doma a eshop sa stal už dosť dobre známym v modelárskom svete. Dnes svoje rozhodnutie neľutujem. Boli aj ťažké chvíle, ale vždy sme všetko dokázali vyriešiť aj vďaka pomoci mojej rodiny. Ak máte oporu, zvládnete aj internetové podnikanie ;)
A ešte čosi - aby ste vedeli o čom píšem, pozrite si www.prospektor.sk (http://www.prospektor.sk)
camozzi
17.06.11,21:58
Vynikajuca recenzia. Vdaka!
majkelx
19.06.11,13:16
Ano aj mna napadol e-shop kvoli hobby. Moje hobby bola tvorba domaceho videa. Ked som si zakupil notebook len s USB 2.0 a chcel som si strihat a editovat video v laptope pozeral som na tovar na Slovensku a ceny boli sialene...od 60eur vyssie..potom som zistil, ze podobne zariadenie ma vyjde v zahranici len na 11 USD! Vyskusal som ho, urobil som hodiny kvalitneho videa bez trhnutia obrazu a...vznikol napad ponukat ho aj tu.
Uz mam e-shop vyse roka, zarabam na nom a dovazam.

Hobby a zanietenost a skusit podnikat (oficialne) to ma viedlo a hnalo dopredu. Dnes mam e-shop ktory zaraba sam na seba a zivi dvoch ludi priemernou vyplatou cca. 700EUR (dokonca bez reklamy)...
Tie zaciatky? Sablona e-shopu so 100 polozkami (nejdem robit reklamu) Google reklama(mozem robit reklamu,ano GOOGLE) a reklama v novinach na internete..potom domena a jednoduchost ovladania webstranky. Ano, ide to cca.100EUR a ziadny tovar kupeny dopredu. Jedna objednavka=Paypal platenie dopredu zahr.obchodu=konecny spotrebitel. Doba dodania podla druhu dopravy a konecnej sumy.
Dantess
20.06.11,15:21
Tak, ja zajtra zadávam zákazku na vytvorenie eshopu. Rozmýšľal som nad prenájmom, ale dám si spraviť normálny za plnú sumu, pretože graficky sa mi to hodí viac. Dodávateľov mám vybavených, reklamu tiež. Ide sa do tohooo :D
Bjordrin
21.06.11,09:59
Tak, ja zajtra zadávam zákazku na vytvorenie eshopu. Rozmýšľal som nad prenájmom, ale dám si spraviť normálny za plnú sumu, pretože graficky sa mi to hodí viac. Dodávateľov mám vybavených, reklamu tiež. Ide sa do tohooo :D

Drzim ti palce:)
rakerian
21.06.11,18:05
Tak, ja zajtra zadávam zákazku na vytvorenie eshopu. Rozmýšľal som nad prenájmom, ale dám si spraviť normálny za plnú sumu, pretože graficky sa mi to hodí viac. Dodávateľov mám vybavených, reklamu tiež. Ide sa do tohooo :D
Super.
Môžme vedieť čo budeš predávať? ;)
Dantess
21.06.11,18:18
Super.
Môžme vedieť čo budeš predávať? ;)
Kvalitnú kávu z celého sveta, mletú aj nemletú, lacnejšie aj drahšie, rôzne chute, odrody a tak ďalej + mlynčeky na kávy a kávovary + cigary :D ale tie cigary budú len taký doplnkový, vedľajší tovar. To nebude ani na sklade, len na objednávku, ale k dobrej káve sa hodí aj dobrá cigara.
rakerian
21.06.11,18:23
Kvalitnú kávu z celého sveta, mletú aj nemletú, lacnejšie aj drahšie, rôzne chute, odrody a tak ďalej + mlynčeky na kávy a kávovary + cigary :D ale tie cigary budú len taký doplnkový, vedľajší tovar. To nebude ani na sklade, len na objednávku, ale k dobrej káve sa hodí aj dobrá cigara.
Myslím, že už máš prvého zákazníka - mňa :)
Dantess
21.06.11,18:28
Myslím, že už máš prvého zákazníka - mňa :)
:) myslím, že je to dobrý sortiment, ikeď niektoré kávy sú drahšie, ale tá chuť stojí za to a z 1kg kávy sa dá spraviť 140 šálok, čo vydrží niekomu aj 4-5 mesiacov. Okrem toho svoje hlavné podnikanie mám také, že môžem denne osloviť priamo asi 20 klientov a dať im do rúk leták s ponukou, čo moje šance na úspech zvyšuje. Otváram to ako hobby, nie ako nejaký megabiznis, tak uvidím čo z toho bude :-)
rakerian
21.06.11,18:51
:) myslím, že je to dobrý sortiment, ikeď niektoré kávy sú drahšie, ale tá chuť stojí za to a z 1kg kávy sa dá spraviť 140 šálok, čo vydrží niekomu aj 4-5 mesiacov. Okrem toho svoje hlavné podnikanie mám také, že môžem denne osloviť priamo asi 20 klientov a dať im do rúk leták s ponukou, čo moje šance na úspech zvyšuje. Otváram to ako hobby, nie ako nejaký megabiznis, tak uvidím čo z toho bude :-)
Držím palce. :)
Môcť na svojom hobby aj trochu zarobiť je vynikajúce spojenie :)
Viem o čom hovorím, pretože aj mne sa to tak podarilo.
sanny237
21.06.11,18:52
Aj ja sa hlásim ako zákazník, držím palce, nech sa darí !!!!
Dáša_
21.06.11,18:59
:) myslím, že je to dobrý sortiment, ikeď niektoré kávy sú drahšie, ale tá chuť stojí za to a z 1kg kávy sa dá spraviť 140 šálok, čo vydrží niekomu aj 4-5 mesiacov. Okrem toho svoje hlavné podnikanie mám také, že môžem denne osloviť priamo asi 20 klientov a dať im do rúk leták s ponukou, čo moje šance na úspech zvyšuje. Otváram to ako hobby, nie ako nejaký megabiznis, tak uvidím čo z toho bude :-)


len tak na okraj, káva ma podobné nároky na skladovanie ako iné potraviny?
Indeed
21.06.11,19:00
len tak na okraj, káva ma podobné nároky na skladovanie ako iné potraviny?

Káva je vo vákuovaných baleniach, takže možeš ju teoreticky držať aj pod vodou...:D
Dáša_
21.06.11,19:03
Káva je vo vákuovaných baleniach, takže možeš ju teoreticky držať aj pod vodou...:D

myslela som z podnikateľského hľadiska, či je na to potrebné mať špecialne vybavený sklad
Dantess
21.06.11,19:09
už to budem kupovať balené. čo myslíš tým "špeciálny" ?
Gina Er
21.06.11,19:10
už to budem kupovať balené. čo myslíš tým "špeciálny" ?
....teplota,vlhkosť....
Dantess
21.06.11,19:25
keď je to balené, tak to nemá žiadne špeciálne požiadavky. izbová teplota. vlhkosť vzduchu nehrá rolu...
Dáša_
21.06.11,19:41
keď je to balené, tak to nemá žiadne špeciálne požiadavky. izbová teplota. vlhkosť vzduchu nehrá rolu...

ani hygiena nič špeciálne nevyžaduje?
Dantess
21.06.11,19:49
ani hygiena nič špeciálne nevyžaduje?
nie, keďže je to balené, tak sa o to nejak nestarajú. iné by bolo predávať sypané čaje, alebo kávu mlieť a až potom baliť...
Baty
22.06.11,08:50
ked sme pri balení.......... ako sprostredkovateľ plánujem aj rozvážať mrazené výrobky, balené. Budem to rozvážať v aute s automrazničkou. Bude tu mať hygiena nejaké špeciálne požiadavky ??? dikes
Baty
27.06.11,09:51
riesil niekto z Vás aj elektrinu ?? keďze elektrina pre podniakteľov je drahsia ako pre obč. uživatelov. Ja chcem mať kanceláriu v rodinnom dome, a neviem ako na ten výpočet elektriny, či si mám zakúpiť nejaký merač alebo ako, a či sa to vobec daaa. Dakujem pekne
majkelx
27.06.11,11:43
Ahoj, staci ti obycajny merac elektriny. Nedavaj elektrinu na firmu, skor ako sukromna osoba, je samozrejme ze budes mat vyssiu marzu. Logicky, ktora ina firma sa prizivi na druhej firme? Vsetky.
Baty
27.06.11,12:03
Nedavaj elektrinu na firmu, skor ako sukromna osoba, je samozrejme ze budes mat vyssiu marzu. Logicky, ktora ina firma sa prizivi na druhej firme? Vsetky. ....... na firmu myslis SZČO ??? nerozumiem tomu sorry.... len to chcem mat v sulade, tak neviem ako to poriesit, chcel som to zahrnut v najomnej zmluve, len neviem či mozem. TAk by to fungovalo, ze ta čast elektriny, ktorá by sa v mojej kancelárii spotrebovala by mala vyssiu cenu a platili by sme to spolu naraz ?? dikes :)
Gina Er
27.06.11,13:25
ked sme pri balení.......... ako sprostredkovateľ plánujem aj rozvážať mrazené výrobky, balené. Budem to rozvážať v aute s automrazničkou. Bude tu mať hygiena nejaké špeciálne požiadavky ??? dikes
no neviem,či Ti bude stačiť automraznička,či nebudú vyžadovať normálne mraziarenské auto....
PatreS.10
18.07.11,18:12
Prosím ťa pošli mi súkromnú správu,ďakujem.(som tu novž)
Gina Er
18.07.11,18:14
PatreS.10 nemôžem Ti poslať súkromnú správu,nedá sa,máš málo príspevkov