resl
11.06.11,10:57
Dobrý deň, som učiteľka - dôchodkyňa pracujúca na zmluvu na dobu neurčitú. Pretože sa neustále znižuje počet žiakov, zostal pre mňa len tretinový úväzok, čo je pre mňa nevýhodné a preto s takýmto úväzkom nesúhlasím. Zamestnávateľ mi nechce dať výpoveď z nadbytočnosti a presviedča ma, aby som si dala výpoveď sama, pretože nemá financie na odstupné. O odchodnom nechce ani počuť.Môže mi niekto prosím poradiť, ako postupovať.
Ďakujem.
veronikasad
11.06.11,09:37
Dobrý deň, som učiteľka - dôchodkyňa pracujúca na zmluvu na dobu neurčitú. Pretože sa neustále znižuje počet žiakov, zostal pre mňa len tretinový úväzok, čo je pre mňa nevýhodné a preto s takýmto úväzkom nesúhlasím. Zamestnávateľ mi nechce dať výpoveď z nadbytočnosti a presviedča ma, aby som si dala výpoveď sama, pretože nemá financie na odstupné. O odchodnom nechce ani počuť.Môže mi niekto prosím poradiť, ako postupovať.
Ďakujem.
Čo rozumieš pod "odchodným" ? Je to tvoj prvý odchod zo zamestnania po priznaní starobného dôchodku ?
terezamaria
11.06.11,10:50
Dobrý deň, som učiteľka - dôchodkyňa pracujúca na zmluvu na dobu neurčitú. Pretože sa neustále znižuje počet žiakov, zostal pre mňa len tretinový úväzok, čo je pre mňa nevýhodné a preto s takýmto úväzkom nesúhlasím. Zamestnávateľ mi nechce dať výpoveď z nadbytočnosti a presviedča ma, aby som si dala výpoveď sama, pretože nemá financie na odstupné. O odchodnom nechce ani počuť.Môže mi niekto prosím poradiť, ako postupovať.
Ďakujem.

Až nemá pre Teba zamestnávateľ prácu, tým pádom sa stávaš nadbytočnou. Prečo by si si dávala Ty výpoveď?
Počkaj si na výpoveď od zamestnávateľa, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Budeš mať výpovednú dobu a podľa odpracovaných rokov u tohoto zamestnávateľa i odstupné. Ak pracovný pomer trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej /pokiaľ kolektívna zmluva nehovorí viac / trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Pokiaľ si išla do dôchodku keď si pracovala u tohoto zamestnávateľa, dostaneš aj odchodné. Je to § 76, ods.6 ZP.
resl
12.06.11,09:22
Čo rozumieš pod "odchodným" ? Je to tvoj prvý odchod zo zamestnania po priznaní starobného dôchodku ?

Áno, je to môj prvý odchod zo zamestanania po priznaní starobného dôchodku.Ďakujem.
veronikasad
12.06.11,10:06
Áno, je to môj prvý odchod zo zamestanania po priznaní starobného dôchodku.Ďakujem.
Máš nárok na odchodné pri skončení prac.pomeru.
K výplate odstupného viď predch.príspevok č. 3
Onko
12.06.11,14:38
Až nemá pre Teba zamestnávateľ prácu, tým pádom sa stávaš nadbytočnou. Prečo by si si dávala Ty výpoveď?

Podľa zadania témy zamestnávateľ má prácu, ale iba na tretinový úväzok...
terezamaria
12.06.11,15:15
Podľa zadania témy zamestnávateľ má prácu, ale iba na tretinový úväzok...
Onko O.K., teraz je to tretinový úväzok, o chvíľu to nebude žiadny. A zamestnávateľ nemal právo bez jej podpisu na Dodatku k pracovnej zmluve jej znížiť úväzok na tretinu.
Onko
13.06.11,11:41
Onko O.K., teraz je to tretinový úväzok, o chvíľu to nebude žiadny. A zamestnávateľ nemal právo bez jej podpisu na Dodatku k pracovnej zmluve jej znížiť úväzok na tretinu.

Myslím, že to, na čo mal alebo nemal právo, závisí od toho, čo je presne napísané v zmluve. Ak na to skutočne nemal právo, v zmluve je napísaný väčší úväzok a bez vzájomne podpísaného dodatku bude dostávať len tretinový, môže súdne žiadať doplatenie mzdy. Ale je možné, že v zmluve je uvedené, že zamestnávateľ má právo znížiť úväzok...

Zadávateľke témy tu skutočne nemôže nikto fundovane poradiť, kým nepozná presný obsah zmluvného vzťahu.
logomania
13.06.11,11:42
terezamaria v príspevku z 11.6.2011 má vo všetkom pravdu-nedávaj si výpoveď sama, lebo by si prišla o odstupné. Odchodné ti musí vyplatiť zo zákona v poslednej výplate, aj keby si si sama podala výpoveď (či má alebo nemá peniaze ťa nemusí zaujímať).
melbak
19.06.11,15:03
terezamaria v príspevku z 11.6.2011 má vo všetkom pravdu-nedávaj si výpoveď sama, lebo by si prišla o odstupné. Odchodné ti musí vyplatiť zo zákona v poslednej výplate, aj keby si si sama podala výpoveď (či má alebo nemá peniaze ťa nemusí zaujímať).

ja som bola slusne poziadana, ziadost o rozviazanie pracovneho pomeru
/prvy krat/ k 30.6. a sucasne som si dala ziadost o prijatie do prac.pomeru od 1.9., co som uz aj urobila, mam v takomto pripade na nieco narok

dakujem za odpoved
drobeceva
19.06.11,15:09
ja som bola slusne poziadana, ziadost o rozviazanie pracovneho pomeru
/prvy krat/ k 30.6. a sucasne som si dala ziadost o prijatie do prac.pomeru od 1.9., co som uz aj urobila, mam v takomto pripade na nieco narok

dakujem za odpoved
Si už dôchodkyňa? Ak si si sama požiadala o ukončenie PP dohodou, odstupné Ti nepatrí.
Ak si dôchodkyňa a je to Tvoje prvé skončenie PP, máš nárok na odchodné.
melbak
19.06.11,16:23
ano, od sept.2010 som pracujuca starobna dochodkyna, toto je prve ukoncenie PP
terezamaria
19.06.11,19:33
ja som bola slusne poziadana, ziadost o rozviazanie pracovneho pomeru
/prvy krat/ k 30.6. a sucasne som si dala ziadost o prijatie do prac.pomeru od 1.9., co som uz aj urobila, mam v takomto pripade na nieco narok

dakujem za odpoved

Melbak, až si si dala sama žiadosť o skončenie pracovného pomeru Dohodou, veru nemáš na nič nárok.
Až si starobná dôchodkyňa, máš nárok na odchodné.Musia Ti ho vyplatiť v poslednej výplate.
Sabadka
20.06.11,05:32
Melbak, až si si dala sama žiadosť o skončenie pracovného pomeru Dohodou, veru nemáš na nič nárok.
Až si starobná dôchodkyňa, máš nárok na odchodné.Musia Ti ho vyplatiť v poslednej výplate.

Ano nárok na odchodné máš a to vo výške dvoch mesačných funkčných platov. Dôraz je na slovíčku funkčný, teda na kompletný plat aj s príplatkami(triednictvo, poprípade uvádzanie a osobný príplatok). Výhovorka, že na odchodné nemajú neobstojí, pretože o finančné prostriedky na odchodné požiada zamestnávateľ prostredníctvom svojho zriaďovateľa príslušný Krajský školský úrad a ten odchodné pridelí v plnej výške aj s odvodmi, takže to nejde na úkor mzdových prostriedkov.
melbak
24.06.11,17:29
dakujem za odpovede
atam1
08.07.11,20:59
Zdravím, moja kolegyňa je už dôchodkyňa, pracuje na našej škole už mnoho rokov. Už minulý alebo predminulý rok chceli , aby odišla na dôchodok, zatiaľ stále učí, ale budúci šk.rok bude mať znížený úväzok. Nie je nadbytočná, ak by odišla na dôchodok, prijali by na jej miesto novú učiteľku. Takto sa ju snažia "vyštvať". Tiež má nárok na doplatenie do 100% úväzku ? Prepustiť ju asi nemôžu, iba ak by na to mali nejaký dôvod, že? Ďakujem
veronikasad
08.07.11,21:05
Zdravím, moja kolegyňa je už dôchodkyňa, pracuje na našej škole už mnoho rokov. Už minulý alebo predminulý rok chceli , aby odišla na dôchodok, zatiaľ stále učí, ale budúci šk.rok bude mať znížený úväzok. Nie je nadbytočná, ak by odišla na dôchodok, prijali by na jej miesto novú učiteľku. Takto sa ju snažia "vyštvať". Tiež má nárok na doplatenie do 100% úväzku ? Prepustiť ju asi nemôžu, iba ak by na to mali nejaký dôvod, že? Ďakujem
Ťažko povedať, čo bude po schválení novely Zákonníka práce. "obyčajní ľudia" okolo poslanca Matoviča podmieňujú schválenie ZP o.i. pridanie výpovedného dôvodu zo strany zamestnávatela - dovršenie dôchodkového veku.
atam1
09.07.11,08:50
Ťažko povedať, čo bude po schválení novely Zákonníka práce. "obyčajní ľudia" okolo poslanca Matoviča podmieňujú schválenie ZP o.i. pridanie výpovedného dôvodu zo strany zamestnávatela - dovršenie dôchodkového veku.

takže zatiaľ ju nemôžu vyhodiť, na koľko jej môžu skrátiť úväzok? A čo to doplatenie do 100%?
Ďakujem