alessi
12.06.11,09:06
Pokoj a dobro.
Bývam v nájomnom byte mesta. Rozmýšľam nad otvorením obchodíka so školskými potrebami v komore ktora prinalieha bytu. Musím ohlásiť prevádzkareň? Živnosť na predaj mám. Erp za chvíľu tiež. Môže tam miesto mňa predavat aj žena ak náhodou nebudem doma? Som totiž aj zamestnanec inde a žena je na materskej. Alebo ju nutne musím zamestnať na dohodu?
Danielle369
12.06.11,07:47
Musíš ohlásiť prevádzkáreň..na živnostenskom na obecnom úrade a dokonca aj na hygiene..až po súhlase od hygieny môžeš otvoriť

Príbuzného v priamom rade (otec, matka, manžel manželka, brat, sestra, syn, dcéra) nemusí živnostník zamestnávať a môže mu pomáhať bez akéhokoľvek platenia. Tento príbuzný však nesmie byť evidovaný na ÚP a poberať štátne dávky, musí byť dôchodkovo poistený
Dantess
12.06.11,07:51
Musíš ohlásiť prevádzkáreň..na živnostenskom na obecnom úrade a dokonca aj na hygiene..až po súhlase od hygieny môžeš otvoriť

Príbuzného v priamom rade (otec, matka, manžel manželka, brat, sestra, syn, dcéra) nemusí živnostník zamestnávať a môže mu pomáhať bez akéhokoľvek platenia. Tento príbuzný však nesmie byť evidovaný na ÚP a poberať štátne dávky, musí byť dôchodkovo poistený
Dan a to sa v bytových priestoroch smie podnikať a mať prevádzkáreň ?
arizona
12.06.11,07:52
alessi
12.06.11,09:10
Musíš ohlásiť prevádzkáreň..na živnostenskom na obecnom úrade a dokonca aj na hygiene..až po súhlase od hygieny môžeš otvoriť

Príbuzného v priamom rade (otec, matka, manžel manželka, brat, sestra, syn, dcéra) nemusí živnostník zamestnávať a môže mu pomáhať bez akéhokoľvek platenia. Tento príbuzný však nesmie byť evidovaný na ÚP a poberať štátne dávky, musí byť dôchodkovo poistený

Manželka je tzp 50%. takže tam to neviem. A prečo hygiena ked to nie sú potraviny? Na bytovom som mal nahlásiť aj sídlo firmy?
Economic
12.06.11,09:14
Neprihlasuj to ako prevádzku, je s tým veľa starostí a je to zrejme rovnaká adresa ako je miesto podnikania. Bude to jednoduchšie a lepšie ! Keď máš už živnosť, môžeš kľudne aj inú ženu zamestnať či na PP alebo Dohodu. Treba ohlásiť na SP a požiadať o registráciu na DzZČ.
Danielle369
12.06.11,09:23
Manželka je tzp 50%. takže tam to neviem. A prečo hygiena ked to nie sú potraviny? Na bytovom som mal nahlásiť aj sídlo firmy?

Neviem prečo si mi dal mimo témy...Hygiena nechodí len do potravín, ale aj do kvetinárstva, do drogérie aj do obchodu so školskými potrebami
Danielle369
12.06.11,09:25
QUOTE=Economic;1766099]Neprihlasuj to ako prevádzku, je s tým veľa starostí a je to zrejme rovnaká adresa ako je miesto podnikania. Bude to jednoduchšie a lepšie ! Keď máš už živnosť, môžeš kľudne aj inú ženu zamestnať či na PP alebo Dohodu. Treba ohlásiť na SP a požiadať o registráciu na DzZČ.[/QUOTE]

Economic....daj sem zákon odkedy sa obchod neprihlasuje ako prevádzka

Prevádzkáreň je priestor v ktorom podnikateľ prevádzkuje živnosť. Prevádzkárňou sa nerozumie sídlo podnikania (fakturačná adresa), ale miesto kde podnikateľ fyzicky realizuje činnosti spojené s podnikaním.
Economic
12.06.11,09:28
Economic....daj sem zákon odkedy sa obchod neprihlasuje ako prevádzka

Nie som si istá, či v tomto prípade pôjde úplne o klasický obchod, za to som to tak napísala. Ak bude mať normálne otváracie hodiny a všetko čo k tomu patrí, je jasné že veru aj hygiena bude musieť byť vybavená. Určite bude potrebovať aj súhlas vlastníka nehnuteľnosti.
Danielle369
12.06.11,09:30
No si ma rozosmiala...ved on vyslovene píše o obchode so školskými potrebami
Economic
12.06.11,09:48
Manželka je tzp 50%. takže tam to neviem. A prečo hygiena ked to nie sú potraviny? Na bytovom som mal nahlásiť aj sídlo firmy?

Ako píše DAN hygiena na prevádzke treba. Nahlásiť sídlo firmy na bytovom, keď tam máš trvalý pobyt možno ani nie keď si iba FO. No budeš potrebovať otváracie hodiny.
arizona
12.06.11,10:42
Alessi pise , ze byva v najomnom,mestskom byte...
Smu sa vobec taketo byty menit na obchodiky?:confused:
Mozno by bolo dobre, najskor si u majitela bytovky zistit, ci je to vobec mozne.

Neviem ako je to v inych mestach,ale u nas su dost prisne podmienky na vyuzivanie tychto bytov. Casto chodia kontroly z MU ,ci sa byty nahodou nezneuzivaju...
Economic
12.06.11,10:46
Alessi pise , ze byva v najomnom,mestskom byte...
Smu sa vobec taketo byty menit na obchodiky?:confused:
Mozno by bolo dobre, najskor si u majitela bytovky zistit, ci je to vobec mozne.

Neviem ako je to v inych mestach,ale u nas su dost prisne podmienky na vyuzivanie tychto bytov. Casto chodia kontroly z MU ,ci sa byty nahodou nezneuzivaju...

Aj ja si to myslím. Na otvorenie tej prevádzky určite by mal požiadať o súhlas. Čo sa týka samotnej živnosti, tá sa podľa mňa môže prevádzkovať aj bez súhlasu, no prevádzka podľa mňa nie. Určite musí za vlastníkom nehnuteľnosti podľa mňa ísť.
alessi
12.06.11,11:24
Dan prepáč mám dotykovy mobil a asi som dal prst kde som nemal. Dik za pomoc.
ak by som zamestnal niekoho na dohodu a ona by mi niečo zhotovovala musím tam mať ja alebo ona prevádzkareň alebo netreba?
alessi
12.06.11,11:35
Konkrétne:
chcem aby mi osoba na dohodu zhotovovala textilné obaly na knihu. Tie budem ďalej predavat na faktúru odberateľom. Žena má doma sijaci stroj a si chce privyrobit. Je jej adresa moja prevádzkareň alebo nie? Alebo ústne sa dohodnúť a bude mne predavat iba hotové obaly?
Danielle369
12.06.11,11:39
Alessi velmi málo informácii na odpoved. Z tvojej otázky som pochopila že :
v komore ktora prinalieha bytu. ...že tá komora alebo čo to je , sa nachádza niekde pri vchode a je to samostatné, ale patrí tebe.
Ked tá komora je priamo v byte, tak tam obchod ti nedovolia otvoriť. Zájdi za správcom a sa najprv poinformuj a až potom vybavuj
alessi
12.06.11,11:46
Komora má samostatný vchod. Ostatné byty majú klasickú činziakovu pivnicu. Len my mame miesto pivnice komoru - miestnosť so samostatným vchodom
Danielle369
12.06.11,12:02
Tak potom by to už mohlo ísť, ale aj tak zájdi za správcom nehnutelnosti . Ale ked niekoho zamestnáš tak už sa stará do toho aj hygiena( či tam je wc, voda, skrinka na prezlečenie...) a už to bude prevádzka.
alessi
12.06.11,12:27
Konkrétne:
chcem aby mi osoba na dohodu zhotovovala textilné obaly na knihu. Tie budem ďalej predavat na faktúru odberateľom. Osoba na dohodu má doma sijaci stroj a si chce privyrobit. Je jej adresa moja prevádzkareň alebo nie? Alebo ústne sa dohodnúť a bude mne predavat iba hotové obaly?

mohol by som poprosiť odpoved aj na toto?
arizona
12.06.11,15:48
pozri tu :
http://www.porada.sk/t76600-podnikanie-v-byte.html
mimotemy

Vies mi vysvetlit, co je na mojom prispevku nevhodne?
Ludia sa ti snazia pomoct a ty im namiesto podakovania uberas body?:confused::eek:

...to je nejaky zvlastny mobil, ked sa mu ani raz nepodarilo zadat uzitocny bodik, ale neuzitocne mu idu jedna radost...:rolleyes:
alessi
16.06.11,10:38
arizona, zistil som že to tak dopadne ked dam "suhlasim" takže už suhlasiť cez mobil nebudem.

chcel by som sa spýtať. rozhjodol som sa vykašľať na prevádzku(obchod) a teraz cez leto by som skor chodil ambulantne. to znamena, že nabalim auto, vybavim na urade miesto(zaplatim prenajom) a budem predávať zo stolíka. či to budú knihy, pc vecičky alebo niečo ine ešte neviem. na niečo dôležité som zabudol? ERP budem mať tiež.
alessi
17.06.11,09:06
ešte sa chcem spýtať, že či na ambulantný predaj mi stačí predmet : sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu alebo mi treba iný predmet: "kúpa tovaru na účely jeho predaja
konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)alebo iným prevádzkovateľom živnosti
Economic
17.06.11,14:44
ešte sa chcem spýtať, že či na ambulantný predaj mi stačí predmet : sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu alebo mi treba iný predmet: "kúpa tovaru na účely jeho predaja
konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)alebo iným prevádzkovateľom živnosti


maloobchod a veľkoobchod
alessi
25.06.11,18:37
a ešte jedna otázočka. Keby som chcel so svojou živnosťou chodiť aj po cz/de/at jarmokoch a pod. akciach? musím aj tam mať registráciu? či si to vyúčtujem a zaplatím dane zo zisku v at/de/cz iba tu na slovensku či v každej krajine zvlášť?