slajo1
12.06.11,09:36
Dobrý deň,

premýšľam nad založením taxislužby a mal by som pár otážočiek pre ujasnenie niektorých vecí. Niečo už naštudované mám, ale predsa len lepšie padne, ak poradí niekto kto s tým prešiel.

V iných diskusiách som sa dočítal že to zahnovala koncesová živnosť, ale keďže teraz už koncesovaná živnosť nieje, spadá to pod viazanú?

Čo všetko dalej ktomu potrebuje, povolenia a podobné veci ....

Neprekáža že mám dovŕšený vek iba 18 rokov. Myslím tým či k tejto činnosti nieje potrebná nejaká prax.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem za odpovede, postupne budem pridávať daľšie otázky.
Economic
12.06.11,09:22
lujza.j
12.06.11,09:35
pre boha ďalšia:eek:
misoft
12.06.11,09:56
Chlapče, chlapče!

Čo všetko dalej ktomu potrebuje, povolenia a podobné veci ....
Až to zistíš, čo potrebuje, tak to radšej vzdáš! Tam nie je otázka postavená na tom, čo potrebuješ, ale aj to, čo to v budúcnosti obnáša!
lujza.j
12.06.11,10:31
díííííky, za mimotémy:---:---:---
slajo1
12.06.11,15:48
lujza.j - za málinko ;) , nejde mi ale do hlavy prečo so mnou strácaš čas, keď von je tak krásne :cool: :---

"pre boha ďalšia": taxislužba alebo téme o nej?


misoft - tušil som že na ten vek nejaké narážky určite budú. Viem čo podnikanie obnáša, v tom problém nieje, prosím iba o pár rád čo sa taxislužby týka, to je všetko.

Ak máte k tomu čo povedať, budem veľmi vďačný.
veronikasad
12.06.11,16:28
slajo 1, na všetky otázky, ktoré si položil v prvom príspevku, ti dajú odpoveď na živnostenskom úrade.
slajo1
12.06.11,17:12
veronikasad - viem že existuje aj táto možnosť, ale ďakujem

Najradšej by som však bol keby sa našiel niekto, kto tento proces v nedávnej dobe absolvoval a bol by ochotný mi ho stručne popísať
misoft
13.06.11,17:35
tušil som že na ten vek nejaké narážky určite budú. Viem čo podnikanie obnáša, v tom problém nieje, prosím iba o pár rád čo sa taxislužby týka, to je všetko.
Vek som vôbec nespomínal, narážal som na všetky vybavovačky a personálne a materiálne zabezpečenie nielen pre začiatok, ale aj pre ďalšie obdobie.
Keď už takto:
1) živnostenský list
2) povolenie mesta na prevádzkovanie taxislužby, miesto pre stanovisko vozidla (poplatky)
3) vozidlo evidované na DI s ociachovaným taxametrom a registrovaným (je to predsa len prístroj, podľa ktorého fakturuješ cenu služby)
4) vedenie účtovníctva (registračná pokladňa!)
5) predpísané označenie vozidla
6) predpísané technické, emisné kontroly
7) psychotesty (ak budeš taxikár ty), alebo psychotesty pre zamestnancov
.
.
.
predposledné) podplatiť ostatných taxikárov za to, že im lezieš do kapusty :D
posledne) platiť miestnemu podsvetiu poplatky, aby si vôbec mohol taxikárčiť.
slajo1
13.06.11,19:01
misoft - nevieš ako je to s tou živnosťou? Patrí do teraz do viazanej živnosti? Lebo pozeral som skupiny ktoré do nej patria a taxislužba tam nebola

Čo sa tej pokladnice registračnej týka, dočítal som sa že nie je povinná. Stačia iba PPD určené pre taxi, a aj tie sa vydávajú iba na požiadanie zákazníka.

V tom 5-tom bode, čo sa rozumie pod predpísaným označením vozidla?


Najviac sa ale aj tak obávam tých dvoch posledných bodoch.

Ďakujem za pekné ropísanie
jakubko2003
14.06.11,10:54
Koncesované živnosti už neexistujú. Na to, aby si mohol vykonávať činnosť Taxislužba si musíš vybaviť na príslušnom krajskom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie povolenie. Na živnostenský úrad ani nechoď, oni s tým už rok nemajú nič spoločné.
Ice dive
14.06.11,11:15
Dobrý deň,

premýšľam nad založením taxislužby a mal by som pár otážočiek pre ujasnenie niektorých vecí. Niečo už naštudované mám, ale predsa len lepšie padne, ak poradí niekto kto s tým prešiel.

V iných diskusiách som sa dočítal že to zahnovala koncesová živnosť, ale keďže teraz už koncesovaná živnosť nieje, spadá to pod viazanú?

Čo všetko dalej ktomu potrebuje, povolenia a podobné veci ....

Neprekáža že mám dovŕšený vek iba 18 rokov. Myslím tým či k tejto činnosti nieje potrebná nejaká prax.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem za odpovede, postupne budem pridávať daľšie otázky.
nechcel by si sa radšej v dajakej taxislužbe vo vašom meste zamestnať?
nakoľko ak začínaš od začiatku, tak nemáš všetky potrebné skúsenosti, musíš si vybudovať meno a klientelu... a keď začneš v nejakej taxislužbe aspoň zistíš ako to v tejto brandži chodí, vybuduješ si kontakty a meno medzi ostatnými taxikármi a možno ťa nebudú vnímať časom ako konkurenta, ak by si šiel rozbiehať vlastnú firmu s niekoľkými vozidlami...
slajo1
14.06.11,13:31
jakubko2003 - vďaka, toto som potreboval vedieť

ice dive - premýšlal som aj nad touto možnosťou, viem že by to tak bolo najrozumnejšie. Ale som študent ešte, takže ja sa tomu (myslím jazdeniu) budem môcť venovať iba piatky, možno víkendy. Ostatné dni tam chcem dať nejakého chalana. Je ťažké sa dostať do nejakej taxislužby keď ma človek málo času, nikde ťa nezoberú.
Ice dive
15.06.11,05:39
jakubko2003 - vďaka, toto som potreboval vedieť

ice dive - premýšlal som aj nad touto možnosťou, viem že by to tak bolo najrozumnejšie. Ale som študent ešte, takže ja sa tomu (myslím jazdeniu) budem môcť venovať iba piatky, možno víkendy. Ostatné dni tam chcem dať nejakého chalana. Je ťažké sa dostať do nejakej taxislužby keď ma človek málo času, nikde ťa nezoberú.
no mňa keď raz viezol taxikár na letisko, tak sa mi sťažoval, že ho to neuživý, že musí mať dve roboty, lebo kšeft je len v piatok a sobotu, keď študáci chodia piť:D:D:D

no neviem ako to to v skutočnosti beži v tejto brandži, ale skôr si myslím, že vačšina taxislužieb je postavená na tom, že taxikár má svoje vlastné auto, a prihlasuje sa do služby kedy môže... a platí taxislužbe nejaký poplatok za poskytovanie objednávok... resp. % z tržieb... takže prečo by malo byť ťažké sa tam dostať nerozumiem, veď s každým ďalším autom sa im zväčšuje zisk...
(veď ak by boli taxislužby súkromné, tak by vacsina taxikov bola rovnaka typom vozidla a farbou...)
panslav
28.09.11,12:47
dobry den. poradte v ktorej poistovni by sa dala uzatvorit poistka tzv. financnej spolahlivosti pre auto taxisluzby? dakujem.
Economic
28.09.11,12:52
dobry den. poradte v ktorej poistovni by sa dala uzatvorit poistka tzv. financnej spolahlivosti pre auto taxisluzby? dakujem.

Daj si vyhotoviť ponuky od viacerých a vyber si tú, ktorá Ti ponúkne najlepšie služby. Neviem či cena produktu je tiež dôležitá alebo hlavne výška ručenia. Máš dosť možností na výber z poisťovní.
martin33AA
28.09.11,12:58
jakubko 2003 ti pekne napísal - príslušný krajský úrad to rieši.
1/ budeš potrebovať odborného zástupcu - ak sám nemáš vzdelanie v oblasti dopravy či už na strednej alebo vysokej škole tak budeš si musieš niekho nájsť,
do pracovného pomeru na zmluvu /dohodu na dobu neurčitú resp, na akú dobu chceš mať vydané povolenie.
2/ finančná spolahlivosť je na jedno vozidlo 1.000,-€. Bud z danového priznania že máš "ohromné majetky" popr. si zlaožíš nejaký účet s touto sumou,
- ovšem ak si sro tak to nepotrebuješ lebo zákaldné imanie podľa výpisu je na SR 5.000,- €, takže možeš mat 5 vozidiel ale kategorie osobných
3/ prikladáš doklad o vlastníctve týchto vozidiel alebo nájom alebo lizíng alebo iné možnosti, potom fotokopie STK a EK.
4/ Ak toto nemáš tak v prvej fáze sa prihlás na skúšky /ak nemáš kámoša so vzdelaním v oblasti dopravy/ konajú sa raz štvrťročne zhruba.
Ak chceš dalšie info /píš mám z tým trochu skusenosti/
panslav
28.09.11,13:06
martin33AA: vdaka za odpoved. no odbornu sposobilost uz mam. od maja tohto roku som zivnostnik takze danove priznanie nemam, ale na svojom ucte mam viac ako 1000 EUR. Vravis ze by im stacil vypis z uctu ?
martin33AA
28.09.11,13:50
ja som ti to napísal len všeobecne "účet na1000,-€",:
1/ buď uzavrieš zmluvu o ručení s bankou na konkrétnu sumu podľa počtu vozidiel
2/ alebo sa poistíš v Unione.