Patricia Šedivoková
12.06.11,18:13
Prosím Vás o pomoc, nakoľko môj zamestnávateľ zrazu zistil, že som podľa nového školského zákona zle zaradená do platovej triedy. Som vychovávateľka na stredoškolskom internáte, mám 18 ročnú prax. Vyštudovala som vychovávateľstvo - bakalársky a sociálnu pedagogiku - magistersky. Do zmeny školského zákona bola sociálna pedagogika uznaná ako aprobácia pre internáty, teraz vraj už nie (neviem, nevidela som toto zatriedenie). Keďže mám vykonanú 1. aj 2. atestáciu, som zaradená do 12. PT. Teraz by som si však mala doplniť DPS (300 eur za semester, štúdium je 4 semestre), kde však študujú učitelia - obsah vzdelávacieho programu sú vedomosti z pedagogiky, psychológie (z tých mám už predsa štátnice pri bakalárskom štúdiu) a didaktiky aprobačných predmetov (ktorú nepotrebujem, lebo nie som učiteľ). Je potrebné ešte raz študovať to, čo som už bakalársky vyštudovala, dokonca teraz v menšom rozsahu - podľa mňa je DPS určite menej než 3,5 ročné bc štúdium? Alebo som v tomto prípade pedagogicky spôsobilá a môžu mi uznať VŠ vzdelanie 2. stupňa? A ak nie, čo s mojou 2. atestáciou? Zbytočne som ju robila? Dúfam, že mi niekto poradí, lebo zamestnávateľovi to nevedeli povedať ani na VÚC, ani na KŠÚ a teraz sa snažia skontaktovať s niekým na MŠ. Na koho sa mám obrátiť, aby mi PT ostala? Alebo sa na mňa vzťahuje §61 Zákona 317/2009 o prechodných ustanoveniach, kde sa v bode 1) hovorí: Splnenie odbornej spôsobilosti a pedagogickej spôsobilosti pdg. zamestnanca podľa doterajších predpisov sa považuje za splnenie kvalifikačných predpokladov podľa tohto zákona. A teda sa nič v mojom prípade nemení?
Alebo ešte katastrofickejší scenár - keďže som k terajšiemu zamestnávateľovi nastúpila v r. 2000, som celý čas zaradená zle? T.j. mám uznaný 2. stupeň VŠ vzdelania?
pe.pe
12.06.11,16:44
Ahoj,

len rýchlo som zbehol vyhlášku o kvalifikačných predpokladoch a na základe VŠ II. stupňa nie si kvalifikovaná pre prácu vychovávateľa. Podľa toho, čo som kukol, je pre Teba naozaj najschodnejšia cesta DPŠ pre učiteľov. Prečo? Podľa vyhlášky môže prácu vychovávateľa kvalifikovane vykonávať aj ten, kto spĺňa kvalifikačné predpoklady pre vyučovanie profesných predmetov pre odbroné školy. A práve tam je možnosť vďaka DPŠ byť kvalifikovanou pre vyučovanie predmetu sociálna práca na odborných školách a tým zároveň byť kvalifikovanou vychovávateľkou. Opakovanie skúšok z pedagogiky by som riešil až počas štúdia priamo na príslušnej fakulte (uznanie skúšok). Prípadne sa poobzerať po DPŠ pre vychovávateľov, nakoľko po jeho absolvovaní je kvalifikovaný každý s VŠ II. stupňa.
Pokiaľ ide o katastrofickejší scenár...no, táto vyhláška je síce nová, robená k zákonu 317, ale podstatnú časť prebrala z pôvodne platnej legislatívy, takže je možné, že si po celú dobu práce bola zle zaradená.
K I. a II. atestácii...záleží od toho, či si bola, či nebola dobre zaradená. Ak si bola zaradená zle, je možné atestácie spochybniť, nakoľko I. atestáciu (1.KS) mohli pred pôsobnosťou zákona 317 vykonať len kvalifikovaní zamestnanci s II.VŠ.

link na aktuálnu vyhlášku:

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Vyhlasky/437_2009.pdf
denne
07.09.12,12:11
Dobrý deň.Ak riad.prijíma späť učiteľku po MD, do akej platovej triedy ju zaradí? Má uznanú len strednú pedagogickú školu, inak je špeciálny pedagóg, pracuje viac ako 15 rokov. zaujíma ma, či stále platí 8. trieda a kariérny rast alebo 9.plat.trieda bez kariérneho rastu. kde to nájdem...v 317 som to nenašla. Má jej ponúknuť možnosť výberu, kde chce byť? po nástupe z MD bola automaticky zaradená do 8.plat.triedy, prac.trieda 1.