psyfipo
12.06.11,22:01
Zdravím všetkých! :)
Už dlhšie spolu s rodičmi uvažujeme, že by sme mohli začať prenajímať jednu alebo dve izby (max 4 lôžka) z nášho rodinného domu agroturistom. Bývame v peknej dedinke, za rohom jazero, v dvore plno zvierat, vzáhrade veľa stromov a plodín, okolie prekrásne, proste by sme mali čo ponúknuť ľuďom, ktorý chcú vypadnúť z mesta a vidieť ako to chodí na vidieku.
Len ako začať... :D. Čítal som niečo na webe, tiež pár informácií z Porady, viem, že si budem musieť založiť živnosť, obehať ZP a SP, no asi toho bude ešte viac čo budem musieť spraviť, preto by som bol vďačný ak by ste mi vedeli napísať na čo by som pri tomto nemal zabudnúť. Pár otázok, ktoré ma zaťiaľ napadajú:

Potrebujem nejaký druh licencie na ubytovávanie?
Môžem pre ubytovaných variť bez toho aby som musel prejst nejakou hygienickou kontrolou, ktorou prechádzajú reštaurácie? A tiež môžem zarátať cenu jedla do ceny ubytovania?
Počul som, že budem musieť odvádzať poplatok za každé prenocovanie, na aký úrad sa mám pre toto nahlásiť?

Ak by mal niekto z vás v tejto oblasti veľa skúseností, vedel by presne čo robiť a bol ochotný poskytnúť mi s týmto pomoc, prosím o kontakt, ponúkam agro-dovolenku keď sa všetko vybaví ako protihodnotu ;).
Tiž vopred vďaka každému za radu!
Majte sa :)
Zewa
22.06.11,23:35
ahoj.

ubytovaci poplatok sa plati obci kde mas prevadzku - teda v tvojom pripade rodinny dom... plati sa na osobu a den a poskytovatelia ubytovania si to pridavaju k cene aby to zaplatil zakaznik..tak je to aj inde v cudzine (Juhoska, Bulharsko, atd..)

pozri si najnovsiu verziu o zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov...

napis alebo zavolaj na statnu potravinarsku a veterinarnu spravu v tvojom okrese a zisti si ake podmienky musis splnit co sa hygieny (wc, kupelna atd..), kuchyne a varenia pre cudzich ludi tyka...viem ze napriklad na varenie gulasu pre viac ako 20 osob bolo treba volakedy povolenie (kontrolovalo sa to len po udani vacsinou...zavistlivy slovensky sused sa vzdy najde...), ale to bolo v minulosti, teraz uz moze platit nieco ine, kedze sme v EU.

chces ratat cenu jedla a ubytovania spolu a poskytovat akoze polpenziu ci plnu penziu??? podla mna mozes, ak tie ceny budu prijatelne pre navstevnikov...otazne akej kvality bude aj jedlo a aj ubytovanie...

ja byt na tvojom mieste, najprv by som si to mozno skusil na par odvazlivcoch iba tak, ''na cierno'' - 2-3 turnusy ...vyskusal by som si ako to stiham, co im chyba, co im vyhovuje a podla toho by som potom siel do toho cez papiere...ale to je moj nazor a nenavadzam ta nim, ani nikoho ineho na ziadnu cernotu, iba konstatujem.

vela zdaru!