goriado
13.06.11,04:15
Som po rozvode,ale este sme nemali Majetkovo pravne vysporiadanie.
Este pred svatbou som nadobudol byt, predpokladam ze ten by mal byt vyhradne moj. Som dlhodobo v zahranici a uz onedlho bude od rozvodu 3 roky.
Po troch dochadza k zmene BSM na SM, ale nerozumiem co to presne znamena. Je mozne ak do 3 r.nebude vysporiadanie, ze moze ex-manzelka ziskat nejaky podiel z bytu?
buchač
13.06.11,07:01
Som po rozvode,ale este sme nemali Majetkovo pravne vysporiadanie.
Este pred svatbou som nadobudol byt, predpokladam ze ten by mal byt vyhradne moj. Som dlhodobo v zahranici a uz onedlho bude od rozvodu 3 roky.
Po troch dochadza k zmene BSM na SM, ale nerozumiem co to presne znamena. Je mozne ak do 3 r.nebude vysporiadanie, ze moze ex-manzelka ziskat nejaky podiel z bytu?
Ak je len na Teba napísaný , tak nie ...ak si , povedzme , ex daroval určitý podiel , tak máš smolu ...


Zásady vyporiadania BSM upravuje Občiansky zákonník v § 150.

Vychádzajúc z platného znenia § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, ak ani jeden z manželov nepodá v lehote troch rokov od zániku manželstva návrh na vyporiadanie BSM na súd a nedôjde k vyporiadaniu tohto zákonného majetkového spoločenstva manželov ani dohodou, automaticky nastupuje právna fikcia. Zákon na to hľadí tak, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, tieto patria tomu z manželov, ktorý ich výlučne ako vlastník užíva pre vlastné potreby a potreby svojej rodiny.

Pri nehnuteľnostiach platí, že podiely obidvoch exmanželov sú rovnaké. BSM sa zo zákona zmení na podielové, pričom každý z exmanželov bude vlastniť polovicu nehnuteľnosti. Ak vlastníte byt v BSM, na Liste vlastníctva je v súčasnosti spoluvlastnícky podiel obidvoch manželov uvedený ako 1/1. Ak sa rozvediete a BSM nevyporiadate ani dohodou ani súdnou cestou, po uplynutí troch rokov sa váš spoluvlastnícky podiel zmení na jednu polovicu.
goriado
04.01.12,09:43
Len pre upresnenie jedna sa o druzstevny byt, clenom bytoveho druzstva som sa stal ako slobodny este pred svatbou. Takze plati, ze aj tak je vyhradne len moj?
Mária27
04.01.12,12:50
Len pre upresnenie jedna sa o druzstevny byt, clenom bytoveho druzstva som sa stal ako slobodny este pred svatbou. Takze plati, ze aj tak je vyhradne len moj?

Ak je byt stále družstevný a mal si ho v nájme už pred svadbou, tak manželka sa po sobáši stala spoločným nájomcom. Ty si zostal sám členom družstva a po rozvode zanikol spoločný nájom bytu - ty si jediný nájomca aj jediný člen družstva, manželka nárok na byt nemá. Takže môžeš požiadať o prevod družstevného bytu do vlastníctva.

Ak si bol družstevníkom pred svadbou ale družstevný byt si ešte nemal, rozlišuje sa prípad, kedy ti vznikol nárok na uzatvorenie zmluvy o nájme bytu - či pred alebo po sobáši. Pozri občiansky zákonník §§ 703 - 705.