Romanoos
13.06.11,08:41
Dobrý deň všetkým,

rád by som Vás poprosil o radu. V roku 2008 bol obstaraný hmotný majetok v sume cca. 24 000,- sk (cca. 800,- €) cez účet obstaranie 042. Do dnešného dňa nebol zaradený do používania, pretože stále nebol nainštalovaný. Teraz ho chceme zaradiť do ostatného dlhodobého hmotného majetku 029/042 a odpísať jednorázovo 551/029. Dôvodom je, že až teraz došlo k jeho nainštalovaniu a používanie. Bude takýto postup správny? Nemal sa odpísať už v roku, kedy bol kúpený? Niekde som čítal, že odpis je v roku obstarania. Ďakujem za každú informáciu.

Roman
Stefan2005
13.06.11,07:10
...ho chceme zaradiť do ostatného dlhodobého hmotného majetku 029/042 a odpísať jednorázovo 551/029... Bude takýto postup správny?...

Nie, nebude takýto postup správny. Majetok zaradený do dlhodobého majetku sa neodpisuje jednorázovo, ale postupne, prostredníctvom odpisov...


..Nemal sa odpísať už v roku, kedy bol kúpený? Niekde som čítal, že odpis je v roku obstarania...

Majetok sa začína odpisovať dňom jeho zaradenia do užívania.
Romanoos
13.06.11,08:07
Nie, nebude takýto postup správny. Majetok zaradený do dlhodobého majetku sa neodpisuje jednorázovo, ale postupne, prostredníctvom odpisov...



Majetok sa začína odpisovať dňom jeho zaradenia do užívania.

Ale ide o ostatný dlhodobý hmotný majetok (cena pod limit). Tam je možný jednorázový odpis, nie?
Stefan2005
13.06.11,15:35
Ale ide o ostatný dlhodobý hmotný majetok (cena pod limit). Tam je možný jednorázový odpis, nie?

Ešte raz - ani u ostatného dlhodobého majetku nie je možný jednorázový odpis....