aksc
13.06.11,08:49
Dobrý deň,:-)

naozaj neviem,či som v správnej sekcii,ale mám otázku.vedel by mi niekto poradiť ako prihlásiť cudzinca rumunskej národnosti na prechodný pobyt v SR,aké doklady potrebuje,kolky a podobne?neviem to nikde nájst polopatisticky vysvetlené,na stránkach cudzineckej polície je to všelijak,len nie tak ako by malo byť.cudzinec je priatelom jedného známeho ,tiež z ROU,ktorý už pobyt vybavený má,len nevie ako sa to robí,pretože mu to záhadným sposobom vybavil bývalý zámestnávatel u ktorého pracoval na dohodu.

Ak by sa niekto nasiel,vopred dakujem:-).
zk24
13.06.11,06:59
Dobrý deň,:-)

naozaj neviem,či som v správnej sekcii,ale mám otázku.vedel by mi niekto poradiť ako prihlásiť cudzinca rumunskej národnosti na prechodný pobyt v SR,aké doklady potrebuje,kolky a podobne?neviem to nikde nájst polopatisticky vysvetlené,na stránkach cudzineckej polície je to všelijak,len nie tak ako by malo byť.cudzinec je priatelom jedného známeho ,tiež z ROU,ktorý už pobyt vybavený má,len nevie ako sa to robí,pretože mu to záhadným sposobom vybavil bývalý zámestnávatel u ktorého pracoval na dohodu.

Ak by sa niekto nasiel,vopred dakujem:-).


Zdroj: http://mic.iom.sk/sk/pobyt/prechodny-pobyt/21-ziadost-o-povolenie-na-prechodny-pobyt-v-sr.html

Žiadosť o povolenie na prechodný pobyt
Žiadosť o povolenie na prechodný pobyt na Slovensku sa skladá z oficiálneho formulára žiadosti a všetkých požadovaných príloh.

Žiadosť o udelenie povolenia na prechodný pobyt treba podať osobne v zahraničí, a to na zastupiteľskom úrade SR akreditovanom pre štát, ktorý cudzincovi vydal cestovný doklad, alebo pre štát, v ktorom má cudzinec bydlisko. (Ak to nie je možné, v prípadoch hodných osobitného zreteľa, ministerstvo zahraničných vecí po dohode s ministerstvom vnútra určí iný zastupiteľský úrad.)

Na Slovensku na príslušnom oddelení cudzineckej polície môže o prechodný pobyt požiadať len:

cudzinec, ktorý nepotrebuje na vstup na Slovensko vízum
cudzinec, ktorý žiada o povolenie na účel zamestnania a v jeho prípade sa neprihliada na situáciu na trhu práce (pozri sekciu Práca/Zamestnanie)
cudzinec, ktorý žiada o povolenie na účel osobitnej činnosti (napr. lektor, umelec, športovec)
slobodné dieťa do 18 rokov, ktoré je dieťaťom cudzinca s prechodným pobytom alebo jeho manžela/-ky, alebo dieťaťom azylanta alebo manžela/-ky azylanta, ktorý má dieťa v osobnej starostlivosti
rodič alebo starý rodič azylanta mladšieho ako 18 rokov
závislá osoba podľa medzinárodnej zmluvy
manžel/-ka azylanta
cudzinec, ktorý žiada o povolenie za účelom plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl
cudzinec s dlhodobým pobytom (ktorý mal nepretržitý pobyt v EÚ/EHP 5 rokov)
cudzinec, ktorému výnimku ustanovuje osobitná medzinárodná zmluva
cudzinec, ktorý pracuje pre zahraničného investora v Slovenskej republike a zároveň je občanom členského štátu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj
cudzinec, ktorý zastupuje alebo pracuje pre významného zahraničného investora v Slovenskej republike, ako aj manžel/ka alebo dieťa mladšie ako 18 rokov tohto cudzinca
Doklady, potrebné pri žiadosti o prechodný pobyt:


vyplnený formulár žiadosti
2 rovnaké farebné fotografie 3 x 3,5 cm
kolok (hodnota závisí od účelu pobytu)
platný cestovný pas
doklad potvrdzujúci účel pobytu
doklad o bezúhonnosti
doklad o ubytovaní
dôkaz o finančnom zabezpečení pobytu
Najneskôr do 30 dní po udelení povolenia na prechodný pobyt alebo po vstupe cudzinca na územie SR treba ešte príslušnému na oddelení cudzineckej polície predložiť doklad o zdravotnom poistení cudzinca na území Slovenska a doklad o tom, že cudzinec netrpí nákazlivou chorobou ohrozujúcou verejné zdravie.

http://mic.iom.sk/sk/pobyt/prechodny-pobyt/21-ziadost-o-povolenie-na-prechodny-pobyt-v-sr.html

viac info na linke
aksc
13.06.11,10:24
Ďakujem,toto sme potrebovali.Este by som mal zistiť,ako to je pokial ten dotycný clovek bude pracovat len na DOVP,potrebuje nejake povolenie alebo potvrdenie od zamestnávateľa?vid tex z MIC?