anelly
11.01.06,13:34
Novovzniknuta s.r.o. kupila nehnutelnost - rodinny dom od sukromnej osoby na ucely podnikania t.j.kancelaria a skladove priestory. Na danej budove treba urobiť rozsiahlu rekonštrukciu.Moje otazky sú : Pri kupe budovy je stanovena suma na kupnej zmluve bez DPH (od sukromnej osoby) 800 000,- Sk. Mám nárok na odpočet DPH na vstupe?(t.j. 800 tis.*19%DPH ?) Mám nárok na odpočet DPH pri rozsiahlej rekonštrukcii???(Viem, že sa sleduje účel použitia 10 rokov).Ďakujem za každú radu. V tejto súvislosti je ešte mnoho vecí ktoré treba riešiť, ako je ohlasovacia povinnosť, stavebné povolenie,kolaudácia... Ďakujem za každú skúsenosť a radu.
Jana Acsová
11.01.06,17:02
Ste v téme DPH, skúsime:


Pri kupe budovy je stanovena suma na kupnej zmluve bez DPH (od sukromnej osoby) 800 000,- Sk. Mám nárok na odpočet DPH na vstupe?(t.j. 800 tis.*19%DPH ?)
Nie.



Mám nárok na odpočet DPH pri rozsiahlej rekonštrukcii??? (Viem, že sa sleduje účel použitia 10 rokov).
Áno za splnenia ostatných zákonných podmienok, dávam do pozornosti najmä "podnikanie", t.j. využitie nehnuteľnosti na podnikateľské účely.

V operatívnej evidencii k majetku doporučujem sledovať daň viažúcu sa k nehnuteľnosti, t.j. daň odpočítanú. Z toho čo uvádzate mám za to, že hodnota rekonštrukcie vám zvyši vstupnú cenu majetku. Osobitne je to vhodné sledovať aj pre účely § 38 v prípade, že by ste chceli v budúcnosti nehnuteľnosť odpredať.
anelly
12.01.06,08:07
+Dakujem za radu