janinka1
13.06.11,09:57
moj otec zdedil po smrti otca 1/2 domu a jeho matka 1/2 domu. Ma jednu sestru, ktora sa svojej casti (1/4 domu po otcovi) vzdala pri dedicskom konani a pripadla mojmu otcovi, nakolko na dom bola vzata pozicka, ktora prevysovala hodnotu domu a ku dnu smrti jeho otca bola vycerpana. Dom nebol dostavany, len hruba stavba bez strechy, holodom. Moj otec cely dom dokoncil z vlastnych financnych prostriedkov nakoľko mal ústny prísľub, že dom bude patriť jemu. Jeho matka cele roky nicim neprispievala ani na energie. V r.2007 jeho matka svoju cast 1/2 domu darovala otcovej sestre, ktorá nijako na dom neprispela. Dnes sa súdia o tento dom, nakolko matka mohla darovat len 1/2 hrubej stavby pri dedicskom konani.

Ako je možné vysporiadat túto situáciu?
Na čo si dávať pozor?
Kto má na čo právo?
Ako súd prihliada na náklady vynaložené do domu?
Môže sa sestra do domu nasťahovať, kým neprebehne súd?
EvaB
13.06.11,08:11
Píšeš, že babka zdedila 1/2 hrubej stavby, ale aj 1/2 pôžičky, ktorej čiastka prevyšovala jej podiel. Ide o to, kto splácal pôžičku. Ak tvoji rodičia (a vedia to dokázať) a tí to dostavali zo svojho, myslím, že nemala nárok na nič, ale to ste si mali vysporiadať pri dedičskom. Ona nemala byť vôbec vlastníčkou.
janinka1
13.06.11,10:03
Pôžičku splatila babka, otcova mama. Aký to má vplyv na jej podiel, keď pôžička bola vyčerpaná na 0 pri dedičskom konaní? Dom dostavali moji rodičia svojpomocne, doklady za materiál má v rukách všetky otcova sestra a figurujú na otcovo meno. Vedia to dokázať jedine svedectvom.
Mária27
13.06.11,10:03
Investície spoluvlastníka na nutné opravy alebo údržbu zakladajú právo investujúceho spoluvlastníka požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia. podľa §§ 451 ods. 2 a 456 OZ.
Ak ide o iné investície, proti ktorým druhý spoluvlastník neprotestoval (vedel o nich), povinnosť spoluvlastníka vydať bezdôvodné obohatenie vzniká pri zániku spoluvlastníctva, t.j. pri zrušení spoluvlastníctva alebo pri prevode podielu.

Tvoj otec teda musí požadovať od matky vydanie bezdôvodného obohatenia z dôvodu investície do stavby, nie zmenšenie prevádzaného podielu.
EvaB
15.06.11,12:40
Čítam si to znovu a ak som dobre pochopila situáciu:
-babka s otcom zdedili po 1/2 domu a 1/2 pôžičky
-pôžičku splatila celú babka
-tvoji rodičia dostavali z vlastných peňazí zbytok domu
Podľa tohto babkin skutočný podiel bude vo výške celej pôžičky, pretože ju splatila celú (zdedila len 1/2 z nej ). Preto mohla darovať podiel len vo výške pôžičky.
Sestra reálne vlastní skutočnú polovicu domu po dostavaní. Ak si ju chce udržať, súd by asi mal rozhodnúť o doplatení rozdielu sestrou medzi skutočnou hodnotou 1/2 domu a zaplatenou pôžičkou (len to mohla babka reálne darovať)
Ak chcete celý dom získať vy, mali by ste sestre doplatiť hodnotu pôžičky v plnej výške.
Mária27
15.06.11,12:46
Darovať môže len to, čo má na liste vlastníctva.
janinka1
16.06.11,04:36
dakujem vam velmi pekne za vsetky odpovede.

ak som spravne pochopila, tak otec by mal zaplatit iba celú hodnotu pôžičky a dom bude jeho? Aj vtedy ak pôžička prevyšovala hodnotu domu?

Ako to má otec správne formulovať na súde? Na čo sa má odvolávať?
Ďakujem za každú odpoveď.
jahoszmsk
22.02.12,14:23
Chcem sa s vami poradiť... Ak som spolumajitelom (podielnikom) E parciel, na viac LV, vedel by som povymienat s ostatnymi spoluvlastnikmi podiely napr. tak, ze by mal kazdy nejaku parcelu vo vylucnom vlastnictve? Dodam, ze vsetci spoluvlastnici sme rodina. Dakujem za nazor. Ak.
mattto
22.02.12,15:10
Chcem sa s vami poradiť... Ak som spolumajitelom (podielnikom) E parciel, na viac LV, vedel by som povymienat s ostatnymi spoluvlastnikmi podiely napr. tak, ze by mal kazdy nejaku parcelu vo vylucnom vlastnictve? Dodam, ze vsetci spoluvlastnici sme rodina. Dakujem za nazor. Ak.

áno môžeš, spíšete zmluvu/dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, najlepšie je zájsť za notárom, ak to neviete sami.
jahoszmsk
22.02.12,15:16
Mozem postupovat tak, ze si to napriklad podelim podla štvorákov, aby mal kazdy priblizne rovnako, a skusim spolupodielnikom, kazdemu osobitne, poslat postou nejaky Navrh na zrusenie podieloveho spoluvlastnictva, ktory mi oni podpisu napr. na matrike, na OU, a potom by som mohol ist na kataster?
mattto
22.02.12,15:31
Mozem postupovat tak, ze si to napriklad podelim podla štvorákov, aby mal kazdy priblizne rovnako, a skusim spolupodielnikom, kazdemu osobitne, poslat postou nejaky Navrh na zrusenie podieloveho spoluvlastnictva, ktory mi oni podpisu napr. na matrike, na OU, a potom by som mohol ist na kataster?

zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo môžte ako chcete, je to prejav vašej slobodnej vôle. Pri právnych úkonoch týkajúcich sa prevodu nehnuteľností sa vyžaduje písomná forma a overené podpisy. Nie, návrh na uzavretie zmluvy je jedna vec, prijatie návrhu/uzavretie zmluvy druhá vec. Nájdi si na internete zmluvy, skús si podľa toho spísať svoju a podpisy overiť
jahoszmsk
22.02.12,15:50
Moze byt v Navrhu odklon od sucastneho stavu, co sa Tyka velkosti a kvality pody, taky ako je pri Pozemkovych upravach, tj do 10%?
Predpokladam ze to nie vzdy presne vyjde kazdemu rovnako, ak chceme mat kazdy samostatne parcely. Cize najprv poslem Navrh, a az potom Zmluva? Mozem pozadovat overenie podpisu aj na Navrhu? :confused:
Mária27
22.02.12,16:42
Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva sú vlastne dve dohody aj keď ako dve časti v jednej zmluve. Všetci spoluvlastníci vyhlásite, že zrušujete spoluvlastníctvo týchto parciel: popísať aj parcely aj spoluvlastníkov. Likvidujú sa všetky podiely.
Vyporiadanie môže byť tak, že to pripadne jednému a ten vyplatí ostatných, alebo sa nehnuteľnosti predajú a rozdelí sa výťažok, alebo aj tak, že založíte nové spoluvlastníctvo., resp. si podelíte celé parcely a finančne sa vyrovnáte (kto mal väčší podiel a ujde sa mu menší a naopak). Treba zvážiť, ako sú parcely reálne deliteľné.
jahoszmsk
22.02.12,17:46
Ciže ak máme na jednom LV uvedené, že je tam napríklad 10 parciel s rovnakou rozlohou, každá je orná pôda, tak ako to viem rozdeliť tak, aby mal každý z 10 podielnikov 1 celú parcelu sám, kedže teraz máme každý 1/10?