dufulus
13.06.11,10:28
ahojte poraďáci,
mám jednu otázku ohľadne povinnosti registrácie za platiteľa dane z pridanej hodnoty.
Spoločnosť prijala v máji dotáciu na bankový účet, ide o nenávratnú dotáciu na podporu výskumu, ktorá slúži na dotovanie nákladov vzniknutých na tento výskum.
Pre istotu by som chcel potvrdiť, že sa táto dotácia nezarátava do obratu spoločnosti (majiteľ spoločnosti mi tvrdí že je to možné že by mala tvoriť obrat, ale tak ja si myslím že obratom nemôžem chápať prijatú nenávratnú dotáciu).
Ako to teda vlastne je, zahrniem túto dotáciu do obratu a potom má povinnosť sa spoločnosť registrovať za platiteľa DPH, ale prijatá dotácia nie je súčasťou obratu a spoločnosť nemusí podávať danú žiadosť?

ďakujem za rady a pripomienky :)
Kája.
13.06.11,08:39
Dotácie vôbec nie sú predmetom dane
Dáša_
13.06.11,08:52
v paragrafe 4 zákona o DPH je presne definované, čo sa rozumie obratom pre účely tohto zákona. Takže dotácia tam nie je



§ 4
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.