Auri
13.06.11,13:00
Dobrý deň,
manžel má dlhy, na niektoré sú už exekúcie. Veľké, o ktorých som nevedela, kým to neprasklo. Nie som nikde podpísaná, uvedená. Dala som žiadosť o zrušenie BSM, ešte to nie je ukončené. Manžel je ochotný dlhy zobrať na seba. Máme maloleté dieťa, majetok žiaden. Nestihli sme si ho zadovážiť.

Z toho čom som si tu prečítala, som uzavrela, že aj teraz kým nemáme zrušené BSM, nemôžu prísť exekúcie od jeho veriteľov na mňa a nariadiť napr. zrážky zo mzdy. Rovnako mi nemôžu zobrať majetok získaný darom či dedičstvom. A čo po zrušení BSM?
Budú dlhy len a len jeho aj keď vznikli v dobe, kedy BSM zrušené nebolo. A majetok, ktorý by som neskôr nadobudla len môj? Ide mi o to, že ak by som zdedila napr. dom po rodičoch či mi ho nemôžu zobrať, aby sme so synom neskončili pod mostom.

Totiž pár advokátov tvrdilo, že nie, dlhy sú len jeho. No jeden, že áno aj po zrušení BSM, po rokoch môže prísť veriteľ, a bude chcieť jeho dlžobu odo mňa. Ja mu síce môžem ukázať dohodu o zrušení BSM, no on ju môže a nemusí akceptovať.

A k vyporiadaniu BSM. Tento advokát hovorí, že sa nerobí, keďže majetok nie je, len dlhy, len že on urobí nejaký zápis. Ako potom zoberie tie svoje dlhy na seba? Len tým zápisom?

Ďakujem.

PS: Je mi smutno z toho, koľko žien tu rieši podobný problém.
Mária27
13.06.11,13:33
Auri, my sme sa už vyjadrili v tejto téme, ktorú si čítala a dala si tam takúto otázku.
http://www.porada.sk/t167222-mozu-odo-mna-vyzadovat-zaplatenie-ex-manzelovych-dlhov.html#post1766486
Keď ti niekoľko advokátov povedalo svoj názor, tu na porade máš tiež len názory. Istotu budeš mať po rozhodnutí súdu. Treba sa brániť a poukazovať na zákon.
A potom prísť sem oznámiť výsledok:)

Rozhodne majetok, ktorý si zdedila, alebo ktorý si nadobudla po rozdelení BSM, je len tvoj.

Ak ti pár advokátov tvrdilo, že nie, dlhy sú len jeho, No jeden, že áno aj po zrušení BSM, po rokoch môže prísť veriteľ, a bude chcieť jeho dlžobu odo teba, tak sa ho oýtaj, z akého ustanovenia zákona vychádza.

Manželia zodpovedajú spoločne a nerozdielne z právnych úkonov, ktoré sa týkajú spoločného majetku. Ak by taký právny úkon manžel urobil, mohla by si sa dovolať relatívnej neplatnosti tohto úkonu (§§ 145 a 40a obč.z.).
Nemôžeš sa dovolávať neplatnosti úkonu, ktorý urobil len on a nejde o spoločnú vec. Taký jeho úkon - dlh má právo uspokojiť exekútor len z BSM (§ 147). Ak nie je BSM, niet z čoho.
Auri
13.06.11,18:26
A čo vyporiadanie BSM po jeho zániku? Stačí len zápisnica alebo dohoda (neviem ako to presne nazvať) u advokáta? Vravel, že ak nie je majetok, nie je čo deliť. No kde potom uviesť, že tie dlhy sú len jeho. Najradšej by som to totiž mala na papieri.

Rovnako som to pochopila z obč. zák. aj ja.
Ďakujem.
Mária27
13.06.11,21:05
Presne tak. spíšte všetko, čo ste mali spoločne nadobudnuté do BSM (napr. hodiny, príbor), ako ste sa podelili, dlhy zostávajú tomu, kto ich urobil (podpísal). Môžete tam aj vymenovať dlhy manžela, na ktoré si pamätá, s jeho vyhlásením, že ich preberá do svojej zodpovednosti celé.

§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
lucka001
07.10.11,12:38
Mňa by zaujímalo, ako je to, keď som niekoľko úverov podpísala. Tiež som v podobnej situácii - manžel,teda už ex-manžel si zobral za trvania manželstva niekoľko úverov, z ktorých som mu pri 4 robila spoludlžníčku. o ostatných som ani nevedela. Všetky sú už na exekúcii. Sme rozvední, BSM vysporiadané ešte nie. Stačilo by to tiež podpísaním dohody, že berie na seba všetky záväzky? majetok nemáme žiaden, ani sme nemali...
ďakujem za všetky odpovede :)
Mária27
07.10.11,14:28
Mňa by zaujímalo, ako je to, keď som niekoľko úverov podpísala. Tiež som v podobnej situácii - manžel,teda už ex-manžel si zobral za trvania manželstva niekoľko úverov, z ktorých som mu pri 4 robila spoludlžníčku. o ostatných som ani nevedela. Všetky sú už na exekúcii. Sme rozvední, BSM vysporiadané ešte nie. Stačilo by to tiež podpísaním dohody, že berie na seba všetky záväzky? majetok nemáme žiaden, ani sme nemali...
ďakujem za všetky odpovede :)

Keď si to podpísala, to znamená, že si ručiteľ? Potom tu platia aj iné paragrafy, nielen o BSM.
draik
07.10.11,18:49
Spoludlžník má to isté postavenie ako (hlavný) dlžník, sú na jednej úrovni. Plnenie môže veriteľ požadovať od ktoréhokoľvek (pri ručiteľovi, ktorý má právo regresu zo zákona voči dlžníkovi, to také priame nie je)
Auri
09.10.11,18:07
Ako je to vlastne s tým vyporiadaním. Lebo už som dostala aj radu, že vlastne žiadne netreba. Keďže majetok nie je, len tie jeho dlhy. No a keďže sú len a len jeho aj pred vyporiadaním BSM, do vyporiadania sa neuvádzajú.

Neviem, čo s tým.
Auri
11.10.11,17:23
Nikto nič?:(
Auri
09.11.11,09:54
Naozaj nikto nič? Lebo mne to teraz dosť ponáhľa. Až teraz sme sa dopracovali k rozhodnutiu o zrušení BSM (nemám ešte vyznačenú právoplatnosť, no vzdali sme sa odvolania). No vzťahy medzi nami sa medzi tým poriadne zhoršili.

Majetok žiaden nie je. Veci ako príbor, kanvicu, žehličku,....som priniesla ja zo svojho podnájmu. Z podnájmu, kde sme spolu žili som svoje veci zobrala.

Čiže majetok v BSM nie je. No a tie dlhy mi aj tak nedá zoznam. Žiadny. Na túto tému sa s ním nedá hovoriť. Takže, potrebujem alebo nepotrebujem mať vyporiadanie oficiálne na papieri?
Normálne mi to celkom páli, no človek v určitých situáciách potrebuje odpoveď "po lopate". Veľmi pekne ďakujem.
Auri
09.11.11,09:57
Lebo si to neviem predstaviť. Čo dáme do vyporiadania. Že nemáme majetok?
Auri
18.01.12,12:11
Tak, kam sme sa posunuli?

Neviem, či som sa rozhodla správne, no vyporiadanie neprebehlo. Zatiaľ. Nikdy mi nedá zoznam dlhov a veriteľov. Vlastne už to bude vždy len ťažšie, keďže sme sa posunuli....k rozvodu. Komunikácia je veľmi ťažká. No žiť s niekym, kto je tak nezodpovedný sa nedá. Skúsila som to. Viac nechcem.

Pekný deň.
draik
18.01.12,18:26
Zrušenie BSM má význam. Nejde o to, že veritelia môžu ísť po spoločnom majetku, oni (prostredníctvom exekútora) pôjdu po bežných príjmoch, ako je napríklad mzda ktoréhokoľbek z manželov (o to viac, ak spoločný majetok nie je).