alušik
11.01.06,13:46
Mam otazocku, ktoru by som potrebovala dnes poriesit. Firma ma sidlo v Bratislave. Od januara vsak presidlila do ineho mesta, ale zmena sidla na obchodnom registri este neprebehla. Vzhladom k tomu, ze od decembra zamestnava 1 zamestnanca, bolo potrebne urobit registraciu platitela dane zo zavislej cinnosti. Neviem, ci si myslim dobre, ale tusim, ze dostaneme pokutu kvoli neskorej registracii - podla zakona sme sa mali registrovat do 15 dni? Volala som na Danovy urad a tam mi pani povedala, ze do 30 dni, co by som este stihla v termine, ale ked som citala zakon o sprave dani a poplatkov, vidim to tak, ze by to malo byt do 15 dni, nie? Nie som si ista, je tam totiz uvedene - Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Ako si teda vysvetlit toto ustanovenie?
A dalsia otazka - Kde sa registrova? - Pri dani z príjmov zo závislej činnosti a z funkčných požitkov je miestne príslušný správca dane, v ktorého územnom obvode má sídlo organizačná jednotka, v ktorej platiteľ dane vykonáva výpočet mzdy, zostavuje a vedie mzdové listy, mzdu vypláca alebo pripisuje k dobru. Táto organizačná jednotka má rovnaké oprávnenia a povinnosti podľa tohto zákona ako platiteľ dane.
Sidlo mame zapisane v Obchodnom registri zatial stale v Bratislave, ale vypocet mzdy bude prebiehat v Ruzomberku. Lenze v RBK nie je nejaka organizacna jednotka, bude tu presunute sidlo. Poradite Poradaci?
alušik
11.01.06,13:43
Poradaci, neporadite?:o
jess
11.01.06,14:36
- Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Ako si teda vysvetlit toto ustanovenie?



1/ Ja to chápem tak, že keď od 1.1. príjmem PRVÉHO zamestnanca, tak do 15 dní, t.j. do 15.1. to musím nahlásiť DÚ formou žiadosti o zaregistrovanie firmy na platenie dane zo závislej činnosti a preddavk... V zákone sa ďalej píše, že ...po prepustení POSLEDNÉHO zamestnanca napr. k 31.1. odhlásim firmu z platenia dane do 15 dní, t.j. do 15.2. .

2/...alebo .... "do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu..." de facto až po uplynutí mesiaca, keď robíš pracovníkovi mzdu, tak až vtedy mu zrazíš daň .....a teraz fakt neviem, pošli ešte dnes tú žiadosť doporučene, a ak by to platilo podľa bodu 2/, tak by si to ešte stihla :)
alušik
12.01.06,07:12
No ja som sa tiez najskor zhrozila, ze sa firma este neregistrovala. Ja som sem nastupila ako druhy zamestnanec az teraz v januari.
No tak som volala na danovy urad Bratislava I, pod ktory firma patri a tam mi pani povedala, ze registracia je povinna do 30 dni, co sa mi hned nezdalo, kedze v zakone je ta lehota pri zavislej cinnosti 15 dnova. Ale potom som presne zacala spekulovat, ze by sme to vlastne stihli, ked preddavok na dan je vlastne pracovnikovi zrazeny az v priebehu mesiaca januar vyplatenim mzdy, nie? To sa uz teraz snazim pripravit sa na to, ze by som pisala odvolanie na pripadnu 2 tis. pokutu.:o
jess
12.01.06,07:20
ja sa snažím oznamovať hneď ako nastane skutočnosť, lebo tiež sa mi stalo, že som sa sama ako živnostník zabudla v zhone odhlásiť z platenia dane zo závislej činnosti a už 3 roky podávam kvoli tomu nulové výkazy, ale radšej nulové ako pokuta :D

alušik, tak choď hneď s tým na poštu alebo na DÚ, ak ti dajú štempeľ s dátumom a dúfaj, že tá možnosť 2/ je tá správna...s tými zákonmi je to ťažké, každý si to vysvetľuje ináč :cool: