naomi
13.06.11,13:34
Dobrý deň,
mám takýto problém. Pri ohlásenej kontrole vodomerov, nám bolo zistené, že na vodomere TV je porušená plomba, a tým pádom vraj mohlo byť manipulované vodomerom. Čo ale nebolo, hoci nám to nikto neuverí, pretože my sme ani nevedeli, že to je porušené - čo je aj naša chyba, máme si to kontrolovať. Prednedávnom cca 1 -2 mesiace,nám bol menený plynomer, ten plynár mal dosť veľké ťažkosti vymeniť plynomer, dobre, že nám nerozbil jadro, tak ma napadá, či tam niečo nemohol spraviť on. Nie sme spoločenstvo, patríme pod bytové družstvo. Vraj budeme platiť pokutu a ktovie čo nám ešte dajú platiť . Neviete mi poradiť, čo nám hrozí a čo mám robiť? Ďakujem.
dubak138
16.06.11,17:49
Teoreticky je to možné že ten plynár mohol pri výmene plynomeru poškodiť plombu ono v tých jadrách , hlavne keď si to ludia zamurujú nechajú minimálny priestor na takéto veci, záleží ktorú plombu porušil či zabezpečovaciu dáva sa na šróbenie pred a za vodomer alebo plombu počítadla?
ekopo
16.06.11,17:57
pokuta? ...a na základe čoho?
maximálne vám môže byť účtovaná priemerná spotreba bloku...
najag
16.06.11,18:52
Vyhl. 630 /2005 Z.z § 9 ods. (7) : Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej úžitkovej vody, alebo určené meradlo nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
naomi
16.06.11,19:24
Teoreticky je to možné že ten plynár mohol pri výmene plynomeru poškodiť plombu ono v tých jadrách , hlavne keď si to ludia zamurujú nechajú minimálny priestor na takéto veci, záleží ktorú plombu porušil či zabezpečovaciu dáva sa na šróbenie pred a za vodomer alebo plombu počítadla?

Tak toto nie je otázka pre mňa :) skôr pre manžela, ale keď som sa nato pozrela, tak je to plomba pred a za vodomerom. A či máme aj plombu počítadla, to neviem...a prečo na tom záleží? Ďakujem
naomi
16.06.11,19:35
Vyhl. 630 /2005 Z.z § 9 ods. (7) : Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej úžitkovej vody, alebo určené meradlo nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.

...len by ma zaujímalo, ako sa to preukáže...pretože naše "čestné slovo" stačiť nebude :(
...príde vyúčtovanie, budem múdrejšia...a možno aj smutnejšia. Ďakujem za odpovede.
dubak138
18.06.11,13:13
Tak toto nie je otázka pre mňa :) skôr pre manžela, ale keď som sa nato pozrela, tak je to plomba pred a za vodomerom. A či máme aj plombu počítadla, to neviem...a prečo na tom záleží? Ďakujem
Záleží o aký typ plomby sa jedná, lebo podla vlastnej skúsenosti (pre to že pracujem na servise takýchto meračov aj sme vykonávali aj vykonávame výmenu týchto meradiel a vydávame posudky pokiaľl sa niekto sťažuje že ich meradlo zle merá) sme určitý čas používali plomby proti zabezpečeniu odmontovania a po dobe ich výmeny sme zistovali že tieto plomby sa samovoľne rozpadli v mieste ohybu jednalo sa o také obímky ktoré sa zaistili kolíkom a ten sa roztlačili plombovacímy kliešťamy. potom sa prešlo na kvalitnejšie ktoré používajú aj plynári. pokiaľ vaša spotreba sa nevimiká priemernej spotrebe predošlého obdobia tak by sa to dalo vyriešiť k vašej spokojnosti. ale všetko záleží na ľudoch.
naomi
17.07.11,19:54
Záleží o aký typ plomby sa jedná, lebo podla vlastnej skúsenosti (pre to že pracujem na servise takýchto meračov aj sme vykonávali aj vykonávame výmenu týchto meradiel a vydávame posudky pokiaľl sa niekto sťažuje že ich meradlo zle merá) sme určitý čas používali plomby proti zabezpečeniu odmontovania a po dobe ich výmeny sme zistovali že tieto plomby sa samovoľne rozpadli v mieste ohybu jednalo sa o také obímky ktoré sa zaistili kolíkom a ten sa roztlačili plombovacímy kliešťamy. potom sa prešlo na kvalitnejšie ktoré používajú aj plynári. pokiaľ vaša spotreba sa nevimiká priemernej spotrebe predošlého obdobia tak by sa to dalo vyriešiť k vašej spokojnosti. ale všetko záleží na ľudoch.
Tak sme sa na to s manželom pozreli a zistili sme, že tá plomba - ten drôtik, bol na jednom mieste prelomený - v mieste ohybu - dnu v tom cez čo to prechádza :) cez tú "šrúbu" a potom na druhom mieste - presne na opačnej strane na "šrúbe", bola akokeby roztiahnutá a pretrhnutá... Už nám ju vymenili, vraveli, že zaplatíme pokutu cca 20€. Tak som zvedavá...teraz chodím pozerať na tú plombu skoro každý deň :cool: odkedy nám ju vymenili. Tú plombu sme si nechali ako dôkaz :) ale nikto to nechcel vidieť...tak uvidíme aká bude tá spotreba na budúci rok. Ďakujem za rady a info :)