auca
13.06.11,14:13
Môžete mi poradiť? V roku 2000 som ukončila vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa - Pedagogická fakulta v Prešove, odbor učiteľstvo 1.-4. a v roku 2004 som ukončila rozširujúce štúdium-Špeciálnej pedagogiky (odbor psychopédia). V roku 2000 som hneď nastúpila pracovať ako učiteľka ZŠ.
K 1. 11. 2009 som mala odpracovaných 5 rokov pedagogickej praxe. Učím v bežnej triede ZŠ. Musím mať pedagogickú prax (5 rokov)v špeciálnej škole, aby mi platilo rozširujúce štúdium ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky? Mám nárok na uznanie 1. kvalifikačnej skúšky a potom aj uznanie 11. platovej triedy? Za odpoveď vám veľmi pekne ďakujem.
aantonia
13.06.11,13:37
Dobrý deň,
aj mňa by zaujímalo, ako je to s uznávaním, resp. neuznávaním náhrady za 1. kvalifikačnú skúšku.
PaedDr. bolo ukončené pred schválením novely v apríli roku 2009, ale vtedy ešte nebolo 5 rokov praxe. Teraz už 5 rokov je, môže byť zamestnanec zaradený do 11.triedy?
A ako je to s uznávaním náhrady 2. kvalifikačnej skúšky, platí, že sa uznáva po 6. rokoch praxe? To znamená, že kto má teraz 5 rokov praxe, tak môže byť o rok zaradený do 12. triedy?
pe.pe
13.06.11,14:30
Môžete mi poradiť? V roku 2000 som ukončila vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa - Pedagogická fakulta v Prešove, odbor učiteľstvo 1.-4. a v roku 2004 som ukončila rozširujúce štúdium-Špeciálnej pedagogiky (odbor psychopédia). V roku 2000 som hneď nastúpila pracovať ako učiteľka ZŠ.
K 1. 11. 2009 som mala odpracovaných 5 rokov pedagogickej praxe. Učím v bežnej triede ZŠ. Musím mať pedagogickú prax (5 rokov)v špeciálnej škole, aby mi platilo rozširujúce štúdium ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky? Mám nárok na uznanie 1. kvalifikačnej skúšky a potom aj uznanie 11. platovej triedy? Za odpoveď vám veľmi pekne ďakujem.

Ahoj, podľa toho čo píšeš, si mala mať rozširujúce štúdium uznané ako náhradu 1. KS ešte pred 1.11.2009. Dnes uz KS neexistuje, teda neexistuje už ani možnosť priznať náhradu za ňu. Mala by si popátrať, prečo Ti náhradu zamestnávateľ neuznal ešte pred 1.11.2009. Ak pochybil, mala by si mať náhradu spätne uznanú...a že by aj dorovanie mzdy???

Noo, pozrel som staré vyhlášky, rozširujúce štúdium sa uznávalo ako náhrada KS len ak sa ním získala spôsobilosť pre nový, ďalší aprobačný predmet. Ty si ale získala týmto štúdium špeciálnoped. spôsobilosť, takže sa Ťa priznanie náhrady netýka.
pe.pe
13.06.11,14:44
Dobrý deň,
aj mňa by zaujímalo, ako je to s uznávaním, resp. neuznávaním náhrady za 1. kvalifikačnú skúšku.
PaedDr. bolo ukončené pred schválením novely v apríli roku 2009, ale vtedy ešte nebolo 5 rokov praxe. Teraz už 5 rokov je, môže byť zamestnanec zaradený do 11.triedy?
A ako je to s uznávaním náhrady 2. kvalifikačnej skúšky, platí, že sa uznáva po 6. rokoch praxe? To znamená, že kto má teraz 5 rokov praxe, tak môže byť o rok zaradený do 12. triedy?

Pozor, uznávanie náhrad sa robilo K 1.11.2009 za zákonom definovaných podmienok! Čiže na uznanie I. atestácie bolo treba mať 5 rokov praxe. Pokiaľ ide o II. atestáciu, priznaná môže byť dnes len tomu zamestnancovi, ktorý má I. atestáciu, 6 rokov praxe a buď vykonal II. atestačnú skúšku, alebo získal III. stupeň VŠ vzdelania (mohol ho získať aj pred 2009).

Teda nemožno zamestnanca, ktorý má PaedDr. a k 1.11.2009 nemal 5 rokov praxe zaradiť do kategórie PZ s I. atestáciou!
Pokiaľ ide o druhý prípad, nevieme koľko rokov praxe mal k 1.11.2009 a akú náhradu 2.KS absolvoval.
auca
13.06.11,15:43
Ahoj pe.pe,ďakuje za odpoveď, pozrela som si vyhlášku, je to táto?....

41/1996
VYHLÁŠKA
MŠSR
Z 26.janára 1996
O odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov
DRUHÁ ČASŤ
KVALIFIKAČNÉ SKÚŠKY PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
paragraf 9
Uznanie náhrady kvalifikačnej skúšky
1) Po piatich rokoch pedagogickej praxe sa ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky uznáva
........
d) absolvovanie rozširujúceho štúdia na získanie spôsobilosti na vyučovanie ďalšieho aprobačného predmetu alebo študijného odboru.....(keď som to dobre pochopila, tak ja mám odbor psychopédia a získala som spôsobilosť na vyučovanie v danom odbore), ale v zákone som nenašla, kde sa píše, že musím pracovať v danom odbore, aby mi platila náhrada kvalifikačnej skúšky. Prosím vás, kde by som sa to dozvedela?
Ak by som pracovala v špeciálnej triede (tam je potrebné rozširujúce štúdium -psychopédia, tak by som bola podľa nového zákona v 12. platovej triede, ak nepracujem v špeciálnej triede, tak mi to logicky vychádza, že by som mala byť v 11. platovej triede, ale zákony sú zákony:-))
pe.pe
13.06.11,16:55
...pozor, ty si absolvovala rozširujúce štúdium, aspoň tak uvádzaš v téme...nie riadny študijný odbor. tým sa myslí riadne 8 alebo 10 semestrálne VŠ vzdelanie v určitom odbore. tam bude pes zakopaný. rozširujúceho štúdia sa týka len časť písmena d) po prvé "alebo".
pokiaľ ide o 12. PT nie som si istý...do tej sa dostaneš až po II. atestácii, v podstate ide o predpísaný kvalifikačný predpoklad, bez ktorého v špeciálnej triede, alebo škole nemôžeš učiť. bola by si akurát v 2. pracovnej triede.
auca
21.06.11,19:38
Ahoj pe.pe,
ďakujem za odpoveď, ale stále mi to nieje jasné. Všade kde čítam, tak rozširujúce štúdium (to je jedno aké), bolo niekedy náhradou 1. kvalifikačnej skúšky. Ja som vyštudovala rozširujúce štúdium: odbor psychopédia, no na vysvedčení o rozšírení pedagogickej spôsobilosti je napísané, že je to rozširujúce štúdium učiteľstvo pre špeciálne školy: pedagogika mentálne postihnutých.
anika
22.06.11,06:46
Ja sa prikláňam k názoru pe-pe, ale skús napísať na MŠ
Ing. Belešovej a budeš mať informáciu z prvej ruky.

Anika
siska9274
27.10.11,17:41
Dobrý večer
potrebovala by som poradiť. VŠ technickú som skončila v roku 1997. Pedagogické minimum som si urobila počas vysokej školy a skončila som ho tiež v roku 1997. Učiť som začala v roku 2006. V auguste 2010 som ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium informatiky, takže teraz som zaradená do 10.triedy a vyučujem informatiku kvalifikovane. Chcem sa opýtať či by som mohla už byť aj v 11.triede?
Vopred ďakujem
zdenka131
27.10.11,18:02
V 11. PT budete až keď si urobíte 1. atestáciu.
siska9274
27.10.11,18:19
Ďakujem za odpoveď, ale potom nerozumiem tomuto bodu v zákone 317 /2009 § 61
Prechodné ustanovenia:
(11) Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ktoré sa podľa doterajších
predpisov uznávalo ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky alebo II. kvalifikačnej skúšky a ktoré sa
ukončí po 1. novembri 2009, sa uznáva ako vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie.
siska9274
27.10.11,18:27
Ďakujem za odpoveď, ale potom asi nerozumiem zákonu 317/2009 § 61
Prechodné ustanovenia:
(7) Pedagogický zamestnanec, ktorý má najmenej päť rokov pedagogickej praxe a
vykonal I. kvalifikačnú skúšku alebo získal jej náhradu podľa doterajších predpisov, sa od 1.
novembra 2009 považuje za pedagogického zamestnanca s prvou atestáciou v súlade s § 49 ods.
7.
a takisto:
(11) Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ktoré sa podľa doterajších
predpisov uznávalo ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky alebo II. kvalifikačnej skúšky a ktoré sa
ukončí po 1. novembri 2009, sa uznáva ako vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie.
zdenka131
28.10.11,04:01
K 31. 10. 2009 ste nemala 5 rokov pedagogickej praxe, preto vám nemohla byť priznaná 1. KS.

Náhrady I. kvalifikačnej skúšky boli ustanovené § 9 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 41/1996 Z. z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov v znení neskorších predpisov.


Náhrady I. kvalifikačnej skúšky sa uznávali po piatich rokoch pedagogickej praxe.


Zákonom č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov bola dňom 1.11.2009 vyhláška MŠ SR č. 41/1996 Z. z. zrušená, t.j. dňom 31.10.2009 stratila účinnosť. Z uvedeného dôvodu nie je možné od 1.11.2009 uznávať náhrady I., resp. II. kvalifikačnej skúšky. Nový právny predpis neuznáva náhrady I., resp. II. kvalifikačnej skúšky, len umožnil ich uznanie tým pedagogickým zamestnancom, ktorí splnili podmienky na ich uznanie do 31.10.2009.