nina0074
13.06.11,14:28
Ahojte,

Český dodávateľ nám fakturuje za nájom skladu v ČR bez českej DPH-čky, lebo u nich je tento nájom oslobodení od DPH podľa §54 českého zákona o DPH, ale u nás prenájom priestorov PO nie je oslobodený.
Mám urobiť v tomto prípade samozdanenie či nie? Modľa mňa asi nie, ale chcem sa uistiť.
Vopred ďakujem
Kája.
13.06.11,20:23
Prenájom skladu si myslím, že je služba podľa par. 16, ods. 1 a pri týchto službách je miesto dodania miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Vo Vašej prípade v ČR a na Slovensku s tým nerobíte nič.
zabiatko7282
29.08.12,08:55
Dobry den,
vedeli by ste mi prosim poradiť slovenska firma platca DPH si prenajima sklad v CR platca DPH, ciže to viem ze nam budu vystavovať fakturu bez DPH a ja si spravim samozdanenie na SR. Ale potom bude ta slovenska firma ten sklad, ktory je v CR prenajimat dalej a to ceskej firme platca DPH. Ako mame my slovenska firma vystavit fakturu s DPH ci bez? Mame sa registrovat v CR ci netreba? Dakujem velmi pekne zelám pekný deň.
zabiatko7282
29.08.12,11:59
Nikto mi neporadi?
KEJKA
29.08.12,14:57
Dobry den,
vedeli by ste mi prosim poradiť slovenska firma platca DPH si prenajima sklad v CR platca DPH, ciže to viem ze nam budu vystavovať fakturu bez DPH a ja si spravim samozdanenie na SR. Ale potom bude ta slovenska firma ten sklad, ktory je v CR prenajimat dalej a to ceskej firme platca DPH. Ako mame my slovenska firma vystavit fakturu s DPH ci bez? Mame sa registrovat v CR ci netreba? Dakujem velmi pekne zelám pekný deň.mne sa nezdá, že by si urobila samozdanneie v SR, kedže miesto dodania je v ČR. Podľa mňa sa musíš registrovať a dodaňovať v ČR.
Mňa tiež zaujíma, ako to bude ak slov. s.r.o. si prenajme byt v ČR, ale je neplatiteľ.
fue
30.08.12,04:58
Dobry den,
vedeli by ste mi prosim poradiť slovenska firma platca DPH si prenajima sklad v CR platca DPH, ciže to viem ze nam budu vystavovať fakturu bez DPH a ja si spravim samozdanenie na SR. Ale potom bude ta slovenska firma ten sklad, ktory je v CR prenajimat dalej a to ceskej firme platca DPH. Ako mame my slovenska firma vystavit fakturu s DPH ci bez? Mame sa registrovat v CR ci netreba? Dakujem velmi pekne zelám pekný deň.
Podľa môjho názoru prenájom nehnuteľností rieši § 16 ods1. Tak ako napísala KEJKA miesto dodania je ČR - nie je dôvod faktúrovať bez DPH. Česká firma by mala faktúrovať s českou DPH, pretože ide o miesto dodania v ČR - daň patrí ČR. Podľa mňa je potrebné sa registorvať za plátcu DPH v ČR a takisto ak budete faktúrovať ďalej prenájom nehnuteľnosti inej českej spoločnosti, tak ho vvyfaktúrujete pod prideleným českým IČ DPH ( opäť ide o poskytnutie služby, kde miesto dodania je ČR - nehnuteľnoisť je v ČR ). v ČR podáte DP DPH, kde na vstupe bude daň vyfaktúrovaná Vaším prenajímateľom a na výstupe daň Vami vyfaktúrovaná pre podnájomcu.
mizu24
14.11.12,11:22
mne sa nezdá, že by si urobila samozdanneie v SR, kedže miesto dodania je v ČR. Podľa mňa sa musíš registrovať a dodaňovať v ČR.
Mňa tiež zaujíma, ako to bude ak slov. s.r.o. si prenajme byt v ČR, ale je neplatiteľ.

Chcela by som sa uistiť, platca dph v SR si v ČR prenajal žeriav s obsluhou na jeden deň od českého dodávateľa zaregistrovaného pre daň v Čechách. Prišla nám faktúra v českých korunách, ale bez dph. Podľa mňa sa v tomto prípade postupuje podľa § 16 ods. 2

(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.

, čiže miesto dodania je ČR, faktúra by mala byť s dph a podľa citovaného príspevku /aj keď sa síce jedná o nehnuteľnosť/ sa slov. platca dph musí registrovať v ČR a tam dodaniť.
Alebo, keď je prenájom s obluhou, tak sa nejde podľa tohto paragrafu?
Ďakujem
KEJKA
14.11.12,19:10
nevedela som, že žeriav je dopravný prostriedok.
podľa zadania ide o nehnuteľnosť.
ČR však zaviedla v oblasti stavebných prác samozdanenie...........už to tu bolo rozoberané.
aj link na zákon.
na faktúre by si mala nájsť odkaz na §
mizu24
15.11.12,11:41
nevedela som, že žeriav je dopravný prostriedok.
podľa zadania ide o nehnuteľnosť.
ČR však zaviedla v oblasti stavebných prác samozdanenie...........už to tu bolo rozoberané.
aj link na zákon.
na faktúre by si mala nájsť odkaz na §

Ďakujem za usmernenie, pravdu povediac som vôbec netušila, že je to nehnuteľnosť :(.
Na faktúre nemám odvolávku na žiadny §.
Pohľadala som na Porade, našla som § 92 a-e, kde sa píše o prenesení daňovej povinnosti na DPH v stavebníctve. Faktúru mám v CZK bez dane, takže urobím samozdanenie. Tým pádom nemá slov. platca DPH povinnosť sa registrovať v ČR, keďže to samozdaní na Slovensku? Už mám z toho trochu väčší chaos :o.