sato.sk
13.06.11,15:15
Dobry den,

Chcel by som sa spytat ako je to zo zdanovanim zisku dcerskej firmy v materskej firme.

Mam jednu s.r.o. (napr Dcera s.r.o.) ktora ma napr. v roku 2011 zisk vo vyske 10000 EUR. Jedinym spolocnikom v s.r.o. je spolocnost Matka s.r.o..
Zisk v Dcera s.r.o. sa rozdeli spolocnikom takze v roku 2012 sa stane prijmom v spolocnosti Matka s.r.o..

Tento zisk je znovu zdaneny v spolocnosti Matka s.r.o. alebo nie?
Realne sa potom zisk spolocnosti Dcera s.r.o za rok 2011,. dostane k spolocnikom Matka s.r.o. az po rozdeleni zisku spolocnosti Matka s.r.o. za rok 2012 teda v roku 2013?

Dakujem
betka
17.06.11,19:07
Nesrandujte:

12/(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.
vilob
17.12.12,10:37
dobrý deň. nadväzujem na tému - majú spoločníci Matky sro nárok na podiel na zisku dcéry sro, ktorý bol Matke sro vyplatený? Ďakujem.
KEJKA
17.12.12,11:26
dobrý deň. nadväzujem na tému - majú spoločníci Matky sro nárok na podiel na zisku dcéry sro, ktorý bol Matke sro vyplatený? Ďakujem.už sme to tu riešili, takže len stručne
zisk dcéry vyplatený matke vcchádza do účtovníctva matky ako výnos /nie je predmetom dane/.
Tento výnos je súčasťou HV matky. Pri schvaľovaní RUZ si ho môžu spoločníci rozdeliť - rozhodujú o celkovom disponibilnom zisku matky.
pozn.- ak matka má vysokú stratu, zisk dcéry ju kompenzuje a môže sa stať, že na delenie nezostane nič.
vilob
17.12.12,11:39
Ďakujem krásne. Od rána čítam rôzne príspevky na túto tému... ešte ak môžem- ako sa účtovne premietne zisk dcérskej spoločnosti u matky? Viem, že budem o ňom účtovať 378/665. Účtovne ho teda evidujem na účte 665. Následne sa nejakým predpisom preúčtováva aj na nejaký iný účet? Ako napr. 428? Som v tejto problematike (matka-dcéra) úplný nováčik - viete mi poradiť nejakú literatúru, v ktorej by som sa dočítala o všetkých účtovných a obchodných krokoch ktoré sa týkajú vyslovene vzťahu materskej a dcérskej spoločnosti?
Ďakujem.
KEJKA
17.12.12,15:07
literatúta: Cenigová
nikde nepreúčtuješ, predsa je to výnos, máš aj iné 6xx účty a tiež s nimi nič nerobíš.
Všetko vchádza do účtovného výsledku hospodárenia.
vilob
17.12.12,18:10
áno samozrejme - pochopila som to žiaľ už po odoslaní môjho príspevku. Ďakujem za odpoveď.
vilob
27.03.14,09:43
Pri vypisovaní daňového prizania za rok 2013 u materskej spoločnosti, je zisk dcérskej spoločnosti účtovaný vo výnosoch odpočítateľnou položkou?
vilob
27.03.14,10:39
vie mi prosím niekto poradiť, či daný podiel na zisku dcérskej spoločnosti píšem do riadku 210? Ďakujem