kimart
13.06.11,17:52
ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne výpovede v práci. Manžel by urgentne potreboval ukončiť pracovný pomer. Môžem použiť § 60 dohodou, no vtom prípade ak by to zamestnávateľ aj podpísal príde o odstupné. Jedná sa oto, že zamestnávateľ mu nechce povoliť čerpanie dovolenky v čase, kedy on potrebuje a i. načo samozrejme neexistujú dôkazy. Prosím ako to čo najšetrnejšie ošetriť, aby mu bolo vyplatené aj odstupné? Ak by to bolo zo zdrav. dôvodou, aký § použiť?:eek:
Tweety
13.06.11,15:55
ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne výpovede v práci. Manžel by urgentne potreboval ukončiť pracovný pomer. Môžem použiť § 60 dohodou, no vtom prípade ak by to zamestnávateľ aj podpísal príde o odstupné. Jedná sa oto, že zamestnávateľ mu nechce povoliť čerpanie dovolenky v čase, kedy on potrebuje a i. načo samozrejme neexistujú dôkazy. Prosím ako to čo najšetrnejšie ošetriť, aby mu bolo vyplatené aj odstupné? Ak by to bolo zo zdrav. dôvodou, aký § použiť?:eek:
Ak pôjde o §60 -dohodu, nárok na výpoveď nie je. Na výpoveď zo zdravotných dôvodov potrebuje odborný posudok. Takže s tým odstupným asi nepochodí. Len tak naokraj, s dovolenkou disponuje zamestnáv., ak jemu ten dátum nevyhovuje, nedá sa svietiť.
Gina Er
13.06.11,15:55
ak sa neruší jeho pracovné miesto,nemá nárok na odstupné.
zamestnávateľ disponuje s celou dovolenkou,bohužiaľ,ale je to tak.
terezamaria
13.06.11,16:04
ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne výpovede v práci. Manžel by urgentne potreboval ukončiť pracovný pomer. Môžem použiť § 60 dohodou, no vtom prípade ak by to zamestnávateľ aj podpísal príde o odstupné. Jedná sa oto, že zamestnávateľ mu nechce povoliť čerpanie dovolenky v čase, kedy on potrebuje a i. načo samozrejme neexistujú dôkazy. Prosím ako to čo najšetrnejšie ošetriť, aby mu bolo vyplatené aj odstupné? Ak by to bolo zo zdrav. dôvodou, aký § použiť?:eek:

Pokiaľ predložíte zamestnávateľovi Dohodu § 60 ZP, alebo výpoveď § 61 ZP, vždy obíde bez odstupného.
Odstupné by dostal,len keby mu dal výpoveď zamestnávateľ z nadbytočnosti, resp. by manžel nemohol vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.
kimart
13.06.11,16:07
moc pekne ďakujem. Ešte poprosím o radu, ktorý paragraf radšej použiť, aby bolo možno prac. pomer ihneď ukončiť? a čo robiť ak to zamestnávateľ nepodpíše? niečo aby nemusel dodržať dvojmesačnú výpoved. dobu?
Tweety
13.06.11,16:11
moc pekne ďakujem. Ešte poprosím o radu, ktorý paragraf radšej použiť, aby bolo možno prac. pomer ihneď ukončiť? a čo robiť ak to zamestnávateľ nepodpíše? niečo aby nemusel dodržať dvojmesačnú výpoved. dobu?
Dohodou-§60 (ako som už uviedla) k určitému termínu, ale s tou musí súhlasiť aj druhá strana. Ak nebude, ostáva jedine výpoveď a tá je dvojmesačná. PS, dávať výpoveď v dnešnej dobe len preto, že zamestnáv. nedovolí čerpanie dovolenky, je trochu neobvyklé.
Gina Er
13.06.11,16:13
alebo nech príde do práce pod vplyvom alkoholu,to má výpoveď okamžite...ale takto to asi nechcete riešiť....
terezamaria
13.06.11,16:15
moc pekne ďakujem. Ešte poprosím o radu, ktorý paragraf radšej použiť, aby bolo možno prac. pomer ihneď ukončiť? a čo robiť ak to zamestnávateľ nepodpíše? niečo aby nemusel dodržať dvojmesačnú výpoved. dobu?

Skúste to najprv so skončením pracovného pomeru Dohodou, podľa § 60 ZP. Pokiaľ mu ju nepodpíše, nech dá Výpoveď, ale začne mu plynúť až 1.7.
Pokiaľ nemá v pracovnej zmluve napísané, že podľa § 62, ods.3 - ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peńažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, tak jednoducho odíde. Len môže mať potom problém s výstupnými papierami, ale to už je o inom.
kimart
13.06.11,16:19
Dohodou-§60 (ako som už uviedla) k určitému termínu, ale s tou musí súhlasiť aj druhá strana. Ak nebude, ostáva jedine výpoveď a tá je dvojmesačná. PS, dávať výpoveď v dnešnej dobe len preto, že zamestnáv. nedovolí čerpanie dovolenky, je trochu neobvyklé.

jasné, nejedná sa len o dovolenku:o, je toho samozrejme viac.... ale to som tu nechcela rozpisovať, len sme mysleli, že ak zamestnávateľ neumožní čerpanie dovolenky - starej, ktorú neprepláca, porušuje tým Zákoník práce a vlastne tým poškodzuje zamestnanca, že by sa to možno dalo nejak použiť - no ako to dokázať, čiou je to vinou?:eek:
drobeceva
13.06.11,16:23
jasné, nejedná sa len o dovolenku:o, je toho samozrejme viac.... ale to som tu nechcela rozpisovať, len sme mysleli, že ak zamestnávateľ neumožní čerpanie dovolenky - starej, ktorú neprepláca, porušuje tým Zákoník práce a vlastne tým poškodzuje zamestnanca, že by sa to možno dalo nejak použiť - no ako to dokázať, čiou je to vinou?:eek:
ani preplatiť nemôže - dovolenka sa prepláca iba pri výstupe /môže ju iba čerpať/