lucy421
13.06.11,17:20
Dobry den,

volam sa Lucia, mam 25 rokov a som v 4 mesiaci tehotenstva. Pred dvomi tyzdnami som sa vratila zo zahranicia, kde som stravila 2 roky a 9 mesiacov. Po dobu 2 rokov a 3 mesiacov som bola dobrovolne nezamestnana s tym, ze zdravotne poistenie som si platil na Slovensku, ostatnych 6 mesiacov som bola poistena v zahranici. Momentalne som uz nahlasena na UPSVR ako nezamestnana. Potrebovala by som poradit v nasledujucich otazkach:

1. mam narok na matersku? (ak nie, tak aspon na rodicovsky prispevok a v akej vyske?)
2. mam narok na poberanie akejkolvek davky pred terminom porodu?(ake davky?)
3. moze mi vzniknut narok na davku v hmotnej nudzi a ochranny prispevok ak nezijem s otcom mojho buduceho dietata, ale otec chce byt uvedeny v rodnom liste a chce poberat na nase dieta rodinne pridavky v zahranici???
a tiez zijem v jeho dome, kedze nemam ine byvanie. (co musim splnat na priznanie takychto davok ak vobec narok mam?)

Prosim Vas poradte, lebo narodenie dietatka je draha zalezitost a sama s pomocou statu to nezvladnem.

Dakujem Lucia
veronikasad
13.06.11,15:34
Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

§ 74 Zákona o rodine

(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu. 15)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.