ladys
13.06.11,17:32
Dobrý deň,
mam dilemu čo sa týka skladovania v jednoduchom účtovníctve. Existuje nasledujúca situácia - podnikateľ SZČO je v podstate sprostredkovateľ, kedy objednáva tovar pre objednávateľa, nedochádza k fyzickému kontaktu SZČO a tovaru a teda je nutné viesť skladovú evidenciu?

Z toho čo som sa dočítala mi vychádza, že je to nutné, nakoľko ide o nákup a predaj tovaru, ale nie som si istá.

Veľmi pekne ďakujem za odpovede a rady :-)
ego.mc
14.06.11,20:55
V takomto prípade, podľa mňa, nie je nutné viesť skladovú evidenciu, ale mal by si vytvoriť internú smernicu, kde to bude uvedené.
betka
16.06.11,18:58
Máte uzatvorenú komis. zmluvu a ste komitent??
ladys
20.06.11,04:51
Existuje zmluva so spoločnosťou, AJ ktorej výrobky predáva SZČO, ide skôr o dohodnutie spolupráce + dohodnuté rabaty. ale SZČO predáva na svoje meno.
KEJKA
20.06.11,05:29
ak je systém objednávka-faktúra a to aj voči odberateľovi a aj voči dodávateľovi, tak ti skladovú evidenciu nahradí označenie na faktúrach. na DF doplníš číslo OF a opačne - na OF dopíšeš číslo DF.
Odporúčam do evidencie faktúr v exceli doplniť stlpec - číslo súvisiacej faktúry. takže máš prehľad, že čo si predal to si nakúpil=zaplatil a naopak, čo si nakúpil, to si predal=prijal peniaze.
Internú smernicu spracuješ tak, že popíšeš tento spôsob ako zjednodušenú verziu skladovej evidencie.
ladys
20.06.11,06:18
veľmi pekne ďakujem za túto cennú radu :-)
Môžem tento systém použiť aj ak dôjde k situácii, že ... odberateľ si objedná tovar , ktorý mu je dodaný napr. o niekoľko dní neskôr. Čiže je tam ten prestoj , ktorý sa v podstate musí preskladniť niekde,ale tento tovar je stále u dodávateľa, ktorý robí rozvoz až po naplnení celého auta
ladys
20.06.11,07:32
"KEJKA" a mohla by som sa spýtať na čo by som sa v internej smernici mohla odvolať pri určení daného spôsobu účtovania? Je to aj v zákone niekde vymedzené? To čo som väčšinou čítala bolo v rámci materiálu, čo sa týka tovaru je toho pomenej ... :-/ (hlava v smútku)
elisabeth
27.06.11,18:11
Ja mám tiež podobnú otázku k vedeniu skladu v JÚ: poprosil ma známy, ktorý prevádzkuje trafiku, aby som mu urobila daňové priznanie. Pár rokov robím iba PÚ, takže už mám medzery v JÚ. Nepáčilo sa mi, že nevedie sklad ani žiadnu knihu zásob, ale nechala som to tak, že to dodatočne nejako dorobí. Od 1.4.2011 je platiteľom dph. Nútim ho robiť nejakú evidenciu, ale mi povedal mi, že ani ostatní trafikanti nevedú žiadny sklad a ani to nevie urobiť.
V postupoch učtovania pre JÚ par. 11,bod 8 som našla: "Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob, ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom ÚJ"
Viete mi niekto, kto účtujete v JÚ povedať, či naozaj podľa tohto
stačí napísať internú smernicu a potom sa nemusí viesť žiadny sklad?
ďakujem za radu